Gdynia. Latem ruszy budowa Forum Kultury

Gdyńscy radni przyjęli w środę plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia. Dzięki niemu Skwer Kościuszki zmieni się nie do poznania - powstanie tam prestiżowe Forum Kultury, znikną szpecące budki z hot dogami.

«Plan zagospodarowania Śródmieścia Gdyni konsultowany był przez prawie dwa lata, bo wielu mieszkańców i instytucji wnosiło do niego swoje uwagi. Plan obejmuje obszar niemal całego centrum miasta. Najważniejszą inwestycją, która powstanie dzięki jego zatwierdzeniu, będzie tzw. Forum Kultury, czyli miejsce, w którym obok siebie staną nowe i nowoczesne siedziby trzech miejskich instytucji kulturalnych - Teatru Miejskiego, Biblioteki i Galerii Sztuki.

- Dzięki temu Skwer Kościuszki zmieni się w reprezentacyjną część miasta, bo będziemy tu mieli cały zespół obiektów kultury. Te trzy nowe budynki staną bowiem z jednej strony obok Teatru Muzycznego, a z drugiej kina Silver Screen - mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni.

Nowy Teatr Miejski będzie miał dwie sale, główną na ponad 400 miejsc i kameralną z mobilną widownią na ponad 200 miejsc. - Będzie scena obrotowa i wszelkie inne rozwiązania sceniczne, których nie ma obecny teatr - dodaje Stępa.

Do budynku obok Teatru przeniesie się Biblioteka Miejska. - Właściwie nie będzie to już biblioteka, a mediateka, bo nie będzie się tu mieścił tylko zbiór książek, ale wszelkich dóbr kultury płyt czy filmów, na współczesnych nośnikach - stwierdza Stępa.

Budowa Forum Kultury ruszy prawdopodobnie latem przyszłego roku, a zakończy dwa lata później. Całość ma kosztować blisko 200 mln zł, pochodzących głównie z kredytów bankowych.

(...)

Cały artykuł w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego