powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Cyganeria" z Covent Garden w kinach Cinema City

Już od piątku, 9 kwietnia, genialna opera Giacomo Pucciniego "Cyganeria" (na zdjęciu) zagości w wiosennym repertuarze cyklu CineMAESTRO. Wybrane kina Cinema City zaprezentują znakomitą realizację dzieła włoskiego kompozytora prosto z legendarnego The Royal Opera House w londyńskim Covent Garden. Spektakl został zarejestrowany na żywo w grudniu 2009 roku, a już w kwietniu i maju 2010 roku będzie można go zobaczyć w wybranych kinach Cinema City.

"Cyganeria" to w opinii krytyków najlepsza opera Giacomo Pucciniego. Po blisko 100 latach od premiery trudno znaleźć Teatr operowy, który nie miałby tego tytułu w swoim żelaznym repertuarze. Autor zachwyca niezwykłą umiejętnością portretowania każdego bohatera w całkowicie odmienny, a zarazem naturalny sposób, tak, by widz utożsamiał się z postaciami i ich przeżyciami. Libretto opery powstało na podstawie tekstu Henriego Murgera "Sceny z życia cyganerii", któremu kompozytor nadał w burzliwym procesie twórczym jedyny w swoim rodzaju styl i urok. Opowieść o tragicznym uczuciu poety (Rudolfo) i hafciarki (Mimi), w inscenizacji z Covent Garden, gwarantuje wspaniałą rozrywkę na najwyższym poziomie.

"Dzięki pokazom możemy przenieść się do gmachu Royal Opera House Covent Garden, jednej z najstarszych i najsławniejszych scen operowych Europy. Przedstawienia baletowe i operowe wyświetlane w ramach cyklu CINEMAESTRO to światowej klasy premiery, zapewniające widzom niezapomniane wrażenia artystyczne. Ponadto, technika filmowa pozwala na obejrzenie widowisk z bliska. Widz ma wrażenie, że znajduje się na scenie w wirze akcji" mówi Bogusław Kaczyński, patron honorowy projektu CINEMAESTRO.

"Cyganeria" Giacomo Pucciniego to kolejna odsłona w ramach cyklu CineMAESTRO zarejestrowana na żywo podczas spektaklu w londyńskim The Royal Opera House. Doskonale przygotowana scenografia i kostiumy zabierają widzów w niezwykłą podróż po balzakowskim Paryżu. Międzynarodowa obsada, znakomita orkiestra pod batutą Andrisa Nelsona i porywająca historia miłosna są zapowiedzią wieczoru pełnego wyjątkowych operowych wrażeń. W roli hafciarki Mimi widzowie usłyszą i zobaczą znakomitą gruzińską sopranistkę Hiblę Gerzmawę. Partię wybranka jej serca, Rodolfa wykona rumuński tenor Teodor Ilincai. Już od 9 kwietnia widzowie kin Cinema City będą mogli przekonać się o niezwykłej finezji kompozytora i ponadczasowej sile dzieła przedstawionego

na scenie jednego z najlepiej znanych teatrów operowych na świecie.

Spektakl będzie można zobaczyć w kinach Cinema City w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu i Katowicach. W ramach cyklu CineMAESTRO odbyła się już premiera opery W.A. Mozarta "Wesele Figara", "La traviaty" G. Verdiego, "Cyrulika sewilskiego" G. Rossiniego, baletu "Śpiąca królewna" P.I. Czajkowskiego i oratorium G. F. Händla "Mesjasz". Już w maju widzowie będą mieli okazję zobaczyć operę "Don Giovanni" W.A Mozarta.

Kolejne projekcje "Cyganerii" G. Pucciniego odbędą się 13 i 22 kwietnia oraz 25 czerwca. Wszystkie spektakle cyklu CineMAESTRO opatrzone są polskimi napisami.

Szczegóły na stronie www.cinemaestro.pl

Cykl CineMAESTRO obejmie kina Cinema City:

Warszawa, Cinema City Arkadia

Kraków, Cinema City Galeria Kazimierz

Wrocław, Cinema City Korona*

Łódź, Cinema City Manufaktura

Poznań, Cinema City Plaza

Katowice, Cinema City Silesia

*repertuar w tym kinie może ulec zmianie

REPERTUAR:

Cyganeria (Bohema) - opera G. Pucciniego

09.04, godz. 19.30 - premiera

13.04, godz. 10.00

22.04, godz. 19.00

25.06, godz. 19.00

26.11, godz. 19.00