Lublin. Kalendarium kultury 2010 roku

Wielkie nazwiska, wspaniałe koncerty i premiery - tak w skrócie przedstawia się rok 2010 w lubelskiej kulturze.

«2009 był dla kultury rokiem rewelacyjnym (zwłaszcza jeśli chodzi o koncerty) i naprawdę trudno będzie teraz sprostać wymogom nieco rozbestwionej publiczności. Udane koncerty "chodziły" w Lublinie nie parami, ale wręcz stadami, więc żeby zaspokoić zaostrzone apetyty organizatorzy będą musieli stanąć na głowie. W najlepszym przypadku.

Starają się więc i zapraszają coraz większe nazwiska. W 2010 ci najwięksi to John Scofield, gigant jazzowej gitary, który zagra u nas po raz pierwszy, Francuz Richard Galliano (wirtuoz akordeonu), awangardyści Lou Reed, John Zorn i Laurie Anderson na festiwalu Kody i kompozytorzy współcześni na tej samej imprezie: Arvo Pärt i Philip Glass.

A propos współczesnej muzyki - jej znawcy powinni zwrócić uwagę na kwietniowe Forum Muzyki Współczesnej, bo to wyjątkowa okazja, żeby posłuchać twórczości Pawła Mykietyna - niezwykle zdolnego polskiego twórcy. Zaś fani hip-hopu niech ostrzą sobie zęby na O.S.T.R.-a w Graffiti.

A tak w ogóle rok 2010 będzie nieoficjalnym Rokiem Gaby Kulki. Utalentowana piosenkarka zaśpiewa w Lublinie prawdopodobnie czterokrotnie (a może i pięciokrotnie, bo i takie chodzą słuchy).

Ciekawie szykuje się też sezon w Teatrze Andersena (np. premiera "Trzech muszkieterów") i w Osterwie (choćby "Makbet" w reżyserii Leszka Mądzika). Z kolei Teatr Muzyczny planuje opery w oryginalnym języku, co na pewno docenią koneserzy.

Mówiąc krótko: w 2010 nie będziemy się nudzić. Czego sobie i Czytelnikom gorąco życzy redakcja Kuriera Lubelskiego.

8 stycznia

"TRZECH TENORÓW"

Koncert noworoczny w filharmonii. Dariusz Stachura, Adam Zdunikowski i Paweł Skałuba wykonają arie, pieśni Jana Kiepury, pieśni neapolitańskie i latynoamerykańskie. Bilety 80-100 zł (kasa FL)

16 stycznia

ČAČI VORBA W HADESIE

Maria Natanson, odpowiedzialna w Čači Vorba za śpiew, grę na skrzypcach, tureckim kemence i altówce węgierskiej, nie bez kozery została laureatką lubelskiej nagrody artystycznej "Żurawie" w 2009 r. Dzięki niej i jej kolegom z zespołu muzyka cygańska, karpacka i bałkańska na dobre zagościła w Lublinie. Bilety 20 zł.

17 stycznia

POŻEGNANIE Z "IDIOTĄ"

Żegnamy spektakl w reżyserii Krzysztofa Babickiego w Osterwie, oparty na powieści Fiodora Dostojewskiego. W roli prostodusznego Idioty, "bożego głupca", rozdartego między uczuciem do dwóch kobiet występuje Szymon Sędrowski.

17 stycznia

MARCIN DANIEC

Słynny kabareciarz pojawi się w Filharmonii Lubelskiej z całkiem nowym programem. Naigrywaniu się "z panów z góry" będą towarzyszyły, oczywiście, piosenki. U boku Dańca wystąpią Tadeusz Krok i Zbigniew Seroka. Bilety 50-60 zł (kasa FL).

19 stycznia

CZERWONY TULIPAN

Trochę kabaret, a trochę grupa wykonująca poezję śpiewaną zagra w Hadesie. Olsztyńska formacja niemal od zawsze związana jest z restauracją Cwalinów, więc wybór miejsca na koncert był oczywisty. Mniej oczywisty jest wybór repertuaru kwartetu, który ma na koncie kilkadziesiąt piosenek. Bilety 30 zł.

22 stycznia

WAKE UP IN EVERYTHING

Premierowy spektakl Teatru Maat Projekt w reżyserii i według koncepcji Tomasza Bazana. Przedstawienie jest wynikiem indywidualnego podejścia poszczególnych artystów do wspólnych doświadczeń. Teatr Maat Projekt wielokrotnie doceniany w kraju i za granicą czerpie z różnych kultur i technik tanecznych. Bilety 10-20 zł (kasa CK).

22 stycznia

TURBO W GRAFFITI

Kto, jeśli nie Turbo, podłożył fundamenty pod polski heavy metal? Kto, jeśli nie Turbo miał na pokładzie największe nazwiska polskiego ciężkiego grania (żeby wymienić Grzegorza Kupczyka, Roberta "Litzę" Friedricha czy Wojciecha Hoffmanna). Kto, jeśli nie Turbo przyciągnie do Graffiti setki fanów metalu?

22 stycznia

JAZZOWY PGR W HADESIE

PGR to jazzowo-folkowy projekt puzonisty Grzegorza Rogali z udziałem Sagit Zilbermana (saksofon) i Cezarego Konrada (perkusja). Bilety 30 zł.

23 stycznia

HARRIET LEWIS I JBBO

Świetna amerykańska wokalistka Harriet Lewis znów odwiedzi Lublin i ponownie towarzyszyć jej będzie Jazz Band Ball Orchestra, najstarszy polski big band, grający jazz tradycyjny. Zagrają w filharmonii. Bilety 60 zł.

27 stycznia

KAZIK NA ŻYWO

To nie będzie koncert, to będzie święto. Kazik Na Żywo reaktywowany, odświeżony i wypucowany. Z lekko zmienionym składem, ale tym samym liderem (Kazikiem Staszewskim, w razie gdyby ktoś nie wiedział). Koncert w Graffiti. Bilety 47-57 zł.

29 stycznia

MOLESTA W GRAFFITI

Legenda miejskiego hip-hopu. Żaden tam bauns, żadne tam bling-bling. Tu nie ma tekstów o szybkich wozach i szampanie. Vienio i reszta ekipy walą prosto z mostu i bez pardonu.

29 stycznia

MITCH & MITCH

Mitch & Mitch to najprawdopodobniej najbardziej niedoceniony zespół w kraju. Naprawdę, nie wiemy dlaczego kapela z takim umiejętnościami, poczuciem humoru i ciekawym wizerunkiem nie podbiła jeszcze list przebojów.

Koncert w Andersenie. Bilety 20-25 zł.

30 stycznia

TARTUFFE W OSTERWIE

Premiera "Tartuffe albo szalbierz" w reżyserii Bogdana Toszy w Teatrze im. J. Osterwy. W roli Tartuffe'a Szymon Sędrowski.

6 lutego

IN VITRO GRA OTELLA

Premiera "Ja się ciebie nie boję, Otello". Sztuka Artura Pałygi na podstawie "Otella" w reżyserii Joanny Lewickiej w ramach Sceny Prapremier InVitro.

7 lutego

HANNA BANASZAK

Recital Hanny Banaszak w filharmonii. Polska piosenkarka jest artystką wszechstronną. Występuje na scenach sal koncertowych, filharmonii, oper i teatrów. Jest także autorką tomiku poetyckiego pt. "Zamienię Samolubie na Szczodruchy". Bilety 50/60/70 zł.

12-14 lutego

CARMEN W MUZYCZNYM

Do tej pory, wystawiając operę Bizeta, Muzyczny musiał iść na pewne kompromisy - część spektaklu była wystawiana w języku polskim. Jednak odkąd Teatr Muzyczny zakupił tablicę LED, na której można wyświetlać tłumaczenia libretto, można prezentować dziewiętnastowieczne dzieło w oryginale.

14 lutego

"DZIWNA PARA"

Komedia Neila Simona z Cezarym Żakiem i Arturem Barcisiem (duet znany z "Miodowych lat") w rolach głównych. Głównymi bohaterami są dwaj kumple Oskar i Feliks, których dzieli wszystko z wyjątkiem zamiłowania do pokera. Spektakl w Centrum Kongresowym UP. Bilety 75-85 zł (kasa Agencji N'n'n w budynku filharmonii).

27 lutego

SPIĘTY I ANTYSZANTY

Spiętemu znudziły się szczury lądowe z Lao Che i zdecydował nagrać w pełni morską płytę z szantami. Wyszło mu to nadzwyczaj dobrze, biorąc pod uwagę, że jego rodzinny Płock od lat bezskutecznie walczy o dostęp do morza. Ale też Spięty nie potraktował pieśni morza dosłownie. Bo i kto to widział, żeby w szantach stosować aranżacje ocierające się o electro? Bilety 20 zł.

Druga połowa lutego

RÓŻYCKI W HADESIE

Lubelski bard rozpocznie serię koncertów prezentujących jego długo oczekiwany debiutancki album "Erotyk zza kiosku". Pierwszy z nich odbędzie się w Hadesie.

5 marca

QUINTOPHONIC I DĘBSKI

Quintophonic to Q4Q Duo (tworzą go artyści Filharmonii Łódzkiej: Małgorzata Korpysz i Tomasz Gołębiewski) połączony z Leszek Kułakowski Trio (Leszek Kułakowski - fortepian, Jacek Pelc - perkusja, Piotr Kułakowski - kontrabas). Gościem specjalnym będzie Krzesimir Dębski.

5-6 marca

KONCERT FLAMENCO

Choni Perez to pseudonim artystyczny Asunción Pérez - hiszpańskiej tancerki z Sewilli, która tańca uczyła się u największych gwiazd tańca flamenco: José Granero, Manolete, Eva Yerbabuena, Javier Barón, Milagros Mengíbar, Javier Latorre, Israel Galván czy José Antonio. To właśnie ona wystąpi w filharmonii. Na Dzień Kobiet jak znalazł.

marzec

NIEZNOŚNE SŁONIĄTKO

Premiera "Nieznośnego słoniątka" w reżyserii Jacka Malinowskiego w Andersenie. Opowieść na podstawie opowiadań Rudyarda Kiplinga o małym słoniu, który nie umie się powstrzymać przed zadawaniem pytań.

7 marca

BOGUSŁAW MORKA

Koncert znanego polskiego śpiewaka w filharmonii promuje płytę "Be my love". W programie lubelskiego występu znajdą się słynne utwory m.in. "La vie enr rose", "Fascination", "Be My Love", "Moon River", "Love Story". Wspólnie z tenorem wystąpi zespół Allegro. Bilety 70-80 zł (kasa FL).

12 marca

ALOSZA AWDIEJEW

Artysta legendarnej Piwnicy pod Baranami, a także językoznawca i nauczyciel akademicki nie ma sobie równych w bawieniu publicz-ności. Piosenki poprzedza dowcipnymi komentarzami. Wspólnie z nim wystąpią gitarzysta Marek Piątek i Kazimierz Adamczyk, kontrabasista i jazzman. Występ w filharmonii.

14 marca

"KOBIETA PIERWOTNA"

"Kobieta pierwotna" to spektakl w reżyserii Arkadiusza Jakubika, który odbędzie się w Teatrze Muzycznym. W monodramie Hanna Śleszyńska w zabawny sposób szuka odpowiedzi na pytanie, czy szukanie swojej drugiej połowy jest misją z góry przegraną. Przez pryzmat jej poszukiwań kształtuje się obraz współczesnego mężczyzny i jego wad.

14 marca

GENESIS KLASYCZNIE

Połączenie głosu wokalisty Genesis, Raya Wilsona z umiejętnościami muzyków Berlin Symphony Ensemble. Na scenie pojawią się także muzycy z zespołu Stiltskin (byłego zespołu Wilsona). Koncert w filharmonii. Bilety 150 zł (kasa FL).

20 marca

MICHAŁ BAJOR

Wspólnie z zespołem Bajor zaprezentuje piosenki Marka Grechuty i Jonasza Kofty. Koncert promuje jego ostatni, szesnasty w karierze album. Na dwóch płytach znajdują się utwory legendarnych wykonawców w interpretacji Bajora. Koncert w Filharmonii. Bilety 40/50/60 zł (kasa n'n'n, budynek FL).

21 marca

JANUSZ RADEK

Wykonawca zwany "człowiekiem orkiestrą" i "Marlonem Brando wokalistyki". Podobno potrafi zaśpiewać wszystko. W jego lubelskim repertuarze znajdą się m.in.: piosenki Marka Grechuty, Czesława Niemena oraz Agnieszki Osieckiej. Koncert w filharmonii. Bilety 70-80 zł (kasa FL).

26 marca

LAO CHE W GRAFFITI

Tego zespołu nie trzeba nikomu przedstawiać. Koncerty "siedmiu nie zawsze wspaniałych" to lep na studentów. Od czasu, gdy nagrali album "Powstanie warszawskie". Każdy ich koncert przyciąga do sal tłumy, o jakich inni muzycy mogą tylko pomarzyć...

27 marca

"BIAŁY DMUCHAWIEC

Prapremiera "Białego dmuchawca" w reżyserii Krzysztofa Babickiego W Teatrze im. J. Osterwy. Autorem jest 24-letni Mateusz Pakuła, laureat konkursu dla młodych, polskich dramaturgów.

28 marca

RAZ, DWA, TRZY

W 2010 r. niezwykle popularny zespół będzie obchodzić swoje 20-lecie istnienia. Adam Nowak i spółka ponownie zagrają w Centrum Kongresowym UP.

29 marca

FESTIWAL BEETHOVENA

Warszawski Festiwal Beethovenowski jest perłą w koronie polskiej muzyki. Prestiżowy, ze świetną obsadą muzyczną, nie byle jakim patronem i nie byle jakimi organizatorami (jest wśród nich m.in. Elżbieta Penderecka). W tym roku po raz pierwszy zawita do Lublina, za sprawą dyrekcji Filharmoniii Lubelskiej. Wystąpią soliści Filharmonii Wiedeńskiej w repertuarze w programie "Przyjaciele Chopina".

9 kwietnia

O.S.T.R. W GRAFFITI

Mistrz polskiego hip-hopu, człowiek otoczony niebywałym szacunkiem nie tylko przez ludzi z hiphopowego środowiska, łódzki raper O.S.T.R. wystąpi w Graffiti z pochodzącym z New Jersey członkiem grupy Artifacts El Da Sensei.

10 kwietnia

ANITA LIPNICKA

Koncert w filharmonii promuje solowy projekt Lipnickiej (po siedmiu latach współpracy z Johnem Porterem) "Hard Land Of Wonder". Była wokalistka zespołu Varius Manx płytę nagrywała w Anglii, a w Polsce ukazała się w listopadzie. Bilety 70-80 zł (kasa FL)

11 kwietnia

STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO

SDM kolejny raz zagra w Centrum Kongresowym. Grupa na początku działała jako duet wokalno-gitarowy. Tworzyli go Krzysztof Myszkowski i Andrzej Sidorowicz. Później dołączyli inni wykonawcy, a ich skład wciąż się zmieniał. Bilety 35-40 zł (kasa n'n'n, budynek FL)

12-16 kwietnia

MUZYKA WSPÓŁCZESNA

Forum Sztuki Współczesnej to pięć kwietniowych dni w filharmonii poświęconych sztuce współczesnej. W repertuarze dzieła wybitne, jak np. XV Symfonia Szostakowicza. My chcemy zwrócić szczególną uwagę na dwa wydarzenia: koncert specjalny z okazji nadania tytułu Honorowego Obywatela Lublina Prof. Andrzejowi Nikodemowiczowi i lubelską premierę "Sonetów Szekspira" Pawła Mykietyna, najgorętszego nazwiska wśród młodych polskich kompozytorów.

16-17 kwietnia

"HRABIA LUXEMBURG"

Premiera "Hrabiego Luxemburg" w Teatrze Muzycznym. Operetka Franza Lehára obfituje w arystokratyczne intrygi, miłostki i "to, co nas podnieca", cytując Marylę Rodowicz, czyli duże pieniądze. A raczej ich brak. O co chodzi? Nie zdradzimy tajemnicy. Zapraszamy na premierę.

17 kwietnia

"KLIMAKTERIUM I JUŻ"

"Klimakterium... i już" w Centrum Kongresowym. Bohaterkami musicalu są cztery kobiety w okresie menopauzy. Z tą dolegliwością radzą sobie różnie, np. za pomocą terapii hormonalnej i ziołolecznictwa. Autorką jest Elżbieta Jodłowska, spektakl reżyseruje Cezary Domagała.

17 kwietnia

PREMIERA "MARGOT"

Premiera "Margot" - w Teatrze Osterwy. Adaptacja powieści Michała Witkowskiego w reżyserii Witolda Mazurkiewicza. Wystąpią m.in.: Edyta Jungowska, Piotr Gajos, Jarosław Tomica i Michał Zgiet.

18 kwietnia

ZAŚPIEWA GABA KULKA

W filharmonii usłyszymy utwory z ostatniej jej płyty "Hat, Rabbit", którą nagrała we współpracy z Leszkiem Kamińskim i Marcinem Borsem. Na scenie pojawi się akompaniujący jej zespół Raalya, skrzypek Konstanty Andrzej Kulka i Czesław Mozil. Bilety 40-50 zł (kasa FL)

23-24 kwietnia

RICHARD GALLIANO

W 2008 r. występ tego światowej klasy francuskiego akordeonisty był kulturalnym wydarzeniem roku. W 2010 r. Galliano będzie miał sporą konkurencję, ale jesteśmy o niego i o frekwencję na jego koncertach spokojni, bo akordeonistów było wielu, ale Galliano jest jeden. I przegapić jego występ to wstyd.

24 kwietnia

JOHN SCOFIELD NA II LUBLIN JAZZ FESTIVAL

Scofield nagrał 39 płyt jako lider i 33 jako sideman. Na liście jego współpracowników i pracodawców znajdują się prawdziwi giganci jazzu - Mingus, Hancock i Davis, to tylko niektórzy z nich. Dla jazzowej gitary jest niczym Sevres pod Paryżem - zbiorem wzorców. Legendarny amerykański gitarzysta przyjedzie do Lublina z towarzyszeniem Mike'a Eckrotha, Bena Streeta i Billa Stewarta.

1 maja

STRASZNY DWÓR

Najsłynniejsza polska opera w lubelskim wykonaniu. Oczywiście w Teatrze Muzycznym.

maj

"KRÓL MACIUŚ PIERWSZY"

Premiera "Króla Maciusia I" w reżyserii Dariusza Wiktorowicza w Teatrze Andersena. Historia dziecięcego króla z powieści Janusza Korczaka z lat 20. XX w. doczekała się niejednej ekranizacji. Zawiera uniwersalny przekaz o dojrzałości i odpowiedzialności za wspólne dobro.

15-22 maja

LOU REED, JOHN ZORN, ARVO PÄRT, PHILIP GLASS I LAURIE ANDERSON NA FESTIWALU KODY

Oferta drugiej edycji festiwalu Kody zelektryzowała nie tylko Lublin, ale i dużą część Polski. Takiego składu nie miał jeszcze nigdy żaden festiwal w kraju. Zaczynając od Lou Reeda - kompozytora i piosenkarza, byłego członka kultowego Velvet Underground, przez saksofonistę Johna Zorna, założyciela słynnej jazzowej wytwórni Tzadik, Laurie Anderson - gwiazdę eksperymentalnego popu, Philipa Glassa, wybitnego kompozytora minimalizmu po Arvo Pärta - estońskiego twórcę muzyki współczesnej nawiązującej do średniowiecza. Majowe Kody to obowiązkowa pozycja w kalendarzu każdego, kto kocha dobrą muzykę.

czerwiec

MUSZKIETERZY W ANDERSENIE

Premiera "Trzech muszkieterów" w reżyserii Arkadiusza Klucznika. Spektakl zrobiony z myślą o dorosłych i młodzieży ponadgimnazjalnej. Tym razem przedstawienie nie we wnętrzu Teatru Andersena, a w plenerze.

11 czerwca

MROCZNY MAKBET

Za reżyserię dzieła Szekspira i opracowanie scenografii weźmie się twórca Sceny Plastycznej KUL, Leszek Mądzik. Usłyszymy także muzykę Zygmunta Koniecznego.

18 czerwca

CARMINA BURANA

Średniowieczny zbiór pieśni Carmina Burana ma burzliwą historię. Ten trzynastowieczny zbiór utworów został zamieniony na kantatę przez Carla Orffa w nazistowskich Niemczech. Najpierw potępiony, później wyniesiony na wyżyny jako aryjski, utwór z czasem stał się jednym z kanonów muzyki współczesnej.

9-17 lipca

FESTIWAL INNE BRZMIENIA

Pierwsi podajemy pełny skład festiwalu organizowanego przez Mirka Olszówkę. W programie "Urodzinowo Raz, Dwa, Trzy i Voo Voo" we wspólnym programie, Myslovitz, Pustki, Lao Che, O.S.T.R., Kucz-Kulka, Charlie Winston (Wlk. Brytania), Justin Adams & Juldeh Camara (Anglia, Afryka), Klezmatics (USA) Balkan Beat Box (USA, Izrael), RotFront (Niemcy), Smod (Mali), Tartak (Ukraina), Speed Caravan (Francja). Do tego projekty specjalne, czyli projekt "Herbert" z udziałem Gaby Kulki, Wishenki, Jana Nowickiego, Macieja Sthura, Rafała Mohra, Muńka Staszczyka, Adama Nowaka, Wojciecha Waglewskiego, Sebastiana Karpiela Bułecki i Karimski Club oraz Motion Trio i goście, czyli m.in. Wojtek Waglewski i Gaba Kulka. Ta ostatnia zaśpiewa na Innych Brzmieniach trzykrotnie. PAF

sierpień

W STRONĘ SCHULZA

Najprawdopodobniej w połowie wakacji do Lublina przyjedzie ogólnopolska wystawa "W stronę Schulza", poświęcona słynnemu pisarzowi z Drohobycza. Jej autorami są Jan Bończa-Szabłowski i Maciej Starczewski. Ekspozycję zobaczymy w Muzeum Lubelskim na Zamku. Scenografię do niej opracuje Jerzy Kalina. Zamkowe wnętrze wypełnią prace znakomitych artystów, którzy podjęli swoją twórczością dialog z Brunonem Schulzem, takich, jak: Franciszek Starowieyski, Zdzisław Beksiński, Igor Mitoraj, Kiejstut Bereźnicki, czy Ryszard Horovitz.

listopad

"BRACIA KARAMAZOW"

Na jesień zaplanowana jest premiera "Braci Karamazow" w reżyserii Janusza Opryńskiego. Przygotowania do tego wydarzenia trwają od jakiegoś czasu.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego