Poznań. Uczniowie za kulisami Teatru Polskiego

W piątek w Teatrze Polskim po przedstawieniu "Krawiec" [na zdjęciu] młodzież z poznańskich szkół zgromadzona na widowni będzie miała okazję porozmawiać z twórcami spektaklu. Dyskusja z aktorami i reżyserem przybliży im nie tylko dzieło Sławomira Mrożka, ale także sposób pracy nad nim.

«To pierwsze ze spotkań w ramach "repetycji", jednej z sześciu propozycji edukacji teatralnej zaproponowanej przez Teatr Polski. Poza tym uczniowie spotykać się będą w "klubie profesora Pimko" i podczas "premier bez kurtyny". Wezmą też udział w przechadzkach po teatrze i w warsztatach prowadzonych przez aktorów. Młodzi, zdolni literaci będą mogli wykazać się, pisząc recenzje teatralne, a najlepsze z nich zostaną opublikowane na stronie internetowej teatru.

- Dzięki takim inicjatywom młodzież poznaje sztukę i teatr, uczestniczy w życiu kulturalnym i wyrabia w sobie zainteresowanie kulturą przez duże "K" - mówi Maria Chrośniak, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 6.

Zgadza się z nią Elżbieta Kirchner, dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, która przyznaje, że zajęcia w Teatrze Polskim to już drugi projekt teatralny, realizowany szkole. Pierwszy to "Shakespeare in school" - warsztaty teatralno-językowe realizowane przez Grzegorza Chołuja, aktora Teatru Nowego.

Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego i inicjator teatralnych spotkań z młodzieżą, przyznaje, że taka edukacja jest bardzo ważna. - Dzięki temu, że teatr otworzy swoje kulisy na widza, będzie mu łatwiej dyskutować o otaczających nas problemach, a do tego świetnie nadaje się sztuka współczesna - mówi.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego