Podsumowanie sezonu 2005/2006

20-06-2006
21-03-2007
Lubelskie teatry 2006
Jesteśmy być może zagłębiem talentów, ale eksportowym. Jesteśmy być może świetni, ale w naiwnej propagandzie sukcesu lubelskiej kultury i w kolejnych personalnych i instytucjonalnych aferach. Pora zatem ogłosić - król jest nagi! - rok 2006 w lubelskich teatrach podsumowuje Grzegorz Kondrasiuk w dwumiesięczniku Lublin. Kultura i społeczeństwo .
11-08-2006
Wzloty i upadki; czyli podsumowanie minionego sezonu operowego
Mimo że zrealizowano sporo premier, to jednak trudno doszukać się w nich ważkiego wydarzenia artystycznego, znacznie łatwiej kilku dyskusyjnych - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
11-08-2006
Wzloty i upadki; czyli podsumowanie minionego sezonu operowego
Mimo że zrealizowano sporo premier, to jednak trudno doszukać się w nich ważkiego wydarzenia artystycznego, znacznie łatwiej kilku dyskusyjnych - pisze Adam Czopek w Naszym Dzienniku.
03-08-2006
Detaliści i rozśmiszacze
Minął kolejny sezon teatralny. Nie wszystko, co godne uwagi, zdołaliśmy opisać. Bijąc się w piersi, przed następnym sezonem nadrabiamy zaległości - piszą w Przekroju Łukasz Drewniak i Jacek Sieradzki.
30-07-2006
Zbliżające się przesilenie
Jeśli przyjmiemy, że tocząca się na łamach "Tygodnika" dyskusja wokół "nowych niezadowolonych" wskazuje na istotne przewartościowania w polskim teatrze, to stwierdzić trzeba, że ubiegły sezon nie przyniósł przełomu, a tylko pogłębił ferment - pisze Marcin Kościelniak w Tygodniku Powszechnym.
27-07-2006
Stojąc na ramionach gigantów
Ubiegły sezon w polskim teatrze nie był wybitny. W pewnym sensie można go jednak uznać za przełomowy - poczyniono wiele kroków w dobrym kierunku - pisze Anna R. Burzyńska w Tygodniku Powszechnym.
24-07-2006
Przegrupowanie sił i środków
To był sezon zmian na mapie teatralnej. Zapoczątkowany w latach poprzednich run na powoływanie nowych scen o rozmaitym statusie organizacyjnym (fundacje, stowarzyszenia, sceny prywatne, impresariaty, agencje produkcyjne) zbliża się do apogeum - pisze Tomasz Miłkowski w Przeglądzie.
14-07-2006
Balet niejedno ma imię
Nie jestem orędownikiem konceptualnego teatru tańca bo nie przepadam za formą, w której gadanie przyćmiewa taniec. Nie zawsze podoba mi się do końca to, co proponuje Joanna Leśnierowska. Ale konsekwencja i upór, z jakim propaguje ona w Poznaniu nowy taniec, zasługuje na uwagę. Autorka projektu "Stary Browar - nowy taniec" zmierza pod prąd mieszczańskim nawykom, a nawet poszukiwaniom teatru tańca, z jakimi możemy się spotkać w Polskim Teatrze Tańca - pisze Stefan Drajewski w Głosie Wielkopolskim.
13-07-2006
Nie tylko kukiełki
- Niestety, ciągle teatr lalek jest postrzegany jako teatr kukiełek. A przecież nie jest tak. Jesteśmy teatrem wielu form plastycznych, a kukiełka jest tylko jedną z technik, których używamy w codziennej pracy. Po części jest to wina krytyków, którzy zbyt pochopnie oceniają ten rodzaj realizacji - dyrektor Zbigniew Niecikowski podsumowuje sezon w szczecińskiej Pleciudze w rozmowie z Anetą Dolegą z Kuriera Szczecińskiego.
06-07-2006
Sezon ewolucyjny
W Warszawie rewolucji na razie nie ma, jest ewolucja - sezon teatralny podsumowuje Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
05-07-2006
Ofensywa młodości
Zakończony sezon to ofensywa młodości. Łódź zdominowała energia absolwentów Filmówki - Leszek Karczewski podsumowuje w Gazecie Wyborczej - Łódź teatralny sezon 2005/2006 w Łodzi.
04-07-2006
Do Europy w tempie moderato
Miarą pozycji teatru operowego, szczególnie tego o statusie sceny narodowej, nie jest tylko repertuar. Ważna jest także jego realizacja - obecność śpiewaków o światowej renomie, dobra orkiestra, świetnie brzmiący, elastyczny aktorsko chór, reżyser z wizją przedstawienia i sprawne zaplecze techniczne - pisze Daniel Cichy w Tygodniku Powszechnym
30-06-2006
Do domu - zamykamy (...czyli miniony sezon na krakowskich scenach)
Z jednej strony napastliwy bełkot plakatowych, wiecznie zdyszanych rewolucjonistów scenicznych. Legion ich, nawet dwa legiony. Nieprzyjemnie tupią, gdy idą, zwłaszcza że zawsze kupą łażą. Z drugiej - kilku, może kilkunastu tych, co na kanwie swej wobec Molierów i Szekspirów zrozumiałej bezradności pragną dotknąć w sobie choć jednego czystego dźwięku. I tym dźwiękiem sprawić radość słuchającym - pisze Pawł Głowacki w Dzienniku Polskim.
29-06-2006
Po sezonie
- Dużo energii straciliśmy na boje wewnętrzne, kiedy odszedł dyrektor Pietras. W związku z tym wiele rzeczy dotyczących restrukturyzacji teatru, reformy administracyjnej nie posunęło się do przodu. Ale jeśli chodzi o wydarzenia artystyczne, to udało nam się niemal wszystko - mów dyrektor Opery Narodowej Mariusz Treliński w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem z Gazety Wyborczej.
28-06-2006
Apetyt mile zaostrzony
Mamy za sobą pierwszy sezon nowej dyrekcji Teatru Wielkiego. Wzbudził on wiele emocji, zachwytów, kontrowersji, a przede wszystkim pytań. Mariusz Treliński chce tworzyć nowoczesny teatr operowy. Najważniejsze pytanie, jakie po tym sezonie powinna sobie postawić dyrekcja TW to czy i w jakim procencie może sobie pozwolić na to ryzyko, kierując instytucją tak wielką, tak ważną i z takimi tradycjami jak Opera Narodowa - pisze KKG w Życiu Warszawy.
28-06-2006
Sezon wielką literą
Skończył się pierwszy, pełny, nowy sezon w Teatrze Wielkim w Warszawie. Operę przekształca się przez wiele lat, ale kierunek zmian można już spostrzec na samym początku - pisze Michał Bristiger w Tygodniku Powszechnym.
28-06-2006
Teatr silny aktorstwem
Za najlepsze przedstawienie minionego sezonu uważam "Kosmos" Witolda Gombrowicza w adaptacji i reżyserii Jerzego Jarockiego w warszawskim Teatrze Narodowym z porywającą kreacją Zbigniewa Zapasiewicza. I właśnie aktorom ten sezon zawdzięcza najwięcej. To oni przyciągali do teatru - pisze Janusz R. Kowalczyk w Rzeczpospolitej.
27-06-2006
Trudny sezon w Kochanowskim
Opolski zespół zakończy sezon artystyczny na scenie warszawskiego Teatru Małego, gdzie pokaże "Ifigenię w Aulidzie" wg Eurypidesa. Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor "Kochanowskiego", ocenia jednak mijający sezon jako bardzo trudny. Nie udało się zrealizować wszystkich planów repertuarowych - pisze Iwona Kłopocka w Nowej Trybunie Opolskiej.
21-06-2006
Koszalin. Sezon w BTD bez fajerwerków
Andrzej Plata i Wojciech Rogowski [na zdjęciu] zostali aktorami sezonu 2005/06 w Bałtyckim Teatrze Dramatycznym. Wynik plebiscytu ogłoszono podczas sobotniej gali kończącej sezon artystyczny w teatrze.
20-06-2006
Premiera za premierą
Aż dziesięć premier. Znane w całej Polsce gwiazdy na scenie. Wszystko to można było zobaczyć w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku w kończącym się sezonie 2005/2006 - pisze Marta Romańczuk w Gazecie Współczesnej.
20-06-2006
Sezon inny niż wszystkie
O Teatrze Dramatycznym w Białymstoku piszę już lat naście, a jeszcze takiego sezonu nie widziałem. Liczba premier (dziesięć) jak za Andrzeja Jakimca, poziom artystyczny, jak za Andrzeja Karolaka, udry z aktorami niemal tak zajadłe, jak w okresie krótkiej i burzliwej dyrektury Piotra Kowalewskiego - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
20-06-2006
Słaby sezon warszawski
Kończy się sezon, który upłynął pod znakiem buńczucznych haseł bez pokrycia, nachalnej promocji słabeuszy i kłopotów niezależnych scen. Nudno już było. Tak głupio jak w tym sezonie - jeszcze nie. Mijający sezon obfitował nie tyle w dobre spektakle, co w manifesty i listy otwarte ludzi teatru - pisze Iza Natasza Czapska w Życiu Warszawy.
19-06-2006
Atrakcyjne premiery przykrywają stare problemy
W Operze Narodowej rozpoczął się proces odświeżania repertuaru i unowocześniania sposobu prezentacji klasycznych dzieł, by pozyskać nową publiczność. Uznać to trzeba za sukces, który wszakże nie powinien przysłonić nierozwiązanych od lat problemów największego teatru w Polsce - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
16-06-2006
Olsztyn. Mundialowa promocja w Jaraczu
15-06-2006
Palmę pierwszeństwa dzierży Jaracz
Choć łódzkie teatry przygotowały 35 premier scenicznych i kilka czytanych, a recenzenci przyznali dziesięć Złotych Masek, mijający sezon teatralny trudno uznać za wybitny. Właściwie nie można nawet nazwać go dobrym; nosił wszelkie cechy bezbarwnego średniactwa - pisze Michał Lenarciński w Dzienniku Łódzkim.
13-06-2006
Męki widowni
Kończy się sezon w łódzkich teatrach. Przed widzami postawił nowe wymagania: żądał wytrzymałych siedzeń i wytrzymałych uszu - pisze Leszek Karczewski w Gazecie Wyborczej - Łódź.
12-06-2006
Łódź. Złote Maski rozdane
Recenzenci po raz 15. przyznali Złote Maski. Rozdali je w sobotę [10 czerwca] w Teatrze im. Jaracza