Warszawa. Chopin w ogrodach BUWu

"Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty" to przygotowana przez młodych twórców instalacja w altanie w dolnym ogrodzie BUW-u. Codziennie w godzinach 9-20 można usi±¶ć w niej i wsłuchać się w Chopina.

«Reżyser Kuba Kowalski i dramaturg Anka Herbut wybrali fragmenty listów Chopina. - Okazało się, że są one nie tylko ciekawe literacko, ale także pokazują dwoistość natury kompozytora. Z jednej strony był nieprawdopodobnie wrażliwy, a z drugiej bardzo toksyczny, nieszczęśliwy, sam mówił, że nieszczęściem się pieści. Był rozdarty tęsknotą i pielęgnował ten stan w sobie, zawsze chciał być gdzie indziej niż się znajdował - opowiada Kuba Kowalski. Dodaje, że zależało im, aby uciec od kliszy przedstawiania kompozytora jako tkliwego romantyka. - Z listów wynika, że miał abstrakcyjne poczucie humoru, potrafił kpić z siebie.

Artyści wykorzystali krótkie fragmenty listów z korespondencji do ukochanych kobiet, przyjaciół. Listy nagrali Natalia Kalita i Marek Szkoda. Muzycznie ozdobił je kompozytor Sławomir Kupczak - napisał utwory elektroakustyczne zainspirowane nokturnami, polonezami, rondami. - Muzyka dystansuje się od myśli Chopina, czasami podkreśla je, a w niektórych kompozycjach kontrastuje - mówi.

Artyści chcieli, by instalacja nie zagłuszała dźwięków, które na co dzień można usłyszeć w ogrodach BUW-u, a wpisywała się w nie i dialogowała z nimi. - Dostałem nagranie tego, co słychać w ogrodzie, wplotłem te dźwięki w kompozycje - mówi kompozytor.

Sławomir Kupczak przygotował godzinę muzyki. Kiedy wejdziemy do porośniętej bluszczem altany, usłyszymy fragmenty losowo wybierane przez komputer - w innej kolejności o każdej porze dnia. - Będziemy słyszeli je z sześciu głośników, które są tak ustawione, by dawały wrażenie przestrzeni, ruchu. Do tej instalacji został napisany specjalny program komputerowy, który umożliwi taką prezentację utworów - dodaje kompozytor.

"Fryderyk Chopin. Ciennik osobisty", reżyseria: Kuba Kowalski, adaptacja i dramaturgia: Anka Herbut, muzyka: Sławomir Kupczak, aktorzy: Natalia Kalita, Marek Szkoda, kurator i autor koncepcji: Antoni Beksiak, współpraca: Aleksandra Karlińska. Wernisaż: niedziela, godz. 17.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego