FELIETONY

25-07-2017
Wspomnienie (Erwin Axer)
Michał Melina miał rozliczne talenty i zdolności. Był aktorem, dyrektorem teatrów, dziennikarzem, reżyserem dramatycznym i specjalistą reżyserii radiowej, wytrawnym człowiekiem interesu, niepoprawnym gawędziarzem, ostrożnym i przewidującym politykiem, filozofem po trosze. Nade wszystko jednak był mędrcem - pisał Erwin Axer w "Listach ze sceny".
17-07-2017
Trump trump misia bela (Dariusz Kosiński)
Warszawska wizyta Donalda Trumpa wywarła zaskakująco duży wpływ na warszawską Akademię Teatralną i organizowany przez nią Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych "Itself". W czasie jego uroczystego zamknięcia dziękowano za "niespodziewany patronat prezydenta USA", a jeszcze przed otwarciem rektor Akademii Wojciech Malajkat napisał do Donalda Trumpa list - pisze Dariusz Kosiński.
11-07-2017
Polskie bluźnierstwo (Ks. Andrzej Luter)
Mija kolejna rocznica potwornej zbrodni w Jedwabnem. Początek lipca, 1941 rok. Czas polskiej hańby i polskiego wstydu - pisze Ks. Andrzej Luter.
03-07-2017
Kto przeprosi Angelinę Jolie? (Dana Łukasińska)
Ponoć żyjemy w czasach post-prawdy, post-nowoczesności i post-humanizmu. Intelektualiści i filozofowie jak zwykle mają ręce pełne roboty. Półprawda, opinia, zdanie prywatne, wciskanie kitu - wyszukuje się sporo określeń, które mają zastąpić kłamstwo. Żyjemy w czasach post-języka - pisze Dana Łukasińska.
26-06-2017
Plany repertuarowe (Erwin Axer)
Od niepamiętnych czasów, na długo przed erą planowania w przemyśle i rolnictwie, istniały plany repertuarowe dyrektorów teatrów - pisał Erwin Axer w "Listach ze sceny".
20-06-2017
Czy to się godzi? (Witold Mrozek)
Pytacie mnie często, drodzy czytelnicy, co myślę o decyzji Olivera Frljića, by nie przyjeżdżać na kuratorowany przez siebie festiwal Malta - pisze Witold Mrozek.
13-06-2017
Boże Ciało, czyli Iluminacja (ks. Andrzej Luter)
Film Zanussiego może być inspiracją dla współczesnych twórców. Obejrzeć "Barwy ochronne" 2017, tu i teraz, choćby w teatrze! - pisze ks. Andrzej Luter.
05-06-2017
Poradnik pozytywnego myślenia (Dariusz Kosiński)
Jak tak się w tym szukaniu jasnych stron ćwiczę, to wyobraźnia mi puszcza wodze i widzę przy jakimś narodowym teatrze realizację planu Dejmka i Raszewskiego z 1965: polską Commedié Française pracującą konsekwentnie nad kanonem rodzimego repertuaru, przywracającą w pocie czoła i trudzie języka mowę teatralną godną wirtuozerii Słowackiego i Fredrowskiego poloneza słów - pisze Dariusz Kosiński.
29-05-2017
Niemiecki życiorys (Dana Łukasińska)
Brunhilde Pomsel była sekretarką Goebbelsa. Kiedy udzielała wywiadu do kręconego o niej dokumentu miała 105 lat. W opisie filmu na stronie festiwalu Millennium Docs Against Gravity napisano o niej "pomimo słabego wzroku i problemów z chodzeniem, jej umysł i pamięć wydają się odporne na działanie czasu" - pisze Dana Łukasińska.
23-05-2017
Mieszaniny obyczajowe (Erwin Axer)
Każdy z nas spotkał się niejednokrotnie ze znanym poglądem, w myśl którego najwolniej gra się w teatrze rosyjskim, najszybciej we francuskim, w polskim zaś pośrednio między jednym a drugim, zgodnie mniej więcej z położeniem geograficznym. W Chinach, jak wiadomo, przedstawienia przeciągają się na dzień cały, w Związku Radzieckim trwają do pięciu godzin, u nas trzy najwyżej, jako że po dziesiątej najbardziej entuzjastyczna publiczność spieszyć poczyna do tramwajów i kolejek dojazdowych, w Paryżu zaś nerwowi Francuzi wychodzą nawet po pierwszym akcie ("Zemsty") z chwilą, gdy przerwa zaczyna przekraczać trzy kwadranse - pisał Erwin Axer w "Listach ze sceny".
(aktualna strona: 1) następna strona »