Łódź. Dzielnica artystów na Księżym Młynie?

Jeszcze w tym miesiącu radni mogą przegłosować projekt stworzenia na zabytkowym osiedlu kulturalnej dzielnicy. W wolnych lokalach rozgościliby się twórcy i zamienili je na studia, galerie i pracownie.

«Charakterystyczne jedno - i dwupiętrowe nieotynkowane domy wzniesione przed wiekiem [na zdjęciu] przez wielkiego fabrykanta Karola Scheiblera od lat czekają na dobry pomysł i nową szansę. Nie udało się ich na początku tej dekady sprzedać na wolnym rynku czy wyremontować. Nie udało się też znaleźć chętnego dewelopera, który przeprowadziłby ich lokatorów do innych mieszkań, a zabytki odnowił i sprzedał z zyskiem.

- W Księży Młyn trzeba tchnąć ducha twórczości i wpuścić tam artystów - przekonuje grupa łodzian związanych z kulturą. Ich pomysł na famuły nie jest komercyjny i nie zakłada wysiedlania stamtąd kogokolwiek. W wolnych mieszkaniach na Księżym Młynie mają się rozgościć twórcy i zamienić je na studia, galerie, pracownie, atelier i klubokawiarnie. Na początek zajmą kilka, kilkanaście wolnych już lokali. Z czasem miasto wynajmowałoby im kolejne - te, z których zrezygnują osoby, które na zabytkowym osiedlu nie chcą już mieszkać.

Swoim pomysłem zarazili już kilku radnych i właśnie powstał projekt uchwały, która pozwoli na wynajmowanie artystom wolnych mieszkań komunalnych w famułach. Dzisiaj obrót nimi jest zablokowany.

- Artyści nie mają w Łodzi swojego miejsca, a Księży Młyn może się nim stać - mówi Krzysztof Candrowicz z Łódź Art Center, które jest odpowiedzialne za przygotowanie strategii starań o miano Europejskiej Stolicy Kultury, które Łódź chce zdobyć w 2016 roku. - Stworzenie warunków dla rozwoju twórczości i przedsiębiorczości w kulturze pomoże nam w walce o tytuł. Ważny jest też aspekt podniesienia turystycznej atrakcyjności tego miejsca i miasta. To mogłaby być łódzka starówka - mówi Candrowicz.

(...)

Projekt uchwały trafi na sesję 23 czerwca lub 7 lipca. Czas jest ważny, bo w wakacje Łódź musi złożyć aplikację do tytułu ESK2016, a wizja stworzenia na Księżym Młynie dzielnicy kreatywnej byłaby jej mocnym punktem.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego