Warszawa. Msza w intencji Tomasza Merty i Janusza Zakrzeńskiego

Msza święta w intencji m.in. Generalnego Konserwatora Zabytków Tomasza Merty i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy znaleźli się wśród ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, odbyła się we wtorek w stołecznym w Kościele Środowisk Twórczych.

«Przed ołtarzem wystawiono czarno-białe fotografie podsekretarza stanu w resorcie kultury Tomasza Merty, sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzeja Przewoźnika, b. wiceministra kultury, posła Arkadiusza Rybickiego, aktora Janusza Zakrzeńskiego i Stefana Melaka, przewodniczącego Komitetu Katyńskiego.

- Patrzymy na nich, na ich życie, pracę i śmierć, a widzimy Polskę - mówił w homilii ks. Wiesław Niewęgłowski, duszpasterz środowisk twórczych.

- Tomasza Mertę pamiętamy jako człowieka otwartego, o wielkiej wiedzy, wielkiej kulturze, który traktował wszystkich z serdecznością. Kiedy wychodziłem ze spotkań z nim, zawsze myślałem: to taki ludzki, młody człowiek - wspominał duchowny.

W mszy świętej uczestniczyli m.in. bliscy ofiar, minister kultury Bogdan Zdrojewski, b. minister kultury Kazimierz Michał Ujazdowski, dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Przed kościołem wystawiono księgę kondolencyjną. Do soboty w Kościele Środowisk Twórczych można będzie uczestniczyć w codziennym "Czuwaniu Artystów" poświęconym pamięci ofiar sobotniej katastrofy. Od wtorku, w godzinach od 18.00 do 21.30, artyści różnych dyscyplin sztuki będą m.in. śpiewać, czytać wiersze, koncertować.

W środę w "Czuwaniu..." udział wezmą m.in. pisarz i publicysta Jacek Bocheński, zespół instrumentów dawnych Ars Nova i poetka Anna Piwkowska. W kolejnych dniach zaplanowano występy m.in. kontrabasisty Zbigniewa Wegehaupta, pianisty Włodzimierza Nahornego i pisarki Anny Nasiłowskiej.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego