Konkurs na dyrektora Teatru Nowego w Łodzi

02-12-2004
Po kontrowersyjnym powołaniu Grzegorza Królikiewicza na dyrektora Teatru Nowego i stłumieniu protestu aktorów tej sceny, nie ustawały wysiłki środowiska teatralnego na rzecz przeprowadznia konkursu. Krytycznie oceniono sezony Grzegorza Królikiewicza. Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki podjął decyzję, że nie przedłuży kontraktu z dotychczasowym dyrektorem. Królikiewicz pozostał na etacie reżysera Teatru Nowego, a prezydent miasta przez kilka miesięcy zwlekał z ogłoszeniem konkursu.
30-10-2010
Przypadek Królikiewicza
Grzegorz Królikiewicz jakoś przestał drażnić, właściwie przestał istnieć. W ostatnich latach głośno było o nim nie z racji artystycznych sukcesów albo i porażek, ale dzięki zaangażowaniu w ideologiczne spory, polityczne afery i środowiskowe hucpy - pisze Wojtek Kałużyński w Przekroju.
19-08-2009
Cyrk zwany Teatrem Nowym
Teatr Nowy od lat jest w światłach reflektorów. Nie dlatego, że powstają tam wybitne dzieła. Na łódzkiej scenie rozgrywa się spektakl "Władza absolutna". W rolach głównych występują tu urzędnicy miejscy, którzy sterują losami placówki tak, by regularnie rozbijała się i tonęła - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
19-08-2009
Łódź. Oświadczenie zespołu artystycznego Teatru Nowego w sprawie referendum
Do Pracowników Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka
23-05-2007
Polityka na scenie
Gdy piszę te słowa, w czwartek, jest już ponad trzy tysiące głosów poparcia dla Węgierki. Pytanie - do ilu się musi lista wydłużyć, by Schabieński się wycofał? I czy to w ogóle możliwe. I tylko czekać, jak inny komisarz na wniosek innego stowarzyszenia przemianuje inny teatr... Ileż to roboty znaleźć patronowi coś w życiorysie?! - pisze Wacław Krupiński w Dzienniku Polskim.
27-10-2006
Rola komisji kultury jest niewielka
- Jestem daleki od twierdzenia, że dyrektorem teatru musi być aktor czy reżyser, szpital ma prowadzić lekarz, a krowa zarządzać mleczarnią. W komisji zasiadają ludzie z różnych środowisk, którzy mają jakąś wiedzę o kulturze. Moim zdaniem lepiej, żeby prawdziwi artyści zajmowali się tworzeniem, a nie zarządzaniem kulturą - mówi Maciej Rakowski, który przewodniczył komisji kultury w Radzie Miejskiej Łodzi.
21-04-2006
Sukcesy włodarza kultury
- Moim sukcesem jest sprawa Teatru Nowego, którą wielu wymienia moją porażkę. Rozwiązanie tego problemu stało się przykładem tego, jak powinny wyglądać normalne relacje między samorządem a podległymi instytucjami kultury - mówi Mirosław Orzechowski, łódzki wiceprezydent do spraw kultury w rozmowie z Krzysztofem Kowalewiczem z Gazety Wyborczej - Łódź.
11-04-2006
Co zrobił dla kultury?
Mirosław Orzechowski, który od trzech i pół roku jako wiceprezydent Łodzi zajmował się sprawami kultury, został posłem LPR w miejsce Ewy Sowińskiej, którą wybrano na rzecznika praw dziecka. Co wiceprezydent podczas sprawowania władzy w Łodzi zrobił dla łódzkiej kultury? - pyta Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
03-01-2006
Rok kulturalny w Łodzi
Co nam zostanie z roku 2005? Co pozwoli zabrać się w kolejne lata XXI wieku, a przed czym historia zatrzaśnie drzwi? W życiu kulturalnym Łodzi od dawna nie zdarzyło się tyle dobrego, co wcale jednak nie znaczy, że siła tego dobrego była w stanie pokonać całe zło. Ale i tak mijający rok ocenić wypada z satysfakcjonującym zadowoleniem - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
27-06-2005
Bilans łódzkiego sezonu
Próżno szukać w Łodzi na teatralnych afiszach nazwisk takich twórców jak Jan Klata, Zbigniew Brzoza, Maja Kleczewska, Łukasz Kos, Anna Augustynowicz, nie mówiąc o Pawle Miśkiewiczu, Grzegorzu Jarzynie czy Krzysztofie Warlikowskim. Pomyśleć, że kiedyś w Łodzi swoje spektakle tworzyli między innymi Jerzy Grzegorzewski, Tadeusz Bradecki, Jerzy Zegalski i Kazimierz Dejmek - Michał Lenarciński podsumowuje mijający sezon artystyczny.
17-06-2005
Burzliwe losy Teatru Nowego
Choć najnowocześniej wyposażony i położony w sercu miasta, Teatr Nowy ma pecha. Personalnego - o niespokojnych sezonach w łódzkim Teatrze Nowym pisze Leszek Karczewski.
11-06-2005
Łódź. Cenzurka dla Zelnika
Setny dzień rządów dyrektora artystycznego Jerzego Zelnika [na zdjęciu] - podsumowują aktorzy Teatru Nowego na alternatywnej stronie internetowej.
28-05-2005
Łódź. Marka kultury
Posiadanie silnej marki to nieomal gwarancja sukcesu. W Łodzi trudno dziś dostrzec, by instytucje w sposób spektakularny zabiegały o krajową renomę, nie mówiąc o światowej - pisze Michał Lenarciński.
29-03-2005
Nie pcham się na afisz
- Z nudą w teatrze nie walczę przy pomocy pornografii, chamstwa, agresji słowa i obyczaju. Śmieszy mnie to infantylne i bardzo "trendy" obalanie tabu - dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi JERZY ZELNIK o swoich planach.
21-02-2005
Łódź. Królikiewicz odejdzie z Nowego
Grzegorz Królikiewicz [na zdjęciu], były dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi, nie będzie już tu pracował.
11-02-2005
Łódź. Instruktaż konkursów ustawionych
Grupa aktorów Teatru Nowego, prowadząca alternatywną stronę internetową swojej sceny, sformułowała zasady pomocne w konkursach z góry przesądzonych.
02-02-2005
Łódź. Zelnik zmienia afisz
Spektakle skreślone przez Grzegorza Królikiewicza przywraca na afisz jego następca Jerzy Zelnik. Znów będzie można obejrzeć: "Chłopców", "Hamleta" [na zdjęciu], "Zazdrość"...
26-01-2005
Łódź. Jerzy Zelnik o swoim zwycięstwie
Jerzy Zelnik [na zdjęciu] wygrał konkurs na dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi. Za kilka dni dostanie oficjalną nominację. Zapowiada, że ściągnie do Nowego znanych reżyserów.
26-01-2005
Łódź. Zelnik wizytował Teatr Nowy
Jerzy Zelnik [na zdjęciu] , przyszły dyrektor artystyczny Teatru Nowego w Łodzi, zwiedził wczoraj [25 stycznia] przyszłe miejsce pracy i obejrzał bajkę "Tajemniczy ogród".
25-01-2005
Łódź. Zelnik zastąpi Królikiewicza
Jerzy Zelnik [na zdjęciu] zastąpi Grzegorza Królikiewicza na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.
24-01-2005
Łódź. Wybierają dyrektora Nowego
Prawdopodobnie dzisiaj [24 stycznia] poznamy nazwisko nowego dyrektora artystycznego łódzkiego Teatru Nowego.
20-01-2005
Łódź. Zelnik dyrektorem Nowego?
Część odrzuconych kandydatów na dyrektora Teatru Nowego uważa, że komisja ma już swojego faworyta. Miałby nim być znany aktor Jerzy Zelnik, niekryjący chrześcijańskich przekonań.
18-01-2005
Łódź. Królikiewicz odpadł w przedbiegach
Grzegorz Królikiewicz [na zdjęciu] nie będzie dyrektorem artystycznym Teatru Nowego w Łodzi, nie znalazł się bowiem w finałowej dziewiątce kandydatów na to stanowisko.
18-01-2005
Łódź. Wybrano 9 kandydatów do Nowego
Znane są już nazwiska kandydatów do fotela dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.
15-01-2005
Łódź. Konkurs na dyrektora w Teatrze Nowym
O fotel szefa artystycznego Teatru Nowego walczy 18 kandydatów. Wśród nich Jerzy Zelnik [na zdjęciu].
14-01-2005
Łódź. Konkurs na dyrektora Nowego trwa
W łódzkim Teatrze Nowym kończy się kadencja kontrowersyjnego Grzegorza Królikiewicza. O fotel szefa artystycznego stara się 18 kandydatów z całej Polski. Właśnie zakończyło się przyjmowanie ofert konkursowych. Komisja listę kandydatów ogłosi 17 stycznia. "Gazeta" dotarła do kilku osób, które przyznały, że stanęły do konkursu. Duże szanse na wygraną ma Jerzy Zelnik [na zdjęciu].
