FELIETONY

26-06-2018
Czy twoje wnuki przyjdą do parku, czy może na spektakl Grzegorza Jarzyny? Albo parę uwag o budowaniu (Witold Mrozek)
Kiedy będzie nowa siedziba TR na placu Defilad? "Gmachy wraz z placem powinny być gotowe do użytku pod koniec 2020 roku" - czytamy w jednej z informacji na stronie teatru. Który to już termin? Nie pamiętam. Tymczasem warszawska debata o kulturze się zrytualizowała, a międlony od przeszło dekady temat TR-u jest tego najlepszą ikoną. Wraca jak żony piłkarzy albo barszcz Sosnowskiego, przykrywając ważniejsze tematy - pisze Witold Mrozek.
18-06-2018
Uśmiech Niny (Dariusz Kosiński)
Stoimy przed teatrem w Legnicy. Właśnie wyszliśmy z jednego przedstawienia i zaraz pójdziemy na drugie. Rozmawiamy. Nagle Janusz pyta: "Wiesz, że Nina Kiraly zmarła?". Zanim odpowiem, przed oczami rozbłyskuje nieodparcie radosny uśmiech oświetlający oczy patrzące na świat z nadzieją i uwaga - pisze Dariusz Kosiński.
11-06-2018
Sonata Bergmanowska (ks. Andrzej Luter)
Na scenie Teatru WARSawy wystawiono "Sonatę jesienną" Ingmara Bergmana w reżyserii Kuby Kowalskiego. Premiera filmu wielkiego szwedzkiego reżysera odbyła się w 1978 roku - pisze ks. Andrzej Luter.
05-06-2018
Tregua katala espera (Dana Łukasińska)
Od zarania ludzkości człowiek zadawał sobie nieśmiertelne, w przeciwieństwie do niego samego, pytanie: kim ja, do cholery, jestem? A potem kolejne: o, bogowie, dlaczego tak mnie wkurzają inni? Co z nimi - bo przecież nie ze mną - jest nie tak? - pisze Dana Łukasińska.
29-05-2018
Śmieci i ogień (Witold Mrozek)
"Polityka to nie jest Dziennik Telewizyjny, polityka to my, tu, na tym wysypisku śmieci" - nieśmiertelne słowa Marka Kondrata z "Psów" Władysława Pasikowskiego brzmią dziś jeszcze bardziej aktualnie. Nie tylko dlatego, że w TVP znów "Dziennik Telewizyjny" - pisze Witold Mrozek.
21-05-2018
Odzyskiwanie obecności (Dariusz Kosiński)
Taki tytuł nosi wydana w roku ubiegłym znakomita książka zbiorowa o teatrze i performansie osób z niepełnosprawnościami zredagowana przez Ewelinę Godlewską-Byliniak i Justynę Lipko-Konieczną. Kilka miesięcy po jej wydaniu przez Fundację Teatru 21 tytułowe sformułowanie zyskało znaczenie polityczne - pisze Dariusz Kosiński.
14-05-2018
Sieriebriennikow (Ks. Andrzej Luter)
Kiriłł Sieriebriennikow, oryginalny reżyser teatralny i filmowy, wnikliwy obserwator duszy ludzkiej, krytyk wszelkich fanatyzmów, artysta wolny. Więzień, czekający na proces. Dobrze, że tak wielu artystów w Rosji i poza Rosją staje w jego obronie; codzienność nas pochłania, dlatego łatwo zapominamy o ludziach w potrzasku, oni zawsze wymagają wsparcia. Dobrze, że w Cannes można obejrzeć "Leto" Kiriłła Sieriebriennikowa, mam nadzieję, że niedługo znajdzie się dystrybutor i zobaczymy ten film w Polsce - pisze ks. Andrzej Luter.
07-05-2018
Ta bitch Peppa Pig (Dana Łukasińska)
Z mojego dzieciństwa pamiętam bajki o Kreciku. Przyjrzyjmy się więc temu zwierzęciu i jego wpływowi na ówczesne dzieci i młodzież. Bajka o Kreciku ma swoje początki pod koniec lat 50 XX wieku. To bardzo dobry czas dla UB i SB - pisze Dana Łukasińska.
04-05-2018
Pan Janusz ma rację (Witold Mrozek)
Teatr jest w polskiej kulturze życia publicznego ciałem nieco obcym i bardzo swojskim zarazem. Cechuje go typowe dla peryferyjnych społeczeństw łączenie elementów z różnych epok i porządków: współczesnego ultraneoliberalizmu umów śmieciowych i bezpłatnych staży, sarmackiego feudalizmu "panie kochanku" dyrektorów, starego "fordowskiego" świata bufetów pracowniczych, stabilnych etatów i biurokracji - pisze Witold Mrozek w nowym felietonie.
23-04-2018
Teatra polskie. Elementarz (Dariusz Kosiński)
Kwiecień to od lat (z pewnością więcej niż ośmiu) początek polskiego sezonu wielkich przedstawień politycznych, który w tym roku mieć będzie huczną kulminację w jubileuszowym listopadzie. Na jego początku nie od rzeczy będzie więc może powtórzyć sobie lekcję podstawową - pisze Dariusz Kosiński.
(aktualna strona: 1) następna strona »