FELIETONY

17-01-2017
Zbyszek, Ida i inni (ks. Andrzej Luter)
Dwa styczniowe przypomnienia - pisze ks. Andrzej Luter.
09-01-2017
Palcem po mapie (Dana Łukasińska)
Ela i Dawida zachwiali moim spokojem, spokojem człowieka, który przyzwyczaił się do podróżowania z książką w ręku, odsyłającą go do bezpiecznego czasu przeszłego, kiedy i piasek, i woda, i powietrze były czystsze, a ludzie wysyłali sobie z podróży listy i kartki pocztowe - pisze Dana Łukasińska.
02-01-2017
Twórca czy odtwórca (Erwin Axer)
Oto jest pytanie. Padało nieraz przy różnych okazjach i nieraz odpowiedź stawała się przyczyną burzliwej dyskusji - fragment książki Erwina Axera "Listy ze sceny".
28-12-2016
Trzy wróżby na Nowy Rok (Witold Mrozek)
Koniec roku, wszyscy piszą podsumowania, rankingi i bilanse. Jak mógłbym odróżnić się od coraz dowcipniejszego i barwniejszego peletonu kolegów po piórze, felietonistów, blogerów i memiarzy, teatralnych social media ninja, prowadzących z festiwalowych przedstawień relacje live na swoich profilach? Ja, melancholik za biurkiem w openspejsie, znudzony swoją pracą, w której od pewnego czasu nie dostaję już nawet anonimów. Ponuro szykując się na nadchodzący karnawał, postanowiłem odkurzyć kryształową kulę i wzorem dawnych tytanów (umownej) lewicy, wybrać przyszłość - pisze Witold Mrozek.
19-12-2016
Opowieść wigilijna 2016. (Dariusz Kosiński)
Dla Publiczności Teatru Polskiego we Wrocławiu
13-12-2016
Wywyższenie człowieka (ks. Andrzej Luter)
W kazaniu ksiądz - nawiązując do przedstawianego w mediach sporu o ulicę Jerzego Grotowskiego i kontrowersji wokół jego eksperymentów z religiami Dalekiego Wschodu - bardzo pogardliwie i nieprzyjemnie potraktował buddyzm. A przecież ta religia to tysiące lat tradycji, wielka myśl filozoficzna! - pisze ks. Andrzej Luter.
05-12-2016
Prośba o wyspy Largenhansa (Dana Łukasińska)
Jak powiedział Bruce Lee, mądry człowiek powinien być jak woda - płynąć, zawsze będąc sobą, bo woda wlana czy do szklanki, czy do koryta rzeki, to ciągle woda - pisze Dana Łukasińska.
29-11-2016
Laboratorium na rozdrożu (Witold Mrozek)
Pozwolę sobie, prawem felietonisty - publicznie i za darmo - wystąpić w roli społecznego doradcy. Sieciowanie działa w Polsce raczej na poziomie jednostek niż instytucji. A już zwłaszcza w Warszawie każdy dba o swój odcinek. Tymczasem CSW mogłoby stać się stołeczną forpocztą instytucji, artystów i nieformalnych podmiotów prowadzących poszukiwania na pograniczu teatru, sztuk wizualnych, tańca - pisze Witold Mrozek.
21-11-2016
Co panuje na szczytach? (Dariusz Kosiński)
Jednym z najlepszych, wielokrotnie sprawdzonych sposobów na budowanie jedności ponad podziałami jest narzekanie. Tworzone dzięki niemu bardziej i mniej chwilowe wspólnoty fundują się i umacniają najczęściej przez stereotypy, ale to nie szkodzi, a wręcz zwiększa siłę działania jednoczącego krytykanctwa - pisze Dariusz Kosiński.
14-11-2016
Bez dogmatu (Andrzej Luter)
Każdy artysta, także w teatrze, ma prawo do własnych uniesień i własnych poszukiwań. Nie przykładajmy zatem linijki dogmatycznej do ich dzieł, bo zawsze znajdziemy jakieś odchylenie, czasami o więcej, czasami o mniej centymetrów - pisze ks. Andrzej Luter.
(aktualna strona: 1) następna strona »