Poznań. Requiem Mozarta w Wielkim

Msza żałobna "Requiem d-moll" - ostatnie, niedokończone dzieło wybitnego kompozytora - w najbliższym czasie zabrzmi w Poznaniu dwukrotnie.

«Po raz pierwszy usłyszmy je w piątek o godz. 20. Na deskach Teatru Wielkiego utwór wykonają chór i orkiestra poznańskiej opery pod dyrekcją Agnieszki Nagórki. Partie solowe zaśpiewają Magdalena Nowacka (sopran), Sylwia Złotkowska (mezzosopran), Piotr Friebe (tenor) oraz Patryk Rymanowski (bas). Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie rozeszły się błyskawicznie. Ale od strony ul. Fredry, na chodniku przed operą, staną głośniki, przez które będzie można posłuchać koncertu.

Ponowna okazja, by uczcić pamięć zmarłych przy dźwiękach "Requiem", pojawi się 25 kwietnia w poznańskiej farze. O godz. 20 utwór zabrzmi dzięki połączonym siłom Orkiestry Symfoników Poznańskich oraz chóru Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. Wystąpią: Grażyna Flicińska-Panfil (sopran), Maja Urbanek-Jaworowicz (mezzosopran), Wojciech Maciejowski (tenor) i Patryk Rymanowski (bas).

Wykonania "Requiem" to nie będą jedyne koncerty poświęcone tragicznie zmarłym.

W najbliższą niedzielę o godz. 18 w Auli UAM Chór Kameralny UAM wystąpi razem z Orkiestrą Kameralną "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. Ten koncert zmienił formułę. Przed sobotnią tragedią w programie obok poznańskiej orkiestry Agnieszki Duczmal miał wystąpić młody japoński skrzypek Fumiaki Miura. W związku z przedłużeniem żałoby narodowej podjęto decyzję o zmianie programu i wprowadzeniu bezpłatnych zaproszeń. Zabrzmią m.in. "Adagio" Samuela Barbera, "Epitafium na śmierć Szymanowskiego" Tadeusza Szeligowskiego i "Veni Creator" Wojciecha Kilara. Odbiór bezpłatnych zaproszeń oraz zwrot pieniędzy za zakupione wcześniej bilety - w CIM-ie, kasie w Auli UAM oraz na godzinę przed koncertem.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego