Warszawa. Ogrody Muzyczne na Zamku Królewskim

Ogrody Muzyczne, dziedziniec Zamku Królewskiego, pl. Zamkowy 4, bilety: 5 zł, do kupienia przed koncertami i projekcjami, piątek (16.07) - sobota (31.07), godz. 19

«- Układając program tegorocznego festiwalu, wiedziałam, że nie może w nim zabraknąć "Traviaty" - przyznaje Barbara Pietkiewicz. - Pokazywaliśmy ją niemal co roku i zawsze przyciągała tłumy. Teraz, z okazji jubileuszu - bo to dziesiąta edycja Ogrodów Muzycznych - postanowiłam w ciągu jednego wieczoru przypomnieć trzy różne przedstawienia.

W piątek o godz. 19 w każdym akcie "Traviaty" zobaczymy innych wykonawców. Początek będzie należał do Teresy Stratas i Placida Dominga. Zaangażował ich słynny reżyser Franco Zefirelli, gdy prawie 30 lat temu postanowił przenieść na ekran operę Verdiego. Jego film urzeka wysmakowanym odtworzeniem klimatów Paryża z drugiej połowy XIX w. Kamera wędruje po pięknych wnętrzach, eksponując eteryczną Teresę Stratas.

Akt II przypomni telewizyjną inscenizację "Traviaty" z 1999 r., przekazywaną na żywo z autentycznych miejsc Paryża. Zaskoczeniem było wówczas to, że reżyser Andrea Andermann do roli tytułowej wybrał mało znaną Eteri Gvazavę - artystkę piękną, ale pozbawioną charyzmy. Ta rola nie pomogła jej specjalnie w karierze, dziś, po 11 latach, bardziej doceniamy kunszt Jose Cury, a zwłaszcza niedawno zmarłego Rolando Paneraia, który stworzył wielką kreację jako ojciec Alfreda.

I wreszcie "Traviata" na festiwalu w Salzburgu w 2005 r. To znakomity, choć bardzo ascetyczny wizualnie, spektakl Willy'ego Deckera. Liczą się przede wszystkim emocje - namiętność i gwałtowność przemieszana z tkliwością. W rolach głównych - Anna Netrebko i Rolando Villazon.

Miłośników opery czeka jeszcze jedna atrakcja. W poniedziałek można obejrzeć "Don Kichota" Masseneta. Spektakl miał premierę w maju tego roku w Theatre La Monnaie w Brukseli. Reżyserował Laurent Pelly, dyrygował Marc Minkowski, a w rycerza z La Manczy wcielił się Jose van Dam, który ponoć tą rolą żegna się ze sceną.

Nie wolno też przegapić dwóch fortepianowych recitali. W poniedziałek zagra Amerykanin Jay Gottlieb, w czwartek zaś niezwykła kobieta - Joanna Mac Gregor. Jej występy są przeżyciem, bo też rzadko obcujemy z tak wyrazistą indywidualnością artystyczną.

Propozycji dla siebie doczekali się też fani tańca. W sobotę obejrzymy rejestrację spektakli grupy Rosas, najlepszego w Belgii flamandzkiego zespołu tańca współczesnego. Kieruje nim Anna Teresa Dee Keersmaeker, wychowanka Mudry Maurice'a Béjarta.

Dodajmy jeszcze, że w niedzielę zagra Gracjan Szymczak, nasz kandydat do zwycięstwa w Konkursie Chopinowskim. A na wtorek zaplanowano projekcję filmu o Arturze Rubinsteinie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego