FELIETONY

24-04-2017
Pomocy, czyli rzecz o pomaganiu (Dana Łukasińska)
Pomaganie innym jest ponoć wpisane w istotę kobiecości. Ten wyświechtany stereotyp ma się ciągle dobrze. Większość wolontariuszy stanowią kobiety. Od kilku miesięcy jestem jedną z nich. I mam jedną refleksję: pomaganie innym bywa gorzką lekcją o nas samych - pisze Dana Łukasińska.
18-04-2017
Zalety nie-wychowania (Erwin Axer)
Wiele jest rodzajów wychowania: dworskie, rycerskie, złe, "spod Verdun", sportowe, delikatne, żołnierskie i inne. Chcemy mówić o tzw. "dobrym" wychowaniu. Nie w aspekcie wieczności ani pod kątem przemian w toku dziejów, a tylko w związku z dziedziną teatru. I to zresztą byłby zakres nazbyt szeroki dla naszego pióra. A więc tylko o użyteczności wychowania w życiu aktorskim, w życiu zawodowym aktora, na scenie - pisał Erwin Axer w "Listach ze sceny".
11-04-2017
Gdyby nie było 10 kwietnia (Witold Mrozek)
Usłyszałem dziś, że 10 kwietnia powinno się wyłączać Polskę. No, może. Tak zrobiło TVP, w poniedziałkowych "Wiadomościach" wyłączając newsy niezwiązane ze Smoleńskiem. W każdym razie 10 kwietnia z pewnością niełatwo napisać felieton - pisze Witold Mrozek.
03-04-2017
O!klaski (Dariusz Kosiński)
Swój poprzedni felieton o "Klątwie" zakończyłem obrazem swojego stojącego nieklaskania. Z kilku reakcji zrozumiałem, że choć wyraźnie (jak mi się zdawało) wyjaśniałem powody rezygnacji z uderzania w dłonie, moje zachowanie zrodziło pewne nieporozumienia. By je wyjaśnić, muszę zająć się tematem, który też niedawno pojawił się w tym samym miejscu w przypomnianym po latach felietonie Erwina Axera - oklaskami - pisze Dariusz Kosiński.
28-03-2017
Czterdzieści dni (ks. Andrzej Luter)
Święto teatru. Fragment z Szekspira będzie najstosowniejszy na tę okazję. Hamlet o posłannictwie teatru: "Wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest zamiarowi teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej tak i teraz, było i jest, służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno" (tłum. Józef Paszkowski). Potrzebna jest jeszcze i nieodzowna wolność twórcy, ta wewnętrzna i zewnętrzna. Słowa Hamleta to zapewne najlepsze i najpełniejsze życzenia dla teatru na jego święto - pisze ks. Andrzej Luter.
20-03-2017
Gdyby babcia miała drucik... (Dana Łukasińska)
W 1972 roku miało miejsce wiele wydarzeń wartych odnotowania. 8 stycznia tego roku urodziły się bliźniaki, które zostały pierwszymi w historii kryminalistyki seryjnymi mordercami-bliźniakami. Tego samego roku, 14 marca, pewna dziewczyna nauczyła się stu cyfr po przecinku liczby Pi, aby zaimponować swojemu chłopakowi, który tego nie docenił, przez co dziewczyna rzuciła się do rzeki. W chwili, kiedy do niej wpadała, Bruce Lee czekał na spotkanie z Hannah Arendt, która... - pisze Dana Łukasińska.
15-03-2017
Oklaski (Erwin Axer)
Dzisiaj aktorom nie zależy na oklaskach, a jeżeli nawet zależy, to muszą się obywać bez nich lub też obchodzić stosunkowo znikomą porcją. Wskutek tego przyzwyczaili się gardzić wdzięcznością narodu, która się nie objawia w czynach. "Służymy ideom wyższym - powiadają - i gardzimy niższymi formami okazywania nam podziwu." - pisał Erwin Axer w "Listach ze sceny".
07-03-2017
Najmodniejsza w tym sezonie (Witold Mrozek)
Wydaje się, że kawiorowa prawica nie zdaje sobie sprawy z otaczających realiów w co najmniej równym stopniu, co wyklinany przez nią "salon". No bo prawicowi koledzy chyba przecież nie udają, nie kłamią, nie strugają idiotów? - pisze Witold Mrozek w felietonie.
27-02-2017
Jeśli kto ma przyzwyczajenie myśleć (Dariusz Kosiński)
Idąc na "Klątwę" Olivera Frljicia mijam milcząco grupę modlących się za mnie i protestujących przeciwko temu, że za chwilę będę mógł obejrzeć to przestawienie. Gdy spektakl się kończy, stoję milcząco wśród demonstracyjnych owacji. Naprawdę chciałbym być z tymi, albo z tamtymi. Ale nie potrafię - pisze Dariusz Kosiński.
21-02-2017
Wiara i niewiara (Andrzej Luter)
Tego polskiego bełkotu nie można już słuchać. Miejsc na rozsądny środek jest coraz mniej. Coraz więcej wokół nas przestrzeni niedyskutowalnej - pisze ks. Andrzej Luter.
(aktualna strona: 1) następna strona »