FELIETONY

21-05-2018
Odzyskiwanie obecności (Dariusz Kosiński)
Taki tytuł nosi wydana w roku ubiegłym znakomita książka zbiorowa o teatrze i performansie osób z niepełnosprawnościami zredagowana przez Ewelinę Godlewską-Byliniak i Justynę Lipko-Konieczną. Kilka miesięcy po jej wydaniu przez Fundację Teatru 21 tytułowe sformułowanie zyskało znaczenie polityczne - pisze Dariusz Kosiński.
14-05-2018
Sieriebriennikow (Ks. Andrzej Luter)
Kiriłł Sieriebriennikow, oryginalny reżyser teatralny i filmowy, wnikliwy obserwator duszy ludzkiej, krytyk wszelkich fanatyzmów, artysta wolny. Więzień, czekający na proces. Dobrze, że tak wielu artystów w Rosji i poza Rosją staje w jego obronie; codzienność nas pochłania, dlatego łatwo zapominamy o ludziach w potrzasku, oni zawsze wymagają wsparcia. Dobrze, że w Cannes można obejrzeć "Leto" Kiriłła Sieriebriennikowa, mam nadzieję, że niedługo znajdzie się dystrybutor i zobaczymy ten film w Polsce - pisze ks. Andrzej Luter.
07-05-2018
Ta bitch Peppa Pig (Dana Łukasińska)
Z mojego dzieciństwa pamiętam bajki o Kreciku. Przyjrzyjmy się więc temu zwierzęciu i jego wpływowi na ówczesne dzieci i młodzież. Bajka o Kreciku ma swoje początki pod koniec lat 50 XX wieku. To bardzo dobry czas dla UB i SB - pisze Dana Łukasińska.
04-05-2018
Pan Janusz ma rację (Witold Mrozek)
Teatr jest w polskiej kulturze życia publicznego ciałem nieco obcym i bardzo swojskim zarazem. Cechuje go typowe dla peryferyjnych społeczeństw łączenie elementów z różnych epok i porządków: współczesnego ultraneoliberalizmu umów śmieciowych i bezpłatnych staży, sarmackiego feudalizmu "panie kochanku" dyrektorów, starego "fordowskiego" świata bufetów pracowniczych, stabilnych etatów i biurokracji - pisze Witold Mrozek w nowym felietonie.
23-04-2018
Teatra polskie. Elementarz (Dariusz Kosiński)
Kwiecień to od lat (z pewnością więcej niż ośmiu) początek polskiego sezonu wielkich przedstawień politycznych, który w tym roku mieć będzie huczną kulminację w jubileuszowym listopadzie. Na jego początku nie od rzeczy będzie więc może powtórzyć sobie lekcję podstawową - pisze Dariusz Kosiński.
16-04-2018
Zwyczajne zło (Ks. Andrzej Luter)
1. To będzie felieton pisany w emocji. Ale nie można inaczej - pisze ks. Andrzej Luter dla e-teatru
09-04-2018
Ewangelia Według Paznokcia Dużego Palca... (Dana Łukasińska)
...u Nogi Świętego Łukasza, zawody w piciu piwa w nawie głównej, pierdzenie przy wtórze Ave Maria, gry w kości na ołtarzu, sikanie do dzwonnicy, przywiązywanie do sutann wielkich wełnianych penisów, modlitwy wznoszone do warzyw - ja nie zmyślam, tak było - pisze Dana Łukasińska.
04-04-2018
No i cześć - albo czy można pozwać za recenzję? (Witold Mrozek)
Kto nigdy nie trollował, niech pierwszy rzuci kamieniem. Ale trolling, jak każda sztuka, też ma swoich bardziej i mniej sprawnych adeptów, wreszcie - swoich grafomanów. Ich teksty mogą oburzać, niejedna cześć może poczuć się naruszona, ale nie ma już powrotu do czasów, gdy o kształcie sfery publicznej decydowało paru redaktorów - pisze Witold Mrozek.
26-03-2018
Off the Best - (nie)orędzie na 27 marca (Dariusz Kosiński)
Zorganizowany po raz pierwszy przez "Nietakt!" i teatralny.pl konkurs "The Best Off" to wspaniała lekcja i przygoda, ale też i nie lada kłopot. Ponad 220 zgłoszeń i przyprawiająca o zawrót głowy rozmaitość. To się nie mogło skończyć dobrze - pisze Dariusz Kosiński.
20-03-2018
Piłat i inni (ks. Andrzej Luter)
Przeżyłem dzięki świętej pamięci Andrzejowi Wajdzie ważne rekolekcje wielkopostne. Kto nie widział tego filmu, a sądzę, że większość młodych nie wie nawet o jego istnieniu, powinien jak najszybciej ten brak nadrobić - o filmie "Piłat i inni" - pisze ks. Andrzej Luter.
(aktualna strona: 1) następna strona »