FELIETONY

13-11-2018
Widok z mostu (Ks. Andrzej Luter)
Agnieszka Glińska powraca na sceny Warszawy. Po odejściu z funkcji dyrektora artystycznego Teatru Studio nie zrealizowała w stolicy żadnego przedstawienia. Nie chcę wracać do okoliczności "rozstania" sprzed trzech lat, najważniejsze, że powróciła w wielkim stylu - pisze ks. Andrzej Luter.
30-10-2018
Kto zmieni właściciela? Krajobraz po wyborach (Witold Mrozek)
Przed wyborami minister Gliński radził, by wielu samorządowym teatrom "zmienić właściciela". O tym, że należąca ponoć do "wszystkich Polaków" kultura okazała się nagle według ministra własnością lokalnych polityków, powiedziano już dużo. Zobaczmy jednak, gdzie teatry faktycznie zmieniły właściciela, i co ta zmiana może dla nich oznaczać. Ponieważ PiS w miastach raczej przegrał, w tym krótki powyborczym zestawieniu przyjrzymy się teatrom wojewódzkim - w sejmikach poszło tej partii lepiej - pisze Witold Mrozek.
22-10-2018
Lekcje Mistrza Jana (Dariusz Kosiński)
W zmienności sytuacji i przebiegów spraw, w permanentnym zawieszeniu i niepewności - dobrze mieć punkt stały. W czasach zmian dobrych i lepszych - dobrze mieć coś niezmiennego. Ja na przykład niezmiennie powtarzam z dumą, że moim Mistrzem jest Jan Michalik - pisze Dariusz Kosiński.
08-10-2018
Do zrobienia w piątek: umrzeć (Dana Łukasińska)
Dobrze jest umrzeć w samą porę. Koniec tygodnia to chyba właściwy czas. Wszystko zrobione, idzie weekend, to ja tu sobie z boczku poumieram - pisze Dana Łukasińska.
01-10-2018
Teatr po wyborach - folwark się chwieje? (Witold Mrozek)
Do wyboru samorządowych zostało, gdy piszę te słowa, 20 dni. Kultura nigdy nie odgrywała w nich szczególnie wielkiej roli, a w czasach, gdy lokalne wybory traktuje się jako wstęp do "walki o Polskę", odgrywa jeszcze mniejszą. Zamiast więc śledzić mgliste deklaracje kandydatów w tym obszarze, przyjrzyjmy się, jakie związane z teatrem decyzje podejmować będą nowo musieli wybrani samorządowcy - pisze Witold Mrozek w pierwszym powakacyjnym felietonie.
26-06-2018
Czy twoje wnuki przyjdą do parku, czy może na spektakl Grzegorza Jarzyny? Albo parę uwag o budowaniu (Witold Mrozek)
Kiedy będzie nowa siedziba TR na placu Defilad? "Gmachy wraz z placem powinny być gotowe do użytku pod koniec 2020 roku" - czytamy w jednej z informacji na stronie teatru. Który to już termin? Nie pamiętam. Tymczasem warszawska debata o kulturze się zrytualizowała, a międlony od przeszło dekady temat TR-u jest tego najlepszą ikoną. Wraca jak żony piłkarzy albo barszcz Sosnowskiego, przykrywając ważniejsze tematy - pisze Witold Mrozek.
18-06-2018
Uśmiech Niny (Dariusz Kosiński)
Stoimy przed teatrem w Legnicy. Właśnie wyszliśmy z jednego przedstawienia i zaraz pójdziemy na drugie. Rozmawiamy. Nagle Janusz pyta: "Wiesz, że Nina Kiraly zmarła?". Zanim odpowiem, przed oczami rozbłyskuje nieodparcie radosny uśmiech oświetlający oczy patrzące na świat z nadzieją i uwaga - pisze Dariusz Kosiński.
11-06-2018
Sonata Bergmanowska (ks. Andrzej Luter)
Na scenie Teatru WARSawy wystawiono "Sonatę jesienną" Ingmara Bergmana w reżyserii Kuby Kowalskiego. Premiera filmu wielkiego szwedzkiego reżysera odbyła się w 1978 roku - pisze ks. Andrzej Luter.
05-06-2018
Tregua katala espera (Dana Łukasińska)
Od zarania ludzkości człowiek zadawał sobie nieśmiertelne, w przeciwieństwie do niego samego, pytanie: kim ja, do cholery, jestem? A potem kolejne: o, bogowie, dlaczego tak mnie wkurzają inni? Co z nimi - bo przecież nie ze mną - jest nie tak? - pisze Dana Łukasińska.
29-05-2018
Śmieci i ogień (Witold Mrozek)
"Polityka to nie jest Dziennik Telewizyjny, polityka to my, tu, na tym wysypisku śmieci" - nieśmiertelne słowa Marka Kondrata z "Psów" Władysława Pasikowskiego brzmią dziś jeszcze bardziej aktualnie. Nie tylko dlatego, że w TVP znów "Dziennik Telewizyjny" - pisze Witold Mrozek.
(aktualna strona: 1) następna strona »