FELIETONY

12-10-2019
Zbiegowisko (Jarosław Cymerman)
Teatr potrafi użyć tego co pospolite w niezwykły sposób, współdzieli ze zjawiskami, z których się wywodzi, siłę skupiania. Pomimo pewnej ekskluzywności (eleganckie budynki, pluszowe krzesła, intelektualne i estetyczne ambicje twórców etc.) jest w swej naturze bardzo inkluzywny - jest "zbiegowiskiem" - pisze Jarosław Cymerman w pierwszym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
14-05-2019
Jędryka (ks. Andrzej Luter)
Wśród natłoku wydarzeń, komentarzy, tego wszystkiego co nas przytłacza, niezauważalnie odchodzą od nas ludzie ważni, artyści już zapomniani, a przecież ich dzieła pozostają w nas. Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser filmowy - pisze ks. Andrzej Luter.
29-04-2019
Słowa na wolności (Jolanta Kowalska)
Teatralna Akademia Seniora, działająca w toruńskim Teatrze im. Horzycy zaproponowała swoim słuchaczom niecodzienny temat. Jedno ze spotkań edukacyjnych poświęcono obecności wulgaryzmów na scenie - pisze Jolanta Kowalska.
19-04-2019
Szacunek zaczyna się pod prysznicem (Aneta Groszyńska)
Podczas przedpremierowego pokazu serialu "Artyści" w reżyserii Moniki Strzępki pierwszym pytaniem publiczności (bardzo młodego człowieka) było: a w jakich czasach akcja się odbywa? Z sugestią, że to głęboki PRL. Bo uwagę młodego widza przykuła serialowa scenografia - były nią wnętrza Teatru Dramatycznego w Warszawie. A wnętrza te, o czym nie wiedział pytający, były jak najbardziej współczesne - pisze Aneta Groszyńska.
15-04-2019
Jawny konkurs na dyrektora teatru (Alina Czyżewska)
Wszyscy chyba wiemy, jak to niestety z konkursami bywa. - pisze w nowym felietonie Alina Czyżewska.
08-04-2019
Artyści impotenci i odprawianie sztuki (Ks. Andrzej Draguła)
Odkurzyłem ostatnio rozmowę Gustawa Holoubka z Andrzejem Hausbrandtem pt. "Teatr jest światem" (Kraków 1986). W rozdziale zatytułowanym "Rola i jej granice" Holoubek wypowiada słowa, które - po zobaczeniu niektórych spektakli - mógłbym wziąć za swoje - pisze Ks. Andrzej Draguła.
03-04-2019
Pięść podniesiona w boju z faszyzmem (Witold Mrozek)
Skoro Instytut ciągle jeszcze walczy o utrzymanie wyjątkowego charakteru swojej działalności, a nową p.o. dyrektorki naczelnej została osoba, która to miejsce zna sprzed lat - przesyłam swój comiesięczny tekst o teatralnych nowościach - pisze Witold Mrozek.
25-03-2019
Wyjść przed szereg (Jolanta Kowalska)
Mistrzowska robota Jarockiego ukrywała wszystkie szwy - widz, podziwiając doskonałe formy jego postaci, nie miał świadomości tajników twórczej "kuchni", ani tego, że metafizyczna "różnica" rodziła się niekiedy na gruzach aktorskiej wrażliwości - pisze Jolanta Kowalska.
18-03-2019
Taką mamy demokrację, na jaką nas stać (Alina Czyżewska)
Ostatnio stać nas na więcej - pisze Alina Czyżewska w nowym felietonie dla e-teatru.
11-03-2019
Wielki Post, czyli twarz Innego (Ks. Andrzej Luter)
Droga Krzyżowa inspirowała i inspiruje wielu twórców teatru, kina, muzyki, malarstwa. Osobne miejsce w moim rankingu biblijnych i szerzej, "religijnych" obrazów zajmuje film "Ewangelia według świętego Mateusza" Piera Paolo Pasoliniego - pisze Ks. Andrzej Luter.
(aktualna strona: 1) następna strona »