"39 stopni", Teatr Muzyczny, Gdynia
fot. Piotr Manasterski
Nowy Teatr zaprasza 21 marca o g. 19 do Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, ul. Jazdów 1 na kolejną odsłonę projektu Suchy Dok. Teatr bierze na warsztat najlepszy polski reportaż. Czytanie performatywne. Wstęp wolny.
Scenariusz i reżyseria: Marcin Wierzchowski
Obsada:
Wojciech Kalarus
Maria Maj
Gabriela Muskała
Agnieszka Podsiadlik
Muzyka: Michał Litwiniec
Rainer Maria Rilke przytacza w "Maltem" opowieść o chorującym królu Karolu VI, któremu pielęgniarze nocą zdzierali z ciała wgniłą we wrzody koszulę, by odkryć "na jego piersi rozropiałą ranę, w której ugrzązł żelazny amulet, ponieważ go co noc przyciskał całą siłą swojej żarliwości."
Te słowa Rilkego rzucają światło - lub cień - na powracającą cyklicznie w historii Polski debatę wokół krzyża. Czy tym, którzy krzyż z żarliwością w swoją pierś wciskają, bliżej jest do choroby czy świętości? Kim są ci, którzy próbują go z ich ciała usunąć: pielęgniarzami czy świętokradcami? Czy wreszcie usuwanie krzyża z własnego ciała jest przejawem słabości, tchórzostwa, zdrady, czy przeciwnie?
Scenariusz trzeciej odsłony projektu powstał na podstawie tekstów:
Wyrok Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu w sprawie Lautsi przeciwko Włochom
Włodzimierz Kalicki, Z krzyża zdjęci - Gazeta Wyborcza DF 98 (27/4/2009)
Jacek Hug-Bader, Madonny Polskie - Gazeta Wyborcza DF 50 (24/12/2009)
Paweł P. Reszka, Dziewica konsekrowana - Gazeta Wyborcza DF 13 (07/04/2008)
Monika Stelmach, Apostata z Olecka - Gazeta Wyborcza DF 25 (26/6/2006)
Wojciech Tochman, Bóg zapłać - Gazeta Wyborcza DF 50 (24/12/2009)
Dekonstrukcja męskości - wywiad Katarzyny Bielas z Dorotą Nieznalską. Gazeta Wyborcza Wysokie Obcasy (16/11/2002)
Suchy dok ruszył w listopadzie 2009 roku. Inspiracją była antologia reportażu wydana przez Instytut Reportażu i wydawnictwo Czarne "20. 20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła". Wśród autorów zbioru znaleźli się najlepsi polscy autorzy gatunku m.in. : Anna Fostakowska, Katarzyna Surmiak-Domańska, Artur Pałyga, Jacek Hugo-Bader, Wojciech Tochman.
Każda następna edycja to inny temat, autorzy, z każdą zmierzy się inny reżyser.
Teatr, który chce opisywać świat, może się wiele od reportażu nauczyć. Albo po prostu skorzystać z jego osiągnięć. Reportaż, jako materiał literacki spektaklu, albo sposób odreagowania zdarzeń i wydarzeń. Warszawski Suchy Dok dokumentuje przemiany, czasem błahe, czasem fundamentalne. Nadaje ton dyskusji.
Piotr Gruszczyński
Jest rok 2009. Stocznie w Polsce ulegają likwidacji lub przechodzą restrukturyzację, tymczasem z dala od morza Nowy Teatr otwiera Suchy Dok - przestrzeń, gdzie artyści związani z teatrem wezmą na warsztat "jednostki" pływające po mętnych wodach naszej rzeczywistości.
Marcin Liber, kurator cyklu
Wstęp wolny
Partnerzy:
Instytut Reportażu, Instytut Teatralny