Niejasna przyszłość Teatru Lalek Pleciuga. Budowa nowego teatru

27-10-2006
W miejscu, gdzie stoi Teatr Pleciuga miasto chce zbudować Galerię Handlową. Wstępna umowa międy inwestorem a miastem przewidywała wybudowanie przez tego ostatniego nowego budynku teatru w innym miejscu. W miarę upływu czasu przeszłość nowego teatru i wzajemnych zobowiązań miasta i inwestora staje się coraz bardziej niejasna.
02-01-2010
Dużo, dobrze, ciekawie
Jaki był mijający rok dla zachodniopomorskiej kultury? Co można w nim zapisać na plus? Dziś mówią o tym w Kurierze Szczecińskim: Daniel Jacewicz - reżyser i szef Teatru Brama z Goleniowa. Adam Łona Zieliński - szczeciński raper oraz Igor D. Górewicz - Drużyna Grodu Trygława.
17-08-2009
Szczecin. Malwersacje podczas budowy Pleciugi
Policja zatrzymała dwie osoby. Prokuratura zarzuca im zagarnięcie 122 tys. zł za pomocą lewych faktur.
26-05-2009
Galeria handlowa za nowy gmach teatru
Nowy budynek Teatru Lalek Pleciuga zbudował w Szczecinie prywatny inwestor. W zamian dostał ziemię pod starym teatrem. I deweloper, i miasto zrobiły dobry interes. Samo ECE po raz pierwszy w Polsce zdecydowało się na zbudowanie oddzielnej instytucji kulturalnej dla potrzeb miasta jako partnera. Nowa Pleciuga to drugi zbudowany po wojnie teatr lalek w Polsce i pierwszy zbudowany przez firmę prywatną - pisze Mariusz Rabenda w Gazecie Wyborczej, dodatku Zachodniopomorskie.
14-05-2009
Szczecin. Pleciuga gotowa, park jeszcze nie
Pierwsze spektakle w nowym Teatrze Lalek już za dwa tygodnie. Zagospodarowania wymaga jeszcze teren wokół teatru. Problemem są pieniądze.
01-04-2009
Szczecin. Nowy budynek Pleciugi przekazano artystom i widzom
Nowy budynek teatru lalek Pleciuga przekazano w Szczecinie artystom i widzom. Jest to pierwszy w mieście a drugi w kraju teatr lalek wybudowany od podstaw po wojnie.
20-03-2009
Szczecin. Nowa Pleciuga z balkonem Św. Mikołaja
Trzy razy większa scena z zapadniami. W holu - balkon Świętego Mikołaja. Pokoje edukacyjne, sterowane komputerowo oświetlenie. Wszystko dla dzieci. Nawet małe pisuary w toalecie dla chłopców. - Koledzy mówią, że to symboliczne i dobrze wróżące, że pierwszy w powojennym Szczecinie teatr zbudowany od podstaw to teatr dla dzieci - mówi Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi.
18-03-2009
Szczecin. Pleciuga rusza wiosną
Klucze do nowej siedziby Teatru Lalek "Pleciuga" zostaną uroczyście przekazane na początku kwietnia, choć w kieszeni dyrektora Zbigniewa Niecikowskiego spoczywają już od jakiegoś czasu. Moment, w którym pierwsi widzowie przekroczą próg nowej "Pleciugi", jest już całkiem blisko.
13-03-2009
Szczecin. Dyrektor Pleciugi dostał klucze do nowej siedziby
19 marca aktorzy rozpoczną w nowym budynku próby czytane do pierwszych premier.
29-01-2009
Szczecin. Nowa Pleciuga na Dzień Dziecka
Pleciuga zagra pierwszy spektakl w nowej siedzibie 1 czerwca. Na inaugurację nowej sceny wybrała nieśmiertelną klasykę dla dzieci, "Kopciuszka", o biednej dziewczynce, która staje się księżniczką.
14-01-2009
Szczecin. "Pleciuga" prawie gotowa
Ogromny hol "Pleciugi" został utrzymany w secesyjnym stylu. Cały budynek jest nowoczesny, wyglądem nawiązujący do stylu bauhaus.
05-01-2009
Szczecin. Klucze do nowej Pleciugi
JUŻ wiosną tego roku, z małym poślizgiem, nowy Teatr Lalek "Pleciuga" otworzy swoje podwoje dla publiczności. Gmach na pl. Teatralnym, do którego dyrekcja teatru otrzyma klucze już w styczniu, wymaga jeszcze urządzenia.
17-12-2008
Szczecin. Zniszczone drzewa przy budowie Pleciugi
Podczas budowy nowej Pleciugi inwestor nie zadbał o stojące na placu Teatralnym drzewa i krzewy. Albo szkody naprawi, albo za ich zniszczenie zapłaci karę
24-11-2008
Szczecin. Miasto akceptuje blachę na Pleciudze
Miasto nie będzie kwestionować ustaleń pomiędzy inwestorem a projektantem - oświadczyło biuro prasowe magistratu. Na Pleciudze rozpoczął się montaż blachy perforowanej, przeciwko której protestował projektant.
13-11-2008
Szczecin. Zabraknie pieniędzy dla Pleciugi?
Teatr Lalek "Pleciuga" znowu ma kłopoty. Tym razem nie z inwestycją, tylko z przyszłorocznym budżetem. Istnieje niebezpieczeństwo, że zabraknie pieniędzy na przygotowanie kolejnych teatralnych premier.
31-10-2008
Szczecin. Inwestorzy sie kłócą, Pleciuga podróżuje
Gmach nowej Pleciugi ciągle w budowie. W marcu przyszłego roku teatr powinien zostać oddany do użytku. Stanie na Pl. Teatralnym. Wtedy - miejmy nadzieję - odetchniemy z ulgą, ponieważ zamieszanie wokół tej inwestycji nie ustaje.
27-10-2008
Szczecin. ECE zmienia projekt Pleciugi
Spór na budowie Teatru Lalek Pleciuga. Inwestor, firma ECE, już w trakcie prac, zmienia projekt. Nie zgadza się na to Dedeco, które projekt wykonało. Konflikt może opóźnić oddanie teatru do użytku.
14-05-2008
Szczecin. Pleciuga przed rozbiórką gra do ostatniej premiery
Jeszcze do listopada bieżącego roku roku szczeciński Teatr Lalek Pleciuga będzie działał przy ul. Kaszubskiej 9, czyli w dotychczasowej siedzibie. Plotki jakoby popularna w całym regionie scena dla najmłodszych miała na czas budowy nowej siedziby zniknąć z kulturalnej panoramy miasta okazały się na szczęście tylko plotkami.
04-04-2008
Szczecin. Premiera w nowej Pleciudze za rok
Zanim teatr lalek zadebiutuje na pl. Żukowa, przedstawienia będą się odbywały m.in. w Domu Marynarza, Willi Lenza i na mniejszych salach
17-03-2008
Szczecin. Nowa "Pleciuga" w budowie
Na pl. Żukowa w Szczecinie pełną parą ruszyły prace pod budowę teatru "Pleciuga", a ciężki sprzęt, którego tu coraz więcej, wzbudza zainteresowanie szczecinian.
05-03-2008
Szczecin. Startuje budowa Teatru Lalek
Robotnicy ogrodzili plac Żukowa. Budowa ma ostro ruszyć zaraz po świętach. Nowa "Pleciuga" ma powstać w 10 miesięcy.
14-02-2008
Szczecin. Pleciuga z poślizgiem
Dopiero za dwa lata gotowy będzie nowy Teatr Lalek Pleciuga [na zdjęciu projekt]. Artyści mieli przeprowadzić się do nowej siedziby już jesienią tego roku.
13-02-2008
Szczecin. Przeprowadzka teatrów?
Pracownicy Pleciugi czują się zaniepokojeni faktem przedłużania się terminu rozpoczęcia budowy nowego gmachu teatru. Najpierw mówiono, że prace zaczną się pod koniec zeszłego roku, następnie termin przesunięto na początek tego roku. Wczoraj na konferencji prasowej Tomasz Jarmoliński, zastępca prezydenta Szczecina, oświadczył, że budowa jednak ruszy w pierwszym tygodniu marca.
09-02-2008
Szczecin. Opera i Współczesny razem?
Oddzielne budynki dla Opery i Teatru Współczesnego, czy oba teatry pod jednym dachem? Władze marszałkowskie i Szczecina rozważają projekt wspólnego gmachu dla obu placówek.
11-01-2008
Szczecin. Pleciuga przed Kaskadą
ECE czeka na pozwolenie na budowę galerii handlowej "Kaskada". Stosowne dokumenty już zostały złożone w szczecińskim magistracie. Budowa nie ruszy zanim nie stanie nowa siedziba teatru lalek "Pleciuga". Wcześniej jednak inwestor zamierza przygotowywać plac budowy.
08-01-2008
Szczecin. Projektanci zmieniają elewację Pleciugi
Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa teatru Lalek Pleciuga. Projektanci wprowadzają ostatnie poprawki, a ECE, które ma zająć się inwestycją, poszukuje wykonawcy. Przeprowadzka teatru do nowej siedziby planowana jest na jesień. Prawdopodobnie nie będzie to możliwe.
03-01-2008
Szczecin. Nowa Pleciuga w 2009
Niemiecka spółka ECE nie wybrała jeszcze firmy, która zbuduje nowy teatr lalek w Szczecinie. To oznacza, że w tym roku nie będzie nowej Pleciugi.
16-11-2007
Szczecin. Zbudują Pleciugę w nowym roku
Sala widowiskowa na 280 miejsc i scena kameralna. Przylegające do siebie pracownie stolarskie, ślusarskie, pracownia lalek, krawiecka i garderoby. Dodatkowo biura, gdzie będzie działała administracja, pokoje gościnne dla artystów z zewnątrz, a także mała sala konferencyjna. To oczywiście tylko fragment tego w co nowy Teatr Lalek "Pleciuga" zostanie wyposażony. Budowa ruszy z początkiem przyszłego roku, a nie jak planowano późną jesienią. P
17-10-2007
Szczecin. Jest umowa, ruszy budowa Pleciugi
Szczecin wniósł do spółki, która zbuduje Kaskadę 1,2 ha gruntów wartych ponad 40 mln zł. W zamian otrzyma 23 proc. udziałów w spółce. ECE zobowiązała się sfinansować budowę Galerii Kaskada (planuje wydać na to 160 mln euro) oraz nowego teatru Pleciuga na pl. Żukowa, który ma kosztować 35 mln zł.
15-10-2007
Szczecin. Miejska spółka dla Pleciugi
Wbrew zapowiedziom, w piątek nie doszło do podpisania aktu notarialnego między gminą Szczecin a firmą ECE. Dokument oznaczający faktyczny początek współpracy przy budowie nowej "Pleciugi" i "Kaskady" ma być podpisany dziś w samo południe. Obie strony zapewniają, że umowy notarialnej nie zawarto wyłącznie z powodów technicznych.
18-09-2007
Szczecin. Pleciuga sprzedana
07-09-2007
Szczecin. Pleciuga kupiła plac Żukowa
Pleciuga kupiła od miasta plac Żukowa. Na tym terenie ECE zbuduje przez rok nową siedzibę teatru [na zdjęciu projekt budynku].
22-08-2007
Szczecin. Pleciuga rozpoczyna sezon
Prace archeologiczne na terenie przyszłego Centrum Handlowego "Kaskada", a co za tym idzie w okolicy obecnego Teatru Lalek "Pleciuga", już trwają. Natomiast rozpoczęcie budowy nowego gmachu teatru na pi. Żukowa nie nastąpi wcześniej niż jesienią.
17-07-2007
Negocjacje skończone, ruszy budowa
Po latach negocjacji władze Szczecina dogadały się z niemieckim ECE. Rezultatem będzie budowa dwóch ważnych dla miasta obiektów. Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, podpisał z Janem Dębskim, prezesem firmy ECE Projektmanagement Polska, aneks do umowy zawartej w 2002 r. Dzięki temu w Szczecinie powstanie nowa siedziba Teatru Lalek Pleciuga oraz nowoczesna galeria handlowa - pisze Bogdan Tychowski w Pulsie Biznesu.
10-07-2007
Szczecin. Będzie Kaskada i Pleciuga
Po 7 latach starań niemiecki koncern ECE będzie mógł u zbiegu ul. Obrońców Stalingradu i al. Jedności Narodowej w Szczecinie wybudować Centrum Handlowe "Kaskada". Zanim jednak otworzy obiekt mieszczący 160 sklepów i kawiarni, musi postawić Teatr Lalek "Pleciuga".
09-07-2007
Szczecin. Ostateczne decyzje w sprawie nowej Pleciugi
Czy miasto wejdzie do spółki z firmą ECE, zdecydują na poniedziałkowej sesji szczecińscy radni. To bardzo ważne głosowanie - zakończy trwający od 2001 r. etap listów intencyjnych, negocjacji i umów w sprawie budowy galerii handlowej Kaskada i nowego Teatru Lalek.
06-07-2007
Szczecin. Co kryje nowa umowa z ECE
Najpóźniej za siedem lat, tj. do 31 grudnia 2014 r., ECE musi wybudować w Szczecinie Galerię Kaskada i nową Pleciugę. Jeżeli sobie z tym nie poradzi, zapłaci miastu karę: 34 mln zł - takie ustalenia znalazły się w najnowszym aneksie do umowy miasta z deweloperem.
04-07-2007
Szczecin. Negocjacje w sprawie nowej "Pleciugi"
Władze Szczecina przedstawiły porównanie wersji umów z ECE w sprawie budowy centrum "Kaskada" i Teatru Lalek "Pleciuga". Zdaniem wiceprezydenta Nowaka, udało się wynegocjować najlepsze możliwe warunki. Wartość miejskich gruntów wprowadzanych do spółki wzrosła prawie 4-krotnie.
02-07-2007
Szczecin. Jesienią ruszy budowa nowej Pleciugi
Inwestor zapowiada: budowa nowej Pleciugi może ruszyć jesienią i potrwa rok. Prace rozbiórkowe w budynku Odry, który musi zniknąć, żeby powstała Galeria Kaskada, są planowane na wiosnę 2008. Do jesieni 2008 r., ma być wybudowany (za ok. 35 mln zł) nowy Teatr Lalek "Pleciuga" na pl. Żukowa. Będzie miał 3,2 tys. m kw. powierzchni i trzy kondygnacje.
29-06-2007
Szczecin. Nowa umowa na nową Kaskadę
- Nasza galeria ma być gotowa jesienią 2009 lub wiosną 2010 r. - ogłosił w czwartek w Szczecinie przedstawiciel firmy ECE Jan Dębski.
27-06-2007
Szczecin. Oświadczenie prezydenta w sprawie Kaskady
Prezydent Szczecina Piotr Krzystek wydał oświadczenie w sprawie negocjacji miasta z firmą ECE.
26-06-2007
Szczecin. Rok na zbudowanie Pleciugi
- Za rok nowy Teatr Lalek Pleciuga [na zdjęciu projekt] może być już gotowy - twierdzi Tomasz Jarmoliński, wiceprezydent Szczecina. Uzgodniono wszystkie szczegóły umowy dotyczące budowy teatru. Teraz wystarczy tylko podpisać umowę.
23-06-2007
Szczecin. Galeria Kaskada znowu tajna
Wartość gruntów pod Galerię Kaskada tajemnicą. Miasto wyceniło działki, które zamierza wnieść aportem do spółki z ECE. Odmawia jednak podania informacji, ile są warte.
22-06-2007
Szczecin. Tajne porozumiena w sprawie Pleciugi
Szefostwo Pleciugi, gmina Szczecin i firma ECE uzgodnili warunki budowy nowego Teatru Lalek [na zdjęciu]. Niestety, treść porozumiania jest na razie tajna.
16-05-2007
Szczecin. "Pleciuga" dostanie teren na pl. Żukowa
Radni zgodzili się na oddanie teatrowi terenu pod nową siedzibę na placu Żukowa. W zamian miasto przejmie działkę przy ul. Kaszubskiej potrzebną do budowy nowego centrum handlowego.
12-05-2007
Szczecin. Porozumienie "Pleciugi"
10-05-2007
Koniec spekulacji?
Od momentu, w którym prezydent Szczecina Piotr Krzystek ogłosił oficjalnie, że nowy gmach Teatru Lalek Pleciuga powstanie na pl. Żukowa, minęło sporo czasu. Przez ten okres trwały rozmowy pomiędzy miastem, inwestorem - firmą budowlaną ECE oraz dyrekcją teatru na temat tego jak ma wyglądać przyszły teatr i na jakich warunkach ma zostać wybudowany - pisze Aneta Dolega w Kurierze Szczecińskim.
10-05-2007
Szczecin. Pleciuga dostanie pl. Żukowa
Teatr Lalek zrzeka się prawa wieczystego użytkowania gruntu z budynkiem, gdzie teraz jest scena. W zamian dostanie na własność część pl. Żukowa, gdzie ma stanąć nowy teatralny gmach. Ani Pleciuga, ani miasto, ani ECE nie wiedzą jednak, jaki to miałby być gmach.
04-05-2007
Szczecin. Umowy z ECE do prokuratora
Czy byłe władze miasta przekroczyły swoje uprawnienia, przez co zagrożony został interes Szczecina - takie podejrzenia mają radni z komisji rewizyjnej.
02-05-2007
Szczecin. ECE chce uczciwej współpracy przy budowie Pleciugi
Niemiecka spółka wystosowała list otwarty do szczecińskich radnych Czytamy w nim m.ln.: "Mamy poważne zamiary inwestycyjne i poszanowanie dla interesów miasta".
25-04-2007
Szczecin. Niedobre umowy z ECE zagrożeniem dla Pleciugi
Umowy zawarte przez miasto z ECE są przejawem niegospodarności, taki wniosek ma znaleźć się w raporcie radnych, którzy badali dokumenty dotyczące budowy Galerii Kaskada i Tetatru Lalek Pleciuga.
04-04-2007
Szczecin. Czekając na nową Pleciugę
"Teatr będzie taki, jaki sobie zażyczy dyrektor Pleciugi i jego zespół". Te słowa zapewnienia prezydenta Szczecina Piotra Krzystka, jakie padły wiele tygodni temu w sprawie nowego teatru lalek, nadal obowiązują.
01-03-2007
Szczecin. Rozmowy o budowie nowej Pleciugi
Przedstawiciele Teatru Lalek i projektanci ECE rozmawiają o wnętrzach przyszłej Pleciugi na placu Żukowa.
20-02-2007
Szczecin. Wkrótce decyzja w sprawie Pleciugi
W środę, 28 lutego odbędzie się decydujące spotkanie w sprawie przyszłości Teatru Lalek "Pleciuga", podczas którego inwestor - niemiecka firma ECE - przedstawi dyrekcji teatru finalny projekt budynku nowej "Plęciugi". Teatr ma stanąć na pl. Żukowa.
08-02-2007
Szczecin. "Pleciuga" bliżej finału
Załoga teatru spotkała się z prezydentem Szczecina. To już druga w tym tygodniu debata na temat nowej siedziby Teatru Lalek Pleciuga.
07-02-2007
Szczecin. Bliżej nowej "Pleciugi"?
W siedzibie szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" odbyło się wczoraj dwugodzinne robocze spotkanie dyrekcji teatru i konsultantów z reprezentantami firmy ECE Projektmanagment Polska SA na temat założeń projektowych nowej siedziby teatru na placu Żukowa.
03-02-2007
Szczecin. Tajne umowy w sprawie Pleciugi
Tuż przed końcem kadencji Marian Jurczyk i jego zastępca Leszek Dlouchy podpisali z firmą ECE aneks, w którym zobowiązali się do utajnienia wszystkich zapisów umowy dotyczącej budowy Galerii Kaskada. To właśnie w tym aneksie pojawił się kontrowersyjny zapis "lub adaptacja", który zezwala na przeniesienie Teatru Pleciuga [na zdjęciu] do nieczynnego kina Colosseum.
31-01-2007
Szczecin. Radni lekceważą spór Pleciugi i ECE
Radni mogli poznać tajne umowy z ECE, ale nie przyszli. Dokumenty miała przejrzeć wczoraj Komisja Rewizyjna. Trzech z jej pięciu członków nie znalazło jednak czasu i posiedzenie się nie odbyło.
30-01-2007
Szczecin. Pleciuga na placu Żukowa?
Nowa Pleciuga powinna powstać na placu Żukowa, według pierwotnej koncepcji, z dwoma scenami, amfiteatrem, salami edukacyjnymi. Zwolenników przeniesienia teatru do Colosseum już nie ma.
26-01-2007
Szczecin. Internetowa dyskusja o siedzibie dla Pleciugi
Na internetowym forum skyskra-percity.com trwa dyskusja o planach przeniesienia Teatru Lalek "Pleciuga" do byłego kina Colosseum.
23-01-2007
Szczecin. Kto zrobi interes na lalkach?
Nie milknie dyskusja na temat lokalizacji szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga". "Colosseum", "Kosmos" czy może plac Żukowa? Stanowisko miasta jest wyjątkowo wstrzemięźliwe, na czym skorzystać mogą właściciele nieruchomości branych pod uwagę jako ewentualna siedziba teatru.
22-01-2007
Pleciuga - wersja druga, poprawiona
Jeżeli pomysł z przeniesieniem Pleciugi do byłego kina Colosseum nie zostanie zaakceptowany - nie będziemy się upierali - mówią przedstawiciele ECE, wrócimy do pomysłu budowania teatru na placu Żukowa. Ynona Husaim-Sobecka relacjonuje kolejny etap rozmów w sprawie budowy nowego Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie.
22-01-2007
Szczecin. Pleciuga negocjuje
Nowa koncepcja przerobienia byłego kina na teatr lalek jest bliższa temu, co chcieliby przedstawiciele teatru. Jednak szanse na adaptacje Colosseum są niewielkie.
16-01-2007
Szczecin. Sprawa Pleciugi do kontroli
Będzie kontrola w sprawie nowej siedziby dla teatru Pleciuga - zdecydowali w poniedziałek [15 stycznia] radni.
15-01-2007
Szczecin. Komisja Rewizyjna w o umowach w sprawie Pleciugi
Co kryją umowy dotyczące budowy Galerii Kaskada? Klub Lewica i Demokraci chce, by zbadała to komisja rewizyjna.
11-01-2007
Szczecin. Targi o Pleciugę teraz u radnych
- Do tej pory spieraliśmy się o metraż teatru czy liczbę scen, dziś mówimy o tym, żeby nie było gorzej, niż jest - zauważył Paweł Bartnik. Wczoraj o Pleciudze dyskutowali radni z Komisji Kultury i Edukacji Rady Miasta.
10-01-2007
Szczecin. Prezdent Korzystek o Pleciudze
Jeszcze na nic się nie zgodziliśmy. Cały czas prowadzimy rozmowy. Kupno i adaptacja kina wcale nie musi kosztować ECE mniej niż wybudowanie nowego obiektu - mówi prezydent Piotr Korzystek.
10-01-2007
Warto zbudować teatr na miarę marzeń
Chcemy być dumni z tego miasta, z jego światłych decyzji i wyborów. Wyborów bez zgniłych kompromisów, szczególnie gdy sprawa dotyczy dzieci. Warto zbudować teatr na miarę marzeń tak, by każdy z nas idąc do niego z synem, córką, wnukiem, mógł na równi z nimi marzyć, a nie tłumaczyć ze wstydem, dlaczego idziemy do tak strasznego miejsca - w sprawie Pleciugi piszą Andrzej Łazowski, Marek Ober i Antoni Sobolewski z Zarządu Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość w Szczecinie.
10-01-2007
Szczecin. Inwestor Pleciugi pisze do internautów
Pod listem Zarządu Stowarzyszenia Czas Przestrzeń Tożsamość (czyt.opinie) rozgorzała dyskusja internatów w sprawie Pleciugi. Włączyła się w nią rzecznik prasowa ECE Projektmanagement Polska:
09-01-2007
Szczecin. Radni nie chcą Pleciugi w Colosseum
Są oburzeni. - Umieszczenie Teatru Lalek w budynku po byłym kinie to złamanie przez ECE obietnicy danej mieszkańcom Szczecina - mówią. Posunięcia władz miasta krytykuje opozycyjny SLD, a także sprzyjający prezydentowi Piotrowi Krzystkowi rajcy z PO oraz PiS.
08-01-2007
ABC inwestora teatru
Z zainteresowaniem śledzę płynące ze Szczecina wieści dotyczące przyszłości Teatru Lalek "Pleciuga". Chciałbym w tej sprawie zabrać głos solidaryzujący się ze środowiskiem teatralnym, głos wypływający z troski o dobro szczecińskiej kultury. Z oddalenia, w którym obecnie się znajduję, lepiej, wyraźniej widać szczecińską mizerię - gdy idzie o sprawy majątkowe, o warunki pracy twórców i warunki odbioru dóbr kultury - pisze Ryszard Markow do Teatru Lalek Pleciuga.
05-01-2007
Pleciuga wyrolowana
Nici z nowego teatru lalkowego na placu Żukowa. Miasto i firma ECE przekonują dyrekcję Pleciugi, że najlepszym wyjściem jest adaptacja dawnego kina Colosseum przy ul. 5 Lipca. Od pięciu lat niemiecki deweloper, starając się o prawo do wybudowania u zbiegu al. Niepodległości z ul. Obrońców Stalingradu galerii handlowej, prezentował szczecinianom kolejne wizualizacje nowego budynku Pleciugi. Od początku mowa była o jednej lokalizacji: pl. Żukowa - piszą Ewa Podgajn i, Mariusz Habenda w Gazecie Wyborczej - Szczecin.
04-01-2007
Szczecin. Nowa Pleciuga do adaptacji zamiast do budowy?
3 stycznia br Teatr Pleciuga otrzymał do konsultacji za pośrednictwem Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego w Szczecinie projekt adaptacji budynku byłego kina Colloseum (przy ul. 5-go Lipca) na nową siedzibę Teatru Lalek "Pleciuga".
01-12-2006
Szczecin. Obrońcy Pleciugi piszą do nowych władz
W związku z ciągle niewyjaśnioną sytuacją szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" co rusz kolejne osoby oraz instytucje zabierają głos w tej sprawie.
28-11-2006
Lalki i cała reszta
Nie można sobie wyobrazić Szczecina bez "Pleciugi". Teatr, który wychował kilka pokoleń widzów, zakorzenił się tak głęboko w świadomości mieszkańców, że jego nieobecność mogłaby spowodować poważny uszczerbek w kulturze Szczecina, a nawet całego regionu - pisze Aneta Dolega w Kurierze Szczecińskim.
24-11-2006
Szczecin. Kandydat w "Pleciudze"
Piotr Korzystek [na zdjęciu], kandydat PO na prezydenta Szczecina, kilka dni po swoim konkurencie spotkał się z aktorami i pracownikami Teatru Lalek "Pleciuga".
22-11-2006
Szczecin. Dzieci piszą listy w obronie Pleciugi
Szanowny Panie Prezydencie! Niedługo w Szczecinie będą tylko same sklepy, a dzieciom pozostają do zabawy stare boiska, ulice i telewizor w domu - napisał do prezydenta Michał. W miejscu inwestycji, która wyprze Pleciugę stoi już tablica informacyjna
21-11-2006
Szczecin. Coraz więcej obrońców Pleciugi
Szczeciński Teatr Lalek Pleciuga przebywa w Toruniu na 13. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Lalek. Tymczasem w Szczecinie coraz więcej osób solidaryzuje się z zespołem teatru, który niepokoi się o przyszłość lalkowej sceny.
20-11-2006
Toruń-Szczecin. Lalkarze z całej Polski wstawią się za Pleciugą
- Ta inwestycja musi być zrobiona z głową, tak by nowa siedziba Pleciugi była na miarę XXI wieku - podkreśla Zbigniew Lisowski, dyrektor teatru lalek Baj Pomorski w Toruniu.
16-11-2006
Szczecin. Kandydat na prezydenta o Pleciudze
Jacek Piechota, kandydat centrolewicy na prezydenta Szczecina przekonywał wczoraj zespół Teatru Lalek "Pleciuga", że nic co dotyczy przyszłości instytucji nie odbędzie się bez ich udziału.
