powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Mandala Performance Festival dla dorosłych

VI edycja Mandala Performance Festival odbędzie się w kwietniu w Imparcie. Spektakle adresowane są do widzów dorosłych.

Celem projektu jest wielowątkowa prezentacja sztuki tańca współczesnego i performance. Podczas festiwalu wystąpią artyści, których twórczość w istotny sposób wpłynęła na wizerunek współczesnej sztuki europejskiej. Spróbują oni nawiązać dialog między słowem, ruchem, muzyką i obrazem.

Różnorodność prezentowanych artystów jest kluczowym elementem projektu. Tworzenie w rozmaitych warunkach, indywidualne zainteresowania tematyką, estetyką, podejściem do procesu twórczego, odgrywają ważną rolę w pracy artystów. Dlatego projekt ten zawiera również aspekt edukacyjny- otwiera na różne formy współczesnej sztuki i prowokuje do dyskusji. Sztuka tańca, performance znoszą sztampowość oraz powtarzalność teatru i sztuk plastycznych.

Twórcy przedstawień prezentowanych podczas festiwalu, starają się również wyznaczyć i zbadać nowe horyzonty w sztuce. Ruch, taniec, cielesność są elementami składowymi ich projektów. Artyści wypowiadają się poprzez taniec, taniec otwarty na inne dziedziny sztuki. Ostatecznie afabularność wątków, literackie i filozoficzne inspiracje, swoista autotematyczność, współobecność muzyki i słowa, eksperymenty formalne, stanowią o interdyscyplinarności spektakli.

Celem twórców Mandala Performance Festival jest wykreowanie wydarzenia artystycznego, na trwałe wpisującego się w kulturalną mapę Wrocławia. Oczekujemy, że doświadczenia wyniesione ze spotkań z artystami pomogą widzom dokonać ciekawych obserwacji, które staną się impulsem do wprowadzania zmian w ich życiu i odkrycia jak istotny jest kontakt z drugim człowiekiem.

Mandala Performance Festival 2010 zrealizowany przy wsparciu Szwajcarskiej fundacji dla kultury Pro Helvetia, Ambasady Belgii.

***

Delgado Fuchs (CH/BE) - ,,Manteau long"

Nadine Fuchs i Marco Delgado - duet szwajcarsko - belgijski.

Artyści występowali na najważniejszych festiwalach w Europie:

ImPulsTanz w Wiedniu, Festiwal w Avignonie, na Festiwalu Vrak w Brukseli, Biennale de Danse w Fontenay, Platformie Tańca w Zagrzebiu.

"Bądź radykalny bez radykalnej nudy" (Delgado Fuchs)

Czy trzeba dać z siebie wszystko? Czy trzeba golić włosy łonowe, aby ustrzec publiczność przed zaśnięciem? Nadine Fuchs i Marco Delgado poszukują odpowiedzi na takie właśnie pytania. Robią to z dużą ilością absurdalnego humoru i świetnego wyczucia rytmu. Dwoje artystów analizuje relacje pomiędzy artystą a widzem, ruch jawi się jako wzór tkania sensu, a ciało jest jak ekran projekcyjny. Przedstawienie w którym stale następuje zmiana perspektywy, nastrojów i tożsamości poprzez zmianę ubrań i relacji między tancerzami. Twórcy proponują publiczności nowe podejście do myślenia o ciele i ruchu.

Sztuka tańca na granicy absurdu, zabawna i całkowicie ekscentryczna.

SŁAWEK BENDRAT "pinku chirashi"

"pinku chirashi" - spektakl zainspirowany zjawiskiem społecznym, które pojawiło się w Japonii. Dotyczy życia seksualnego Japończyków i ich miłości, która staje się coraz mniej realna. Najmłodsze pokolenie, zapracowane, w szaleńczym wyścigu szczurów nie ma już czasu na życie prywatne. Oddaje się zatem w samotności, jedynie uciechom z nadrukowanymi na pościeli dziewczynkami, przypominającymi postaci z komiksów. Japończycy kochają się w laleczkach, prowadzą równoległe życie w komputerowych grach "powieściach", miesiącami zamknięci w swoich pokojach. Postępujący rozkład realnych kontaktów między ludźmi widać w relacjach damsko-męskich, gdzie prawie połowa dorosłych przyznaje się, że nie ma znajomych płci przeciwnej.

Sławek Bendrat - tancerz, choreograf, reżyser. Studiował na wydziale pedagogiki baletu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie; absolwent Poznańskiej Szkoły Baletowej. Przez wiele lat był związany jako tancerz z Polskim Teatrem Tańca Ewy Wycichowskiej w Poznaniu, biorąc udział w licznych premierach w kraju i na całym niemal świecie. Po wyjeździe z Polski rok spędził w Niemczech w teatrze w Nordhausen, następnie dwa sezony w Luzerner Theater w Szwajcarii jako tancerz i choreograf. W Szwajcarii współpracował również z Klein Theater w Lucernie i SIVC w Zurychu. Od dwóch lat jest w zespole Baletu Narodowego w Marsylii (Ballet National de Marseille) kierowanego przez Frederica Flamanda, gdzie oprócz ról w bieżącym repertuarze, stworzył własną choreografię "Le Manque". Latem 2008 r., wspólnie z Dominikiem Krawieckim, zrealizował film "ID".

