powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli

27 marca o godz. 19 na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej.

W tym roku Misterium zostanie poświęcone pamięci błogosławionej Bohaterskiej Piątki. To pięciu wychowanków poznańskiego oratorium księży salezjanów, których życie odmieniła całkowicie wojna, która wkroczyła w nie nagle i niespodziewanie. Zaangażowani w podziemną walkę z okupantem, wleczeni po siedmiu więzieniach, młodzi ludzie zostali ostatecznie skazani na śmierć i zgilotynowani w Dreźnie w 1942 r. Podczas całej swej bytności w hitlerowskich obozach dali oni przejmujące świadectwo wiary, dlatego Ojciec Święty Jan Paweł II wyniósł ich do chwały ołtarzy w 1999 r. w gronie 109 męczenników II wojny światowej.

Postaci Bohaterskiej Piątki, ich życie i droga ku świętości zostaną ukazane na wystawie rozstawionej na placu pod Dzwonem Pokoju.

Tegoroczne Misterium odbędzie się ponadto w dniu szczególnym z innego powodu. Od 1961 r., właśnie 27 marca jest obchodzony zawsze jako Międzynarodowy Dzień Teatru. Podkreślając ten fakt, pragniemy uwypuklić również artystyczny wymiar spektaklu. Tworzone bowiem w tak ogromnej skali, wespół przez amatorów (aktorów) i profesjonalistów (realizatorów), stanowi przedsięwzięcie wyjątkowe, nową jakość sztuki scenicznej w naszym kraju.

Podczas tegorocznego Misterium można będzie nabyć również wydane niedawno dwupłytowe DVD z zapisem całego spektaklu i pięcioma innymi filmami dokumentującymi dzieje i rozwój widowiska.

Na zdjęciu: Misterium na Cytadeli, Poznań 2006 r.