Teatr i religia

04-11-2006
25-05-2020
Król-Duch w białej sutannie
Nigdy nie ulegało dla mnie wątpliwości, że wcielanie się duchów romantycznych poetów w Karola Wojtyłę dokonało się w ramach polskiego teatru zwłaszcza za sprawą aktorstwa - felieton Rafała Węgrzyniaka w portalu Teatrologia.info.
25-05-2020
TVP. Film o Janie Pawle II
Biuro Programu "Niepodległa" i Telewizja Polska zapraszają telewidzów do obejrzenia filmu dokumentalno-biograficznego przygotowanego z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły - Świętego Jana Pawła II.
18-05-2020
Warszawa. Koncert "Tryptyku rzymskiego" w kościele św. Krzyża
W poniedziałek w warszawskim kościele św. Krzyża o godz. 20 odbędzie się premierowy koncert "Tryptyku rzymskiego" w wykonaniu Artura Żmijewskiego i Włodka Pawlika, poświęcony 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - poinformowało PAP biuro prasowe KEP.
18-05-2020
Warszawa. Koncert z okazji 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II
Biuro Programu "Niepodległa" z okazji przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II przygotowało koncert "SANTO SUBITO - Prorok Naszych Czasów". Będzie można go zobaczyć lub usłyszeć w poniedziałek o godz. 18 m.in. na antenach TVP1 i radiowej Jedynki.
15-05-2020
Lublin. Spotkania z Literaturą: Karol Wojtyła - Poezja
Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, w ramach akcji "Zobacz się w teatrze!" zaprasza na wirtualne Spotkania z Literaturą, podczas których aktorzy Teatru czytają fragmenty najpiękniejszych polskich dzieł literackich. W poniedziałek, 18 maja o godz. 18 będzie można odkryć poezję Karola Wojtyły.
15-05-2020
Łódź. Artyści Teatru Wielkiego na urodziny Jana Pawła II
Z okazji przypadającej w dniu 18 maja 100. rocznicy urodzin Papieża Jana Pawła II, artyści Teatru Wielkiego wezmą udział w głównych obchodach zaplanowanych przez Archidiecezje Łódzką.
15-05-2020
Teatr TV. Premiera "Powołania" Pawła Woldana
W poniedziałek w Jedynce premiera "Powołania". Spektakl opowiada o drodze Karola Wojtyły do kapłaństwa.
15-05-2020
Warszawa. Koncert "Nie lękajcie się" Polskiej Opery Królewskiej
Artyści Polskiej Opery Królewskiej (POK) w hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II w poniedziałek 18 maja dadzą koncert pt. "Non abbiate paura" / "Nie lękajcie się". Występ będzie transmitowany online z Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
15-05-2020
Warszawa. Koncert pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin
18 maja o godz. 19.30 na platformie VOD Teatru Wielkiego-Opery Narodowej odbędzie się koncert pamięci Jana Pawła II w 100-lecie urodzin.
14-05-2020
Płock. Premiera "Tryptyku Rzymskiego" online
Teatr Dramatyczny w Płocku im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku, w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin papieża św. Jana Pawła II, zaprezentuje 18 maja internetową premierę jego poematu "Tryptyk Rzymski". Spektakl powstał w plenerach i w płockiej katedrze.
14-05-2020
Warszawa. Polska Opera Królewska w 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II
Artyści Polskiej Opery Królewskiej w hołdzie Janowi Pawłowi II. Polska Opera Królewska zaprasza na wyjątkowy koncert "NON ABBIATE PAURA. Nie lękajcie się".
13-05-2020
Kraków. Artyści Opery Krakowskiej na stulecie urodzin Karola Wojtyły
Zespół Opery Krakowskiej, chcąc uczcić stulecie urodzin św. Jana Pawła II podjął szczególną inicjatywę. 17 maja na kanale YouTube Opery Krakowskiej oraz na portalu Facebook zostanie opublikowane nagranie Agnus Dei z Mszy Koronacyjnej C-dur KV 317 Wolfganga Amadeusza Mozarta zrealizowane bez udziału publiczności w Bazylice św. Michała Archanioła i św. Stanisława w Krakowie.
06-05-2020
Warszawa. Zgłoszenia na międzynarodową konferencję Wojtyła-Grotowski &
Instytut Teatralny zaprasza do składania propozycji wystąpień podczas międzynarodowej konferencji naukowej "Wojtyła-Grotowski &. Religijny horyzont nowoczesnego teatru i dramatu w Polsce i na świecie", która odbędzie się w dniach 12-14 listopada w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
15-04-2020
Lublin. "Życie zwyczajne siostry F." online
19 kwietnia w Święto Miłosierdzia Bożego Teatr Pierwszego Kontaktu zaprosi na internetowy pokaz spektaklu "Życie zwyczajne siostry F". Wideo będzie dostępne na Facebooku.
11-04-2020
Hiszpania. Z powodu epidemii obchody Wielkiego Tygodnia przeniosły się do internetu
Po raz pierwszy od 1933 r. w Hiszpanii nie odbyły się tradycyjne procesje wielkotygodniowe, epidemia wymusiła też odwołanie ponad 10 tys. wydarzeń związanych z Wielkanocą - napisał dziennik "El Mundo". Tradycyjne obchody, Msze św. i modlitwy zostały przeniesione do internetu.
10-04-2020
Gorzów Wlkp. Teatr Osterwy prezentuje słuchowisko paschalne
Teatr im. Juliusza Osterwy zaprasza na słuchowisko paschalne w wykonaniu gorzowskich aktorów. Audycji można posłuchać w internecie.
03-04-2020
Karol Wojtyła. Aktor na ołtarzu. Życie i Teatr
W "Ślubach panieńskich" grał Gustawa. Przed spektaklem malował sobie wąsy osmalonym korkiem od butelki. Był Hajmonem w "Antygonie". Kirkorem w "Balladynie". Kordianem. W scenie spowiedzi Jacka Soplicy w "Panu Tadeuszu" podziwiał go sam Juliusz Osterwa. Zawsze grał główne role. Z piedestału nie zszedł właściwie do końca. Karol Wojtyła, Jan Paweł II, o nim mowa.
02-04-2020
Watykan. 15 lat temu zmarł Karol Wojtyła, papież Jan Paweł II
Mija 15 lat od śmierci Karola Wojtyły, papieża Jana Pawła II. Niekwestionowana na świecie jest opinia, że jego pontyfikat w dużej mierze przyczynił się do obalenia komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej i powrotu wolności oraz demokracji w tym regionie świata.
27-03-2020
Teatr jako świątynia
Teatr wznosi sztukę gry aktorskiej na wyższy poziom duchowy. Teatr może stać się świątynią, a świątynia przestrzenią spektaklu - pisze w przesłaniu z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru 2020 - Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz i reżyser.
19-03-2020
Warszawa. Nadzieja w kształcie krzyża. Musical w Teatrze Rampa
Na scenę Teatru Rampa tradycyjnie powraca musical "Jesus Christ Superstar".
24-02-2020
Warszawa. 11. wielkopostny Festiwal "Nowe Epifanie"
Po raz jedenasty w Warszawie odbędzie się interdyscyplinarny Festiwal "Nowe Epifanie". Wydarzenie, odbywające się pod hasłem "nie dotykaj mnie", rusza 26 lutego i potrwa czterdzieści dni, do 5 kwietnia - informuje PAP Edyta Sudoł z biura prasowego festiwalu.
21-02-2020
Paweł Dobrowolski: Maria Magdalena patronką tegorocznych "Nowych Epifanii"
- Postać Marii Magdaleny, Apostołki Apostołów, będzie patronką interdyscyplinarnego, wielkopostnego Festiwalu "Nowe Epifanie". "W tej postaci skrywa się olbrzymi potencjał feministyczny, który może okazać się ciekawy dla twórców" - powiedział PAP dyrektor "Nowych Epifanii" Paweł Dobrowolski.
21-02-2020
Warszawa. Od środy Festiwal Nowe Epifanie 2020
W Warszawie po raz jedenasty odbędzie się interdyscyplinarny Festiwal Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Festiwal, odbywający się pod hasłem "Nie dotykaj mnie" rozpocznie się 26 lutego i potrwa czterdzieści dni, do 5 kwietnia.
04-02-2020
Warszawa. Wykład ojca Błażeja Matusiaka OP w Teatrze Lalka
Teatr Lalka i Festiwal Nowe Epifania 2020 zapraszają na wykład ojca Błażeja Matusiaka OP pt. "W drodze do Raju utraconego - Ordo Virtutum Hildegardy z Bingen".
20-01-2020
Ryszarda Peryta Wędrowanie Ziemskim i Poza-ziemskim szlakiem
Każdy nosi własny kolor. To tak oczywiste, że aż banalne. Ale schody się zaczynają wraz z funkcją tego koloru. Może nas wspierać, nieść dalej, wyżej i może przeszkadzać, czy wręcz niszczyć. Co dopiero, gdy gama barw się rozszerza... Ryszard Peryt należał do grona kolorystycznych tytanów. Chował w sobie całą paletę odcieni, półtonów. Nie był monolitem - pisze Jagoda Opalińska w Autografie.
02-01-2020
Opole. Orszak Trzech Króli po raz ósmy
W poniedziałek o godz. 15.00 na rynku w Opolu rozpocznie się VIII Orszak Trzech Króli. Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu organizatorzy imprezy, trasa przemarszu będzie podobna do ubiegłorocznej.
27-12-2019
Irena Jun: tekstów karmelitanek bosych nie powinno się zamykać tylko w lekturze
- Tekstów karmelitanek bosych nie powinno zamykać się tylko w lekturze. Można by z nich zrobić spektakl teatralny - powiedziała PAP wybitna aktorka Irena Jun, która interpretowała je w lubelskim Domu Kultury Węglin.
27-12-2019
Patryk Kencki: widowiska bożonarodzeniowe w Polsce łączą tradycję religijną z humanistyczną
- Widowiska bożonarodzeniowe na terenie naszego kraju dają się udokumentować dopiero w XVI wieku. Mają charakter połączenia tradycji religijnej z tradycją humanistyczną, renesansową - powiedział PAP historyk teatru dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki PAN.
21-12-2019
Święta noc
Szopka polska, przyjęta za swoją także przez pobratymcze narody Rzeczypospolitej, to dzięki bogactwu i różnorodności tekstów i form bez wątpienia najciekawszy Bożonarodzeniowy teatr świata. Także dlatego, iż sprzyjał przeświadczeniu, że skoro Chrystus narodził się dla wszystkich, to dla nas nie przyszedł przecież na świat gdzieś daleko, pod palmami, lecz w zaśnieżonej (bo grudzień) swojskiej krainie, jakoś tak... gdzie ta górka, potoczek i owieczki - pisze Jarosław Komorowski w felietonie z cyklu "Okruchy w sieci" na łamach Teatrologii.info.
11-12-2019
Poznań. Adam Woronowicz przeczyta Księgę Tobiasza
W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, 15 grudnia w katedrze poznańskiej wykonane zostaną fragmenty Księgi Tobiasza.
02-12-2019
Warszawa. Klerycy wystawią spektakl o Poznańskiej Piątce
Klerycy III roku warszawskiego seminarium przygotowali sztukę teatralną pt. "Piątka. Opowieść o męczennikach z Poznania, którzy pozostali wierni aż do śmierci". Jej premiera - dla społeczności seminaryjnej - planowana jest na 8 grudnia, natomiast spektakle dla publiczności rozpoczną się w sobotę 14 grudnia.
28-11-2019
Czechy. Kardynał Duka nie ustępuje
Skarga prymasa Czech kard. Dominika Duki przeciwko jednemu z brneńskich teatrów, który wystawił bluźniercze spektakle teatralne, będzie mieć kontynuację, mimo że Sąd Okręgowy w Brnie ją oddalił.
14-11-2019
Poznań. Księga Ezdrasza i Księga Nehemiasza na Verba Sacra
W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, 17 listopada w katedrze poznańskiej usłyszymy fragmenty Księgi Ezdrasza i Księgi Nehemiasza w wykonaniu Przemysława Babiarza.
07-11-2019
Poznań. Wkrótce XIX Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
W niedzielę rozpoczyna się XIX Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra. Zainauguruje go finał konkursu Verba Sacra o Grand Prix im. Mieczysława Kotlarczyka. Rozpocznie się w poznańskim Pałacu Działyńskich o godzinie 16.
04-11-2019
Poznań. Od niedzieli XIX Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
W Poznaniu, Pobiedziskach i Londynie odbywać się będą wydarzenia 19. edycji Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, która rozpoczyna się w niedzielę, 10 listopada, w stolicy Wielkopolski. Gośćmi tegorocznej edycji będą m.in. Halina Łabonarska, Przemysław Babiarz i Adam Woronowicz.
10-10-2019
Poznań. Krzysztof Dzierma czyta fragmenty Księgi Kronik
W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, wykonane zostaną 13 października w katedrze poznańskiej fragmenty Pierwszej i Drugiej Księgi Kronik.
09-10-2019
Poznań. Konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego VERBA SACRA 2019
Z okazji XIX Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA ogłaszamy konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego.
30-09-2019
Jasna Góra wspomina Jana Kobuszewskiego
W wieku 85 lat zmarł Jan Kobuszewski, wybitny aktor teatralny i filmowy, artysta kabaretowy. Był - jak podaje biuro prasowe Jasnej Góry - wielokrotnym pielgrzymem jasnogórskim.
17-09-2019
Piotr Cieplak: Jarmark i metafizyka
- Wydaje mi się, że rzemiosło teatralne gdzie indziej się dziś lokuje. Zmienia się rola słowa. Teatr buduje się dziś nie na aktorach, nie na kreacjach - mówi reżyser Piotr Cieplak w rozmowie z Krzysztofem Lubczyńskim w Dzienniku Trybuna.
06-09-2019
Internet. Opętani aktorzy w domu parafialnym słuchają punkrocka
"Krzyczałaś, że >czarny piątek<, w sobotę poszłaś z jajami na święconkę" - śpiewają punkrockowe Czerwone Świnie w teledysku "Parafiańszczyzna". Utwór pochodzi z płyty "Basta, dziwko!" i opowiada o polskim katolicyzmie politycznym.
27-06-2019
Wiatraki. Laboratorium Nowych Epifanii 2019
Laboratorium Dramatu i Festiwal Nowe Epifanie po raz pierwszy wspólnie organizują warsztaty dramatopisarskie pod nazwą Laboratorium Nowych Epifanii, formułą nawiązujące do zainicjowanych w 2002 roku warsztatów Sztuka Dialogu nad Wigrami. Warsztaty rozpoczną się w najbliższą sobotę (29 czerwca) w Wiatrakach i potrwają do 7 lipca.
13-06-2019
Poznań. Druga Księga Królewska w Bazylice Archikatedralnej
W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, w katedrze poznańskiej, 16 czerwca, zostaną wykonane fragmenty Drugiej Księgi Królewskiej.
29-05-2019
Najwyżej będę robił filmy
- Za mało jest teatrów, które starają się dotykać rzeczy naprawdę ważnych. Rozumiem, że politycy używają zdarzeń, ludzi do bieżącej polityki, ale artyści powinni się wznieść ponad to - mówi aktor Redbad Klynstra-Komarnicki w rozmowie z Katarzyną Flader-Rzeszowską w miesięczniku Teatr.
20-05-2019
Sutanna na scenie
Ton mówienia o Kościele i księżach zmienił się w teatrze na dobre. "Dzisiaj inaczej się nie da"? - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
08-05-2019
Poznań. Szymon Kuśmider z Pierwszą Księgą Królewską
W ramach nowego cyklu "Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0", wykonane zostaną 12 maja w katedrze poznańskiej fragmenty Pierwszej Księgi Królewskiej. Jest to szósta po Księdze Jozuego, księga historyczna Starego Testamentu.
24-04-2019
Brenna. Monodram o Zofii Kossa "Usta Weroniki..."
9 kwietnia 2018 roku minęła pięćdziesiąta rocznica śmierci Zofii Kossak, natomiast 10 sierpnia 2019 roku przypada sto trzydziesta rocznica jej urodzin. Z tej okazji Fundacja im. Zofii Kossak wraz ze Studiem Sztuki Bogusława Słupczyńskiego postanowiła uczcić pamięć pisarki.
15-04-2019
Warszawa. Zakończyły się X Nowe Epifanie
14 kwietnia w Warszawie zakończył się dziesiąty interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie organizowany jest przez Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucję kultury m.st. Warszawy. Program tegorocznej edycji skupiony był wokół postaci Judasza oraz hasła "Lepiej, gdyby się nie narodził".
05-04-2019
Redbad Klynstra-Komarnicki: Teatr powinien być domeną artystów niezależnych
- Teatr powinien być domeną artystów niezależnych; jest szybszy niż książka czy film w opisywaniu zjawisk społecznych - powiedział PAP aktor i reżyser Redbad Klynstra-Komarnicki.
01-04-2019
Sztuka, która w kurii wywołała furię
Niedawno głośnym echem nie tylko w środowisku teatralnym odbiła się decyzja władz Rzeszowa, które postanowiły odwołać premierę i nakazały przerwanie prac nad spektaklem "#chybanieja" w reżyserii Pawła Passiniego, który miał zaczynać wielkopostny Festiwal Nowe Epifanie - pisze Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
15-03-2019
Czerwińsk. Misterium Męki Pańskiej w opactwie
W XII-wiecznym opactwie w Czerwińsku nad Wisłą odbędzie się w sobotę premiera nowej aranżacji jednego z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych, autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941).
11-03-2019
Chcemy odnowić dialog sztuki z religią
- Blisko nam do idei Jana Pawła II, by odnowić dialog sztuki z religią, ale na warunkach, które pozwolą artystom czuć się bezpiecznie - mówi PAP Paweł Dobrowolski, dyrektor Festiwalu Nowe Epifanie, który do 14 kwietnia trwa w Warszawie.
01-03-2019
Warszawa. Wkrótce rusza 10. edycja festiwalu Nowe Epifanie
10. edycja interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego Nowe Epifanie rusza od 6 marca i potrwa do 14 kwietnia. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Myśli Jana Pawła II - instytucja kultury m.st. Warszawy.
28-02-2019
Warszawa. 6 marca startuje 10. Festiwal Nowe Epifanie
W Warszawie po raz dziesiąty odbędzie się interdyscyplinarny festiwal wielkopostny Nowe Epifanie, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy.
12-02-2019
Warszawa. Ruszyła sprzedaż biletów na X Nowe Epifanie
Ruszyła sprzedaż biletów na wydarzenia dziesiątej edycji interdyscyplinarnego Festiwalu Nowe Epifanie. Bilety można kupować przez stronę www.noweepifanie.pl. Festiwal rozpocznie się w Warszawie 6 marca i potrwa czterdzieści dni, do 14 kwietnia.
26-01-2019
Boży człowiek i genialny artysta
Ryszard Peryt poszukiwał w sztuce wymiaru metafizycznego, który zbliża człowieka do Boga. Gdy spojrzymy na dorobek twórczy tego genialnego artysty, to właściwie chyba w każdym jego dziele jest szukanie Boga - wspomnienie o zmarłym reżyserze.
15-12-2018
Aktualność Norwida
Tradycją już jest, że w Adwencie klerycy III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie wystawiają spektakl teatralny. W tym roku jest to przedstawienie "Słodycz" będące adaptacją poezji Cypriana Kamila Norwida - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
08-12-2018
Białystok. Klerycy z białostockiego seminarium wystawiają sztukę
Alumni trzeciego roku Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego wystawiają spektakl "Rotmistrz". Przedstawienie przybliża postać rotmistrza Witolda Pileckiego i wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
07-12-2018
Bielsko-Biała. Talar jako prymas
9 grudnia w bielskiej katedrze odbędzie się spotkanie z Henrykiem Talarem, aktorem, odtwórcą roli prymasa Hlonda w Teatrze TV.
06-12-2018
Poznań. Druga Księga Samuela na Verba Sacra
W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, usłyszymy 9 grudnia w katedrze poznańskiej fragmenty Drugiej Księgi Samuela. Jest to piąta po Księdze Jozuego, księga historyczna Starego Testamentu.
03-12-2018
Lubimy polską poezję
Słowo pozostawione nam przez wielkich polskich poetów przypomina, że bez wiary, religijności, także bez zapału, by dbać o Polskę, nie byłoby nas. Roztopilibyśmy się w kosmopolitycznym tyglu - mówią Marcin Kwaśny i Ksawery Szlenkier, autorzy spektaklu "Wolność jest w nas" w Teatrze Oratorium w Warszawie, w rozmowie z Maciejem Maroszem w Gazecie Polskiej Codziennie.
16-11-2018
Poznań. Krzysztof Wakuliński z Pierwszą Księgą Samuela
W ramach cyklu "Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0", usłyszymy 18 listopada w katedrze poznańskiej fragmenty Pierwszej Księgi Samuela. Jest to czwarta po Księdze Jozuego, księga historyczna Starego Testamentu.
14-11-2018
Poznań. Konkurs Verba Sacra 2018 rozstrzygnięty
W poniedziałek 12 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu na artystyczną interpretację tekstu religijnego i klasycznego Verba Sacra 2018.
13-11-2018
Lublin. Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich od piątku
W dniach 16-17 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich. Na uczestników czekają spotkania z gośćmi, panele dyskusyjne oraz ciekawe spektakle.
13-11-2018
Poznań. Trwa Festiwal Sztuki Słowa Verba Sacra
Krzysztof Wakuliński, Danuta Stenka i Małgorzata Pieczyńska znajdą się wśród gości 18. edycji Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra, który rozpoczął się poniedziałek w Poznaniu. W tym roku program nawiązuje do 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
10-11-2018
Poznań. Verba Sacra - finał konkursu 2018
W poniedziałek 12 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbędzie się Finał Ogólnopolskiego Konkursu na artystyczną interpretację tekstu religijnego i klasycznego Verba Sacra 2018.
06-11-2018
Hlond odkrywany na nowo
"Prymas Hlond" wg scenariusza i w reżyserii Pawła Woldana w Teatrze TV. Pisze Piotr Zaremba w tygodniku Sieci.
06-11-2018
Warszawa. Światowa premiera opery "Quem Queritis"
Światowa premiera opery "Quem Queritis" w reżyserii Ryszarda Peryta w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej odbędzie się 11 listopada w bazylice św. Krzyża w Warszawie.
03-11-2018
Lublin. Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich wkrótce
16 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim rozpocznie się II Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich pod hasłem "Oblicza wolności".
30-10-2018
Teatr TV. Premiera autorskiego spektaklu "Prymas Hlond" Pawła Woldana
- Spektakl opowiada o szczególnym czasie w życiu prymasa, czyli o okresie emigracji - od września 1939 r. aż do jego powrotu w lipcu 1945 r. - powiedział PAP Paweł Woldan, reżyser spektaklu "Prymas Hlond" w Teatrze Telewizji. Premiera przedstawienia 5 listopada w TVP1.
22-10-2018
Łódź. Piosenki Toma Waitsa na 25-lecie Kościoła Środowisk Twórczych
Z piosenkami Toma Waitsa na scenie Teatru Powszechnego wystąpi dziś (godz. 19.30) Teatr Narodowy z Warszawy. Utwory legendarnego barda składają się na spektakl "Fortepian pijany".
16-10-2018
Duchowy wymiar sztuki
- W swoim wystąpieniu do ludzi świata kultury w 1987 roku, Ojciec Święty tłumaczył, kim powinni się stawać artyści w procesie odkrywania swoich talentów, które dostają od Boga. Trzeba pokory, aby zrozumieć, że wszystko powinno mieć odniesienie do Boga Stwórcy. Jeśli artyści tego nie rozumieją, stają się wówczas bałwochwalcami. Dziś tego kultu Baala w sztuce mamy mnóstwo - mówi Izabela Drobotowicz-Orkisz, aktorka i reżyserka, założycielka Teatru Hagiograf.
16-10-2018
Warszawa. Ryszard Peryt laureatem nagrody Totus Tuus
W kategorii "Za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej" laureatem tegorocznej nagrody Totus Tuus został prof. Ryszard Peryt, reżyser, aktor, twórca inscenizacji oper barokowych, wykładowca akademicki, dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, oblat zgromadzenia redemptorystów.
11-10-2018
Poznań. Dorota Landowska przeczyta Księgę Rut
W ramach cyklu "Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0", usłyszymy 14 października w katedrze poznańskiej Księgę Rut. Jest to trzecia po Księdze Jozuego, księga historyczna Starego Testamentu.
05-10-2018
Kraj. "Skamieniały Las..." w ramach programu "Kultura Dostępna"
Rock oratorium "Skamieniały Las..." inspirowane Bitwą Łódzką, rozegraną podczas I wojny światowej, zostanie pokazane w Brzezinach, Skierniewicach oraz w Tomaszowie Mazowieckim.
02-10-2018
Łódź. Kościół Środowisk Twórczych będzie obchodził jubileusz 25-lecia
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się w programie obchodów 25-lecia Kościoła Środowisk Twórczych w Łodzi, które rozpoczną się 16 października. W trakcie blisko dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentują się artyści z kilku krajów.
28-09-2018
Poznań. Zbigniew Grochal czyta Księgę Sędziów
W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 30 września w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Sędziów.
26-09-2018
"Klątwa" nie w teatrze
"Klątwa" grana w Stupsku w ramach Festiwalu Scena Wolności ostatecznie nie została wystawiona na deskach Nowego Teatru im. Witkacego, ale w Hali Gryfia. Spektakl został przeniesiony, bo ktoś rozpylił w teatrze śmierdzącą substancję. W niedzielę w Słupsku odprawiona została Msza św. i odbyła się procesja ekspiacyjna za wystawienie obrazoburczej "sztuki" - pisze Małgorzata Bochenek w Naszym Dzienniku.
24-09-2018
Poznań. Konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego VERBA SACRA 2018
Z okazji XVIII Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA ogłaszamy konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego.
13-09-2018
Słupsk. Do sądu trafił trzeci wniosek o zdjęcie "Klątwy" z afisza
W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Słupsku nie uwzględnił dwóch wniosków o zablokowanie spektaklu "Klątwa". Wnioskodawcy na razie nie wnieśli zażaleń. Teraz szykuje się kolejne posiedzenie, bo trzecia osoba nie życzy sobie wystawiania "Klątwy" w Słupsku.
06-09-2018
Słupsk. Festiwal Scena Wolności bez "Klątwy"?
Dwa wnioski od osób prywatnych wpłynęły do słupskiego sądu. Oba dotyczą zakazu wystawienia w mieście kontrowersyjnej sztuki "Klątwa", która ma być pokazana w ramach festiwalu nawiązującego do 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
29-08-2018
Warszawa. "Głosy" na podstawie książki Bohdana Urbankowskiego
Dziś o godz. 19 w dolnym kościele bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie zostanie wystawiony spektakl "Głosy", oparty na dziele niezłomnego poety, prozaika, filozofa, historyka i publicysty Bohdana Urbankowskiego. To dokument zapisany wierszem. Wstrząsający opis piekła niemieckich obozów koncentracyjnych.
27-08-2018
Słupsk. Nie chcą "Klątwy" na festiwalu Scena Wolności
Słupscy radni próbują zablokować dotację na festiwal z bluźnierczą "Klątwą". Działania w obronie wartości wiary i Narodu podejmują radni miasta i Akcja Katolicka. W poniedziałek [27 sierpnia] o godz. 18 w kościele pw. św. Jacka odprawiona zostanie Msza św. w intencji odwołania spektaklu, a po niej wyruszy marsz pod ratusz z modlitwą różańcową w tej intencji.
10-08-2018
Lublin. Forum Teatrów Chrześcijańskich w listopadzie
W dniach 16-17 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich (znane dawniej jako Forum Teatrów Religijnych "Theatro Pretiosum"). Hasłem tegorocznej edycji są "Oblicza wolności".
10-08-2018
Lublin. Forum Teatrów Chrześcijańskich w listopadzie
W dniach 16-17 listopada w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbędzie się II Ogólnopolskie Forum Teatrów Chrześcijańskich (znane dawniej jako Forum Teatrów Religijnych "Theatro Pretiosum"). Hasłem tegorocznej edycji są "Oblicza wolności".
08-08-2018
Słupsk. "Klątwa" oburza
Jest już ponad tysiąc podpisów pod listem do prezydenta Słupska o zdjęcie z programu festiwalu teatralnego spektaklu "Klątwa".
04-08-2018
Słupsk. Narasta protest przeciwko "Klątwie"
Nie ustaje protest przeciwko prezentacji spektaklu "Klątwa" z warszawskiego Teatru Powszechnego na festiwalu "Scena wolności".
13-07-2018
Drugie a może piąte rozdanie
Pod koniec czerwca w warszawskim Teatrze Powszechnym odbyty się pokazy gościnnego spektaklu Olivera Frljicia "Drugie wygnanie". Wielki skandalista znowu zawitał nad Wisłę - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
20-06-2018
Warszawa. Spektakl "Klątwa" obrażał uczucia religijne
Oliver Frljicic, reżyser spektaklu wystawionego w prowadzonym przez miasto Teatrze Powszechnym, może w najbliższym czasie dostać zarzuty.
12-06-2018
Poznań. Dariusz Bereski czyta Księgę Jozuego
W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 17 czerwca w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Jozuego. Jest to pierwsza po Pięcioksięgu, księga historyczna Starego Testamentu, której tematem jest podbój Kanaanu przez Izraelitów pod wodzą Jozuego.
10-05-2018
Poznań. Halina Łabonarska z Księgą Powtórzonego Prawa
W ramach cyklu "Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0", przedstawione zostaną 13 maja w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Powtórzonego Prawa. Jest to ostatnia część Pięcioksięgu.
23-04-2018
Kraków. Majowa premiera w Teatrze Barakah
11 maja o godz. 19.00 w Teatrze Barakah odbędzie się premiera "Teresy" w reż. Pawła Szarka.
23-04-2018
Kraj. Rusza projekt Biblia Audio Kids
Już niedługo odpowiedzi na jedne z najstarszych i najtrudniejszych pytań dotyczących Pisma Świętego udzielą najlepsi eksperci - dzieci. Oto nowy projekt - Biblia Audio Kids.
30-03-2018
Biblia Audio kosztowała 2 mln złotych. Nagrywało ją 500 osób
Ponad dwa lata pracy, 2 tys. stron tekstu i 113 godzin gotowego materiału. Wśród blisko 500 zaangażowanych w nagrania osób, poza najlepszymi polskimi aktorami znaleźli się m.in. ks. abp Wojciech Polak i naczelny rabin Michael Schudrich. Jak powstawał największy biblijny audiobook na świecie? - Marta Bratkowska w Gazecie Wyborczej.
30-03-2018
Warszawa. Czytanie performatywne w Zborze Zielonoświątkowym
30 marca w Stołecznym Zborze Zielonoświątkowym odbędzie się czytanie performatywne "Pomiędzy" w reż. Edyty Dudy-Olechowskiej.
26-03-2018
Warszawa. Wojtyła wg Pawlika w Bazylice Świętego Krzyża
7 kwietnia w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie odbędzie się "Pieśń o Bogu ukrytym - Oratorium Minorum" Włodka Pawlika wg poematu Karola Wojtyły.
23-03-2018
Warszawa. Laboratorium Wiary w Teatrze Roma
W Teatrze Roma odbędzie się spotkanie dla młodzieży, którego głównym punktem będzie spektakl "Faust. Więcej światła".
21-03-2018
Michał Zadara: Biblia jest bardzo Nietzscheańska
- Potrzebujemy języków wspólnych, którymi możemy mówić niezależnie od tego kim jesteśmy, jakie mamy poglądy polityczne czy narodowość, religię lub czym się zajmujemy. Biblia daje ludziom język, którym mogą się porozumieć - mówi Michał Zadara przed premierę "Biblii. Rdz 37-50" w Nowym Teatrze w Warszawie, w rozmowie z Wiesławem Kowalskim w Teatrze dla Was.
20-03-2018
Bydgoszcz. XVIII Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową
Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci, które odbędzie się 25 marca, zostanie zorganizowane już po raz osiemnasty. - To dzieło młodych ludzi, którzy kilkanaście lat temu postanowili wykorzystać na ten cel fordońską Dolinę Śmierci, miejsce szczególnie naznaczone cierpieniem i męczeństwem - mówi ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki.
20-03-2018
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w sobotę
W tym roku mija 20 lat, od kiedy na Cytadeli wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. Przez dwie dekady skromna droga krzyżowa z udziałem aktorów zamieniła się w gigantyczne widowisko. 24 marca po raz trzeci zagrają w nim więźniowie.
20-03-2018
Ruda Śląska. "Pasja" Teatru A w Kościele Ewangelickim
Dzisiaj o godz. 18 w Kościele Ewangelickim w Rudzie Śląskiej gliwicki Teatr A przedstawi "Pasję" w reżyserii i wg scenariusza Mariusza Kozubka. "Pasja" czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego - ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań.
20-03-2018
Warszawa. "Biblia. Rdz 37-50" w Nowym Teatrze
- Wielu z nas poznawało Biblię w sytuacjach opresyjnych; nauczyliśmy się słuchać tych historii jako historii o zniewoleniu. A Biblia jest księgą ludzi niepokornych i zbuntowanych - mówi Michał Zadara - reżyser i scenarzysta spektaklu "Biblia. Rdz 37-50", który pokazywany będzie od 23 marca w warszawskim Nowym Teatrze.
19-03-2018
Internet. Fronczewski, Kożuchowska i Janda czytają Pismo Święte
Teraz największy audiobook w Europie jest dostępny w aplikacji mobilnej. Nowy format pozwala na komfortowy odsłuch najważniejszej księgi świata w interpretacji znakomitych artystów, muzyków i duchownych. W Wielkanoc posłuchaj Biblii Audio na telefonie!
07-03-2018
Poszukiwanie epifanii piękna
O poszukiwaniach prawdy, dziedzictwie Jana Pawła II i tegorocznej edycji festiwalu "Nowe Epifanie" opowiada aktor Redbad Klijnstra-Komarnicki.
05-03-2018
Księża na księżyc. Kilka uwag o prowokacji
Pytanie "z czym widz wychodzi?" dotyczy kwestii zasadniczej: tego, jak teatr działa i jak może przyczyniać się do zmiany świata. Odbiorca staje się mądrzejszy? Czy raczej poirytowany, pełen resentymentów i złości? Co w nim zostaje - i na jak długo...? - pisze Mariusz Orski w portalu Więź.
23-02-2018
Potop na scenie CSK
- To będzie niezwykła podróż dźwiękowa, wspierana nowoczesną technologią i wizualizacjami, które będą prezentowane na ogromnym ekranie - z Krzysztofem Czeczotem, autorem i pomysłodawcą słuchowiska"Biblia Audio Superprodukcja", reżyserem koncertu "Jestem" w ramach obchodów stulecia KUL, rozmawia Tomasz Maciuszczak w Dzienniku Wschodnim.
22-02-2018
Lublin. Finałowy koncert Biblii Audio
Twórcy Biblii Audio, największego słuchowiska w Europie, zapraszają na uroczysty koncert z okazji 100-lecia powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego im. Jana Pawła II. W wydarzeniu wezmą udział m.in.: Anna Dymna, Stanisław Soyka, Małgorzata Kożuchowska i Jerzy Trela.
19-02-2018
Czerwińsk. Salezjańskie misterium "Męka Pańska" z etiudą na 100-lecie niepodległości Polski
Etiuda na 100-lecie niepodległości Polski poprzedzać będzie w tym roku każdy spektakl misterium pasyjnego "Męka Pańska", które w 2014 r. powróciło do XII-wiecznego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą i wystawiane jest w okresie Wielkiego Postu przez wspólnotę salezjańską.
19-02-2018
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w marcu
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej, jak wskazują organizatorzy, jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W jego przygotowaniach co roku bierze udział ok. 1 tys. osób. W tym roku misterium na Cytadeli zostanie wystawione 24 marca.
17-02-2018
O zaufaniu i nadziei
"Sceny z Wieczernika" wg Ernesta Brylla w reż. Krzysztofa Tchórzewskiego w Teatrze Oratorium w Warszawie. Pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
16-02-2018
Diagnoza Frljicia jest wstrząsająca
Rok po premierze "Klątwy" sprawdzamy, czy spektakl i protesty pod Teatrem Powszechnym zapowiadały dzisiejszy wybuch antysemityzmu. - Reakcja na "Klątwę" przepowiedziała dzisiejszą Polskę - uważa Agata Adamiecka-Sitek z Instytutu Teatralnego.
08-02-2018
Warszawa. IX edycja Festiwalu Nowe Epifanie
Spektakle, koncerty, pokazy filmowe, spotkania i wydarzenia kulinarne znalazły się w programie IX wielkopostnego Festiwalu Nowe Epifanie, który odbędzie się od 14 lutego do 25 marca w Warszawie. Głównym tematem tegorocznej edycji wydarzenia jest postać króla.
06-02-2018
Huragan
- Ten spektakl naprawdę dzieje się gdzieś indziej, poza sceną. Nie w naszym graniu i w brawach widowni, tylko właśnie w tej nakręcającej się spirali prowokacji i agresji oraz reakcji na agresję. I dalej - w naszym przekonaniu, że trzeba grać i walczyć, i wciąż coś udowadniać. Mateusz Węgrzyn rozmawia z aktorami grającymi w spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia na łamach Notatnika Teatralnego.
02-02-2018
Kraj. Biblia Audio dostępna na smartfonach
Już 2 lutego "Biblia Audio", największy audiobook w Europie, będzie dostępny w formie aplikacji mobilnej.
26-01-2018
Lublin. Teatralny skandal za samorządowe pieniądze
W ramach Festiwalu Scenografii i Kostiumów "Scena w Budowie" 4 lutego w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wystawiony będzie spektakl Mai Kleczewskiej "Malowany ptak". Sztuka w sposób skandaliczny zakłamuje historię i jest bezpardonowym atakiem na Kościół katolicki.
19-01-2018
Mit ofiary i bohaterskie czyny
Rząd polski wprowadza do muzeów i teatrów swój własny, regresywny obraz historii. Prowadzi bezwzględną politykę skierowaną przeciwko mediom, instytucjom kultury i artystom - pisze Florian Bayer w "Die Zeit".
23-12-2017
Kraków. Rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki i wystawia jasełka
Krakowska rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek. W sobotę wieczorem przedstawiciele rodu pokażą tegoroczną inscenizację. Będzie można ją obejrzeć także w drugi dzień Bożego Narodzenia i w styczniu.
15-12-2017
W dolinie nicości
"Melduję posłusznie, że został osiągnięty pierwszy z celów. Przywrócony teatr. O kolejnych będę informował" - cokolwiek niejasnym tekstem raportował 2 sierpnia 2017 na Facebooku Mateusz Matyszkowicz, ówczesny dyrektor TVP Kultura, kilka tygodni później przeflancowany na szefa TVP1. Matyszkowicz buńczucznie ściemniał. Jego "dobra zmiana" w Teatrze Telewizji okazała się humbugiem - pisze Krzysztof Lubczyński w Dzienniku Trybuna.
12-12-2017
Łódź. Widowisko multimedialne na rocznicę stanu wojennego
Widowisko multimedialne "13.12. Psychosis - Palimpsest", którego sceną będzie dawna siedziba Zarządu Regionalnego NSZZ "Solidarność" Ziemi Łódzkiej przy ul. Piotrkowskiej znalazło się w programie obchodów 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Łodzi.
06-12-2017
Poznań. Verba Sacra Biblia 3.0 - Księga Kapłańska
10 grudnia o godz. 17 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu usłyszymy Księgę Kapłańską w wykonaniu Michała Chorosińskiego, niegdyś laureata Grand Prix Konkursu Verba Sacra 2002, obecnie aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu.
28-11-2017
Borys Szyc: Postacie samotne jak ja
- Staraliśmy się w inscenizacji nie opowiadać od razu o osobie świętej, ale pokazać głęboki filozoficzno-duchowy dylemat, który przydarzył się człowiekowi, powodujący przewartościowanie całego dotychczasowego życia - mówi aktor Borys Szyc o spektaklu Teatru Telewizji "Brat naszego Boga" w reż. Pawła Woldana.
24-11-2017
Gorzów Wlkp. Premiera dramatu Karola Wojtyły
W najbliższą sobotę, 25 listopada o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Teatru im. Juliusza Osterwy, odbędzie się premiera "Brata naszego Boga". Dramat Karola Wojtyły przeniósł na deski sceniczne w ramach inicjatywy aktorskiej Artur Nełkowski.
23-11-2017
Teatr TV. Premiera dramatu "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły
Często zapominamy, że sztuka jest dla człowieka, dla tej drugiej osoby - powiedział PAP Paweł Woldan, reżyser spektaklu "Brat naszego Boga" Karola Wojtyły w Teatrze Telewizji. Premiera przedstawienia 27 listopada br. o godz. 20.25 w TVP1.
22-11-2017
Kraj. Biblia na audiobooku dostępna od 1 grudnia
Dwa lata zabrało nagranie audiobooka z pełnym tekstem Biblii. W przedsięwzięciu uczestniczyło w sumie 10 tysięcy osób, w tym 480 aktorów. W rolę Boga wcielił się Jerzy Trela, w rolę Jezusa - Adam Woronowicz.
16-11-2017
Poznań. Dariusz Bereski czyta Księgę Wyjścia
W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 19 listopada w katedrze poznańskiej fragmenty Księgi Wyjścia, pochodzące z najnowszego przekładu Towarzystwa św. Pawła, popularnie zwanego Biblią Paulistów.
13-11-2017
Poznań. Konkurs Verba Sacra 2017 rozstrzygnięty
W sobotę 11 listopada w Pałacu Działyńskich w Poznaniu odbył się Finał Ogólnopolskiego Konkursu na artystyczną interpretację tekstu religijnego i klasycznego.
10-11-2017
Kraj. Oratorium Roberta Grudnia w ramach Święta Niepodległości
Literacko - muzyczna podróż przez chrześcijańskie dzieje Polski. Oratorium Roberta Grudnia "Bóg Ciebie ochrzcił, Bóg dał Ci siłę" 10 listopada rusza w kolejną trasę koncertową.
08-11-2017
Lublin. Pierwsze Forum Teatrów Religijnych
W dniach 1 - 2 grudnia odbędzie się I Ogólnopolskie Forum Teatrów Religijnych organizowane Katedrę Dramatu i Teatru KUL oraz Teatr ITP. przez Zadaniem Forum jest zrzeszenie i integracja polskich chrześcijańskich grup teatralnych. Wymiana poglądów i doświadczeń, oraz ukazanie lubelskiej publiczności efektów pracy wybranych grup.
06-11-2017
Łódzkie. Rock oratorium "Skamieniały Las"
W ramach obchodów Święta Niepodległości Rock Oratorium "Skamieniały Las. Operacja Łódzka 1914. Niepodległość" zostanie zaprezentowane w Sieradzu i Tomaszowie Mazowieckim.
21-10-2017
Białystok. Opowieść o ks. Jerzym w Teatrze Dramatycznym
Dziś (sobota) odbędzie się premiera spektaklu "Popiełuszko". Przedstawienie upamiętni 33. rocznicę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
20-10-2017
Po "Klątwie": "Mocny spektakl", "Balansowanie na krawędzi", "Warto się z tym zmierzyć"
W czwartek w Imparcie wrocławscy widzowie obejrzeli "Klątwę" Olivera Frljicia. Przed spektaklem Krucjata Młodych zorganizowała publiczną modlitwę. - Modlimy się o uzdrowienie moralne narodu - mówili.
20-10-2017
Wrocław. Modlitwa różańcowa przed Impartem. Bo wystawiają "Klątwę"
Krucjata Młodych zorganizowała publiczną modlitwę różańcową przed Impartem, w którym w czwartek o godz. 21 rozpoczęła się "Klątwa". - Publiczne bluźnierstwo wymaga publicznego zadośćuczynienia - uważają młodzi katolicy. Pod budynkiem zjawiło się ponad 30 policjantów.
18-10-2017
Białystok. W sobotę premiera spektaklu "Popiełuszko" w Teatrze Dramatycznym
- To opowieść o skromnym kapłanie, który okupił swoim życiem naszą wolność - tak mówią twórcy spektaklu o błogosławionym ks. Jerzym Popiełuszko, który wystawi Teatr Dramatyczny w Białymstoku. Premiera odbędzie się w sobotę.
09-10-2017
Katowice. Premiera musicalu "Dawid" w Pałacu Młodzieży
Po "Ewangelii według... Kobiet" - Teatr Franciszka powraca do Starego Testamentu, tym razem prezentując na scenie tragikomedię odwołującą się do najważniejszych wątków z życia króla Dawida. Premiera musicalu Mariusza Kozubka i Piotra Solorza, która odbędzie się 12 października, wpisuje się w obchody XVII Dnia Papieskiego, organizowanego pod hasłem "Idźmy naprzód z nadzieją".
06-10-2017
Tarnów. Nowa premiera Teatru Nie Teraz
13 października Teatr Nie Teraz przedstawi "Koniec świata, czyli dramat, który nie końca w reż. Tomasza A. Żaka.
05-10-2017
Warszawa. Mojżesz na scenie
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zaprasza na współczesną światową prapremierę opery sakralnej "Mojżesz" Antona Rubinsteina.
04-10-2017
Poznań. Verba Sacra Biblia 3.0 - dzieje Józefa
W ramach cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, przedstawione zostaną 8 października w katedrze poznańskiej Dzieje Józefa, pochodzące z ostatniej części Księgi Rodzaju. Podobnie jak poprzednie dwie części, tak i tę ostatnią wykona Dariusz Kowalski.
21-09-2017
Poznań. Czytanie Księgi Rodzaju na Verba Sacra
W ramach Verba Sacra rozpoczął się nowy cykl - "Biblia Trzeciego Tysiąclecia". Stary i Nowy Testament jest czytany od początku, księga po księdze, z udziałem wybitnych polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.
20-09-2017
Poznań. Konkurs na interpretację tekstu religijnego i klasycznego Verba Sacra
Z okazji XVII Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA ogłaszamy konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego i klasycznego.
20-09-2017
Włodawa. Festiwal Trzech Kultur od jutra
Koncerty, wystawy, projekcje filmów dokumentalnych, warsztaty nawiązujące do tradycji i religii katolickiej, prawosławnej oraz judaizmu wypełnią program XVIII Festiwalu Trzech Kultur, który rozpocznie się w czwartek we Włodawie.
14-09-2017
Łódź. Multimedialna premiera Teatru Chorea
"Oratorium ziemi" to multimedialny spektakl muzyczno-taneczny, na chór, zespół rockowy elektronikę i tancerzy, inspirowany kulturą pradawnych Słowian, odwołujący się do korzeni kultury z pogranicza chrześcijaństwa. Premiera 23 września w ramach Festiwalu Teatralnego Perspektywy.
01-09-2017
Warszawa. Michał Zadara reżyseruje "Biblię"
Michał Zadara otwiera sezon mocnym tytułem: "Biblia". Spektakl przygotowuje wspólnie z grupą Centrala w Nowym Teatrze. Premiera 1 września.
31-08-2017
Michał Zadara przenosi Biblię na scenę. Boga zagra 12-latka
- Nie mówię, że Bóg jest zły, dobry, prawosławny, katolicki, mądry. Pokazuję, jak stwarza i niszczy - mówi reżyser Michał Zadara, który pokaże w Nowym Teatrze w Warszawie 11 pierwszych rozdziałów Księgi Rodzaju. A to dopiero początek. Premiera w piątek 1 września.
31-08-2017
Paulina Holtz: Zakazany owoc, czyli między jabłkiem a papają
Poznanie Biblii jest konieczne, by w sposób pełny odbierać nie tylko naszą chrześcijańską tożsamość, lecz kulturę w ogóle. W spektaklu "Biblia. Rdz. 1-11" staramy się krok po kroku pokazać zdarzenia opisane w Biblii. Nie będziemy ich w szczególny sposób interpretowali ani odnajdywali nowych sensów. Szukamy tego, co jest zapisane w słowie - mówi aktorka Paulina Holtz.
10-08-2017
Warszawa. Biblia wg Michała Zadary w Nowym Teatrze
Trwają próby do pierwszej części tryptyku teatralnego na podstawie Księgi Rodzaju, pierwszej księgi Biblii. Premiera planowana jest na 1 września.
07-08-2017
Profanacja określana jako kultura
Ponad 100 osób zjawiło się w czwartek przed Teatrem Rozrywki w Chorzowie, aby zaprotestować przed wystawieniem antychrześcijańskiego spektaklu "Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia. O odwołanie skandalicznego przedstawienia apelowali metropolita katowicki abp Wiktor Skworc wraz z chorzowskimi duszpasterzami - pisze Jan Przemyłski w Gazecie Polskiej codziennie.
05-08-2017
Nie taka "Klątwa" straszna
"Klątwa" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Olivera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie w ramach XIX Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień w Chorzowie. Pisze Marta Odziomek w Gazecie Wyborczej - Katowice.
03-08-2017
Cena sławy
Metropolita katowicki Wiktor Skworc wydał specjalny komunikat w związku z planowanym przez chorzowski Teatr Rozrywki wystawieniem bluźnierczego przedstawienia "Klątwa". Piszę te słowa kilka dni przed datą spektaklu, więc nie wiem, jak na apel zareagują dyrekcja teatru oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, gdzie władzę sprawuje Platforma Obywatelska - pisze ks. Marek Gancarczyk w Gościu Niedzielnym.
03-08-2017
Chorzów. Protest przed wystawieniem spektaklu "Klątwa" w Teatrze Rozrywki
Ponad 100 osób protestowało w czwartek przed Teatrem Rozrywki w Chorzowie, gdzie wieczorem rozpoczęło się wystawienie spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia. Przedstawiciele regionalnego stowarzyszenia organizującego akcję nazwali przedstawienie bluźnierczym.
02-08-2017
Apel o nieograniczanie wolności sztuki i prawa do obejrzenia spektaklu "Klątwa" w Teatrze Rozrywki
Kampania Wolność Sztuki i Nauki publikuje list do Arcybiskupa Metropolity Katowickiego.
02-08-2017
"Klątwa" budzi emocje i nie każdy zdecydowałby się ją wystawić. Ale to święte prawo dyrektora teatru
"Klątwa" w reżyserii Olivera Frljicia, chorwackiego reżysera, zostanie pokazana w ramach 19. Wakacyjnego Przeglądu Przedstawień w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Spektakl Teatru Powszechnego z racji poruszanej w nim społeczno-polityczno-religijnej tematyki i z powodu mocnych scen wywoływał protesty środowisk prawicowych i religijnych. W Chorzowie też się bez nich nie obędzie. Marta Odziomek pyta dyrektorów śląskich teatrów, czy Teatr Rozrywki dobrze robi, pokazując "Klątwę".
01-08-2017
Chorzów. Protest przeciw "Klątwie"
W Chorzowie zapowiada się bardzo gorący czwartek. I nie chodzi o prognozowane upały. Wieczorem w Teatrze Rozrywki wystawiona zostanie głośna "Klątwa" z Teatru Powszechnego w Warszawie. Będą protesty. Głos w tej sprawie zabrał nawet arcybiskup.
31-07-2017
Chorzów. Abp Skworc apeluje o odwołanie spektaklu "Klątwa"
Do podjęcia dzieł ekspiacji, postu i modlitwy wezwał wiernych i księży archidiecezji katowickiej abp Wiktor Skworc - w związku z planowanym na czwartek wystawieniem spektaklu "Klątwa" w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Zaapelował też o odwołanie przedstawienia.
21-07-2017
Nikt z fotela dentystycznego nie uciekł
Miało być tylko jedno przedstawienie. Tymczasem w ciągu 5 lat powstało kilka spektakli. A każda premiera kończy się owacjami na stojąco. Nic dziwnego, bo za wszystkim stoi krakowski aktor Marcin Kobierski - pisze Jan Głąbiński w Tygodniku Podhalańskim.
04-07-2017
Kraj. Objazd Teatru Brata Alberta
Teatr Brata Alberta pokaże mniej znane fakty z życia Świętego w ramach projektu autorskiego Roberta Grudnia. 2017 to Rok Brata Alberta.
14-06-2017
Do hymnu
Marcin Januszkiewicz, warszawski aktor ze stajni Agnieszki Glińskiej, więc pewnie chwilowo bez etatu, przeszedł z drugiego etapu do finału Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, wykonując dwa utwory. Drugim była stara i cudowna ballada Komedy i Osieckiej z filmu "Prawo i pięść", śpiewana w oryginale przez Edmunda Fettinga powściągliwie i skromnie, a młodemu aktorowi służąca do zaprezentowania fantastycznych możliwości głosowych i wyrazowych. A pierwszy występ zapowiedziany został jako "Pieśń legionów polskich" - pisze Jacek Sieradzki w Dialogu.
14-06-2017
"Klątwa" albo czy byliśmy kiedyś demokratyczni?
Polskie zmagania z teatrem są analogiczne do polskich zmagań ze wszystkim innym - heroiczne, pełne afektowanych, dramatycznych gestów, Rejtanów i rejterady, po każdej stronie barykady. Nie mamy, jako społeczeństwo, ale też bardziej systemowo - jako kultura - poczucia sprawczości, stąd sprawiamy sobie i innym rozmaite niespodziewane zamachy, upatrując w spontaniczności i niedbalstwie siły politycznego gestu - pisze Ewa Majewska w Dialogu.
14-06-2017
Po co w ogóle wystawiać Wyspiańskiego?
"Klątwa" w reżyserii Frljicia zaczyna się od pytania: jak dzisiaj wystawiać Wyspiańskiego? Ale przecież kryje się za nim inne, już niewypowiedziane pytanie: po co w ogóle dzisiaj wystawiać Wyspiańskiego? - pisze Kinga Dunin w miesięczniku Dialog.
14-06-2017
Porozmawiajmy o religii
Ze spektaklu wyszedłem ledwie żywy. "Klątwę" Oliviera Frljicia oglądałem podczas premiery - zanim więc jeszcze rozpoczął się ten festiwal gestów i słów oburzenia. Potoku słów. Wciąż jednak szukam tych, które pomogłyby mi opisać to przeżycie. Jedno z silniejszych, jakich doznałem w teatrze. Osiągnięte najczystszym ze środków: bezpośredniością przekazu - pisze Paweł Dobrowolski w Dialogu.
14-06-2017
Teatrokracja
Oliver Frljić zrobił spektakl o niemożności robienia teatru politycznego. A jednocześnie pokazał jego niezwykłą skuteczność - pisze Piotr Morawski w Dialogu.
08-06-2017
Wojna światów
Protest przed Teatrem Powszechnym przeciw "Klątwie" odbył się zgodnie z wszelkimi prawidłami takich imprez. To był smutny dzień, przypominający o uśpionych sumieniach - pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
29-05-2017
Awantura o "Klątwę". W jakiego Boga wierzy ktoś, kto krzyczy "Koniec wesela, wracajcie do Izraela"?
Co pozostaje? Nacisk na samorządy, by strzegły autonomii podległych sobie instytucji. Oraz przekonanie, że większość Polek i Polaków wcale nie chce, by o tym, co mogą oglądać czy czytać, decydowali pospołu ksiądz ekstremista z faszyzującym bojówkarzem - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
29-05-2017
Nie wycofamy się, teatr musi grać
- Coraz ostrzejsze próby ataku wynikają z używania "Klątwy" do podgrzewania sporu politycznego - mówi Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego. Zapewnia, że widzom nic nie grozi, a spektakl będzie grany zgodnie z repertuarem.
27-05-2017
Warszawa. Protest przed Teatrem Powszechnym
Zdjęcia spektaklu "Klątwa" domagali się w sobotę przed Teatrem Powszechnym działacze środowisk narodowych. Przeciw spektaklowi, który według nich obraża wartości chrześcijańskie, protestowali też członkowie Krucjaty Różańcowej. W obronie teatru manifestowali m.in. Obywatele Solidarnie w Akcji.
25-05-2017
Warszawa. Sąd uchylił zakaz. Będzie kilkudniowa demonstracja przeciwko "Klątwie"
Sąd okręgowy uchylił zakaz dla kilkudniowej pikiety pod Teatrem Powszechnym wydany przez prezydent Warszawy. Demonstracja się odbędzie.
15-05-2017
Bydgoszcz. Spektakl Frljicia nie obraża uczuć religijnych
Tak zdecydowali biegli w sprawie kontrowersyjnego spektaklu "Nasza przemoc i wasza przemoc", który widzieliśmy na Festiwalu Prapremier.
12-05-2017
Poznań. Orędzie Fatimy na Verba Sacra
Jednym z największych tegorocznych wydarzeń w życiu kościoła jest 100. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. W niedzielę 14 maja o godz. 17 odbędzie się w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu z tej okazji specjalna edycja Verba Sacra.
10-05-2017
Warszawa. Konferencja "Teatr a Kościół" w IT
11 i 12 maja Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprasza na konferencję "Teatr a Kościół", która prześwietli relacje polskiego teatru i Kościoła po 1945 roku.
28-04-2017
Ministerstwo po stronie przemocy
Czy jeśli protestujący przeciw "Klątwie" ONR-owscy bojówkarze zrobią komuś krzywdę, ministerstwo ciągle winić będzie Frjlicia i prezydent Warszawy? - pisze Jakub Majmurek na stronie Krytyki Politycznej.
14-04-2017
"Biblia audio": Stugodzinne słuchowisko
Już ponad milion pobrań ma "Nowy Testament" w społecznej, ale niedokończonej superprodukcji "Biblia audio" - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
10-04-2017
Teatr z dobrym słowem
Teatr Oratorium to w pełni profesjonalny teatr z dobrym słowem, w którym jest miejsce dla wszystkich. Główna jego idea to wierność wartościom chrześcijańskim, szczerość i prawda przekazu. Teatr cechuje dbałość o wysoki poziom artystyczny każdego realizowanego przedsięwzięcia. Widzowie cenią również ciepłą atmosferę, jaka tu panuje - mówi Jarosław Witaszczyk, aktor, pedagog i dyrektor Teatru Oratorium w Warszawie.
07-04-2017
Warszawa. Sceny z Wieczernika
Ewa Dałkowska, Antoni Barłowski oraz Radosław Pazura i Marcin Kwaśny wystąpią w głośnym dramacie Ernesta Brylla "Wieczernik". Spektakl można zobaczyć w kościele przy pl. Szembeka.
03-04-2017
Warszawa. Biblia Audio: nagrano Pięcioksiąg Mojżeszowy
Zakończył się kolejny etap nagrywania Biblii Audio - od 3 kwietnia do sieci sukcesywnie będą trafiać fragmenty Pięcioksięgu Mojżeszowego w interpretacji polskich aktorów m.in. Jerzego Treli, Danuty Stenki, Franciszka Pieczki. Całość Biblii zostanie nagrana do końca roku.
28-03-2017
Czterdzieści dni
Święto teatru. Fragment z Szekspira będzie najstosowniejszy na tę okazję. Hamlet o posłannictwie teatru: "Wszystko bowiem, co przesadzone, przeciwne jest zamiarowi teatru, którego przeznaczeniem, jak dawniej tak i teraz, było i jest, służyć niejako za zwierciadło naturze, pokazywać cnocie własne jej rysy, złości żywy jej obraz, a światu i duchowi wieku postać ich i piętno" (tłum. Józef Paszkowski). Potrzebna jest jeszcze i nieodzowna wolność twórcy, ta wewnętrzna i zewnętrzna. Słowa Hamleta to zapewne najlepsze i najpełniejsze życzenia dla teatru na jego święto - pisze ks. Andrzej Luter.
17-03-2017
Rozmodlony Poznań, czyli klątwa na miasto. Lech Raczak o "Klątwie", "Spisku smoleńskim" i "Golgota Picnic"
Poznań kojarzy się światu - i będzie się nadal kojarzył - dzięki zwierzęcej zajadłości Grzesia i pisowskiej radnej Dudziak z zapałem śledzącej życie seksualne osłów - z animalną, seksualną i polityczną dewiacją - pisze Lech Raczak, reżyser, jeden z założycieli Teatru Ósmego Dnia w Poznaniu.
14-03-2017
Sosnowiec. Droga krzyżowa jako przebłaganie za "Klątwę"
Plenerowe drogi krzyżowe w diecezji sosnowieckiej będą odprawiane jako przebłaganie za spektakl "Klątwa" w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
07-03-2017
Niepewne siebie pokolenie JPII
Sprawa "Klątwy" pokazała, że zdecydowane stawanie katolików w obronie swoich praw ma posmak radykalizmu. Czas postawić pytania o formę ochrony uczuć religijnych - pisze Piotr Semka w tygodniku Do Rzeczy.
02-03-2017
Warszawa. Pokuta za bluźnierstwo
Podczas pierwszopiątkowego czuwania za Ojczyznę w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Warszawie zgromadzeni podejmą ekspiację za bluźnierczy spektakl "Klątwa".
01-03-2017
Warszawa. Rozpoczyna się festiwal Nowe Epifanie
Dziś rozpoczyna się ósma edycja wyjątkowej, warszawskiej imprezy wielkopostnej Nowe Epifanie.
28-02-2017
Kraków. Petycja do prezydent Warszawy ws. spektaklu "Klątwa"
Zaprzestania finansowania Teatru Powszechnego w Warszawie oraz odwołania jego dyrektora domaga się krakowskie Centrum Jana Pawła II, które wystosowało petycję w tej sprawie do prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz.
27-02-2017
Częstochowa. Abp Depo: Pokuta za "Klątwę"
List pasterski metropolity częstochowskiego odczytano wczoraj we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji.
27-02-2017
Dlaczego tak trudno dyskutować o "Klątwie"
Ktoś kto był na "Klątwie" i ją docenił, napisał mi, że to był "akt teatralnego terroryzmu". Jak zareagować na terror, a przynajmniej na krzyk? Przynajmniej dwojako - pisze ks. Andrzej Draguła w Laboratorium Więzi.
27-02-2017
Ja jako zły
Kpię z reakcji na adaptację "Klątwy" w warszawskim Teatrze Powszechnym, bo pokazała coś więcej niż kołtuńską histerię, która od początku towarzyszyła wybitnym premierom dramatów Wyspiańskiego - pisze Jacek Żakowski w Gazecie Wyborczej.
27-02-2017
Jeśli kto ma przyzwyczajenie myśleć
Idąc na "Klątwę" Olivera Frljicia mijam milcząco grupę modlących się za mnie i protestujących przeciwko temu, że za chwilę będę mógł obejrzeć to przestawienie. Gdy spektakl się kończy, stoję milcząco wśród demonstracyjnych owacji. Naprawdę chciałbym być z tymi, albo z tamtymi. Ale nie potrafię - pisze Dariusz Kosiński.
27-02-2017
Warszawa. 1 marca rozpoczyna się 8. Festiwal Nowe Epifanie
Centrum Myśli Jana Pawła II już po raz ósmy organizuje w Warszawie interdyscyplinarny festiwal wielkopostny. Podstawowym celem "Nowych Epifanii" jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II.
27-02-2017
Warszawa. Bodnar ws. "Klątwy": na tym etapie to nie jest sprawa dla RPO
Sprawa spektaklu "Klątwa" to zadanie dla prokuratury, jeśli ta uzna, że doszło do obrazy uczuć religijnych; na obecnym etapie nie widzę tu roli dla Rzecznika Praw Obywatelskich - powiedział w poniedziałek RPO Adam Bodnar, pytany, czy zajmie się tą sprawą z urzędu.
27-02-2017
Włocławek. Biskup Mering o sztuce "Klątwa"
Biskup Wiesław A. Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, zabrał głos w sprawie niezwykle kontrowersyjnej sztuki "Klątwa" wystawianej ostatnio przez warszawski Teatr Powszechny.
25-02-2017
Kraków. W Łagiewnikach nabożeństwa ekspiacyjne za "Klątwę"
W najbliższą niedzielę po każdej mszy w sanktuarium Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach odbywać się będzie nabożeństwo ekspiacyjne za bluźnierstwo, do jakiego - zdaniem kard. Stanisława Dziwisza - doszło podczas spektaklu "Klątwa" w warszawskim Teatrze Powszechnym.
25-02-2017
"Klątwa" nie jest przeciw religii, tylko przeciw zakłamaniu i hipokryzji Kościoła katolickiego
Kiedy zaproponowałem Oliverowi Frljiciowi "Klątwę" Wyspiańskiego, od razu zaświeciły mu się oczy. Wiedziałem, co to oznacza. Dyrektor Paweł Łysak powiedział tylko: "Będą z tego kłopoty". No i są - mówi Paweł Sztarbowski w Gazecie Wyborczej. Prokuratura bada, czy w trakcie spektaklu nie dochodzi do obrazy uczuć religijnych i nawoływania do zabójstwa. Śledztwo wszczęto z urzędu.
24-02-2017
Czy w "Klątwie" boli nas to, co powinno?
Jest w "Klątwie" Olivera Frljicia scena, która dotknęła mnie osobiście. Aktorzy siadają na brzegu sceny i mówią po kolei, że byli molestowani w dzieciństwie przez księży katolickich - pisze dramaturg Krzysztof Szekalski w Gazecie Wyborczej.
24-02-2017
Klątwa albo terapia szokowa
Tego należało się spodziewać. Po spektaklu "Klątwa" Olivera Frjlicia wybuchła burza. Wściekle buntowniczy spektakl, który z bezwzględnością ukazuje "naszych okupantów" wzbudził w trwogę w ich szeregach.
24-02-2017
Klątwa zacietrzewienia
Tak, wszystko zaczyna się sceną robienia laski papieżowi (i to jedynie słusznemu, bo Polakowi). Tak, potem jego pomnik, jakich w kraju miliony na każdym skwerku, jest wieszany na stryczku. Tylko że na jego szyi zawieszana jest kartka z napisem: "obrońca pedofilii", bo Kościół od lat nic nie robił z tym problemem - pisze Sylwia Chutnik w Wysokich Obcasach.
24-02-2017
Łatwiej oburzać się niż zrozumieć sztukę
- Gruntownie pojęte przewodnictwo w kulturze jest w istocie przewodnictwem duchowym. Dobry przewodnik duchowy to człowiek, który potrafi słuchać, odczytywać znaki czasu i kierować się duchem, nie literą - uważa ks. Waldemar Sondka, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji łódzkiej i dyrektor Teatru Logos.
24-02-2017
Warszawa. Aktorka z "Klątwy" nie zagra w TVP
Julia Wyszyńska, w przedstawieniu "Klątwa" grająca w kontrowersyjnej scenie z figurą papieża Jana Pawła II, nie zagra już w serialu "Na dobre i na złe" w TVP 2 - informują Wirtualne Media.
24-02-2017
Warszawa. Atak trolli na "Klątwę" i Julię Wyszyńską
Teatr Powszechny znalazł się na celowniku trolli - internetowych i realnych. W gronie tych drugich jest m.in. Jacek Kurski, który ogłosił zerwanie współpracy TVP ze znaną z "Na dobre i na złe" Julią Wyszyńską w ramach reperkusji za występ w "Klątwie". Tyle że Wyszyńska odeszła z serialu jeszcze w 2016 r.
24-02-2017
Warszawa. Co grozi twórcom "Klątwy"?
- Oliver Frjlić nie może ponosić odpowiedzialności za to, jak "Klątwę" relacjonują media. By ocenić, czy doszło do obrazy uczuć religijnych, trzeba obejrzeć spektakl w całości, wziąć pod uwagę użytą konwencję i intencję jego twórcy - mówi prawniczka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.
24-02-2017
Warszawa. Kilkadziesiąt osób odmawiało różaniec przed Teatrem Powszechnym
Przed stołecznym Teatrem Powszechnym, w którym wystawiany jest spektakl "Klątwa", kilkudziesięciu członków Krucjaty Młodych odmawiało w czwartek wieczorem różaniec. Jak tłumaczyli, publiczna modlitwa miała być "zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa".
24-02-2017
Wrocław. Oświadczenie ws. "Klątwy" Frlijcia
Teatr Polski w podziemiu odnosi się do burzy wokół spektaklu w warszawskim Teatrze Powszechnym.
24-02-2017
"Klątwa" w Teatrze Powszechnym. To tylko dyskusja o władzy Kościoła
- Czemu pętla na szyi gipsowej figury jest ważniejsza niż groźba "zawiśniesz!" skierowana do żyjącego człowieka? Czemu niektóre uczucia są uprzywilejowane w społeczeństwie, a inne są marginalizowane? - pyta Agnieszka Jakimiak, dramaturżka spektaklu "Klątwa", który wzburzył prawicę.
24-02-2017
Oliver Frljić i "Klątwa"
- Gdy odwołano moją premierę w Starym Teatrze w Krakowie, chorwacka prawica zareagowała entuzjastycznie: "Zobaczcie, Polacy umieją sobie radzić z takimi łachudrami" - mówi Oliver Frljić. Urodzony w Bośni reżyser w Teatrze Powszechnym w Warszawie wystawia "Klątwę" na podstawie Stanisława Wyspiańskiego.
24-02-2017
''Wulgarne'', ''bluźnierstwo'', sceny jak z ''Egzorcysty'' - tak uważa prawica
Od premiery "Klątwy" minęło ledwie kilka dni. Każdy przynajmniej raz słyszał, że skandal, że bluźnierstwo, że kontrowersja. Co jest w spektaklu chorwackiego reżysera, który tak rozwścieczył część Polaków? I dlaczego? - pisze Dorota Żuberek w serwisie Wiadomosci.gazeta.pl.
23-02-2017
Kraków. "Klątwa" to namacalne działanie szatana - na ambonie w Łagiewnikach
Ostre słowa padły w środę z ambony w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. - "Klątwa" jest spektaklem bluźnierczym. Osoba naszego świętego papieża została w nim poniżona - grzmiał z ambony w obecności kard. Stanisława Dziwisza ksiądz Ireneusz Okarmus, wieloletni redaktor "Gościa Niedzielnego".
22-02-2017
Kontrowersje wokół spektaklu w Teatrze Powszechnym
O spektaklu "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym w Warszawie mówią Jakub Majmurek, publicysta "Krytyki Politycznej" i Łukasz Adamski, publicysta tygodnika "wSieci", w rozmowie z Przemysławem Harczukiem.
22-02-2017
Prowokacja w teatrze
Dość obrazoburczej pseudosztuki! Przeciwko wystawianiu bluźnierczego spektaklu "Klątwa" protestują radni Warszawy. Są pierwsze doniesienia do prokuratury - pisze Małgorzata Bochenek w Naszym Dzienniku.
22-02-2017
Warszawa. "Klątwa" Olivera Frljicia wywołała awanturę
Poseł PiS i Roman Giertych zapowiadają zawiadomienia do prokuratury, Konferencja Episkopatu Polski wydaje oficjalny komunikat i zachęca do modlitwy, a prawicowe media piszą o "ohydzie" i "mowie nienawiści". Burza po premierze "Klątwy" w reż. Olivera Frljicia w Teatrze Powszechnym.
22-02-2017
Warszawa. Narodowcy demonstrowali przeciwko "Klątwie" w Powszechnym
Około 100 przedstawicieli środowisk narodowych zebrało się we wtorkowy wieczór przed warszawskim Teatrem Powszechnym, aby zaprotestować przeciwko spektaklowi "Klątwa" obrażającemu, ich zdaniem, wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.
22-02-2017
Warszawa. Ordo Iuris oferuje pomoc prawną osobom, których uczucia naruszyła "Klątwa"
Bezpłatną pomoc prawną zaoferował we wtorek Instytut Ordo Iuris osobom, których uczucia religijne zostały naruszone w trakcie spektaklu "Klątwa". W komunikacie Instytut poinformował, że powiadomił Radę Europy, iż w spektaklu wzywa się do motywowanej politycznie nienawiści.
22-02-2017
Warszawa. Radiowa Dwójka wycofuje patronat dla Powszechnego
Program 2 Polskiego Radia wycofał się z patronatu nad odważną inscenizacją "Klątwy" Stanisława Wyspiańskiego, która miała w weekend premierę w Teatrze Powszechnym.
22-02-2017
Warszawa. Ratusz nie planuje odebrać dofinansowania Powszechnemu
Nie planujemy odebrania dofinansowania Teatrowi Powszechnemu ani odwołania jego dyrektora - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Bartosz Milczarczyk. Podkreślił, że za repertuar odpowiada dyrektor teatru, a o zniesławieniu czy obrazie uczuć religijnych decyduje sąd, a nie władze miasta.
22-02-2017
Warszawa. Sellin: Zalecałbym pikiety pod ratuszem, a nie pod teatrem
Zalecałbym nie pikiety pod teatrem, tylko pod ratuszem, gdzie rządzi wiceprzewodnicząca PO Hanna Gronkiewicz-Waltz, to ona daje pieniądze na teatr, który pozwolił sobie na takie przedstawienie - powiedział w środę wiceminister kultury Jarosław Sellin na antenie Polskiego Radia 24 .
22-02-2017
Warszawa. Śledztwo w sprawie spektaklu "Klątwa"
Wszczęto z urzędu śledztwo w sprawie obrażania uczuć religijnych i "publicznego nawoływania do popełniania zabójstwa" w trakcie spektaklu "Klątwa" w Teatrze Powszechnym - poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prok. Łukasz Łapczyński.
21-02-2017
Warszawa. Poseł Tarczyński złoży zawiadomienie do prokuratury ws. spektaklu "Klątwa"
- Jeszcze we wtorek złożę zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie - powiedział poseł PiS Dominik Tarczyński, odnosząc się do spektaklu "Klątwa" wystawionego w warszawskim Teatrze Powszechnym.
21-02-2017
Warszawa. Rzecznik KEP o "Klątwie": spektakl ma znamiona bluźnierstwa
Wystawiany w Teatrze Powszechnym w Warszawie spektakl "Klątwa" ma znamiona bluźnierstwa - napisał we wtorek w komunikacie przesłanym PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
21-02-2017
Warszawa. Spektakl "Klątwa" obraża uczucia religijne
Spektakl "Klątwa" wystawiany w warszawskim Teatrze Powszechnym to "szambo" i obraza uczuć religijnych Polaków; policja i prokuratura nie powinny dopuścić do kolejnych przedstawień - podkreślił we wtorek poseł Robert Winnicki (niezrz.)
21-02-2017
Warszawa. Spektakl w Teatrze Powszechnym nie może być finansowany ze środków publicznych
Rynsztok, pogwałcenie zasad kultury, nawoływanie do przemocy, które nie powinno być finansowane z publicznych pieniędzy - tak do spektaklu "Klątwa" wystawianego w warszawskim Teatrze Powszechnym odniosła się we wtorek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.
21-02-2017
Warszawa. Oświadczenie ws. spektaklu "Klątwa" Olivera Frljicia
Informujemy, że spektakl "Klątwa" w reż. Olivera Frljicia jest integralną całością, a wszelkie sceny są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej - czytamy w treści oświadczenia, które wystosował Teatr Powszechny w Warszawie.
17-02-2017
Nikt jeszcze nie pokazał Ojca Świętego śpiewającego pop i rocka
- Twórców tego musicalu interesuje Karol Wojtyła jako człowiek. Bardzo wyjątkowy, ale przede wszystkim człowiek. Jeden z nas. Razem z jego wszystkimi emocjami, wątpliwościami i rysem psychologicznym - z Jackiem Kawalcem, odtwórcą głównej roli w musicalu "Karol", rozmawia Paweł Gzyl w Dzienniku polskim.
16-02-2017
Kraków. Premiera musicalu "Karol" w Tauron Arenie
Blisko 40 wokalistów, aktorów i tancerzy, 60 statystów, rockowe gitary i nostalgiczne skrzypce, klasyczny fortepian i dynamiczna perkusja tworzą muzyczną opowieść o historii XX wieku. To wizytówka "Karola", czyli pierwszego musicalu o życiu Jana Pawła II.
30-01-2017
Warszawa. Para prezydencka obejrzała "Polskie Betlejem"
Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą obejrzeli w niedzielę wieczorem przedstawienie "Polskie Betlejem. Przesłanie Miłosierdzia". Widowisko przygotowali artyści z Katolickiego Stowarzyszenia Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej.
13-01-2017
Katowice. Musical na św. Walentego w Pałacu
Zabawny, pełen humoru i zaskakujących zwrotów akcji, musical "Tobiasz" w wykonaniu amatorskiego Teatru Franciszka, prowadzonego przez reżysera Mariusza Kozubka, ponownie zagości na scenie Pałacu Młodzieży 9 i 10 lutego - tuż przed walentynkami.
27-12-2016
Portugalia. W kościele moda na musicale z religijnym przesłaniem
Spektakle muzyczne są coraz popularniejszą formą wyrazu w Kościele katolickim w Portugalii. Niektóre z nich trafiły z parafialnych salek do największych portugalskich teatrów.
14-12-2016
Warszawa. Ojciec Jan Góra i przyjaciele
W pierwszą rocznicę śmierci o. Jana Góry, dominikanina, legendarnego duszpasterza młodzieży, jego warszawscy przyjaciele zapraszają 21 grudnia o godz. 19.30, na specjalny wieczór wspomnień, który odbędzie się na Dużej Scenie Teatru Polskiego.
06-12-2016
Poznań. Maria Ciunelis czyta "Dzieje duszy" na Verba Sacra
W niedzielę 11 grudnia odbędzie się 172 prezentacja Verba Sacra, poświęcona karmelitance bosej św. Teresie od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza. Usłyszymy fragmenty "Dziejów duszy" w wykonaniu aktorki teatralnej i filmowej Marii Ciunelis z Teatru Ateneum w Warszawie.
01-12-2016
Sosnowiec. Ruszają próby do musicalu "Karol"
Rozpoczęły się przygotowania do premiery musicalu "Karol" poświęconego życiu Świętego Jana Pawła II. Zespół artystyczny musicalu spotkał się już na warsztatach integracyjnych i rozwojowych, a 7 i 8 grudnia odbędą się pierwsze próby aktorskie, choreograficzne i wokalne na dużej scenie.
23-11-2016
Katowice. "Ewangelia według kobiet" ponownie w Pałacu
4 grudnia o godz. 18 w Pałacu Młodzieży w Katowicach obejrzeć można będzie biblijny musical Mariusza Kozubka, z muzyką Piotra Solorza, w wykonaniu amatorskiego Teatru Franciszka i zaproszonych muzyków i wokalistek. Sceniczną opowieść snuć będą znane z kart Nowego Testamentu kobiety.
18-11-2016
Warszawa. W celi św. Maksymiliana
W Teatrze Oratorium przy bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa na Pradze Marcin Kwaśny reżyseruje sztukę o świętym franciszkaninie z Niepokalanowa. Premiera 25 listopada.
16-11-2016
Lublin. Parafianie wystawią "Dziady"
Ponad 40 osób weźmie udział w przygotowywanej przez Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo (FSD) inscenizacji "Dziadów" Adama Mickiewicza. Widowisko zostanie wystawione 20 listopada podczas V Biesiady Patriotycznej w parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Lublinie.
16-11-2016
Totus Tuus
Poniedziałkowy Teatr Telewizji autorstwa i w reżyserii Pawła Woldana pod takim właśnie tytułem był dla mnie bardzo ważny. Myśli wywołane przez spektakl towarzyszą mi do dziś. Postanowiłam się podzielić nimi z tymi, którzy czytają mój felieton - pisze Katarzyna Łaniewska w tygodniku wSieci.
07-11-2016
Łodź. Rozpoczął się jubileuszowy XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Msza św. zaduszkowa zainaugurowała w niedzielę w Łodzi jubileuszowy XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentuje się ponad 200 artystów z 20 krajów. Festiwal potrwa do 20 listopada.
04-11-2016
Łódź. Festiwal Kultury Chrześcijańskiej od niedzieli
W niedzielę o godz. 11 mszą świętą zaduszkową w Kościele Środowisk Twórczych (ul. Skłodowskiej-Curie 22) rozpoczyna się XX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W programie spektakle, koncerty i wystawy.
29-10-2016
Poznań. Festiwal Sztuki Słowa - konkurs Verba Sacra 2016
Z okazji XVI Festiwalu Sztuki Słowa VERBA SACRA ogłaszamy konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego. Dobór tekstów: Biblia - Stary i Nowy Testament, teksty Ojców Kościoła, poezja i proza religijna /polska i obca/, wielka klasyka /polska i obca/, literatura staropolska. Zachęcamy również do sięgnięcia po utwory Romana Brandstaettera i Karola Wojtyły - Jana Pawła II.
25-10-2016
Łódź. W listopadzie jubileuszowy Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się w programie jubileuszowego 20. Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się w niedzielę 6 listopada w Łodzi. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentuje się ponad 200 artystów z 10 krajów.
25-10-2016
Zrymować się z bohaterem
- Każdy z nas może ten czas Wojtyły przez siebie i dla siebie ocenić. Jestem ogromnie wdzięczny za możliwość spotkania z takim zadaniem. Wcześniej do głowy mi nie przyszło, że mógłbym dostać podobną propozycję. Nie przypuszczałem też, jak trudno zagrać postać tak ważną, wielką, która tyle po sobie pozostawiła - z Ireneuszem Czopem, grającym Jana Pawła II w spektaklu Teatru TV "Totus Tuus", rozmawia Jolanta Gajda-Zadworna w tygodniku wSieci.
21-10-2016
Trzebnica. Żywot św. Jadwigi w interpretacji Haliny Łabonarskiej
W najbliższą niedzielę, 23 października o godz. 16 z okazji Roku Jadwiżańskiego w sanktuarium trzebnickim w ramach Verba Sacra Modlitwy Katedr Polskich wierni będą mogli doświadczyć szczególnego przeżycia duchowo-artystycznego, słuchając fragmentów średniowiecznego "Żywota św. Jadwigi Śląskiej" w interpretacji wybitnej aktorki Haliny Łabonarskiej.
13-10-2016
Poznań. Verba Sacra - św. Jadwiga Śląska
Fragmenty średniowiecznego żywota św. Jadwigi Śląskiej zostaną odczytane w niedzielę 16 października w poznańskiej katedrze w ramach cyklu Apostołowie Miłosierdzia. Cykl realizowany w tegorocznej edycji Verba Sacra przypomina postacie zasłużone w pełnieniu dzieł miłosierdzia.
12-10-2016
Katowice. Premiera musicalu "Ewangelia według kobiet"
21 października w Pałacu Młodzieży, odbędzie się prapremiera biblijnego, autorskiego musicalu Mariusza Kozubka, z muzyką Piotra Solorza, stypendysty Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Tym razem sceniczną opowieść snuć będą znane z kart Nowego Testamentu kobiety.
29-09-2016
Bydgoszcz. Marszałek przeciwny dofinansowaniu Festiwalu Prapremier
Marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki poinformował, że jest przeciwny dofinansowaniu Festiwalu Prapremier m.in. z powodu "siania nienawiści". Kontrowersje wzbudził słoweńsko-chorwacki spektakl "Nasza przemoc i wasza przemoc" w reż. Olivera Frljicia.
28-09-2016
Oborniki. Chotecka czyta "Dzienniczek" św. Siostry Faustyny
Z okazji Roku Miłosierdzia trwa nowy cykl Verba Sacra, poświęcony Apostołom Miłosierdzia Bożego. W ramach corocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Obornikach będą prezentowane fragmenty "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny w wykonaniu Doroty Choteckiej.
08-08-2016
Harmęże. Pielgrzymi na wystawie Mariana Kołodzieja
Blisko 1,4 tys. pielgrzymów ŚDM zwiedziło monumentalną wystawę prac byłego więźnia Auschwitz, scenografa Mariana Kołodzieja, którą można zobaczyć we franciszkańskim Centrum Św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach - powiedział gwardian klasztoru o. Piotr Cuber.
28-07-2016
"Święty" z Wadowic. Zwycięstwo muzyki
Po wtorkowej premierze w Operze Krakowskiej, dziś w Wadowicach zostanie pokazane widowisko muzyczne "Święty", w reżyserii Michała Zabłockiego, zarazem autora scenariusza i tekstów piosenek. Przybliża ono świętego z Wadowic - papieża Jana Pawła II - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
27-07-2016
Kraków. Koncerty i wystawy - kulturalne propozycje dla pielgrzymów
Koncerty i wystawy - to kulturalne propozycje dla pielgrzymów, którzy przebywają w Krakowie na Światowych Dniach Młodzieży. Część artystów już wystąpiła; wśród gwiazd, które się jeszcze zaprezentują, są Paddy Kelly - członek Kelly Family i s. Cristina Scuccia z Włoch.
25-07-2016
Wieliczka. III Symfonia Henryka Mikołaja Góreckiego w Kopalni Soli "Wieliczka"
W piątkowy i sobotni wieczór odbyły się koncerty "Symfonii pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego dedykowane uczestnikom Światowych Dni Młodzieży oraz mieszkańcom Małopolski, na które zaprosili Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa i Zespół Opery Krakowskiej.
25-07-2016
Kraków. Pantomima dla pielgrzyma
W ramach Światowych Dni Młodzieży krakowska młodzież przygotowała dla pielgrzymów spektakl "Podróż". Premiera jutro.
19-07-2016
Łódź. Teatr Logos włącza się w Światowe Dni Młodzieży
Działający przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi Teatr Logos włącza się w Światowe Dni Młodzieży 2016. W Łodzi i Krakowie zaprezentuje spektakle "Podróż do zielonych cieni" w języku polskim i hiszpańskim oraz "U progu nieba" w języku polskim i angielskim.
19-07-2016
Warszawa. Biblia Audio - pierwsza całościowa adaptacja Pisma Świętego
Małgorzata Kożuchowska, Krystyna Janda, Wojciech Malajkat i około 300 innych aktorów pracowało nad Biblią Audio Superprodukcją, pierwszą całościową adaptacją dźwiękową Pisma Świętego. 110-godzinne słuchowisko ma być dostępne w całości bezpłatnie pod koniec przyszłego roku.
16-07-2016
Goszcz. Premiera Teatru Alatyr
24 lipca w dawnej świątyni ewangelickiej w Goszczu k. Twardogóry, 50 km od Wrocławia, odbędzie się premiera spektaklu "Camelot" w reżyserii Jakuba Kasprzaka.
02-06-2016
Obyczaj skrywający fundament. Tabu w teatrze
Dla wielu pytanie o tabu w teatrze jest wyłącznie retoryczne. Wiadomo przecież, że żadnego tabu na współczesnej scenie teatralnej - a już tym bardziej w teatralnej społeczności! - nie ma - pisze Mateusz Węgrzyn w Kwartalniku Artystycznym Bliza.
01-06-2016
Poznań. Arkadiusz Janiczek czyta listy św. Brata Alberta
Słowo i chleb pojawią się w niedzielę 5 czerwca w poznańskiej katedrze na 167 prezentacji Verba Sacra, poświęconej św. Bratu Albertowi Chmielowskiemu. Teksty św. Brata Alberta usłyszymy w wykonaniu aktora Teatru Narodowego w Warszawie - Arkadiusza Janiczka.
31-05-2016
John Paul II Superstar
Autorzy pierwszego polskiego musicalu o Janie Pawle II chcą stworzyć spektakl o XX w. Ich zdaniem Karol Wojtyła to bohater naszych czasów - pisze Piotr Rodzik w tygodniku Wprost.
24-05-2016
Gniezno. Teatr przeprasza kurię i wiernych za happening w katedrze
Trzy dziewczyny w strojach muzułmanek pojawiły się na mszy św. i przystąpiły do komunii. Był to teatralny performance zorganizowany przez Teatr im. Aleksandra Fredry w ramach warsztatów dla młodzieży i projektu Restart - Łańcuch Sztuki.
23-05-2016
Gniezno. Teatralny happening na mszy w katedrze
Trzy dziewczyny w strojach przypominających nikaby - stroje noszone przez muzułmanki - weszły podczas niedzielnej mszy do gnieźnieńskiej katedry. Nikt ich nie wyprosił, dziewczynom pozwolono nawet przyjąć komunię świętą. Okazało się, że był to teatralny performance. Rozpętała się burza.
19-05-2016
Lublin. Spektakl na podstawie "Dzienniczków" siostry Faustyny
Teatr Pierwszego Kontaktu istnieje 10 lat. Z tej okazji, w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublina, teatr zrealizował spektakl którego główną bohaterką uczynił siostrę Faustynę Kowalską. Nie jest to spektakl hagiograficzny. Premiera "Życia zwyczajnego siostry F." 21 czerwca.
12-05-2016
Poznań. Teksty św. Maksymiliana Kolbe w Bazylice
Zainaugurowany w kwietniu nowy cykl Verba Sacra "Apostołowie Miłosierdzia", po prezentacji "Dzienniczka" św. Siostry Faustyny Kowalskiej, ma w maju kolejną odsłonę. Tym razem usłyszymy teksty św. Maksymiliana Kolbe w wykonaniu Dariusza Kowalskiego.
11-05-2016
Chełm. Dni Kultury Chrześcijańskiej
Krzysztof Zanussi, Maciej Zakościelny, Cezary Pazura, Wiktor Zborowski, Krzysztof Wakuliński i Krzysztof Ziemiec - to tylko niektórzy goście tegorocznych Dni Kultury Chrześcijańskiej w Chełmie. Impreza właśnie się rozpoczyna.
10-05-2016
Kraków. Jutro ruszają castingi do głównych ról w widowisku "Karol"
W najbliższą środę i czwartek odbędą się w Krakowie castingi aktorów-wokalistów do musicalu "Karol" - pierwszego polskiego musicalu poświęconego życiu Jana Pawła II. Przesłuchania zorganizowane zostaną w Tauron Arenie (11 maja od godz. 11) oraz w Akademii Ignatianum (12 maja od godz. 10, ul. Kopernika 26).
30-04-2016
Poznań. Jubileuszowa msza z rapem
15 maja w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana w Poznaniu odbędzie się prawykonanie utworu Gabriela Kaczmarka "Msza 1050" z udziałem m.in. Kasi Wilk i donGURALesko.
29-04-2016
Chełmża. Razem stworzyli sztukę o biskupie
Kazimierz Trybulski autor powieści historycznych i Janusz Kamiński, aktor i recytator połączyli swoje siły i przygotowują niezwykłą sztukę - monodram pt. "Ostatni list biskupa Heidenryka do Wielkiego Mistrza Anno von Sangerhausen".
21-04-2016
Miasto Boga
W Legnicy ośrodki władzy są dwa. W jednym z nich - Teatrze Modrzejewskiej - Przemysław Wojcieszek wystawił właśnie "Hymn narodowy", za który prawica chce jego głowy. W drugim - kościele św. Jacka wydarzył się cud - pisze Dawid Karpiuk w Newsweeku.
20-04-2016
Kraj. Powstaje aktorska wersja Pisma Świętego
Ponad dwa miliony złotych ma kosztować realizacja projektu "Biblia Audio Superprodukcja", w którym weźmie udział trzystu polskich aktorów. Dźwiękowa adaptacja Pisma Świętego ma powstać do końca 2017 roku.
18-04-2016
Lublin. Cugowscy w musicalu o Janie Pawle II
Piotr jako dziennikarz, Wojciech jako ksiądz - lubelscy Bracia zagrają w pierwszym polskim musicalu poświęconemu życiu Karola Wojtyły. Premiera w przyszłym roku w krakowskiej Tauron Arenie.
15-04-2016
Poznań. "Jesus Christ Superstar" z Piekarczykiem na stadionie
16 kwietnia Teatr Muzyczny w Poznaniu pokaże koncertową wersję "Jesus Christ Superstar" Andrew Lloyda Webbera. Na scenie pojawi się ponad stu artystów, a spektakl obejrzy ponad trzydzieści tysięcy widzów.
15-04-2016
Warszawa. Czytanie Biblii w Teatrze Polskim
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w poczuciu misji prezentowania swoim widzom kluczowych tekstów kultury, w 1050. rocznicę Chrztu Polski, inauguruje cykl czytań wybranych ksiąg Biblii Starego i Nowego Testamentu.
31-03-2016
Teatr mówi o Chrystusie
"Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskimi w wersji Teatru Wierszalin ma jedną zaletę. Otwiera dyskusję o relacji między kościelnym sacrum a artystycznym profanum - o spektaklu Teatru Wierszalin oraz Festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie pisze Piotr Zaremba w tygodniku wSieci.
22-03-2016
Warszawa. Zakończył się VII Festiwal Gorzkie Żale
Zakończyła się VII edycja festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie - trwającego od 10 lutego do 20 marca 2016 r. Ideą festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II.
21-03-2016
Warszawa. "Pasja według św. Łukasza" Pendereckiego w Narodowym Instytucie Audiowizualnym
Pokaz rejestracji ostatniego dzieła Henryka Mikołaja Góreckiego - oratorium "Sanctus Adalbertus" op. 71 - i prezentacje dwóch ujęć "Pasji według św. Łukasza" Krzysztofa Pendereckiego zobaczymy w NInA w ramach obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Pierwszy pokaz - w Wielki Czwartek.
18-03-2016
TVP Kultura. Transmisja "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"
20 marca o godz. 20.00 w TVP Kultura odbędzie się transmisja premiery spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reż. Piotra Tomaszuka. Przedstawienie przygotowane przez zespół Teatru Wierszalin zostanie wystawione w Teatrze Studio w ramach Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
16-03-2016
Warszawa. "Historyja..." Teatru Wierszalin na zakończenie Gorzkich Żali
Premiera spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Teatru Wierszalin odbędzie się w Teatrze Studio - transmitowana na żywo przez TVP Kultura. W Teatrze Studio i na antenie TVP Kultura spektakl będzie można zobaczyć w Niedzielę Palmową 20 marca o godz. 20.00. Zakończy on 7. edycję Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
10-03-2016
Warszawa. Spektakl/koncert "Dobranoc" w ramach Gorzkich Żali
12 marca o godz. 20.00 w Collegium Anatomicum Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się koncert "Dobranoc" w wykonaniu Chóru Kameralnego Varsoviae Regii Cantores w reż. Pawła Zdunka. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
01-03-2016
Warszawa. Dramat liturgiczny wg Pawła Passiniego
4 marca w ramach Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie odbędzie się spektakl "Znak Jonasza" w reż. Pawła Passiniego - fragmenty Księgi Jonasza, zestawione w adaptacji z tekstem średniowiecznego oficjum dramatycznego "Visitatio sepulchri".
22-02-2016
Warszawa. Projekt Mikołaja Mikołajczyka na Gorzkich Żalach
27 lutego w Teatrze IMKA zaprezentowany zostanie "Projekt Dekalog czyli folwarczne imaginarium" - spektakl taneczny Mikołaja Mikołajczyka z udziałem seniorów z Zakrzewa. Spektakl prezentowany w ramach trwającego Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
19-02-2016
Kraków. "Romantycy z Solvayu 1940" w Teatrze M.I.S.T
To fabularyzowana opowieść o losach grupki młodych teatralnych zapaleńców, którzy podczas hitlerowskiej okupacji znaleźli zatrudnienie w krakowskich zakładach Solvay, przemianowanych wówczas na Deutsche Chemische Ostwerke Solvay. Spektakl grany będzie 26 lutego.
17-02-2016
Kraków. Musical o Janie Pawle II
Ruszyła sprzedaż biletów na premierę widowiska "Karol" - pierwszego polskiego musicalu historycznego, poświęconego życiu i dziełu św. Jana Pawła II.
16-02-2016
Sanniki. Jan Nowicki w roli ks. Jana Twardowskiego
W niedzielę, 21 lutego Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zaprasza na pierwszy w tym roku koncert. Będzie to spektakl poetycko-muzyczny "Z obłoków na ziemię".
16-02-2016
Kraków. "Stabat Mater" w Krakowskiej Operze Kameralnej
Misterium sceniczne Antonio Vivaldiego i Giovanniego Battisty Pergolesiego pokazane zostanie 12 marca w Kościele XX. Misjonarzy na Stradomiu.
11-02-2016
Między religią a faszyzmem. Natalia Korczakowska o "Wyznawcy"
- Chcę skompromitować faszyzm, bo uważam, że to jest najpilniejsza rzecz w tej chwili - mówi Natalia Korczakowska, która reżyseruje w Teatrze Studio spektakl "Wyznawca".
11-02-2016
Warszawa. Premiera "Wyznawcy" w Teatrze Studio
"Wyznawca" - spektakl inspirowany filmem "Fanatyk" i staropolskim dialogiem pasyjnym "O ofiarowaniu Izaaka" otworzy cykl teatralny podczas VII festiwalu Gorzkie Żale/Nowe epifanie. Premiera przedstawienia - 11 lutego w Teatrze Studio.
11-02-2016
Warszawa. Wolna wola na rozdrożu
- W świecie, w którym jesteśmy wolni, zaczyna być ważne to, w jakim zakresie się ograniczamy, co wybieramy i jak chcemy poukładać nasze życie - tłumaczy ideę główną festiwalu Gorzkie Żale/Nowe Epifanie 2016 jego dyrektor artystyczny, znany aktor Redbad Klijnstra.
10-02-2016
Warszawa. Rozpoczyna się VII festiwal Gorzkie Żale. Nowe epifanie
Performensy, pokazy filmowe, premiery spektakli teatralnych, a także dyskusje o kulturze i religii zaplanowano na tegoroczną VII edycję wielkopostnego festiwalu Gorzkie Żale/Nowe epifanie. Wydarzenie rozpoczyna się w środę, potrwa do 20 marca.
08-02-2016
Warszawa. Gorzkie żale - na styku sacrum i profanum
Podstawowym celem festiwalu jest poszukiwanie nowych, współczesnych epifanii piękna oraz inicjowanie twórczego dialogu artystów z tradycyjną sztuką religijną w duchu "Listu do artystów" Jana Pawła II. Od 10 lutego do 20 marca w Warszawie odbywać się będzie wielkopostny VII Festiwal Gorzkie Żale.
04-02-2016
Wejherowo. Danuta Stenka czytała Biblię po kaszubsku
Już 13 raz w wejherowskiej kolegiacie rozbrzmiało Pismo Święte po kaszubsku, w wyjątkowej oprawie muzycznej. Verba Sacra przyciągnęła tłumy.
04-02-2016
Warszawa. Zbliża się Festiwal Gorzkie Żale
Po rocznej przerwie rusza w Warszawie festiwal "Gorzkie żale". Wystawy, spektakle teatralne i pokazy filmowe, koncerty i debaty składające się rozpoczynający się 10 lutego festiwal będą nawiązywać do Wielkiego Postu.
03-02-2016
Toruń. Szkoła o. Rydzyka produkuje film fabularny
Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu zaczyna produkować filmy fabularne. Studenci pracują obecnie nad obrazem "Zerwany kłos", poświęconym męczeńskiej śmierci bł. Karoliny Kózkówny. W jedną z ról wcieli się Paweł Tchórzelski, aktor Teatru Horzycy w Toruniu.
02-02-2016
Gorzów Wlkp. Koncert pamięci ks. Andrzejewskiego
W Filharmonii Gorzowskiej odbył się niecodzienny koncert poświęcony pamięci ks. Witolda Andrzejewskiego, zmarłego przed rokiem legendarnego duszpasterza "Solidarności", aktora i wielbiciela teatru.
02-02-2016
Kraków. Wkrótce musical o Janie Pawle II
Na scenie pojawią się znani wykonawcy popu i rocka - w tym Ania Wyszkoni oraz bracia Cugowscy. Zabrzmią utwory skomponowane specjalnie na potrzeby spektaklu, ale też dobrze znane przeboje
20-01-2016
Katowice. W kwietniu premiera spektaklu muzycznego "Popiełuszko - apostoł odwagi"
Opowiadający o charyzmie i wierze bł. ks. Jerzego Popiełuszki spektakl muzyczny w kwietniu trafi na afisz mikołowskiego Polskiego Teatru Historii. Premierowe czytanie scenariusza odbyło się w środę w Katowicach.
14-01-2016
Będzin. Finał Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek
Blisko 1500 osób z Polski oraz Ukrainy i Białorusi weźmie udział w rozpoczętych w czwartek finałowych przesłuchaniach XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Impreza uchodzi za największy kolędowy przegląd w Polsce.
14-01-2016
Najpierw napijemy się kawy
Kiedy nazywają go konserwatystą, nie traktuje tego jak obelgi. - Dobrze mi w tej skórze - mówi Jarosław Jakubowski. Choć utrudnia to funkcjonowanie nie tylko w polskim środowisku teatralnym, które ma w odruchach "lewicową wrażliwość" - pisze Barbara Gruszka-Zych w Gościu Niedzielnym.
14-01-2016
Warszawa. W lutym rozpocznie się 7. edycja Festiwalu Gorzkie Żale
10 lutego rusza 7. edycja festiwalu Gorzkie Żale. Hasłem jest "wolna wola na rozdrożu", a motywem przewodnim - skrzyżowanie, dla jednych symbol chrześcijaństwa, dla innych wielość możliwości.
12-01-2016
Warszawa. Gala Orszaku Trzech Króli z udziałem pary prezydenckiej
VIII Gala Orszaku Trzech Króli odbyła się w poniedziałek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej: Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.
09-01-2016
Prześladowanie chrześcijan trwa
Pięknie pomyślany, rzetelnie zrealizowany i przekonywająco zagrany spektakl, prócz niezwykle ważnego przesłania skłaniającego do głębokiej refleksji nad kondycją dzisiejszego świata eliminującego wiarę w Boga z życia publicznego niesie porażającą wręcz aktualność - o spektaklu "Quo vadis - trzecie tysiąclecie" w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
04-01-2016
Toruń. Orszak Trzech Króli przejdzie przez Stare Miasto
Trzy kolorowe orszaki, trzy orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne i śpiewające anioły podczas barwnej parady z królewskimi koronami - niezwykle ciekawie zapowiada się Orszak Trzech Króli, który już 6 stycznia odbędzie się w Toruniu.
04-01-2016
Wrocław. Orszak Trzech Króli z nową Maryją i orkiestrą policjantów
200 wrocławian zaangażowanych jest w przygotowania do szóstego Orszaku Trzech Króli, który w środę 6 stycznia przejdzie ulicami miasta. Organizatorzy liczą, że weźmie w nim udział więcej osób niż w 2015 r. Wówczas było ich ponad 20 tysięcy.
28-12-2015
Izabela Drobotowicz-Orkisz: Jej teatr jest jak "Jan bez ziemi", nie ma własnej sceny i żadnych dotacji
Założycielka, dyrektorka, reżyserka, garderobiana, charakteryzatorka, aktorka i kierowca w jednej osobie. Występuje tam, gdzie ją zaproszą. Zwykle sama ustawia oświetlenie i elementy scenografii. Z rzadka towarzyszy jej jakiś technik. Czasem pomaga ktoś z publiczności. Dekoracje w tym teatrze są skromne. Wraz z kostiumem i światłami mieszczą się w osobowym aucie.
17-12-2015
Poznań. Andrzej Mastalerz czyta Księgi Prorockie
Andrzej Mastalerz wystąpi 20 grudnia na 162. prezentacji Verba Sacra, poświęconej Księgom Prorockim - Nahuma, Sofoniasza i Abdiasza.
15-12-2015
Jedność sacrum i profanum
Szczytem pychy są próby oddzielenia sacrum i profanum, albo też ciągłe przymiarki ideologów różnej proweniencji do eliminacji z życia bądź sacrum, bądź profanum. A przecież nie da się stworzyć sterylnej rzeczywistości. Czy chcielibyśmy w takim idealnym świecie żyć? - pisze ks. Andrzej Luter.
15-12-2015
Wrocław. Teatr Polski wystawi "Śmierć i dziewczynę" w Trzech Króli. Będzie protest?
"Nasz Dziennik", Krucjata Różańcowa za Ojczyznę, "Fronda" i Radio Maryja są oburzone planami repertuarowymi Teatru Polskiego we Wrocławiu. 6 stycznia ma zostać wystawiony głośny spektakl "Śmierć i dziewczyna" w reżyserii Eweliny Marciniak. Zainteresowani określają to jako "prowokację", ponieważ tego dnia w Polsce obchodzone jest święto Trzech Króli.
09-12-2015
Polski wymiar kulturkampfu
Miesiąc temu okolice Teatru Polskiego we Wrocławiu od późnego popołudnia były świadkami kolejnego ataku agresywnego i nietolerancyjnego, a przede wszystkim - kołtuńskiego religianctwa na wolność przekazu, wolność ekspresji artystycznej i wolność wyboru. Chodzi o wystawienie przez teatr kierowany przez Krzysztofa Mieszkowskiego sztuki wg dzieła austriackiej noblistki Eifridy Jelinek pt "Śmierć i dziewczyna" (w reżyserii Eweliny Marciniak) - pisze Radosław S. Czarnecki w Dzienniku Trybuna.
08-12-2015
Kraków. Dziś zabrzmi "Oratorium Kalwaryjskie"
W Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmi we wtorek wieczorem "Oratorium Kalwaryjskie". Koncert zorganizowany w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 będzie jednocześnie uczczeniem Roku Miłosierdzia i 1050. rocznicy Chrztu Polski.
04-12-2015
Poznań. Komasa czyta "Pieśń o moim Chrystusie"
"Pieśń o moim Chrystusie" Romana Brandstaettera będzie finałem tegorocznego Jubileuszowego Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Głębię tych tekstów może wyrazić wytrawny i doświadczony aktor, a takim jest z pewnością Wiesław Komasa.
01-12-2015
Mieszkowski: Duchowość nie musi być religijna
- To także uczestnictwo w kulturze. Ale państwo inwestuje tylko w Kościół - rozmowa z dyrektorem wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysztofem Mieszkowskim w portalu Krytyki Politycznej.
01-12-2015
Porno w teatrze? Porno nie było, a teatr wygrał
Wygrał, bo zbudował przestrzeń wolności - o zamieszaniu wokół "Śmierci i dziewczyny" w Teatrze Polskim we Wrocławiu pisze Aleksander Trojanowski w portalu Krytyki Politycznej.
24-11-2015
Czyje ciało jest zagrożeniem?
- Nie mieliśmy pomysłu, żeby "Śmierć i dziewczynę" sprzedawać poprzez skandal. To nie spektakl, ale histeria, jaka wokół niego narosła, wydaje mi się rodzajem pornografii - komentuje Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu i poseł Nowoczesnej.
24-11-2015
Spalenie kukły Żyda i zadyma pod teatrem. Jest reakcja Kościoła
Kościół wrocławski nareszcie skomentował dwa skandaliczne wydarzenia we Wrocławiu: spalenie kukły Żyda na Rynku i głośny spektakl "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim - pisze Katarzyna Wiśniewska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
24-11-2015
Wrocławska Kuria krytycznie o spektaklu w Teatrze Polskim
Nie można promowania tego rodzaju postaw uzasadniać prawem do wolności sztuki. Żadna wolność nie jest absolutna. Napotyka bowiem granicę m.in. w postaci obowiązku poszanowania godności osoby ludzkiej - czytamy o porno-spektaklu w Teatrze Polskim w oświadczeniu Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. Biksupi skrytykowali też spalenie kukły Żyda podczas antyimigranckiej demontracji ONR.
23-11-2015
Po premierze sztuki z aktorami porno: Kto niezdrowo się podniecał
- Gratulacje dla twórców spektaklu "Śmierć i dziewczyna", że się nie ugięli. Przedstawienie przyniosło nam ogromne wzruszenie - mówiła Dorota Monkiewicz, dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław, po głośnej premierze z udziałem aktorów porno. O burzy wokół spektaklu pisze Magda Piekarska w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
23-11-2015
Porno we Wrocławiu
Mimo protestów premiera spektaklu "Śmierć i dziewczyna" się odbyła. Poznaliśmy też odpowiedź na pytanie, które wszyscy sobie zadawali: był ten seks? Było porno? - pisze Aneta Kyzioł w Polityce.
23-11-2015
Różaniec przeciw pornografii
W związku z doprowadzeniem do premiery tego skandalicznego spektaklu działacze Akcji Katolickiej rozważają kwestię skierowania w tej sprawie doniesienia do prokuratury - pisze Marek Zygmunt w Naszym Dzienniku.
23-11-2015
Wrocław. Protest przeciwko porno w teatrze
W sobotę w Teatrze Polskim we Wrocławiu odbyła się premiera spektaklu "Śmierć i dziewczyna" w reżyserii Eweliny Marciniak, w którym na scenie odbywał się akt seksualny. Do jego zagrania sprowadzono z zagranicy aktorów porno. W przedstawieniu bierze udział - dziecko.
23-11-2015
Wrocław. Zatrzymano osoby próbujące zablokować wejście do Teatru Polskiego
20 osób próbujących zablokować wejście do Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie w sobotę odbyła się premiera spektaklu "Śmierć i dziewczyna", zostało zatrzymanych przez policję. W sztuce na podstawie prozy noblistki Elfriede Jelinek grają m.in. aktorzy porno.
21-11-2015
Od rządu oczekuję
Moje oczekiwania wobec nowego rządu dotyczą obszaru kultury, w tym zwłaszcza teatru, który dziś jest najbardziej zainfekowaną dziedziną kultury, zatruwającą umysły publiczności. I którego poziom artystyczny - z nielicznymi wyjątkami - sięgnął dna. Oczekuję zatem, by minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zastopował dalsze wyniszczanie i w trybie pilnym podjął wszelkie działania prowadzące ku uzdrowieniu teatru i całej kultury - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
21-11-2015
Wrocław. Zadyma przed premierą w Teatrze Polskim
Protest przed spektaklem "Śmierć i dziewczyna" pod Teatrem Polskim we Wrocławiu. Doszło do przepychanek z policją. Godzinę przed premierą spektaklu "Śmierć i dziewczyna" pod Teatrem Polskim było kilkadziesiąt osób.
20-11-2015
Wrocław. 23 tysiące podpisów pod petycją przeciw spektaklowi "Śmierć i dziewczyna"
15 tys. członków Krucjaty Różańcowej i oburzenie marszałkowskich radnych to nie wszystko - w sprawie spektaklu "Śmierć i dziewczyna" w Teatrze Polskim we Wrocławiu wystosowano petycję do prezydenta Wrocławia, dolnośląskiego marszałka, dyrektora Teatru Polskiego i ministra kultury.
20-11-2015
Wrocław-Warszawa. Odpowiedź Urzędu Marszałkowskiego na list z MKiDN
Rzecznik marszałka województwa dolnośląskiego Jarosław Perduta w rozmowie z PAP powiedział, że urząd nie zamierza blokować premiery "Śmierci i dziewczyny" w Teatrze Polskim we Wrocławiu.
19-11-2015
Skandal w teatrze
- Mamy nowy rząd, nowego ministra kultury i dziedzictwa narodowego nie po to, by z naszych pieniędzy były propagowane treści wrogie naszej kulturze i dziedzictwu narodowemu - w Naszym Dzienniku o proteście przeciw premierze spektaklu "Śmierć i dziewczyna" Jelinek/Marciniak.
18-11-2015
Wrocław. Krucjata Różańcowa szykuje się pod Teatr Polski
"Nie pozwolimy na urąganie Bogu i jego prawu. Nie pozwolimy na znieważanie kobiet i pornografię" - tak nawołuje do protestu pod Teatrem Polskim Jadwiga Lepieszo z Sekretariatu Krucjaty Różańcowej za Ojczyznę. Chodzi o sztukę "Śmierć i dziewczyna". - Organizatorzy we wniosku zgłosili 15 tys. osób - informuje Małgorzata Szafran z urzędu miasta.
13-11-2015
Łódź. Teatr, taniec i muzyka na Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej
Trwa XIX Festiwal Kultury Chrześcijańskiej. W programie spektakle, koncerty i wystawy.
12-11-2015
Poznań. Marcin Kwaśny na Verba Sacra
Marcin Kwaśny, odtwórca filmowej postaci rotmistrza Pileckiego wystąpi 15 listopada w Bazylice Archikatedralnej na 160. prezentacji Verba Sacra, poświęconej Księdze Joela i Księdze Aggeusza.
06-11-2015
Łódź. Pojutrze Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
W niedzielę rozpoczyna się dziewiętnasta edycja Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej organizowanego przez księdza Waldemara Sondkę, dyrektora Teatru Logos. Potrwa do 22 listopada.
03-11-2015
Poznań. Czytanie "Nocy i Dni" na festiwalu sztuki słowa Verba Sacra
Karol Strasburger, a także mieszkańcy Poznania i podpoznańskich miejscowości czytać będą wspólnie "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej podczas rozpoczynającego się w niedzielę w stolicy Wielkopolski XV Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra.
29-10-2015
Łódź. 15 000 biletów na Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Europejskie Centrum Kultury Logos przygotowało 15 000 zaproszeń. Na wszystkie imprezy wstęp jest bezpłatny. W sobotę, w godz. 10 -18, w festiwalowym centrum, mieszczącym się w Logosie (ul. M. Skłodowskiej-Curie 22) zacznie się wydawanie.
29-10-2015
Poetycki dokument o cierpieniu, miłości i wierze
Ten poetycki dokument jest wstrząsający. Jeśli sztuka ma dziś jakieś zadanie do wypełnienia, to Urbankowski użył jej zgodnie z przeznaczeniem. Za tysiąc lat nie będzie uczciwego opisu XX-wiecznej literatury, w którym zabrakłoby miejsca na "Głosy" - pisze Robert Tekieli w Gazecie Polskiej Codziennie.
27-10-2015
Łódź. W listopadzie Festiwal Kultury Chrześcijańskiej
Spektakle teatralne, wystawy i koncerty znajdą się tradycyjnie w programie Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który rozpocznie się 8 listopada. W trakcie dwutygodniowej imprezy widzom zaprezentują się wykonawcy z 12 krajów.
21-10-2015
Poznań. Jubileuszowy Konkurs Verba Sacra 2015
Z okazji XV Jubileuszowego Festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra ogłaszamy konkurs na artystyczną interpretację tekstu religijnego.
19-10-2015
Poznań. Halina Łabonarska czytała św. Teresę od Jezusa
Lubiana aktorka Halina Łabonarska czytała w niedzielę w katedrze poznańskiej podczas prezentacji "Verba Sacra" Księgę Życia św. Teresy od Jezusa.
15-10-2015
Poznań. Halina Łabonarska czyta "Księgę mojego życia"
W niedzielę 18 października Halina Łabonarska wystąpi w kolejnej odsłonie cyklu Verba Sacra. W jej wykonaniu usłyszymy fragmenty "Księgi mojego życia" św. Teresy od Jezusa, opatrzone komentarzem O. Wojciecha Ciaka OCD, przeora poznańskiego klasztoru Karmelitów Bosych.
02-10-2015
Płock. Teatr Hagiograf otworzy Dni Kultury Chrześcijańskiej
Przed nami dwa tygodnie spotkań, wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz modlitwy. W poniedziałek rozpoczynają się Płockie Dni Kultury Chrześcijańskiej, które potrwają do 21 października.
28-09-2015
Warszawa. Spektakl o ks. Jerzym Popiełuszce w październiku
19 października w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie odbędzie się premiera spektaklu "Ballada o błogosławionym księdzu Jerzym Popiełuszce", transmitowana przez Telewizję Trwam.
26-06-2015
Wrocław. "Świat bez Boga" na Festiwalu Dialog-Wrocław 2015
"Świat bez Boga" - to hasło będzie towarzyszyło kolejnej, ósmej już edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław, który odbędzie się od 17 do 24 października. W programie 11 spektakli najwybitniejszych współczesnych twórców. Są wśród nic Ivo van Hove, Krystian Lupa i Krzysztof Warlikowski
25-06-2015
Wrocław. Jest już program jesiennego Festiwalu Dialog-Wrocław
Jedenaście spektakli z siedmiu krajów świata zostanie pokazanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław, który odbędzie się w dniach 17-24 października w stolicy Dolnego Śląska. Hasłem tegorocznej edycji jest "Świat bez Boga".
15-06-2015
Widowisko "Przygotuj się na miłość" nad Jeziorem Maltańskim
Wydarzeniem artystycznym soboty w Poznaniu stało się poświęcone błogosławionemu Edmundowi Bojanowskiemu widowisko muzyczne "Przygotuj się na miłość" z muzyką Roberta Jansona. Na mecie toru regatowego Malta obejrzało je 3 tys.osób - pisze Marek Zaradniak w Polsce Głosie Wielkopolskim.
10-06-2015
Poznań. Czytanie Księgi Kapłańskiej na Verba Sacra
Andrzej Młynarczyk, popularny aktor telewizyjny, odczyta w niedzielę 14 czerwca fragmenty Księgi Kapłańskiej na 158 prezentacji Verba Sacra w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu.
15-05-2015
Boskie piruety
Uważają, że taniec i Ewangelia to duet, który ma niezwykle silny potencjał. To już ich siódme tournée po Polsce. Spektakle Ballet Magnificat! zobaczyło już 12 milionów widzów na całym świecie - o amerykańskiej grupie baletowej piszą Weronika Pomierna, Marcin Jakimowicz w Gościu Niedzielnym.
07-05-2015
Poznań. Danuta Stenka na Verba Sacra
W niedzielę 10 maja Danuta Stenka po raz drugi wystąpi w poznańskiej katedrze. W jej wykonaniu usłyszymy fragmenty Księgi Ezdrasza i Księgi Nehemiasza.
18-04-2015
Poznań. Joanna Moro czyta Listy Apostolskie na Verba Sacra
Kwietniowa premiera Verba Sacra obejmuje 3 teksty: 2 i 3 List św. Jana oraz List św. Judy. Listy odczyta Joanna Moro, a oprawę muzyczną przygotuje duet: Katarzyna Stroińska-Sierant i Jan Adamczewski.
02-04-2015
Tarnów. W roku Jana Pawła II - "Brat naszego Boga" na scenie
Teatr Solskiego zaprasza 8 kwietnia (godz. 11.00 oraz 19.00) na sztukę Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reżyserii Tomasza Piaseckiego.
30-03-2015
Którym nie wystarcza
"Dziedziniec Pogan" podniósł mnie na duchu: w kraju rozkoszującym się mową potępienia spotkali się ludzie od tej mowy wolni - pisze Dariusz Kosiński.
30-03-2015
Nowosybirsk. Skandal z półnagą Wenus w operze
Skandal wywołała opera Ryszarda Wagnera "Tannhäuser", która zdaniem duchownych obrażała uczucia religijne. Dyrektor Teatru Opery i Baletu w Nowosybirsku stracił dziś stanowisko, po tym jak kilka tysięcy ludzi wyszło na ulice miasta w obronie cerkwi i prawosławia.
23-03-2015
Lublin. Przegląd teatrów inspirowanych myślą Jana Pawła II
Mają po kilkanaście lat, słowa św. Jana Pawła II są dla nich życiowym drogowskazem. Przesłanie wielkiego Polaka i świętego chcą przekazać na scenie. Osiem teatrów młodzieżowych wzięło udział w VIII Ogólnopolskim Przeglądzie Form Teatralnych Inspirowanych Myślą Jana Pawła II "Złota Maska".
21-03-2015
Poznań. Jaśkowiak prosi, by na festiwalu Malta 2016 unikać kontrowersji
Unikajmy sporów światopoglądowych w obliczu 1050. rocznicy chrztu Polski - apeluje prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. I pisze list do abp. Stanisława Gądeckiego i Michała Merczyńskiego, dyrektora Festiwalu Teatralnego Malta.
12-03-2015
Rosyjska "Golgota Picnic". Jak Cerkiew cenzuruje sztukę
W weekend na afisz nowosybirskiej opery wraca "Tannhäuser" Wagnera. Od stycznia trwała batalia sądowa wywołana przez oburzonych duchownych. Spektaklu solidarnie bronili rosyjscy artyści - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
02-03-2015
Papieżyca
Esther Vilar lęka się wolności. Widzi ocalenie dla Kościoła w powrocie do ortodoksji, swoiście rozumianej. Ale czy rzeczywiście jest to ratunek? - pyta ks. Andrzej Luter.
18-02-2015
Musical o Jonaszu w "Ostatki"
Biblijna historia Jonasza w musicalowej interpretacji jest dynamicznym, pełnym przekornego humoru przedstawieniem. Atrakcyjna fabuła została opowiedziana widowiskowymi, teatralnymi środkami - eksponując przede wszystkim młody, roztańczony i rozśpiewany zespół. Muzyka, łącząca klimaty żydowskie z rockiem i popem, dynamiczne układy choreograficzne, sceniczny żart oraz malownicze sceny mistyczne składają się na spektakl, który intryguje, porywa - ale równocześnie skłania do refleksji nad Bożym Miłosierdziem, przewyższającym wszelką ludzką logikę - czytamy w Polsce Dzienniku Zachodnim.
13-02-2015
Katowice. "Jonasz" w Spodku
Twórcy megawidowisk "Franciszek - wezwanie z Asyżu" oraz "Exodus" w 10. rocznicę powstania Wspólnoty Młodzieżowej NINIWA zapraszają na musical "Jonasz". To sceniczna adaptacja biblijnej Księgi Jonasza. Premiera musicalu w katowickim Spodku odbędzie się 17 lutego o godz. 18.30 w tzw. "ostatki".
10-02-2015
Wejherowo. Stenka czytała Biblię po kaszubsku
Verba Sacra, czyli Biblia po Kaszubsku zabrzmiała już 12 raz w wejherowskiej kolegiacie. Teksty na poniedziałkowy wieczór franciszkanin, o. profesor Adam Ryszard Sikora przetłumaczył wiosną zeszłego roku na kaszubski bezpośrednio z hebrajskiego, w którym powstały, po licznych konsultacjach językowych z prof. Jerzym Trederem.
02-02-2015
Poznań. Basiński z błogosławieństwem arcybiskupa
Z okazji 15-lecia cyklu Verba Sacra arcybiskup poznański ksiądz Stanisław Gądecki odprawił w niedzielę mszę świętą w katedrze poznańskiej.
28-01-2015
Katowice. Muzyka żydowska i rock w musicalu "Jonasz"
Premiera musicalu "Jonasz", współczesnej adaptacji biblijnej Księgi Jonasza, odbędzie się w lutym w Spodku w Katowicach. To kolejne, m.in. po spektaklu "Franciszek - wezwanie z Asyżu", widowisko z udziałem wielu artystów.
23-01-2015
Katowice. Musical "Jonasz" niebawem w Spodku
Widowisko "Jonasz" to sceniczna adaptacja biblijnej Księgi Jonasza w musicalowej adaptacji. Rockowa muzyka, ciekawa choreografia. Premiera musicalu w katowickim Spodku odbędzie się 17 lutego o godz. 18.30 w tzw. "ostatki".
19-01-2015
Katowice. Premiera "Jonasza" wkrótce w Spodku
Premiera musicalu "Jonasz", będącego współczesną adaptacją biblijnej Księgi Jonasza - odbędzie się w lutym w Spodku w Katowicach. To kolejne, m.in. po spektaklu "Franciszek - wezwanie z Asyżu", widowisko z udziałem wielu artystów.
07-01-2015
Zielona Góra. Widowiskowy orszak Trzech Króli
To był królewski pochód z wielkim rozmachem. Kacprowi, Melchiorowi i Baltazarowi towarzyszyły anioły, diabły, pastuszkowie, bębniarze, trębacze i... blisko 10 tys. ludzi
05-01-2015
Kraj. Orszak Trzech Króli w ponad 330 miastach
Ulicami ponad 330 miejscowości w Polsce i piętnastu miast za granicą przejdą we wtorek 6 stycznia Orszaki Trzech Króli - poinformowano na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie.
05-01-2015
Toruń. Święto Trzech Króli z aktorami Baja
Barwna parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, we wtorek przemierzy toruńską Starówkę. Orszak wyruszy o godz. 15 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski.
05-01-2015
Zielona Góra. Jutro Lubuski Orszak Trzech Króli
- Oj, będzie się działo! - zapowiada radna Eleonora Szymkowiak, organizatorka Lubuskiego Orszaku Trzech Króli. Liczy, że w tym roku widowisko - ze względu na wielką Zieloną Górę, pobije frekwencyjny rekord. Będą szczudlarze, orkiestra, anioły i diabły.
03-01-2015
O wyborze miłosierdzia
Środowisko studenckie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu można uznać za swoistą enklawę, gdzie powstają interesujące przedsięwzięcia twórcze będące wyrazem przyjęcia odważnej postawy idącej pod prąd obowiązującej dziś ideologii poprawnościowej, pod prąd modnym nurtom pseudoartystycznym, antyestetyce, antysztuce itp. Jednym z takich przedsięwzięć jest przedstawienie teatralne "Brat naszego Boga" według dramatu Karola Wojtyły pisanego w latach 1944-1950. Spektakl zrealizowany przez studentów WSKSiM przy współudziale Telewizji Trwam ukazał się na płycie DVD - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
24-12-2014
Gwiazdka w Skolimowie
Cóż to było za spotkanie! Do Skolimowa przyjechali znakomici goście - Emilia Krakowska, Teresa Lipowska, Witold Pyrkosz, Jan Kobuszewski, Lech Ordon, Ignacy Gogolewski, Jerzy Połomski, Tadeusz Sznuk, Jan Nowicki, Olgierd Łukaszewicz, Anna Cieślak oraz Sambor Czarnota - aby wspólnie z mieszkańcami Domu Artysty Weterana przygotować wspaniałe Boże Narodzenie.
22-12-2014
Dzieciątko i makówki - symbolami śląskich Świąt
Różnorodność tradycji związanej z Bożym Narodzeniem na Górnym Śląsku świadczy o jej dawności - wskazuje publicysta i znawca regionu Marek Szołtysek. Ma też swoje dwa filary - prezenty przynosi nie aniołek, a Dzieciątko, a jedną z głównych potraw są makówki.
22-12-2014
Gódy - czyli Boże Narodzenie Łużyczan
Wigilia jest zwana na Łużycach - Szczodrym Wieczorem lub Gwiazdką, a noc po niej - Bożą nocą. Podobnie jak w polskiej tradycji, tak wśród Serbołużyczan istnieje magiczna liczba potraw. Boże Narodzenie na Dolnych Łużycach określane jest mianem Gódy.
22-12-2014
Magiczne obrzędy świąteczne na Podhalu
Dawne świę­ta Bo­że­go Na­ro­dze­nia na Pod­ha­lu ota­cza­ło wiele ma­gicz­nych za­bie­gów wy­wo­dzą­cych się z cza­sów po­gań­skich. Nie­któ­re zwy­cza­je i ma­gicz­ne gesty gó­ra­le za­cho­wa­li do dziś - po­wie­dzia­ła et­no­graf­ka Małgorzata Wój­to­wicz-Wierz­bic­ka.
22-12-2014
O kolędowaniu na Kujawach i Pomorzu
Mali chłopcy z szopką lub gwiazdą obchodzący domy w adwencie i podczas świąt, widowiska teatralne zwane "herodami", trzaskanie z batów "na urodzaj" - tak wyglądało tradycyjne kolędowanie na Kujawach i Pomorzu.
22-12-2014
Wigilia łemkowska - zanikająca tradycja
Na Łemkowszczyźnie cały ranek wigilijny upływał na przygotowaniu wieczerzy i odpowiednim przybraniu izby. Wieczerzę wigilijną powszechnie określano mianem welija lub świata weczeria, rzadziej świati-weczir.
22-12-2014
Zwyczaje kolędnicze w Małopolsce ciągle żywe
Zwyczaj odwiedzania domów przez grupy kolędnicze na małopolskiej wsi jest ciągle żywy. Forma przedstawień uległa jednak na przestrzeni lat sporym przekształceniom - uważa etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół Benedykt Kafel.
13-12-2014
Wybrali niebo
Próżno by szukać na zawodowych, instytucjonalnych, a także offowych scenach teatralnych przedstawienia, które w jakikolwiek sposób wpisywałoby się w okres adwentowy - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
27-11-2014
Lublin. Papieskie wyróżnienie dla Mądzika
Dziś o godz. 18 w Auli im. Stefana kard. Wyszyńskiego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, profesor Leszek Mądzik, założyciel i reżyser Sceny Plastycznej KUL zostanie uhonorowany Krzyżem Zasługi Pro Ecclesia et Pontifice, przyznawanym przez papieża w dowód uznania dla zaangażowania w pracę na rzecz Kościoła.
27-11-2014
Lublin. Prof. Leszek Mądzik odznaczony papieskim medalem
Prof. Leszek Mądzik, scenograf i reżyser teatralny związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, otrzymał w czwartek medal Pro Ecclesia et Pontifice - Dla Kościoła i Papieża - przyznany przez papieża Franciszka.
15-11-2014
Wrocław. "Operacja Orędzie" w dawnym Kalamburze
Dzisiaj o godz. 19 we Wrocławskim Centrum Twórczości Dziecka odbędzie się spektakl "Operacja Orędzie" w reż. Krzysztofa Kopki, opowiadający historię powstania orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r.
27-10-2014
Hrubieszów. Diabeł zdjęty z afisza
"Był sobie Polak, Polak, Polak i diabeł" - spektakl Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie przekazuje kontrowersyjne treści, które zdaniem niektórych mogą obrażać uczucia religijne (mówi o pedofilii w Kościele). Bilety na niego sprzedają się jednak jak świeże bułeczki. Ale nie w Hrubieszowie. Bo tam spektakl został odwołany.
15-10-2014
Katowice. Widowisko "Exodus" w Spodku
Premiera religijnego widowiska "Exodus" w reżyserii Mariusza Kozubka z udziałem kilkuset wykonawców odbędzie się w czwartek w Spodku w Katowicach.
09-10-2014
Tarnów. "Brat naszego Boga" w rocznicę wyboru Jana Pawła II
Teatr im. Solskiego ma przyjemność zaprosić 14 i 15 października (godz. 18.00) na sztukę Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reż. Tomasza Piaseckiego.
30-09-2014
Włochy. Tango milonga dla papieża Franciszka
We Włoszech trwają przygotowania do organizacji największego na świecie pod względem liczby tancerzy tanga milonga, które ma zostać zaprezentowane na placu Świętego Piotra na cześć papieża Franciszka w dniu jego 78. urodzin 17 grudnia.
20-09-2014
Katowice. Megawidowisko "Exodus" w Spodku
16 października w Spodku odbędzie się megawidowisko "Exodus". To spektakl oparty na motywach Księgi Wyjścia ze Starego Testamentu.
08-08-2014
Śląskie. Rozpoczynają się próby do widowiska "Exodus"
Próby do widowiska "Exodus", współczesnej interpretacji starotestamentalnej Księgi Wyjścia, w którym weźmie udział ok. 400 artystów, rozpoczynają się w Brennej - poinformowała w piątek Archidiecezja Katowicka, która współorganizuje wydarzenie.
04-08-2014
Luboń. Verba Sacra z Dariuszem Kowalskim
Fragmenty listów i Dziennika błogosławionego Edmunda Bojanowskiego wypełniły w niedzielę 150. prezentację Verba Sacra "Modlitwy Katedr Polskich".
04-08-2014
W kogo trafi twój kamień
Po awanturze wokół "Golgota Picnic" pojawiło się pytanie: jak daleko sięga artystyczna wolność? Myślę, że tak naprawdę powinniśmy wyjść od pytania: czym ta wolność jest? - komentarz.
31-07-2014
Luboń. 150. prezentacja Verba Sacra
W niedzielę, 3 sierpnia o godz. 17, w Sanktuarium bł. Edmunda Bojanowskiego odbędzie się 150. premiera Verba Sacra. Fragmenty "Dziennika" i "Listów" Bł. Edmunda przedstawi aktor Dariusz Kowalski.
29-07-2014
Ewa, dlaczego?
Teatr Ósmego Dnia sam pisał scenariusze. Zawsze o sprawach ważnych. Już do końca życia będziemy oglądać "Przecenę". My z wtedy. Bo taki teatr, a także ten teatr był dla nas najważniejszy na świecie. A teraz? - felieton Aleksander Nasalkowskiego w tygodniku W Sieci.
29-07-2014
Kraków-Płock. Ewangelizowali teatrem
Stawiają zabieganym mieszkańcom miast pytania, wskazują, co jest w życiu najważniejsze. W poniedziałek akcję ewangelizacyjną prowadzili na Rynku Głównym w Krakowie.
21-07-2014
Nigdy więcej fundamentalizmu
Nie wszyscy katolicy w Polsce identyfikują się z nurtem fundamentalistycznym. Wielu opowiada się za wolnością sztuki do bluźnierstwa - piszą przedstawiciele ruchu Obywatele Kultury, polemizując z listem Krzysztofa Koehlera.
01-07-2014
List do Adama Nalepy
Szanowny Panie, kiedy tylko usłyszałem, że podjął się Pan reżyserii gdańskiego czytania "Golgota Picnic", zacząłem w głowie układać list do Pana. Nie z pretensjami, tylko z potrzebą rozmowy. Nie wiem, czy to grzecznie taki list przedstawiać publicznie, no ale tyle było już w tej sprawie niesalonowych zachowań, że jedno więcej niczemu nie zaszkodzi - pisze "z należnym szacunkiem" Jarosław Zalesiński w Polsce Dzienniku Bałtyckim.
01-07-2014
Warszawa. Posłowie PiS złożyli zawiadomienie do prokuratury ws. "Golgoty Picnic"
Posłowie PiS Małgorzata Sadurska i Andrzej Jaworski złożyli we wtorek zawiadomienie do prokuratury w sprawie spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii.
01-07-2014
Wrocław. Dominikanin kontra dyrektor teatru przed "Golgotą"
W piątek pod budynkiem Teatru Polskiego odbyły się pokojowe protesty przeciwko projekcji kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Modlącym przewodniczył dominikanin o. Norbert Oczkowski, którego dyrektor teatru próbował namówić do obejrzenia przedstawienia.
30-06-2014
Dlaczego nie bronię "Golgoty Picnic"
Chciałem wyjaśnić wszystkim moim znajomym i nieznajomym, którzy podsyłają mi do podpisania swój szlachetny apel: "Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!", czemu mój podpis nie będzie widniał pod Waszym listem - pisze w liście otwartym do Obywateli Kultury Krzysztof Koehler, poeta, eseista, były dyrektor TVP Kultura.
30-06-2014
Jak wolność, to wolność. Dla homofobów też!
Dla zwolenników niczym nieograniczonej wolności słowa i ekspresji artystycznej mam propozycję przeprowadzenia prostego eksperymentu myślowego - pisze Tomasz P. Terlikowski w Rzeczpospolitej.
30-06-2014
Jerzy Sosnowski: Stoimy przed istotnym dylematem. Polska zdaje egzamin z wolności
- Opinia publiczna, bez żadnej refleksji, przyjmuje to, co jest jej serwowane - i dzieli się na z góry zdefiniowane dwa obozy. Religia jest tu tylko pretekstem. A zapytam jeszcze raz: kto widział tak naprawdę "Golgota Picnic"? - o sprawie "Golgoty Picnic" mówi Jerzy Sosnowski.
30-06-2014
Po weekendzie z "Golgotą Picnic": egzorcyzmem nie da się zakrzyczeć sztuki
Trzeba budować świeckie państwo dla wszystkich, unikać języka pogardy i nie krzyczeć o milionach niebezpiecznych "moherów", gdy cenzorskie decyzje zapadają między prezydentem, biskupem a dyrektorem - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
30-06-2014
Warszawa. "Golgota Picnic" w prokuraturze
Do prokuratora generalnego trafi zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby realizujące pokazy "Golgota Picnic".
30-06-2014
Wrocław. Pokojowe starcie z "Golgotą Picnic"
Wrocław wyszedł z twarzą z protestów wokół pokazu "Golgoty Picnic". Awantura wokół przedstawienia może być paradoksalnie początkiem ważnego dialogu
28-06-2014
Czytanie "Golgoty Picnic" w Gdańsku. Za i przeciw
- Nie chodzi nam o sam spektakl "Golgota Picnic", ale o wolność - mówi Marta Kosińska, współorganizatorka spotkania "Nocny Golgota Picnic - Trójmiasto", planowanego na sobotni wieczór. - Wolność ma ograniczenia, także wolność artysty - odpowiada Jacek Konczal, organizator pikiety przeciwko prezentacji sztuki w Gdańsku.