14-01-2005
Łódź. Królikiewicz wśród 18 kandydatów na dyrektora Nowego
O fotel szefa artystycznego walczy 18 kandydatów. W ostatniej chwili dołączył do nich Grzegorz Królikiewicz [na zdjęciu].
11-01-2005
Łodź. Na razie siódemka kandydatów do Nowego
10 stycznia upłynął termin zgłaszania kandydatur na dyrektora artystycznego. Kadencja obecnego szefa Grzegorza Królikiewicza kończy się 31 stycznia. Do wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi do wczoraj [10 stycznia] wpłynęło siedem ofert: sześć przyniesiono osobiście, jedną nadesłano.
10-01-2005
Łódź. Kandydaci na dyrektora Nowego
Piotr Szczerski (Kielce), Jan Nowara (Kalisz, Rzeszów), Julia Wernio (Gdynia), Zbigniew Marek Hass (Olsztyn), Piotr Bogusław Jędrzejczak (Zielona Góra) to nazwiska byłych dyrektorów teatrów, którzy - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - starają się o posadę dyrektora artystycznego łódzkiego Teatru Nowego.
05-01-2005
Łódź. Nikt nie chce być dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi?
Fotel szefa artystycznego Teatru Nowego czeka na zainteresowanych, a tych - jak na lekarstwo, choć zgłaszać się można jeszcze tylko do 10 stycznia.
02-12-2004
Łódź. Konkurs na dyrektora Nowego
Rusza konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Nowego!. Dzisiaj [2grudnia] w prasie lokalnej i ogólnopolskiej ukaże się ogłoszenie o konkursie. Znajdą się w nim warunki dla kandydatów. Zainteresowani mają 30 dni na zgłoszenie się do konkursu.
01-12-2004
Łódź. Będzie konkurs w Nowym
Najprawdopodobniej dziś [1 grudnia] prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki ogłosi skład komisji konkursowej, a tym samym konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego łódzkiego Teatru Nowego.
05-11-2004
Łódź. Jak prezydent Kropiwnicki rządzi kulturą
Coś niezwykłego dzieje się w instytucjach kultury, podlegających prezydentowi Łodzi. Oczekiwane efekty artystyczne całkowicie wyparte zostały przez nieoczekiwaną karuzelę stanowisk, gonitwę pomyłek i niekonsekwencji.
28-10-2004
Królikiewicz powraca
GRZEGORZ KRÓLIKIEWCZ po czteromiesięcznej przerwie znów został szefem artystycznym łódzkiego Teatru Nowego. Wczoraj [27 października] pełnienie tych obowiązków powierzył mu Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi.
28-10-2004
Łódź. Królikiewicz znowu dyrektorem artystycznym Nowego
Grzegorz Królikiewicz [na zdjęciu] znów jest na stanowisku dyrektora artystycznego Teatru Nowego. Taką decyzję podjął Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, któremu podlega scena przy ul. Zachodniej.
07-07-2004
Konkurs na dyrektora łódzkiego Nowego we wrześniu
Wczoraj [5 lipca] prezydent Łodzi zagwarantował przeprowadzenie we wrześniu konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Nowego.
05-06-2004
Bez konkursu w Łodzi
Konkurs na stanowisko dyrektora Teatru Nowego w Łodzi będzie odsunięty w czasie, bo nie ma przepisów wykonawczych o składzie komisji i regulaminie wyłaniania dyrektora. W związku z tym Mirosław Orzechowski, wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za kulturę, złożył pisemną prośbę do prezydenta Łodzi o przedłużenie kadencji obecnego szefa artystycznego Grzegorza Królikiewicza. Jego roczna umowa kończy się 7 lipca.
05-06-2004
Królikiewicz zostaje
Wbrew wcześniejszym deklaracjom władze Łodzi nie przeprowadzą przed wakacjami konkursu na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Nowego. Wszystko wskazuje, że przez kolejny rok będzie nim prof. Grzegorz Królikiewicz, któremu kontrakt kończy się 7 lipca.
27-05-2004
Na razie Królikiewicz
Teatr Nowy w Łodzi czeka konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego. Urzędnicy odwlekają go w czasie, piętrząc sztuczne problemy - ustaliła "Gazeta".
26-04-2004
Królikiewicz i konkurencja
Czy Grzegorz Królikiewicz zostanie ponownie dyrektorem artystycznym "Nowego"? W maju prezydent Łodzi ogłosi prawdopodobnie konkurs na stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi.