powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Olsztyn. Odszedł Stefan Kąkol

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 13 lutego 2005r. odszedł od nas Stefan Kąkol, aktor Teatru Jaracza w Olsztynie, związany z tą sceną przez 40 lat.

Był artystą i człowiekiem w dawnym, szlachetnym stylu, z dużym poczuciem etyki zawodowej

i koleżeńskiej. Stworzył wiele niezapomnianych i wyrazistych ról. Człowiek Teatru współtworzący historię olsztyńskiej sceny i kultury naszego regionu.

Będzie Go nam bardzo brakowało.

Na znak żałoby przed budynkiem Teatru zostały opuszczone flagi do połowy masztów.

STEFAN KĄKOL - rocznik 1929, ze sceną związany nieprzerwanie od 1952 roku. Aktor scen Opola, Elbląga, Grudziądza, Białegostoku, Gdańska (Wybrzeże), Częstochowy, Jeleniej Górze. W Olsztynie pracował w latach 1955 - 59, a od 1973 zadomowił się tu już na stałe. W ciągu 50 lat stworzył na scenie wiele znaczących ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu. Emploi aktora charakterystycznego pozwoliło mu zagrać bardzo zróżnicowane postaci od komediowych, poprzez liryczne, farsowe do tragicznych. To m.in. Arlekin w "Sprytnej wdówce", Kazio w "Żołnierzu Królowej Madagaskaru", Sakowicz w "Potopie", Osip w "Rewizorze", Koryfeusz w "Antygonie", Fredericks w "Locie nad kukułczym gniazdem", Kuruta w "Nocy listopadowej", Ksiądz w "Weselu", Pincou w "Opiekunie mojej żony", "Zdechlak" we "Śnie nocy letniej", Belzebub w "Igraszkach z diabłem".

Wystąpił też w wielu filmach i serialach jako wyrazisty aktor drugiego planu. Był człowiekiem bardzo oddanym pracy i nawet, mimo statusu emeryta - bardzo aktywnym zawodowo. W ciągu wielu lat działał społecznie ciesząc się szacunkiem kolegów z zespołu. Za swoją działalność artystyczną i społeczną otrzymał: Złoty Krzyż Zasługi (1975), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1981) oraz odznaczenia regionalne i resortowe.