FELIETONY

02-01-2020
Akrobatyka ontologiczna (Jarosław Cymerman)
Istnienie teatru wydaje się być czymś oczywistym - trudno dziś sobie wyobrazić duże europejskie miasto bez przynajmniej jednego budynku teatralnego znajdującego się gdzieś w jego centrum - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
13-12-2019
Szczebel (Jarosław Cymerman)
Splot wielu okoliczności - kryzys tradycyjnie pojętej prasy, pojawienie się Internetu etc. - wpłynął na to, że relacja w trójkącie artysta - krytyk - widz wygląda obecnie zupełnie inaczej - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
15-11-2019
Igrzysko aniołów (Jarosław Cymerman)
"Od końca września każdy, kto wchodzi do Instytutu Teatralnego staje - dosłownie - twarzą w twarz z twórcami Reduty - Mieczysławem Limanowskim i Juliuszem Osterwą. (...) I pomyśleć, że wszystko to zaczęło się od grupki zapaleńców pochylonej nad kądzielą i świecą" - pisze Jarosław Cymerman w kolejnym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
12-10-2019
Zbiegowisko (Jarosław Cymerman)
Teatr potrafi użyć tego co pospolite w niezwykły sposób, współdzieli ze zjawiskami, z których się wywodzi, siłę skupiania. Pomimo pewnej ekskluzywności (eleganckie budynki, pluszowe krzesła, intelektualne i estetyczne ambicje twórców etc.) jest w swej naturze bardzo inkluzywny - jest "zbiegowiskiem" - pisze Jarosław Cymerman w pierwszym felietonie z cyklu "Zbiegowisko", w którym przypomina myśli Zbigniewa Raszewskiego.
14-05-2019
Jędryka (ks. Andrzej Luter)
Wśród natłoku wydarzeń, komentarzy, tego wszystkiego co nas przytłacza, niezauważalnie odchodzą od nas ludzie ważni, artyści już zapomniani, a przecież ich dzieła pozostają w nas. Zmarł Stanisław Jędryka. Reżyser filmowy - pisze ks. Andrzej Luter.
29-04-2019
Słowa na wolności (Jolanta Kowalska)
Teatralna Akademia Seniora, działająca w toruńskim Teatrze im. Horzycy zaproponowała swoim słuchaczom niecodzienny temat. Jedno ze spotkań edukacyjnych poświęcono obecności wulgaryzmów na scenie - pisze Jolanta Kowalska.
19-04-2019
Szacunek zaczyna się pod prysznicem (Aneta Groszyńska)
Podczas przedpremierowego pokazu serialu "Artyści" w reżyserii Moniki Strzępki pierwszym pytaniem publiczności (bardzo młodego człowieka) było: a w jakich czasach akcja się odbywa? Z sugestią, że to głęboki PRL. Bo uwagę młodego widza przykuła serialowa scenografia - były nią wnętrza Teatru Dramatycznego w Warszawie. A wnętrza te, o czym nie wiedział pytający, były jak najbardziej współczesne - pisze Aneta Groszyńska.
15-04-2019
Jawny konkurs na dyrektora teatru (Alina Czyżewska)
Wszyscy chyba wiemy, jak to niestety z konkursami bywa. - pisze w nowym felietonie Alina Czyżewska.
08-04-2019
Artyści impotenci i odprawianie sztuki (Ks. Andrzej Draguła)
Odkurzyłem ostatnio rozmowę Gustawa Holoubka z Andrzejem Hausbrandtem pt. "Teatr jest światem" (Kraków 1986). W rozdziale zatytułowanym "Rola i jej granice" Holoubek wypowiada słowa, które - po zobaczeniu niektórych spektakli - mógłbym wziąć za swoje - pisze Ks. Andrzej Draguła.
03-04-2019
Pięść podniesiona w boju z faszyzmem (Witold Mrozek)
Skoro Instytut ciągle jeszcze walczy o utrzymanie wyjątkowego charakteru swojej działalności, a nową p.o. dyrektorki naczelnej została osoba, która to miejsce zna sprzed lat - przesyłam swój comiesięczny tekst o teatralnych nowościach - pisze Witold Mrozek.
(aktualna strona: 1) następna strona »