FELIETONY

16-10-2017
Język polski dla początkujących (Dana Łukasińska)
Zgłosiło się ponad 700 osób. Obcokrajowców, w tym uchodźców. Wszyscy, by uczyć się języka polskiego. Po co? Pewnie głównie po to, by rozumieć obelgi Polaków - pisze Dana Łukasińska.
09-10-2017
Gloria Artis na zgliszczach (Witold Mrozek)
Co robi władza z instytucjami, które już odbiła się "dla Polaków"? Wobec przejętych placówek artystycznych stosuje się taktykę spalonej ziemi - pisze Witold Mrozek.
02-10-2017
Zabawa w komórki (Erwin Axer)
Rozeszły się wieści, że okres względnej stabilizacji stanowisk dyrektorskich ma się ku końcowi i że wchodzimy w nowy etap kontredansu. Skoro dzieje się źle w duńskim państwie teatralnym, cóż łatwiejszego dla osób odpowiedzialnych za losy teatru, cóż efektowniejszego, jak pozmieniać dyrektorów? Tu połączyć, tam rozdzielić, tu zaoszczędzić (pozornie), tam wydać (realnie). Tego przenieść, tamtego wynagrodzić, owego (karnie) zdymisjonować. I efektownie, i łatwo, i radykalnie - pisał Erwin Axer w "Sprawach Teatralnych" w 1963 roku.
25-09-2017
Jan C. (z wąsami) (Dariusz Kosiński)
Tak się podpisywał w prywatnej korespondencji. Kiedy po raz pierwszy dostałem tak sygnowany mail, nie bardzo wiedziałem, co z tym zrobić. Ale jedno było pewne: to nie był list od sztampowego profesora uniwersytetu. Bo też Jan Ciechowicz był przeciwieństwem sztampy i uniwersyteckiego profesorstwa. Tym bardziej będzie go brakować - pisze Dariusz Kosiński.
19-09-2017
Kazanie dla Janusza (Ks. Andrzej Luter)
Uczestniczymy w eucharystii, sprawowanej w intencji Janusza Głowackiego, pisarza, mistrza słowa, męża, taty i przyjaciela - kazanie wygłoszone na mszy pożegnalnej za Janusza Głowackiego w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie, odprawionej 10 września 2017 roku o godzinie 19.
05-09-2017
Zjedzone zero, czyli krótki tekst o tańcu i pieniądzach (Witold Mrozek)
Czasem trzeba powiedzieć o kimś coś dobrego - nie robię tego może zbyt często, nie zawsze czuję się z tym swojsko, nie z tym też obiegowo kojarzy się mój zawód. Dziś jednak chcę pochwalić warszawski Nowy Teatr, który chyba coraz bardziej serio traktuje swoje hasło "jesteśmy otwarci" - pisze Witold Mrozek.
29-08-2017
O Warszawskiej Improwizacji (Erwin Axer)
Wóz Tespisa przymierzony z rydwanem państwa! [...] Wszystko sprowadza się do pytania, czy państwo zechce zrozumieć, że naród żyje w rzeczywistości wspaniałym życiem tylko wtedy, gdy ma intensywne życie urojone. (Giraudoux)
21-08-2017
Ale kto widział Petersburg... (Dariusz Kosiński)
...ten powie, że budowały go chyba szatany". Polakowi chodzącemu po mieście carów trudno uwolnić się od tego bezwzględnego Mickiewiczowskiego wersu. Polakowi związanemu z teatrem - jeszcze trudniej - pisze Dariusz Kosiński.
14-08-2017
Piekło w człowieku (Ks. Andrzej Luter)
We wtorek 25 lipca udało mi się wreszcie obejrzeć legendarny spektakl lubelskiego Teatru Provisorium. Warszawski Teatr Dramatyczny udostępnił reżyserowi Januszowi Opryńskiemu swoją Scenę na Woli, dzięki czemu już po raz czwarty sztuka ta ["Punkt Zero: Łaskawe"] grana była w stolicy - pisze Ks. Andrzej Luter.
07-08-2017
Manifesto! (Dana Łukasińska)
W filmowym performansie "Manifesto" Cate Blanchett wciela się w 13 ról, by przypomnieć widzom fragmenty niemal 60 manifestów, które w formie 12 kolaży ułożył i wyreżyserował Julian Rosefeldt. Kiedy wróciłam z kina, w mailu czekał na mnie manifest Kultury Niepodległej. Piękny zbieg okoliczności, w niedobrych dla kultury czasach - pisze Dana Łukasińska.
(aktualna strona: 1) następna strona »