28-06-2014
Tyniec-Środa Wlkp. Wystawią "Kazania świętokrzyskie"
Spektakl "Kazania świętokrzyskie" zostanie wystawiony w niedzielę w kościele opactwa Benedyktynów w Tyńcu, a w poniedziałek wieczorem na Starym Rynku w Środzie Wielkopolskiej.
27-06-2014
Kielce. Oratorium Papieskie w katedrze
Oratorium Papieskie "Droga do świętości" rozpocznie się w niedzielę po mszy o godz. 12 w kieleckiej bazylice katedralnej. Widowisko wystawione zostanie z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
27-06-2014
Kraków. Kuria apeluje, by wierni nie oglądali spektaklu "Golgota Picnic"
Kontrowersyjny spektakl "Golgota Picnic", który ma być w weekend wystawiony w dwóch teatrach w Krakowie, został oprotestowany przez kurię. Rzecznik, ks. Robert Necek nazywa ją "pseudosztuką" i "pornografią".
27-06-2014
Łódź. "Golgota Picnic"- jest pozew w prokuraturze
W czwartek, gdy w Fabryce Sztuki było emitowane nagranie spektaklu "Golgota Picnic", Mirosław Orzechowski poinformował, że członkowie Katolickiego Klubu im. św. Wojciecha złożyli w Prokuraturze Rejonowej w Łodzi doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Informację podał w czwartek wieczorem katolicki kanał na Youtube - Maskacjusz.
27-06-2014
Łódź. Kuria protestuje przeciw "Golgota Picnic"
Bo "łamie konstytucję i obfituje w pornografię, jest bluźnierczy, ordynarny i w sposób otwarty kpi z najświętszych prawd chrześcijańskiej wiary".
27-06-2014
Po odwołaniu spektaklu. Europejska Stolica Cenzury
Wydarzyła się rzecz bez precedensu. W ostatnich 25 latach - mimo rządów prezydentów z różnych opcji - w Lublinie nie odwołano spektaklu teatralnego. Aż do teraz - komentarz zespołu redakcyjnego Gazety Wyborczej - Lublin.
27-06-2014
Powiało faszyzmem. Prawicowa cenzura
Lublinianie nie obejrzą wizualizacji spektaklu "Golgota Picnic", bo tak zażyczyli sobie miejscowi radni Prawa i Sprawiedliwości wsparci przez Kościół katolicki i środowiska ultranarodowców
27-06-2014
Wrocław. Abp Józef Kupny o protestach przeciwko "Golgocie Picnic"
Metropolita wrocławski zabiera głos w sprawie pokazu "Golgoty Picnic" we Wrocławiu. Abp Józef Kupny poparł modlących się oraz stwierdził, że wolność nie usprawiedliwia obrażania uczuć religijnych.
27-06-2014
Wrocław. Trzy doniesienia do prokuratury ws. "Golgoty"
Profesor Politechniki Wrocławskiej Ireneusz Jóźwiak złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do prokuratury Wrocław-Stare Miasto - podaje TOK FM. Podobne doniesienia złożyły dwie kolejne osoby.
27-06-2014
Warszawa. Znów różańcowa blokada "Golgoty Picnic". Tym razem przed TR Warszawa
W TR Warszawa trwa właśnie filmowy pokaz sztuki "Golgota Picnic". I znów przed wejściem, tak jak wczoraj przed Nowym Teatrem w Warszawie, protestują środowiska narodowo-katolickie, dla których przedstawienie jest bluźnierstwem. Blokowali wejście osób do teatru, dlatego interweniowała policja.
26-06-2014
Bluźnierstwo? Nie ma takiego przestępstwa
"Golgota Picnic" - przedstawienie Rodriga Garcii odwołane przez organizatorów Malty z powodu groźby protestów - idzie przez Polskę. Nie zlękną się go m.in. warszawskie TR i Nowy Teatr, tak jak w 2011 r. nie zląkł się "Picnicu" paryski Theatre du Rond-Point - pisze Tadeusz Sobolewski w Gazecie Wyborczej.
26-06-2014
Bydgoszcz. Katolicy domagają się odwołania projekcji spektaklu
Stowarzyszenie Unum Principium chce, by ratusz rozliczył się ze wszystkich dotacji przyznanych bydgoskiemu teatrowi, a Akcja Katolicka, by odwołał kontrowersyjny spektakl. Katolicy szykują się do manifestacji, a prezydenta miasta straszą wizją "przedwcześnie przegranych" wyborów.
26-06-2014
Golgota według Garcii i jej wrogowie
Odbiór sztuki zależy od wrażliwości. Zgorszenie może nastąpić wtedy, gdy widz spojrzy na dzieło z lękiem i niepewnością, gdyż zawarty w nim opis świata może zburzyć kruchą konstrukcję jego światopoglądu bądź wiary. Każdy artysta ma prawo do własnych uniesień i poszukiwań - pisze ks. Andrzej Luter w Tygodniku Powszechnym.
26-06-2014
Lublin. Centrum Kultury odwołuje projekcję "Golgoty Picnic"
Mamy świadomość, że ta decyzja jest uznaniem ograniczenia wolności w sztuce - czytamy m.in. w oświadczeniu dyrekcji Centrum Kultury.
26-06-2014
Mieszkowski: pokażemy we Wrocławiu "Golgotę Picnic" w imię wolności
- Włączam się do ogólnopolskiej, oddolnej akcji protestu przeciw cenzurze. A przede wszystkim dlatego, że nie zgadzam się na odbieranie artystom prawa do tworzenia i prezentowania ich dzieł - mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
26-06-2014
Świadoma prowokacja
Rodrigo Garcia, reżyser "Golgota Picnic", przyznaje, że jego sztuka obraża uczucia katolików. Minister kultury popiera organizatorów spektaklu - pisze Małgorzata Jędrzejczyk w Naszym Dzienniku.
26-06-2014
Toruń-Warszawa. Dyr. Lisowski robi teatrzyk w Świątyni Opatrzności
Świątynia Opatrzności Bożej chce przyciągać tłumy jak Centrum Nauki "Kopernik". Tylko że zamiast eksperymentować, dzieci mają się tu utwierdzić w wierze i zobaczyć, jak Bóg stworzył świat. Teatrzyk zajął część podziemia świątyni. Główną lalką jest Bóg Ojciec.
26-06-2014
Kraj. Protesty przeciwko odwołaniu "Golgoty Picnic"
Czytanie scenariusza "Golgota Picnic", pokazy filmu z nagranym spektaklem, dyskusje - zaplanowano w wielu miastach Polski. To reakcja środowiska artystycznego na odwołanie spektaklu podczas Malta Festival Poznań. Akcja budzi protesty środowisk prawicowych i katolickich.
26-06-2014
Wałbrzych. Teatr Binominis odwołuje czytanie "Golgoty Picnic"
Teatr Binominis oświadcza, że czytanie tekstu "Golgota Picnic" zaplanowane na 28 czerwca o godz. 19:00, decyzją dyrekcji zostaje odwołane, ze względu na obawy zagrożenia życia bądź zdrowia aktorów występujących w spektaklu "improwizacja".
25-06-2014
Kuria w sprawie "Golgota Picnic": Pozwólcie nam mówić "nie"
- Jeśli artyście wolno wszystko, to niech katolikom, chrześcijanom wolno będzie chociaż mówić "nie" - pisze ks. Sylwester Warzyński, rzecznik diecezji bydgoskiej, w oświadczeniu w sprawie spektaklu "Golgota Picnic".
24-06-2014
Kraj. Wielki protest - wielki piknik
Apelujemy o włączenie się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju "Pikniku Golgota" - akcji polegającej na publicznej projekcji odwołanego spektaklu Rodriga Garcii, czytania tekstu, spotkań i dyskusji.
23-06-2014
Kraj. Obywatele Kultury piszą do Prezydenta RP ws. "Golgoty"
Obywatele Kultury napisali list do Prezydenta RP w sprawie odwołania w Poznaniu spektaklu "Golgota Picnic" w reżyserii Rodriga Garcii: Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem. Podpisz i Ty!
21-06-2014
"Golgotę Picnic" ocenzurowano
Odwołanie pokazów "Golgoty Picnic" na festiwalu Malta w Poznaniu to uderzenie w świeckie państwo i próba budowania w Polsce państwa wyznaniowego - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
21-06-2014
Malta radykalna, ale swoje miejsce zna
Spowodowane protestami radykalnych działaczy katolickich odwołanie spektaklu Rodriga Garcii "Golgota Picnic", który miał być pokazany na poznańskim Festiwalu Malta, to właśnie ten moment, kiedy prawo do wyrażania poglądów jednej strony staje się kneblem dla drugiej - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
20-06-2014
O. Dostatni: Obejrzałem "Golgota Picnic". Nie jestem nim zgorszony
Spektakl Grotowskiego w połowie lat 70. prymas Wyszyński nazywa "prawdziwym świństwem". I mija 20 lat i tenże Grotowski dostaje wielką kościelną nagrodę artystyczną w Rzymie - przypomina o. Tomasz Dostatni, komentując protesty przeciw spektaklowi "Golgota Picnic".
20-06-2014
Poznań. Spektakl Rodrigo Garcii nie odbędzie się
Organizatorzy Malta Festival Poznań podjęli w piątek decyzję o odwołaniu kontrowersyjnego spektaklu "Golgota Picnic". Przeciwko sztuce protestowały m.in. środowiska katolickie. Na dni, w których miał być wystawiany spektakl, zapowiadane były protesty nawet 30 tys. osób.
18-06-2014
Wojna o "Golgotę Picnic"
Takiej wojny kulturowej Poznań dawno nie widział. Spektaklu "Golgota Picnic" broni Andrzej Wajda, Jan A. P. Kaczmarek i laureat literackiego Nobla John Maxwell Coetzee. Przeciw jest Akademicki Klub Obywatelski, a szefa episkopatu abpa Stanisława Gądeckiego ucieszyłby ogólnopolski protest grożący zamieszkami. Prezydent Ryszard Grobelny próbuje w tej sprawie zrobić szpagat - pisze Tomasz Cylka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
17-06-2014
Poznań. Oświadczenie prezydenta Ryszarda Grobelnego ws. sztuki Rodrigo Garcii
"Informacje policji i podległych mi służb jednoznacznie wskazują, że nagromadzenie w czasie prezentacji spektaklu +Golgota Picnic+ ogromnych emocji i ogromnej liczby osób może doprowadzić do zachowań trudnych do kontrolowania - pisze Grobelny, przypominając, że data spektaklu zbiega się m.in. obchodami rocznicy Czerwca'56 roku.
16-06-2014
Poznań. Arcybiskup Gądecki ostro przeciw "Golgota Picnic''
"Spektakl odbierany jest powszechnie jako bluźnierczy i wyśmiewający w sposób ordynarny to, co dla chrześcijan jest największą świętością" - pisze abp Gądecki o przedstawieniu, które ma się odbyć podczas Malta Festival. - Ani spektakl, ani festiwal nie atakuje i nie obraża Kościoła i religii - mówił w Radia Merkury szef Malty.
11-06-2014
Dorota Jarecka o "Golgocie Picnic"
Wystąpienie Krucjaty Młodych przeciwko sztuce Rodriga Garcii "Golgota Picnic", które odbywa się pod hasłem obrony wiernych przed zepsuciem płynącym z teatralnej sceny, budzi zdumienie i sprzeciw. Który to już raz trzeba tłumaczyć, że sztuka posługuje się cytatem i parafrazą i że nie każde pojawienie się na scenie nagiego mężczyzny oraz kobiecych piersi jest skierowane przeciw godności polskiego katolika - Dorota Jarecka, krytyk sztuki "Gazety Wyborczej", o proteście dotyczącym wystawienia "Golgoty Picnic" podczas festiwalu Malta.
11-06-2014
Poznań. Wciąż protestują przeciwko "Golgocie Picnic"
23 radnych Poznania z PIS-u, PO i klubu prezydenckiego podpisało się pod listem do dyrektora Malta Festival Michała Merczyńskiego, aby ten odwołał spektakl "Golgota Picnic". Poznański Związek Patriotyczny zapowiada pikiety w dniu prezentacji.
10-06-2014
Ile dusz uleczy Golgota Picnic?
Prowokacja może być pewną formą artystycznej ekspresji. Trzeba jednak piekielnej inteligencji, by wywołany skandal nie grał jedynie na najniższych emocjach, lecz zainicjował w odbiorcy arystotelesowskie katharsis - do dyskusji wokół spektaklu "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii, włącza się Jakub Pacan w Rzeczpospolitej.
10-06-2014
Poznań. Radni domagają się odwołania spektaklu "Golgota Picnic"
Poznański Związek Patriotyczny - Wierni Polsce domaga się odwołania widowiska "Golgota Picnic", które ma być zaprezentowane podczas Festiwalu Malta. Z takim apelem zwrócił się do poznańskich radnych. Zdaniem protestujących, spektakl jest bluźnierstwem przeciwko Bogu, szydzeniem z męki i ukrzyżowania Chrystusa.
05-06-2014
To nie jest Iran
Przedstawienie "Golgota Picnic" Rodrigo Garcii na festiwalu Malta może zostać zerwane. Czy obraża uczucia religijne, szydzi z katolicyzmu? Choć wierzący mają prawo wyrażać niezadowolenie, to nie mają prawa odbierać wszystkim możliwości obejrzenia spektaklu i wyrobienia sobie własnej opinii - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
04-06-2014
Sprzeciw wobec bluźnierstwa
Bluźnierczy spektakl "Golgota Picnic", który pod koniec czerwca ma być wystawiony w Poznaniu, spowodował lawinę protestów. To wyjątkowo ordynarne przedsięwzięcie, które ukazuje Chrystusa jako degenerata, egoistę, odpowiedzialnego za całe zło na świecie. Spektakl obfituje w lubieżne sceny, a pod adresem Pana Jezusa padają liczne wulgaryzmy. Występujący nago aktorzy kpią z Męki Pańskiej, a całość przesycona jest pornograficznymi odniesieniami do Pisma Świętego - pisze Małgorzata Pabis w Naszym Dzienniku.
30-05-2014
Poznań. Protest przeciw spektaklowi kuratora Malty
Grupa katolików protestuje przeciwko spektaklowi "Golgota Picnic" w reżyserii Rodrigo Garcii, który ma być prezentowany w czerwcu na Malta Festival w Poznaniu.
12-05-2014
Częstochowa. Jan Kobuszewski świętował 80. urodziny
Wybitny aktor uczcił jubileusz mszą w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu. Towarzyszyli mu najbliżsi, koledzy po fachu, a także liczni częstochowianie.
08-05-2014
Częstochowa. Urodziny Kobuszewskiego na Jasnej Górze
W połowie kwietnia Jan Kobuszewski skończył 80 lat. Jednak świętowanie odłożył na 9 maja. Wówczas przyjedzie do Częstochowy, by uczcić jubileusz mszą w jasnogórskiej Kaplicy Cudownego Obrazu.
25-04-2014
Biskup przemawiał, Henryk leżał krzyżem, minuty mijały
Nie ma w Polsce teatru, który tak regularnie wracał do dramaturgii Karola Wojtyły. Któremu za prezentowanie jego sztuk za granicami Polski dziękowała papieska kancelaria. Teatru, który za popularyzację dzieł papieża dostał nagrodę im. Błogosławionego Brata Alberta. Nie ma prócz tego jednego, Teatru Dramatycznego w Płocku - pisze Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
25-04-2014
Jak papież całe Bielsko pogodził
Obok siebie usiedli biskup, prokurator, esbecy i partyjni dygnitarze. Dwa dni później wszystko się zmieniło- z okazji kanonizacji Jana Pawła II Gazeta Wyborcza - Katowice przypomina niezwykłą premierę jego sztuki, która odbyła się 11 grudnia 1981 roku w Bielsku-Białej.
25-04-2014
Płock. Fotel papieski u Szaniawskiego
W najbliższą niedzielę, 27 kwietnia, na teatralnym foyer zostanie wystawiony fotel, na którym Ojciec Święty Jan Paweł II siedział podczas spotkania ze skazanymi w Zakładzie Karnym w Płocku podczas swojej pielgrzymki do Płocka w 1991 roku.
25-04-2014
Warszawa. "Pieśń o Bogu ukrytym" w Polskim
26 kwietnia o godzinie 23:3O, w wigilię kanonizacji Jana Pawła II, Andrzej Seweryn przedstawi na Dużej Scenie Teatru Polskiego "Pieśń o Bogu ukrytym".
22-04-2014
Dwa powołania Karola Wojtyły
Jest coś wyjątkowego, a nawet - powiedziałabym - cudownie tajemniczego w tym, że w jednej osobie Karola Wojtyły - Jana Pawła II spotykają się dwa światy przychodzące z różnych porządków. Jeden to świat kapłana, Papieża, Głowy Kościoła katolickiego, drugi - świat artysty, aktora, poety, autora sztuk teatralnych i poematów kontemplacyjnych. Każdy z tych światów, poetycki i kapłański, realizował się jako powołanie w życiu Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II i każdy uwidoczniony był od wczesnej młodości - pisze Temida Stankiewicz-Podhorecka w Naszym Dzienniku.
14-04-2014
Tarnów. "Brat naszego Boga" u Solskiego
Teatr Solskiego zaprasza 27 i 29 kwietnia (godz. 18.00) na sztukę Karola Wojtyły "Brat naszego Boga" w reżyserii Tomasza Piaseckiego.
09-04-2014
Częstochowa. Jak Kobuszewski będzie świętował 80. urodziny na Jasnej Górze
W piątek 9 maja słynny aktor uczci swój jubileusz podczas mszy świętej odprawionej w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Uroczystość będzie miała otwarty charakter, dlatego wszyscy mieszkańcy miasta będą mogli towarzyszyć jubilatowi w tej ważnej chwili.
09-04-2014
Poznań. Halina Łabonarska na Verba Sacra
W ramach archidiecezjalnych uroczystości z okazji kanonizacji Jana Pawła II odbędzie się specjalna edycja Verba Sacra. W sobotę 12 kwietnia o godz. 16 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu usłyszymy homilie papieskie z pielgrzymek do Wielkopolski.
07-04-2014
Nie musimy mieć kompleksów
Powstał trzygodzinny knot - knot żadnych emocji rozpalić niezdolny, poza irytacją. I żalem. Pozycja na kolanach dobra jest do mycia podłogi, w teatrze potrzebny jest znacznie większy dystans, nie mówiąc o większych kompetencjach - o musicalu "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa" pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim. W Kulturałkach także o 500. spektaklu Teatru KTO "Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać".
02-04-2014
Kraków. Premiera musicalu o Janie Pawle II
Dziś, o godz. 19, w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się światowa premiera musicalu "Karol Wojtyła. Historia prawdziwa", przygotowana przez międzynarodową grupę twórców pod reżyserskim kierunkiem Duccio Forzano.
24-03-2014
Warszawa-Kraków. Musical o Karolu Wojtyle
Dwadzieścia dni przed kanonizacją Jana Pawła II będzie można zobaczyć w Warszawie niezwykły spektakl - przedstawiający życie papieża Polaka w formie nowoczesnego musicalu operowego.
17-03-2014
"Sen o krzyżu" a harfa
Nie ustają gorące komentarze po premierze misterium "Sen o Krzyżu" przygotowanego przez "Nasz Teatr". Odbiorcy sztuki podkreślają, że medytacje o Krzyżu to trudny temat dla zabieganego współczesnego człowieka, a "Nasz Teatr" przychodzi nam wszystkim z pomocą w podjęciu i udźwignięciu tego tematu. Szczególną rolę odegrała tu harfa - pisze Agnieszka Paprocka-Waszkiewicz w Naszym Dzienniku.
15-03-2014
Kraków. Światowa premiera musicalu o życiu Karola Wojtyły
Powstał włoski musical operowy pt. "Karol Wojtyła. Historia Prawdziwa". Światowa premiera spektaklu, zrealizowanego z wykorzystaniem technologii holograficznej 3D, odbędzie się w Krakowie, 2 kwietnia, w rocznicę śmierci Jana Pawła II.
06-03-2014
Misterium o Krzyżu
- Moim zamierzeniem było stworzenie takiego teatru, który odpowiadałby na zapotrzebowanie niezwykle wrażliwej, inteligentnej publiczności, dla której Bóg, Honor, Ojczyzna i patriotyzm nie są pojęciami wyklętymi - rozmowa z BARBARĄ DOBRZYŃSKĄ przed premierą misterium "Sen o Krzyżu" w Naszym Teatrze w Warszawie.
06-03-2014
Warszawa. "Gorzkie żale" wokół siedmiu grzechów głównych
29 marca zaczyna się VI Festiwal Gorzkie Żale. W programie m.in. spektakle teatralne, koncerty, spotkania i debaty, a nawet kulinaria. Nowym dyrektorem artystycznym festiwalu jest Redbad Klijnstra, aktor związany z Nowym Teatrem Krzysztofa Warlikowskiego.
03-03-2014
Jestem człowiekiem służącym
- Moje szczęście polega na tym, że człowiek już nie służy samemu sobie, że się zaparł dawnego siebie, który marzył o karierze i bardzo lubił wygodę materialną. Oczywiście, ja nadal lubię wygodę, ale to już nie jest moją religią - rozmowa z JERZYM ZELNIKIEM.
01-03-2014
Polska w pigułce
- Ucieszyłbym się, gdyby publiczność odebrała ten tekst jako pretekst do przemyśleń. Zdaję sobie jednak sprawę, że to pobożne życzenia. Nie chcę pogłębiać żadnych podziałów - rozmowa z dramaturgiem JAROSŁAWEM JAKUBOWSKIM przed premierą sztuki "Licheń Story" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu.
27-02-2014
Toruń. Sztuka o Licheniu u Horzycy
W sobotę Teatr Horzycy zaprezentuje prapremierę sztuki "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego w reżyserii Tomasza Hynka. Historia przedstawia losy bohaterów w różny sposób związanych z tytułowym polskim sanktuarium.
20-02-2014
Toruń. Premiera sztuki Jarosława Jakubowskiego
W Teatrze Horzycy trwają próby "Licheń story". Prapremiera 1 marca. Reżyseruje Tomasz Hynek.
19-02-2014
Poznań. Koncert Placido Domingo w dniu kanonizacji Jana Pawła II
Światowej sławy tenor Placido Domingo da koncert 27 kwietnia, w dniu kanonizacji papieża Jana Pawła II. Artysta wystąpi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
13-11-2013
Poznań. Kuria: szkoła baletowa jest jak skłot
- Budynek szkoły baletowej powinien zostać zwrócony Kościołowi już 20 lat temu - twierdzi poznańska kuria. Ale deklaruje: - Nie chcemy likwidacji szkoły, nie będzie eksmisji.
12-11-2013
Częstochowa. Sztuka Sacrum na ulicach miasta
8. Triennale Sztuki Sacrum rozpoczyna się w czwartek. Na program składa się szereg wydarzeń artystycznych z wykorzystaniem rozmaitych form sztuk wizualnych, które będzie można obserwować głównie na ulicach miasta.
12-11-2013
Poznań. Szkoła baletowa prosi o pomoc papieża Franciszka
Szkoła baletowa nie poddaje się w sporze z poznańską kurią. Uczniowie i nauczyciele wysłali list do papieża Franciszka.
25-10-2013
Ksiądz Waldemar Sondka zapełnia łodzkie kościoły
W Himalajach z Piotrem Pustelnikiem. W czasie śnieżnej burzy na Alasce w jednym namiocie z Martyną z aktorkami. Na wernisażach i premierach teatralnych w Polsce. Waldemar Sondka - menedżer, ratownik TOPR, luminarz sztuki, sportowiec, ksiądz - o twórcy Teatru Logos i Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej w Gazecie Wyborczej - Łódź.
24-10-2013
Łódź. Kultura chrześcijańska za darmo
Znany jest już program XVII Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej. Wśród prawie 30 wydarzeń są koncerty, spektakle teatralne i wystawy malarstwa. Organizatorzy przygotowali 16 tys. bezpłatnych wejściówek.
15-10-2013
Katowice. 500 osób w widowisku o św. Franciszku
Pięciuset młodych wykonawców wystąpi podczas jedynego pokazu widowiska pt. "Franciszek - wezwanie z Asyżu". Spektakl zostanie zaprezentowany w środę w katowickim Spodku, dokładnie w 35. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.
02-10-2013
Londyn. Teatr na West End wystawił sztukę o św. Maksymilianie Kolbe
Specjalizujący się w tematyce religijnej zespół teatralny Ten Ten na londyńskim West Endzie w teatrze Leicester Square wystawił sztukę Davida Goodersona "Kolbe's Gift" (Dar Kolbego). Inscenizacja jest wystawiana tylko przez tydzień, a bilety są wyprzedane.
01-10-2013
Wrocław. Spektakl o orędziu biskupów na kolejowym dworcu
"Operacja Orędzie" to spektakl teatralny w ramach trwającego na kolejowym dworcu głównym we Wrocławiu festiwalu "Stacja Europa". Akcja sztuki rozgrywa się na maleńkiej, dolnośląskiej stacji kolejowej w Zebrzydowicach. Premiera w sobotę.
11-07-2013
Dotyk nieba
- Byłem aktorem, miałem wiele propozycji teatralnych. Ale coraz częściej dostawałem wyraźne znaki od Pana Boga, że mam odejść z teatru. Praca przestała mi już przynosić satysfakcję, czułem wewnętrzną pustkę - mówi JAKUB KORNACKI, twórca zespołu Kannan.
31-05-2013
Lizbona. Musical "Wojtyła" wraca na deski czołowych portugalskich teatrów
Do repertuaru portugalskich teatrów powrócił musical "Wojtyła". Przedstawienie o życiu polskiego papieża wystawiane będzie ponownie na prośbę widzów na czołowych scenach Lizbony, Porto oraz Bragi.
19-04-2013
Warszawa. "Listy Apostolskie" w Polskim
W ramach cyklu "Listy w Polskim" 23 kwietnia o godz. 19.30 na wyjątkowy wieczór poświęcony lekturze wybranych fragmentów dwudziestu jeden "Listów Apostolskich", stanowiących część biblijnego Nowego Testamentu.
02-04-2013
Wrocław. Rozmowa o sukcesie ewangelików
Spotkanie poświęcone wielokulturowości z udziałem znanych ewangelików organizuje Wrocławski Teatr Współczesny.
26-03-2013
Łódź. Koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk u Jezuitów
Zespół wystąpi w ramach IV Festiwalu "Słowo i Muzyka u Jezuitów". Program występu jest hołdem dla Jana Pawła II, przygotowanym z okazji 30. rocznicy pontyfikatu.
19-03-2013
Łódź. Słowo i muzyka u jezuitów
IV Festiwal "Słowo i Muzyka u Jezuitów" odbędzie się od 4 kwietnia do 25 kwietnia w kościele OO.
16-02-2013
Warszawa. Prolog do "Gorzkich Żalów"
Jutro wraz z pierwszą niedzielą Wielkiego Postu startuje prolog wznowionego właśnie festiwalu "Gorzkie Żale". Tegoroczna edycja związana będzie z mitem faustowskim i dramatem Johanna Wolfganga Goethego.
12-02-2013
Kraków. Jerzy Stuhr o abdykacji Benedykta XVI
No bez przerwy dostaję SMS-y, żeśmy proroczy film zrobili. - To wielka odwaga i siła człowieka, a słabość instytucji - mówi o dzisiejszej decyzji Benedykta XVI Jerzy Stuhr w rozmowie z portalem Gazeta.pl.
31-12-2012
Łódź. Kolędy u Jezuitów
3 stycznia o g. 19 w ramach cyklu "Słowo i Muzyka u Jezuitów""Kolędy jazzowe" w kościele OO. Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60.
10-12-2012
Czechowice-Dziedzice. Nowicki w poetyckim monodramie
8 grudnia w Pałacu Kotulińskich wystąpił znakomity aktor Jan Nowicki w spektaklu "Co może jeden człowiek", opartym jest poezji bł. Jana Pawła II i ks. Jana Twardowskiego, a także Bolesława Leśmiana i Czesława Miłosza.
01-12-2012
Watykan. Papież spotkał się z artystami wędrownymi
Benedykt XVI spotkał się w sobotę z ponad 7 tysiącami wędrownych artystów z wielu krajów świata, przybyłych z pielgrzymką do Watykanu. Wśród nich byli cyrkowcy, grupy folklorystyczne i teatralne oraz pracownicy lunaparków
07-11-2012
Lublin. Kolędy z Teatru Starego
W święta Bożego Narodzenia Telewizja Polska pokaże koncert kolęd nagrany w Teatrze Starym. Teatr zamierza też oryginalnie świętować pierwszą rocznicę otwarcia
05-10-2012
Litwa. Posłowie chcą bojkotu sztuki "Koncepcja oblicza syna Bożego"
35 litewskich posłów wezwało w piątek do bojkotu spektaklu "Koncepcja oblicza syna Bożego" w reżyserii Romeo Castelluciego, który ma być zaprezentowany w sobotę w Wilnie w ramach odbywającego się tu Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Sirenos".
28-09-2012
Bydgoszcz. Premiera spektaklu o ks. Popiełuszce
Dramat o męczenniku przygotowują wspólnie Wyższa Szkoła Gospodarki, fundacja Wiatrak i Zespół Szkół Katolickich. Premiera w piątek (28 września). Wystawią sztukę Mirosława Antoniego Glazika pt. "Ksiądz Jerzy. Modlitwa ostateczna".
18-06-2012
Kraków. Prowokacyjna procesja na Nocy Teatrów
Europosłanka Sojuszu Lewicy Demokratycznej Joanna Senyszyn przeszła w sobotę przez Kazimierz w prowokacyjnej procesji - otoczona fałszywym papieżem i chroniącym go carabinieri. Celem była nowo otwarta knajpa gay friendly. Internauci już się skrzykują, by złożyć doniesienie do prokuratury.
14-03-2012
Warszawa-Poznań. Misterium Męki Pańskiej
Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Artura Piotrowskiego, jedno z największych na świecie widowisk pasyjnych, po raz pierwszy zorganizowane zostanie w Warszawie i w Poznaniu. Widzowie w stolicy zobaczą je 24 marca, w Poznaniu - tydzień później
25-02-2012
Warszawa. Debata "Religia w teatrze"
Teatr Polski zaprasza na towarzyszące premierze spektaklu "Zwiastowanie" w reżyserii Lembita Petersona, Forum Dyskusyjne "Religia w teatrze".
20-01-2012
Watykan wystąpił przeciwko spektaklowi Castelluciego
Watykan wystąpił przeciwko szeroko kontestowanemu wcześniej we Francji spektaklowi "Koncepcja oblicza syna Bożego" w reżyserii Romeo Castelluciego. Ma on być wystawiany w Mediolanie od 24 stycznia.
13-01-2012
Rzym. Poezja Jana Pawła II na scenie
"Papież i poeta" - to tytuł przygotowanego w Rzymie spektaklu, na który składa się poezja Jana Pawła II. Sztuka wystawiana jest w Teatro Aurelio.
12-12-2011
Paryż. Protest katolików przeciw "antychrześcijańskiej" sztuce
Ulicami Paryża przeszło w niedzielę kilka tysięcy tradycjonalistycznych katolików w proteście przeciw granej właśnie w stolicy sztuce o bluźnierczym, według nich, charakterze. Pochód zorganizowała niewielka organizacja katolickich integrystów.
09-12-2011
Poznań. Modlitewnik Adwentowy na Verba Sacra
W niedzielę 11 grudnia o godz. 17 w Bazylice Archikatedralnej w Poznaniu, aktorka Teatru Nowego Maria Rybarczyk przeczyta fragmenty tekstów S. Sancji Szymkowiak i Natalii Tułasiewicz. Obie beatyfikowane przez Jana Pawła II, pochodziły z Poznania i były studentkami Uniwersytetu Poznańskiego.
28-05-2011
Skandaliści z USA
Od końca marca furorę na Broadwayu robi "Księga mormona", która zdobyła aż 14 nominacji do nagrody Tony, teatralnego odpowiednika Oscara. Krytycy w Stanach i Wielkiej Brytanii uznali ją za najlepszy musical ostatnich lat, choć komedia bezpardonowo łamie religijne i obyczajowe tabu - pisze Rafał Świątek w Rzeczpospolitej.
16-05-2011
Kościół, lewica, Moretti
- Znakomita jest scena spotkania Melville'a z psychoanalityczką. Ona nie wie, kim on jest, pyta o zawód. Melville-Piccoli po chwili namysłu odpowiada: jestem aktorem. W tej jednej kwestii zawiera się cała historia religii i teatru, które kiedyś były jednością - mówi Marina Fabbri, włoska krytyczka filmowa i teatralna o filmie "Habemus papam".
27-04-2011
Warszawa. Poetycko-muzyczne czuwanie dla Ojca Świętego
W sobotę 30 kwietnia kilkudziesięciu aktorów, śpiewaków, pisarzy wystąpi w pięciogodzinnym koncercie w Kościele Środowisk Twórczych na placu Teatralnym. Artystyczny hołd w wigilię beatyfikacji Jana Pawła II artyści prezentują w godzinach 19-24 (wstęp wolny).
05-04-2011
Wrocław. Rekolekcje Teatralne w Teatrze Lalek
Wrocławski Teatr Lalek postanowił wyjść naprzeciw szkołom i odświeżyć, a zarazem uatrakcyjnić formułę spotkań rekolekcyjnych. Rekolekcje Teatralne to propozycja dla młodzieży, która chce w wyjątkowy sposób przeżyć tegoroczne rekolekcje wielkopostne.
24-03-2011
Kraków. Projekt "Kraków czyta Jana Pawła II"
2 kwietnia br. odbędzie się specjalny projekt w ramach przygotowań do beatyfikacji Jana Pawła II organizowany przez Instytut Tertio Millennio przy współpracy z krakowskimi dominikanami oraz Agencją Promocyjną Swobodny Przepływ Myśli.Zaproszeni goście przez cały dzień (od godz. 11 do 17) będą czytać fragmenty tekstów Jana Pawła II
23-02-2011
Płock. Spektakl na beatyfikację
Teatr Dramatyczny włącza się w obchody beatyfikacji Jana Pawła II. Powraca do swojego spektaklu "Przekroczyć próg nadziei".
29-01-2011
Zakopane. Górale przygotują operę o Janie Pawle II
Operę z okazji beatyfikacji Jana Pawła II przygotowują podhalańscy górale. Nad każdym z czterech aktów sztuki pracuje inna grupa górali z Zakopanego, Nowego Targu, Bukowiny Tatrzańskiej, Ludźmierza, Kościeliska i Poronina.
15-12-2010
Wrocław. Dzieci zagrają w opowieści o Golemie
Fundacja Dzielnica Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań zaprasza na spektakl "O Golemie" oraz wystawę prac dzieci z warsztatów.
22-11-2010
Częstochowa. Tajemnice Jasnej Góry z Pazurą
W Częstochowie powstaje cykl dokumentalny "Tajemnice Jasnej Góry". W rolę przewodnika po sanktuarium i odkrywcy jego tajemnic wciela się znany aktor Radosław Pazura.
09-11-2010
Lublin. Domowy spektakl z Herodem
Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do udziału w projekcie warsztatowo-rozwojowym "Kolęda +/-". Jest to dwumiesięczny cykl warsztatów i wypraw zakończony ekspedycją kolędniczą w regionie janowsko-biłgorajskim.
07-10-2010
Poznań. "Modlitwy Jana Pawła II" na Verba Sacra
W programie tegorocznego Dnia Papieskiego wydarzeniem będzie specjalna edycja VERBA SACRA - "Modlitwy Jana Pawła II". W najbliższą niedzielę 10 października w poznańskiej Katedrze usłyszymy najpopularniejsze teksty w wykonaniu Katarzyny Łaniewskiej i Adama Woronowicza.
29-10-2009
Polskie groby na Rossie i na Pere-Lachaise
Cmentarz na Rossie jest najstarszą - licząca blisko 250 lat - i najbardziej znaną nekropolią wileńską, często określaną jako jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Na największym i najsłynniejszym paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, oprócz grobu Fryderyka Chopina, można znaleźć mogiły wielu zasłużonych Polaków.
06-03-2009
Bydgoszcz. Debata "Uczucia religijne a teatr" w TPB
W piątek 6 marca o godzinie 21 w Teatrze Polskim w Bydgoszczy odbędzie się spotkanie otwarte dla publiczności. Tematem będzie niezwykle dziś aktualny problem granicy między religią, a wolnością ekspresji artystycznej, stąd tytuł debaty "Uczucia religijne a teatr".
06-03-2009
Poznań. Przygotowania do widowiska pasyjnego
Ponad 100 tysięcy widzów spodziewają się organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, które 4 kwietnia odbędzie się na poznańskiej Cytadeli.
12-01-2009
Seks w teatralnej kruchcie
Kolejne tabu zostaje skomercjalizowane. Po seksie hetero- i homoseksualnym także seks sakralny okazuje się bezpiecznym, zabawnym tematem teatru mieszczańskiego. Czy na scenach z życia seksualnego księży będziemy się odtąd śmiać jak na "Testosteronie"? - pyta Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
26-09-2008
Poznań. Teleszyński czyta Sienkiewicza na Verba Sacra
Popularność Verba Sacra chce wykorzystać Urząd Miasta Poznania. Podczas tegorocznej edycji Weekendu z Historią, promującego związki Poznania z wielkimi postaciami historycznymi zaproponowano Sienkiewicza.
04-07-2008
Warszawa. Jubileuszowa Parafiada
Po raz dwudziesty w stolicy będą rywalizować finaliści ogólnopolskiej Parafiady Impreza rozpoczyna się 6 lipca festynem sportowo-rekreacyjnym przy Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży na Siekierkach. Organizatorzy szacują, że do Warszawy przyjedzie ok. 3 tys. uczestników z Polski oraz zza wschodniej granicy, m.in. z Białorusi i Ukrainy.
15-05-2008
Warszawa. XX Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzieży
Do czwartku 15 maja przyjmowane są zgłoszenia do jubileuszowej XX Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży. Organizowana przez zakon pijarów Parafiada jest miejscem zawierania przyjaźni i integracji młodzieży różnych kultur, języków, a nawet wyznań oraz miejscem współzawodnictwa umysłowego i sportowego. Finały tegorocznej imprezy potrwają od 5 do 13 lipca w Warszawie.
03-05-2008
Miejsca wspólne
Jak teatr współczesny mówi o Bogu - jak może mówić? Czy możliwa jest dziś teologia teatru jako nowy typ refleksji nad dramatem i teatrem? - pyta Katarzyna Flader inicjując panel dyskusyjny zatytułowany "Czy istnieje teologia teatru?", który odbył się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
28-03-2008
Mistyka a teatr
Rozdzielność obu instytucji wydaje się tak oczywista, że msza w teatrze, odegrana przez aktorów, razi, a nawet obraża uczucia wiernych. Podobnie spektakl w kościele, choć się zdarza, odbierany jest jako rzecz wyjątkowa, a nie przynależna temu miejscu - pisze Elżbieta Baniewicz w Twórczości.
16-02-2008
Nowy Targ. Górale wystawią Misterium Męki Pańskiej
Po raz siódmy górale z Nowego Targu wystawią Misterium Męki Pańskiej, któremu w tym roku będą towarzyszyć słowa ,,Bądźmy uczniami Chrystusa". Premiera odbędzie się w najbliższą sobotę 16 stycznia w Miejskim Ośrodku Kultury w Nowym Targu. Potem spektakl powtórzony zostanie jeszcze siedem razy.
09-01-2008
Wręczyca Wielka. Trwają jasełka
Wręczyca Wielka na kilka dni stała się jasełkową stolicą południowej Polski.
29-12-2007
Sandomierz. Teatr odświętny ks. Wnukowskiego
Rozmowa z księdzem Zygmuntem Wnukowskim, dyrektorem Teatru Sakralno-Dramatycznego im. Jana Pawła II w Sandomierzu.
27-10-2007
Warszawa. Papieska wystawa w Muzeum Teatralnym
Wydania dramatów Karola Wojtyły, afisze i fotografie z przedstawień, rekonstrukcje scenografii oraz filmowe zapisy spektakli można oglądać w Muzeum Teatralnym.
22-10-2007
Warszawa. Konferencja "Teatr żywego słowa"
Miesięcznik "Więź", Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Centrum Myśli Jana Pawła II oraz Muzeum Teatralne zapraszają na konferencję pt. "Teatr żywego słowa", która odbędzie się 22 października br. w scenografii wystawy "Wojtyła: inscenizacje. Dramat słowa i gestu" w Muzeum Teatralnym (Teatr Wielki - Opera Narodowa). Początek g. 16.00.
08-10-2007
Warszawa. Wystawa o inscenizacjach dramatów Karola Wojtyły
Pokazać Papieża-Polaka w roli mało znanej, jako aktora, twórcę i inspirację artystyczną - to cel otwartej 7 października wystawy "Wojtyła: Inscenizacje, dramat słowa i gestu ". Można ją oglądać w Teatrze Wielkim do 11 listopada.
15-05-2007
Warszawa. Majowa "Więź" o teologii teatru
Niepublikowana dotąd treść korespondencji i rozmów Jana Pawła II o teologii teatru to prawdziwy przebój majowej "Więzi ". Są to prawdopodobnie jedyne w historii Kościoła wypowiedzi papieża na ten temat. Poza tym w numerze szereg innych prób odpowiedzi na pytania o teologię teatru.
18-12-2006
Berlin. Opera Mozarta pod ochroną policji
Władze Berlina zmobilizowały duże siły policyjne do ochrony budynku Niemieckiej Opery, gdzie w poniedziałek wieczorem, po trzymiesięcznej przerwie, wznowione zostanie kontrowersyjne przedstawienie Mozarta "Idomeneo" (na zdjęciu).
14-11-2006
Wirujące modlitwy
Występy derwiszy zachwyciły papieża Pawła VI, inspirowały reformatorów teatru. W listopadzie zobaczymy w Polsce zespół Mekder ze Stambułu - pisze Paweł Sztarbowski w Newsweeku Polska.
10-11-2006
Mistyczny korowód
Kiedy pierwszy z wirujących derwiszów obrócił się wokół własnej osi po raz dwusetny, przestałam liczyć, a to jeszcze nie było wszystko, co potrafią członkowie bractwa i co zaprezentowali podczas misterium w Teatrze Muzycznym - o tańczących derwiszach pisze Marzena Bomanowska w Gazecie Wyborczej - Łódź.
03-11-2006
Rozmowa ponad cenzurą
"Amid the Clouds" i "Recent Experiences" Mehr Theatre Group z Iranu na Festiwalu Festiwali Teatralnych Spotkania w Warszawie. Pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
27-10-2006
Berlin. Głowy spadają z afisza
Lepiej jeśli z powodu sztuki ucina się sztuczne głowy bogów na scenie, niż z powodu bogów na niebie - głowy żywych ludzi na ziemi - o kontrowersji wokół obraźliwej dla muzułmanów inscenizacji opery Mozarta pisze słoweński pisarz i eseista Drago Janczar w Gazecie Wyborczej.
17-10-2006
Biuro Podróży w Iranie
Poznański zespół zagrał "Świniopolis" w Teheranie na zaproszenie festiwalu organizowanego przez Dramatic Arts Center. Zmieniono tytuł przedstawienia, kostiumy, tekst. Mało brakowało, a świnie trzeba by zastąpić owcami, taniec bezruchem, a słowa milczeniem. Do gry weszła bowiem cenzura - pisze Ewa Obrębowska-Piasecka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
08-10-2006
Rydwany Mahometa
Współcześni twórcy widzą w chrześcijaństwie jedynie rekwizytornię, z której na chybił trafił wyciąga się fabuły, epizody lub postaci. Przykład "Ben-Hura" w reż. Roberta Hosseina zrealizowanego w Paryżu dowodzi, że sztuka inspirowana chrześcijaństwem - wbrew opinii zawodowych prześmiewców - wciąż może przyciągać tłumy - pisze Wojciech Wencel w tygodniku Wprost.
15-09-2006
Zamienić świnie na owce
Teatr Biuro Podróży wrócił z Teheranu, gdzie na Festiwalu Mobarak zaprezentował pięciokrotnie "Świniopolis". Po ingerencji cenzora, spektakl prezentowany był pod tytułem "Animals Farm". - Kiedy rok temu graliśmy w Teheranie "Carmen funebre", cenzor nie miał aż tylu zastrzeżeń, co w tym roku - opowiada Paweł Szkotak.
07-09-2006
Poznań-Teheran. Biuro Podróży ocenzurowane
Teatr Biuro Podróży doleciał do Teheranu. Na festiwalu Mobarak zagra swój spektakl "Świniopolis" [na zdjęciu]: najpierw dla cenzora, a dopiero potem dla publiczności.
08-05-2006
W gorsecie obyczajowych norm
Studenci irańscy na scenie odreagowują surowe prawa islamu. Pokazał to zakończony w ubiegłym tygodniu 9. Festiwal Teatrów Studenckich w Teheranie - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
04-05-2006
Teheran. Mądzik ocenzurowany
W spektaklu "Wilgoć" [na zdjęciu] irańscy cenzorzy nie pozwolili pokazać włosów aktorek. Z wystawy plakatów Leszka Mądzika usunęli trzy z nich, bo pokazywały zbyt wiele nagości.