powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Alternatywny Kongres Kultury

12 i 13 grudnia Teatr Dramatyczny zaprasza na projekt autorstwa Doroty Sajewskiej i Katarzyny Szustow "Pamięć. Plac Defilad". Odsłona pierwsza: Alternatywny Kongres Kultury.

12 grudnia - w 28. rocznicę przerwania przez wybuch stanu wojennego Kongresu Kultury, który za dyrekcji Gustawa Holoubka odbywał się w Teatrze Dramatycznym - otwieramy Alternatywny Kongres Kultury. Pragniemy - w odpowiedzi na zakończony niedawno Kongres Kultury w Krakowie - zgromadzić artystów i intelektualistów, związanych głównie z warszawską sceną alternatywną, oraz przedstawicieli mediów.

Powołując do życia na jedną noc Alternatywny Kongres Kultury, pragniemy uczynić Dużą Scenę Teatru Dramatycznego miejscem refleksji nad sposobami komunikacji pomiędzy twórcami sztuki a ich odbiorcami i nad decydującą w tym zakresie rolą mediów. Będziemy rozmawiać o rynku sztuki, nowych mediach i cenzurze, przestrzeni i sztuce miasta, animacji, edukacji i emancypacji. Służyć temu będą prowadzone przez Kazimierę Szczukę i Kamila Dąbrowę panele, w których każda ze stron będzie mogła wypowiedzieć swoje racje.

O godzinie 0:00 oddamy głos przedstawicielom Komitetu Obywatelskiego Mediów Publicznych, który po raz pierwszy publicznie zaprezentuje wizję ustawy regulującej finansowanie kultury oraz działanie mediów publicznych.

Podczas wieczoru będą mieć miejsce akcje teatralne, gry medialne i happeningi. Pokażemy Kongres niedokończony - film w reżyserii Agnieszki Arnold, upamiętniający przerwany kongres w 1981 roku i poszukujący dialogu z historią. W Foyer Teatru działać będzie specjalnie powołana Telewizja Dramatyczna. Jej wydawca, redaktor i prezenter, Max Cegielski, na żywo będzie relacjonować obrady oraz rozmawiać z gośćmi Kongresu i widzami. Studio TV ma pełnić funkcję agory, a zatem miejsca, w którym gromadzący się podczas Kongresu obywatele otrzymają możliwość publicznej wypowiedzi swoich poglądów. W idei transmisji telewizyjnej równie ważna jest próba podważenia samego medium TV poprzez ujawnianie sposobów manipulowania informacjami.