FELIETONY

27-02-2017
Jeśli kto ma przyzwyczajenie myśleć (Dariusz Kosiński)
Idąc na "Klątwę" Olivera Frljicia mijam milcząco grupę modlących się za mnie i protestujących przeciwko temu, że za chwilę będę mógł obejrzeć to przestawienie. Gdy spektakl się kończy, stoję milcząco wśród demonstracyjnych owacji. Naprawdę chciałbym być z tymi, albo z tamtymi. Ale nie potrafię - pisze Dariusz Kosiński.
21-02-2017
Wiara i niewiara (Andrzej Luter)
Tego polskiego bełkotu nie można już słuchać. Miejsc na rozsądny środek jest coraz mniej. Coraz więcej wokół nas przestrzeni niedyskutowalnej - pisze ks. Andrzej Luter.
13-02-2017
Rok koguta i stulejka Piotra I. (Dana Łukasińska)
Zagęściło się od biografii. W teatrze, w fabułach kinowych i w telewizyjnych serialach - na tapetę poszło życie wielu postaci, tych znanych i tych zapomnianych. Uwielbiamy przecież zaglądać przez dziurkę od klucza do cudzych domów. Czekamy na pikantne szczegóły i obrzydliwe tajemnice. W gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy wojerystami. Tylko nie wszyscy zdiagnozowanymi - pisz Dana Lukasińska.
06-02-2017
Żelazny repertuar oraz dodatek (Erwin Axer)
Słabe spektakle znikają po pewnym czasie z afisza, a sukcesy teatru, dzieła, które stały się jego fundamentem, trwałym wykładnikiem wartości zespołu, żyją w chwale przez długie lata, pieczołowicie hodowane i pielęgnowane, zasilane od czasu do czasu nową kreacją aktorską, otoczone nieustanną opieką reżyserską - pisał w "Listach ze Sceny" Erwin Axer.
31-01-2017
Wrocław. Rosyjski ślad (Witold Mrozek)
Damy i gospoda, dziś znów będzie o Teatrze Polskim we Wrocławiu. Nie zmieniajcie jednak kanału - będą spiski, postkomuniści i wątek rosyjski! - pisze Witold Mrozek.
23-01-2017
List do państwa de F. (Dariusz Kosiński)
Wiem, że mnie nie lubicie i nie liczycie się z moim zdaniem, ale proszę: uzbrójcie się na chwilę w cierpliwość i posłuchajcie, co chciałbym Wam powiedzieć. Długo bowiem zastanawiałem się, w czym tkwi przyczyna choroby, która nas toczy i nie pozwala spokojnie żyć - pisze Dariusz Kosiński.
17-01-2017
Zbyszek, Ida i inni (ks. Andrzej Luter)
Dwa styczniowe przypomnienia - pisze ks. Andrzej Luter.
09-01-2017
Palcem po mapie (Dana Łukasińska)
Ela i Dawida zachwiali moim spokojem, spokojem człowieka, który przyzwyczaił się do podróżowania z książką w ręku, odsyłającą go do bezpiecznego czasu przeszłego, kiedy i piasek, i woda, i powietrze były czystsze, a ludzie wysyłali sobie z podróży listy i kartki pocztowe - pisze Dana Łukasińska.
02-01-2017
Twórca czy odtwórca (Erwin Axer)
Oto jest pytanie. Padało nieraz przy różnych okazjach i nieraz odpowiedź stawała się przyczyną burzliwej dyskusji - fragment książki Erwina Axera "Listy ze sceny".
28-12-2016
Trzy wróżby na Nowy Rok (Witold Mrozek)
Koniec roku, wszyscy piszą podsumowania, rankingi i bilanse. Jak mógłbym odróżnić się od coraz dowcipniejszego i barwniejszego peletonu kolegów po piórze, felietonistów, blogerów i memiarzy, teatralnych social media ninja, prowadzących z festiwalowych przedstawień relacje live na swoich profilach? Ja, melancholik za biurkiem w openspejsie, znudzony swoją pracą, w której od pewnego czasu nie dostaję już nawet anonimów. Ponuro szykując się na nadchodzący karnawał, postanowiłem odkurzyć kryształową kulę i wzorem dawnych tytanów (umownej) lewicy, wybrać przyszłość - pisze Witold Mrozek.
(aktualna strona: 1) następna strona »