KENNETH FLAK - God Studies #3 - Norwegia (na zdjęciu)

Choreografia i taniec: Kenneth Flak

Muzyka: Yann Coppier

Tekst: Tor ge Bringsvrd

Produkcja: Rotterdamse Dansateliers (NL) and Korzo Theater (NL)

Światło: Loes Schakenbos

Solo K.Flaka to opowieść o klasycznych superbohaterach, rozmowa z Nordyckimi bogami o imieniu Odin, Thor i Loke. Wspaniałe, mocne, skomplikowane postacie z bardzo ludzkimi cechami i niedociągnięciami. Odyn - bóg, który stworzył świat, ale nie rozumie tego, Thor, który chroni ludzi i bogów, ale może także ich zniszczyć w przypływie niekontrolowanego gniewu i Loke, joker z mitologii. Nie istnieje absolutne dobro lub zło, są tylko mniej lub bardziej skuteczne strategie przetrwania, a gdy nie jest to już możliwe, najlepiej umrzeć w wielkim stylu. W tym spektaklu choreograf Kenneth Flak i pisarz Tor ge Bringsvrd pytają, czy starożytne historie mają jeszcze dzisiaj coś do powiedzenia.

Kenneth Flak - zaczął występować w rodzinnej Norwegii jako aktor i muzyk w wieku 18 lat. Był współzałożycielem i szefem młodzieżowej grupy teatralnej Zork Zcene. W tym czasie uczył się też reżyserii w prestiżowej Norweskiej Akademii Teatralnej. Studiował filozofię w Oslo by porzucić ją dla Amsterdamu, gdzie w Akademii Sztuki zgłębiał sztukę mimu i teatru fizycznego. Po roku nauki zaczął brać udział w licznych projektach tanecznych i przeniósł się na wydział współczesnego tańca łącząc studia z występami. Jego niemal akrobatyczny styl zakorzeniony jest zarówno w technikach tańca współczesnego, jak i w sztukach walki (od 2005 roku posiada czarny pas ninjutsu) i zgłębianym przez lata aktorstwie (od mimu po metodę Stanisławskiego).

Od 1999 roku Kenneth pracuje z wieloma choreografami w Holandii, Norwegii, Indiach i Szwecji występując w Europie, Ameryce Północnej i Azji. W Polsce mogliśmy oglądać go w spektaklach Andre Gingrasa - CYP17 i Hypertopia.

Od 2004 roku Ken tworzy własne choreografie we współpracy i przy wsparciu Korzo Theater w Hadze, Attakkalari Centre for Movement Arts w Bangalore (Indie) oraz Dansens Hus w Oslo. Jest także kompozytorem-samoukiem i tworzy muzykę do wszystkich swoich spektakli oraz dla innych choreografów. Obecnie Kenneth pracuje jako szef prób Andre Gingrasa.

Ryuzo Fukuhara - Japonia, Martina.F.Stirn - Słowenia

Performance ,,Gravity of the Reveries"

wykonanie: Martina Stirn, Ryuzo Fukuhara

Foto: Rada Kikelj

Ryuzo Fukuhara - jest performerem, tancerzem mieszkającym w Japonii i w Słowenii. Uprawia sztukę performance w Europie od 17 lat. Zaczął przygodę z tańcem butoh w 1987 roku. W 1991 roku dołączył to grupy tanecznej Maijuk kierowanej przez słynnego japońskiego tancerza butoh Min Tanaka. Fukuhara studiował taniec butoh przy Min Tanaka w "Body Weather Farm" w Hakushu w Japonii oraz wielu innych miejscach. Po opuszczeniu zespołu zaczął występy jako solista tańca butoh. Rozwinął swój koncept "Into the layers". W 2000 roku często pracował w Czechach. Fukuhara tańczył w Japonii, Europie, Stanach Zjednoczonych. Lista jego performance zawiera prezentacje w Asian Art

Museum w San Francisco (2004), The Prague Quadrennial w 2003, The Next Wave Festival w 2002 i 2003, Alternativa Festival w 2003, The International Theatre Festival w Plzen w 2002, International Mime Festival w Korei Południowej, The International Mime Festival we Francji w 2001. Posiada też liczącą się szkołę tańca butoh, której zadaniem jest promować ten rodzaj sztuki jako ważną część Japońskiej duchowej kultury. Rozwija swoją własną metodę treningu, w której korzysta z kilku technik zaczerpniętych m.in.: od Min Tanaka i Sankai Juku.

Foto: Janusz Matuszewski

Martina Stirn - słoweńska malarka, tancerka, kostiumolog. Studiowała psychologię i malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Ljubljanie i Pradze. Wystawiała swoje prace na Słowenii, w Czechach i w Austrii. Jako tancerka i performerka współpracuje z Ryuzo Fukuhara.