FELIETONY

16-05-2020
#Czekamy (Jarosław Cymerman)
Czas dystansowania społecznego z całą pewnością nie jest dobrym czasem dla teatru. Teatr - przynajmniej ten w tradycyjnym rozumieniu - wymaga przecież fizycznej bliskości i bezpośredniego kontaktu - pisze Jarosław Cymerman w felietonie.
21-04-2020
Bilet (Jarosław Cymerman)
O dziejach biletu teatralnego Zbigniew Raszewski pisał w jednym z felietonów na łamach "Gońca Teatralnego". Nota bene - warto przypomnieć, że 31 marca minęło 30 lat od wydania pierwszego numeru tego tygodnika poświęconego wyłącznie życiu teatralnemu. Periodyk ten, założony i redagowany przez Macieja Nowaka, ukazywał się w latach 1990-1992, towarzysząc polskiemu teatrowi w trudnych latach transformacji ustrojowej. Raszewski nie tylko publikował na jego łamach swoje teksty, ale także w pewnym sensie patronował temu przedsięwzięciu - pisze Jarosław Cymerman w felietonie z cyklu "Zbiegowisko".
10-03-2020
Klauzura (Jarosław Cymerman)
"Póki są na świecie klauzurowe zakonnice, buddyjscy mnisi i historycy teatru, jeszcze nie wszystko stracone." To dość często przywoływane zdanie Zbigniew Raszewski zanotował w swoim "Raptularzu" pod datą 17 lutego 1977 roku przy okazji oglądania teki ze swoimi recenzjami prac doktorskich - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko".
14-02-2020
Apetyt (Jarosław Cymerman)
Rzeczywiście często wśród tych, którzy chodzą do teatru "z racji stanowiska zajmowanego w życiu społecznym" pojawia się rozczarowanie lub zmęczenie tym, co oglądają. Sam zresztą często się na tym łapię - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
02-01-2020
Akrobatyka ontologiczna (Jarosław Cymerman)
Istnienie teatru wydaje się być czymś oczywistym - trudno dziś sobie wyobrazić duże europejskie miasto bez przynajmniej jednego budynku teatralnego znajdującego się gdzieś w jego centrum - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
13-12-2019
Szczebel (Jarosław Cymerman)
Splot wielu okoliczności - kryzys tradycyjnie pojętej prasy, pojawienie się Internetu etc. - wpłynął na to, że relacja w trójkącie artysta - krytyk - widz wygląda obecnie zupełnie inaczej - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
15-11-2019
Igrzysko aniołów (Jarosław Cymerman)
"Od końca września każdy, kto wchodzi do Instytutu Teatralnego staje - dosłownie - twarzą w twarz z twórcami Reduty - Mieczysławem Limanowskim i Juliuszem Osterwą. (...) I pomyśleć, że wszystko to zaczęło się od grupki zapaleńców pochylonej nad kądzielą i świecą" - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
12-10-2019
Zbiegowisko (Jarosław Cymerman)
Teatr potrafi użyć tego co pospolite w niezwykły sposób, współdzieli ze zjawiskami, z których się wywodzi, siłę skupiania. Pomimo pewnej ekskluzywności (eleganckie budynki, pluszowe krzesła, intelektualne i estetyczne ambicje twórców etc.) jest w swej naturze bardzo inkluzywny - jest "zbiegowiskiem" - pisze Jarosław Cymerman w pierwszym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
14-05-2019
Jędryka (ks. Andrzej Luter)
Wśród natłoku wydarzeń, komentarzy, tego wszystkiego co nas przytłacza, niezauważalnie odchodzą od nas ludzie ważni, artyści już zapomniani, a przecież ich dzieła pozostają w nas. Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser filmowy - pisze ks. Andrzej Luter.
29-04-2019
Słowa na wolności (Jolanta Kowalska)
Teatralna Akademia Seniora, działająca w toruńskim Teatrze im. Horzycy zaproponowała swoim słuchaczom niecodzienny temat. Jedno ze spotkań edukacyjnych poświęcono obecności wulgaryzmów na scenie - pisze Jolanta Kowalska.
(aktualna strona: 1) następna strona »