Koneser strefą kultury

08-11-2006
02-03-2013
Warszawa. Klub Sen Pszczoły do końca roku w Koneserze
Choć stracili klub, nie poddali się. Pszczoła tak jak Feniks - odradza się z popiołów. Na razie tymczasowo zainstalowała się w Koneserze. Na Ząbkowską powinni się więc wybrać ci, którzy tęsknią za Snem Pszczoły.
08-07-2011
Fabryki kultury
Jak sprawić, żeby zamknięta kopalnia w weekendy była równie zatłoczona jak centrum handlowe, choć nikt nie przyjeżdża tu na zakupy? - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-06-2010
Warszawa. Koneser i Norblin - zadbać czy zburzyć?
W Warszawie jest ponad dwieście budynków dawnych warsztatów i fabryk. Tylko część z nich wpisano do rejestru zabytków. Wiele niszczeje lub zostaje skazanych na wyburzenie. Niektóre mają szansę na odzyskanie dawnego blasku i nową rolę. Co się dzieje z postindustrialnym dziedzictwem stolicy?
04-03-2010
Warszawa. W Koneserze będzie nowe centrum Pragi
Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów prawobrzeżnej Warszawy - dawna Wytwórnia Wódek "Koneser" za cztery lata zyska nowy blask i nowe funkcje. Ma się tu znaleźć miejsce na biura i na mieszkania, i na życie rozrywkowo-kulturalne. Losy budynków z przełomu XIX i XX w. stanęły pod znakiem zapytania, tak samo jak mieszczące się tu galerie i teatr Wytwórnia. Jednak wszystko wskazuje na to, że i ceglane budynki, i zaplecze kulturalne tu pozostaną, a w dodatku będą rozbudowane.
27-12-2008
Co ma Warlikowski do Pragi
W artykule "Nowy teatr Warlikowskiego bliżej siedziby " ("Gazeta Stołeczna", 17.12.2008) znalazł się taki cytat: "Obiecałam, że zatrzymam pana Warlikowskiego w Warszawie, i słowa dotrzymam". Powinienem się cieszyć z tego, że prezydent mojego miasta nie rzuca słów na wiatr, ale niestety pamięć mam dobrą. Bo raptem osiem miesięcy temu Hanna Gronkiewicz-Waltz powiedziała: "Inne warszawskie dzielnice będą musiały na jakiś czas oddać pierwszeństwo inwestycyjne Pradze" - pisze Michał Sokolnicki w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
29-09-2008
Koneserzy braku kontekstu
- W przypadku Konesera chodzi o gigantyczne przedsięwzięcie, które ma wywołać taki rewitalizacyjny przypływ na całej Pradze Północ. A w rezultacie falę eksmisji i czyszczenia dzielnicy, do której to finalnie może doprowadzić. Oczywiście wiele pytań wciąż pozostaje otwartych: czy i jak można rozwijać miasto? Jaka jest w tym rola prywatnych inwestorów, szczególnie przy ograniczonych zasobach i niesprawności publicznych instytucji? Na ile w ogóle jest możliwe takie urządzenie miasta, które będzie wzbogacające dla większości jego mieszkańców, a nie tylko dla grupy wybranych? - pisze Kuba Szreder w Indeksie 73. Nieregularniku Wolnej Kultury.
20-09-2008
Warszawa. Koneser żegna lato piosenkami Grechuty
Stowarzyszenie "Muzyka bez granic" zaprasza 21 września o godz. 19 na spektakl muzyczny pt. "Muza pomyślności, czyli piosenki Marka Grechuty", który odbędzie się w ramach cyklu "Lata Konesera". Będzie to premiera płyty CD ze spektaklu.
25-08-2008
Warszawa. Lato Konesera na półmetku
W ramach Lata Konesera odbędą się jeszcze koncerty jazzowe, spektakle teatralne, m.in. Teatru Dramatycznego, cykl przedstawień "Kobiecość w międzyczasie", różnego typu performance'y oraz wystawy prezentujące osiągnięcia francuskich dizajnerów.
11-08-2008
Warszawa. Koneser nadrabia wakacyjne lenistwo
Krytykowani organizatorzy "Lata Konesera" bronią swojego programu kulturalnego. Przedłużyli go do połowy października i obiecują atrakcje, m.in. jazzowe koncerty.
09-08-2008
Warszawa. Klapa kulturalnego lata z Koneserem
To miała być najważniejsza kulturalna impreza tego lata w Warszawie. Były ambitne plany i pieniądze, m.in. pół miliona z miejskiej kasy. Dlaczego się nie udało?