13-11-2006
Szczecin. Obrońcy Pleciugi zwierają szyki
- Nie pozwolimy na rozbiórkę starego budynku teatru, zanim nie zostanie wybudowany nowy. Choćbyśmy się mieli przykuwać do kaloryferów - mówi Andrzej Ulrich [na zdjęciu], emerytowany lalkarz, członek ZASP, z którego inicjatywy zawiązał się Obywatelski Komitet na rzecz Wspierania Budowy Nowej Siedziby Teatru Lalek "Pleciuga".
09-11-2006
Szczecin. Obywatelski Komitet wesprze Pleciugę
"Podzielamy troskę o przyszły los jedynego teatru lalkowego na ziemi szczecińskiej, koszalińskiej i gorzowskiej. Sceny która może pochwalić się twórczymi poszukiwaniami, laurami na festiwalach, ciekawym i różnorodnym repertuarem. Wszystkim nam zależy na wychowaniu mądrej i wrażliwej młodzieży. Dziś już nie trzeba nikogo przekonywać o edukacyjnej roli teatru, który poprzez słowo, ruch i muzykę, plastykę jest w stanie silnie oddziaływać na młodego widza...".
06-11-2006
Szczecin. Pleciuga niezagrożona
27-10-2006
Kto powie, że na pewno nowa Pleciuga powstanie?
Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie może zostać zamknięty. Marian Jurczyk w podpisanych umowach z niemiecką firmą ECE nie zagwarantował budowy nowego teatru. Miasto nie ma ani złotówki na budowę nowego teatru. Nie ma też żadnych pieniędzy na Pleciugę w wieloletnim planie inwestycyjnym - pisze Ynona Husaim-Sobecka w Kurierze Szczecińskim.
26-10-2006
Szczecin bez Pleciugi?
Czy szczecińskiemu teatrowi lalek grozi kilkuletnia przerwa w graniu? Takie pytanie stawia sobie już nie tylko zatrwożony zespół szczecińskiego teatru lalek, ale i radni miasta. ECE zamierza wybudować wielkie centrum handlowe Kaskada w miejscu, gdzie dziś stoi Pleciuga.
26-10-2006
Szczecin. Pleciuga do rozmowy
Trzy dni temu przy Teatrze Lalek "Pleciuga" rozpoczęły się próbne odwierty geodezyjne sprawdzające teren pod przyszłą rozbiórkę teatru i postawienie na jego miejscu centrum handlowego Kaskada. Sama siedziba teatru według aktualnych planów ma stanąć na pl. Żukowa (okolice hali SDS).
24-10-2006
Szczecin. Przy Pleciudze pojawili się robotnicy z ECE
- To jeszcze nie jest początek budowy Kaskady. Na razie robimy próbne odwierty - mówi Jan Dębski, dyrektor ECE, firmy, która w śródmieściu ma postawić centrum handlowe.
24-10-2006
Szczecin. Teatr do rozbiórki?
Aktualną sytuację szczecińskiego Teatru Lalek "Pleciuga" można podsumować krótko - czeski film, czyli nikt nic nie wie. Chodzi o sytuację teatru, który w związku z zabudową działki po spalonej Kaskadzie i przyległych terenów ma zostać rozebrany, a potem ma rozpocząć działalność w nowym gmachu. Realizacja tego projektu utknęła jednak w martwym punkcie.
15-09-2006
Szczecin. Nowa Pleciuga do końca 2009 r.
W przyszłym roku powstanie nowa Pleciuga, do końca 2009 - centrum handlowe Kaskada. Takie są plany spółki ECE Projektmenagement, która przejęła tereny po odzieżowej Odrze.
01-03-2006
Szczecin. Pleciuga kartą przetargową inwestorów budowlanych
Też wybudujemy Teatr Lalek "Pleciuga", zainwestujemy 400, a nawet 500 mln zł, damy tysiąc miejsc pracy - kielecka spółka Echo Investment stara się przebić ofertę niemieckiej firmy ECE i namawia prezydenta do rozwiązania z nią umowy.