FELIETONY

03-04-2019
Pięść podniesiona w boju z faszyzmem (Witold Mrozek)
Skoro Instytut ciągle jeszcze walczy o utrzymanie wyjątkowego charakteru swojej działalności, a nową p.o. dyrektorki naczelnej została osoba, która to miejsce zna sprzed lat - przesyłam swój comiesięczny tekst o teatralnych nowościach - pisze Witold Mrozek.
25-03-2019
Wyjść przed szereg (Jolanta Kowalska)
Mistrzowska robota Jarockiego ukrywała wszystkie szwy - widz, podziwiając doskonałe formy jego postaci, nie miał świadomości tajników twórczej "kuchni", ani tego, że metafizyczna "różnica" rodziła się niekiedy na gruzach aktorskiej wrażliwości - pisze Jolanta Kowalska.
18-03-2019
Taką mamy demokrację, na jaką nas stać (Alina Czyżewska)
Ostatnio stać nas na więcej - pisze Alina Czyżewska w nowym felietonie dla e-teatru.
11-03-2019
Wielki Post, czyli twarz Innego (Ks. Andrzej Luter)
Droga Krzyżowa inspirowała i inspiruje wielu twórców teatru, kina, muzyki, malarstwa. Osobne miejsce w moim rankingu biblijnych i szerzej, "religijnych" obrazów zajmuje film "Ewangelia według świętego Mateusza" Piera Paolo Pasoliniego - pisze Ks. Andrzej Luter.
04-03-2019
"Do piachu" - na dzień tzw. "żołnierzy wyklętych" (Witold Mrozek)
Jedna wiadomość - prezydent RP Andrzej Duda uczcił tzw. "żołnierzy wyklętych". Druga wiadomość - nie dojdzie do skutku kolejna zapowiadana realizacja "Do piachu" Tadeusza Różewicza - pisze Witold Mrozek.
25-02-2019
Złote lata performensu (ks. Andrzej Draguła)
Co wspólnego mają ze sobą Osterwa, Augustyniak i Wyspiański? Każdy z nich mógłby chyba powiedzieć za wieszczem: "teatr mój widzę ogromny" - pisze ks. Andrzej Draguła.
18-02-2019
Jawność zarobków w teatrze (Alina Czyżewska)
Za ten tekst dostanę 200 zł brutto. W teatrze na etacie zarabiam: podstawa ok. 2500 zł na rękę, plus za spektakle od ok. 180 zł do 290 zł na rękę (wychodzi średnio 4 spektakle w miesiącu w tym sezonie, w zeszłym było lepiej) - pisze Alina Czyżewska w pierwszym felietonie dla e-teatru.
11-02-2019
Czas się nie kończy (Ks. Andrzej Luter)
Jaki tak naprawdę był stosunek jednostki do wojny? Czym jest ludzki heroizm? Czy można go od kogokolwiek wymagać? To są pytania aktualne w każdej rzeczywistości, nie tylko wojennej - pisze ks. Andrzej Luter o filmie i spektaklu teatralnym "Jak być kochaną" .
04-02-2019
Przelewem go, przelewem! Crowdfunding jako powstanie (Witold Mrozek)
Polacy wyskakują z kasy. Minister wycofał dotację dla Malty? 300 tys. szybko się zebrało. Dotychczasowy wydawca, ministerialna Filmoteka Narodowa zamyka Dwutygodnik? Zrzućmy się, możemy płacić abonament - popłynęły od razu tysiące deklaracji oburzonych czytelników - pisze Witold Mrozek.
12-01-2019
Herezja (Zygmunt Hübner)
W ubiegłym sezonie - wcale udanym! - mieliśmy sposobność obejrzeć kilka przedstawień zrealizowanych w myśl tak modnej dziś w świecie idei "environ-mental theatre" - pisał Zygmunt Hübner w "Przepraszam, nic nowego" w 1974 roku.