18-07-2008
Warszawa. Będą teatry w fabryce wódek Koneser
Mieszkania, biura, hotel oraz teatry powstaną na terenie Wytwórni Wódek "Koneser" na Pradze. Lada dzień uprawomocnią się warunki zabudowy dla wartej pół miliarda złotych inwestycji.
24-06-2008
Warszawa. Zabytki na centra kulturalne
Dawna Fabryka Norblina [na zdjęciu] może pełnić podobną funkcję jak dawna Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser" przy ul. Ząbkowskiej. Tu zamiast burzyć hale, deweloper BBI Development stworzył w nich centrum kulturalne. W innej części obiektu mają powstać lofty.
12-05-2008
Warszawa. Kasa dla Konesera
Miasto ogłosiło konkurs dla organizacji pozarządowych na zorganizowanie imprez, które wzbogacą "Lato Konesera" - wakacyjny festiwal artystyczny. Ratusz na ten cel przeznaczy pół miliona złotych.
28-04-2008
Warszawa. Koneser ożyje
Zabytkowa wytwórnia wódek zamieni się latem w artystyczne miasteczko. Będzie kino, designerskie warsztaty, koncerty, spektakle i letnia Fabryka Trzciny. Projekt "Lato Konesera" zaplanowano rozpocząć 17 maja Nocą Muzeów w Luksferze oraz premierą w teatrze Wytwórnia.
20-10-2007
Warszawa. Wytwórnia zostaje w Koneserze
Działający od dwóch lat Teatr Wytwórnia pozostanie w dawnych zakładach Koneser na Pradze. Nowy właściciel fabryki przygotuje dla niego budynek po magazynie spirytusu.
18-10-2007
Warszawa. Koneser odmieni Pragę
Ratusz podpisał umowę z deweloperem. Galerie i sceny teatralne, biura i siedziby fundacji, hotel i 450 mieszkań - do 2012 roku przy ulicy Ząbkowskiej powstanie małe miasteczko. To największa rewitalizacja w mieście.
18-10-2007
Kwiatek do kożucha
Sztuka to zwykle kwiatek do kożucha dla ludzi zajmującym się biznesem. Kulturę wysoką - choćby w małych dawkach - chętnie serwują w centrach handlowo-rozrywkowych czy budynkach komercyjnych. Cel jest prosty - wizerunkowy i marketingowy - pisze Dariusz Bartoszewicz w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
17-10-2007
Warszawa. "Koneser" sztuki - podpisanie porozumienia
20-08-2007
Offy w stanie gotowości
Co by się stało z teatrami instytucjonalnymi, gdyby odciąć im pieniądze na utrzymanie sceny i pensje? Znalazłyby się w sytuacji teatrów offowych, które mimo trudności dokonują organizacyjnych i artystycznych cudów - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
17-05-2007
Warszawa. Dziś jeszcze wódka, jutro kultura
Ratusz chce, aby na terenie Konesera działała scena impresaryjna i teatr Grzegorza Jarzyny. - Jesteśmy w trakcie rozmów z artystami - mówi Joanna Warsza, pełnomocnik miejskiego Biura Kultury ds. Konesera.
05-05-2007
Warszawa. Koneser sprzedany z kulturą
BBI Development, dawny NFI Piast, został w piątek [4 maja] pełnoprawnym właścicielem Warszawskiej Wytwórni Wódek "Koneser" przy Ząbkowskiej [na zdjęciu]. Nadal deklaruje, że zorganizuje tam wraz z miastem centrum kulturalne. - To bardzo dobra wiadomość - cieszą się artyści.
26-04-2007
Warszawa. Koneser dla artystów
Ratusz zamierza wynająć dla artystów budynki na terenie zabytkowej fabryki. Tym, którzy już są w Koneserze, proponuje dopłaty do czynszów. W byłej wytwórni wódek mają się odbywać koncerty, wystawy i spektakle.
03-04-2007
Było obietnic wiele
Obietnic urzędników w sprawach teatralnych mieliśmy ostatnio wiele. Jeśli Markowi Kraszewskiemu uda się dotrzymać danego teraz słowa, będzie to jego wielki sukces - obietnice Ratusza dotyczące zmian w warszawskich teatrach komentuje Dorota Wyżyńska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
21-01-2007
Warszawa. Kultura bez Konesera?
Czy jest szansa, aby w Warszawie powstało centrum sztuki współczesnej w poprzemysłowej architekturze? Taką funkcję miał pełnić praski Koneser, ale już dziś wiadomo, że kultura nie będzie tam najważniejsza - pisze Anna S. Dębowska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-01-2007
Warszawa. Zmarnowana szansa dla Konesera
W zabytkowej fabryce wódki przy Ząbkowskiej miało być imponujące centrum sztuki. Teraz jego przyszłość stoi pod znakiem zapytania. Czy kultura stanie się tylko dodatkiem do mieszkań? - pytają Anna S. Dębowska i Tomasz Urzykowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
29-12-2006
Warszawa. Koneser do spółki?
20-12-2006
Warszawa. Piast kupił teren Konesera
Narodowy Fundusz Inwestycyjny Piast kupił za 60,5 mln zł pięciohektarowy teren i zabudowania Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej. - Ale teraz zamierzamy negocjować z nowym właścicielem wykorzystanie części terenu na działalność kulturalną - mówi p.o. rzecznika ratusza Paweł Andryszczyk.
16-12-2006
Warszawa. Miasto nie kupi Konesera
Miasto zrezygnowało z kupna zabytkowej fabryki wódek Koneser przy ul. Ząbkowskiej [na zdjęciu]. W przetargu wystartował za to Narodowy Fundusz Inwestycyjny "Piast".
08-12-2006
Warszawa. Przedłużony przetarg na Konesera
Kto kupi 5 ha terenu Warszawskiej Wytwórni Wódek Koneser miało się rozstrzygnąć dzisiaj. Termin przetargu przesunięto jednak o siedem dni na prośbę miasta, które chce kupić teren przy Ząbkowskiej. Na terenie Konesera znajduje się Teatr Wytwórnia.
05-12-2006
Warszawa. Koneser ciągle na sprzedaż
Pod koniec tygodnia ma być rozstrzygnięty przetarg na sprzedaż zabytkowej Wytwórni Wódek Koneser. Na razie miasto nie przystąpiło do niego, choć urzędnicy zapowiadali, że samorząd przejmie atrakcyjny obiekt - Rada Warszawy przyznała na wykup 60 mln zł.
27-11-2006
Warszawa. Koneser znów na sprzedaż
Dyrekcja praskiego Konesera po raz trzeci wystawia zabytkową fabrykę na sprzedaż. - To jakaś dziwna gra - komentuje miasto.
08-11-2006
Warszawa. Koneser ma stać się strefą kultury
Ratusz snuje wizje ulokowania na pięciu hektarach dawnej zabytkowej fabryki wódek teatrów i klubów. Tymczasem Koneser wciąż liczy na to, że nadal będzie tam produkować alkohol.
07-11-2006
Warszawa. Powstanie Teatr Krzysztofa Warlikowskiego
Jacek Weksler, dyrektor Biura Teatru i Muzyki Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, zadeklarował podczas spotkania z udziałem pełniącego obowiązki Prezydenta Warszawy Kazimierza Marcinkiewicza, że rozważane jest powołanie do życia teatru Krzysztofa Warlikowskiego, jako miejskiej instytucji kultury.
01-11-2006
Miraż prywatnego teatru?
Władze Warszawy zamiast wspierać inicjatywy artystów, zniechęcają do aktywności, wygodniej jest bowiem nic nie robić, niż tracić czas i oszczędności życia na budowanie zamków na piasku - o kłopotach prywatnej sceny Emiliana Kamińskiego pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-10-2006
Warszawa. Ratusz kupuje praskiego Konesera
Zabytkowa fabryka wódek przy Ząbkowskiej zmieni się w centrum kultury. Radni Warszawy zgodzili się wczoraj, by miasto odkupiło ją od skarbu państwa. Działają tu również galerie sztuki i Teatr Wytwórnia. W przyszłości cała fabryka będzie miejscem działań artystycznych.
23-10-2006
Warszawa. Miasto przejmie Konesera
Ministerstwo Skarbu unieważniło drugi przetarg na sprzedaż ponad 5 ha gruntu przy ul. Ząbkowskiej z zabytkową fabryką wódek. Tymczasem ratusz oficjalnie potwierdził zamiar przejęcia zakładów. Teraz działa tam Teatr Wytwórnia i kilka galerii. Po przejęciu nieruchomości przez miasto przeniesie się tu prawdopodobnie Teatr Rozmaitości.
06-10-2006
Warszawa. Miasto chce Konesera
Miejscy urzędnicy znów się zastanawiają nad przejęciem obiektów Warszawskiej Wytwórni Wódek. Miałyby tam powstać instytucje kulturalne.