Poznań. Medal Gloria Artis dla Lecha Konopińskiego

Ze srebrnym medalem "Zasłużony kulturze - Gloria Artis" wrócił z Warszawskiej Jesieni Poetyckiej Lech Konopiński - poznański poeta, satyryk, aforysta, autor fraszek, utworów dla dzieci i tekstów wielu popularnych przebojów.

«Jest on autorem 60 książek, które rozeszły się w nakładzie 5 milionów egzemplarzy. Jako satyryk zadebiutował w 1954 roku na łamach "Szpilek", ale wkrótce swoje fraszki publikował również na łamach "Głosu Wielkopolskiego". W 1960 roku pojawił się jego debiutancki tomik poetycki "Akcje i reakcje". Pod koniec lat 50. był sekretarzem redakcji poznańskiego tygodnika satyrycznego "Kaktus", a potem przez 5 lat pracował w dziale rolnym "Gazety Poznańskiej".

Nie wszyscy wiedzą, że jest autorem takich piosenek jak "Najtrudniejszy pierwszy krok" i "Co ja w tobie widziałam" z repertuaru Anny Jantar, spopularyzowanej przez Krzysztofa Krawczyka "To, co dał nam świat" czy przeboju Eleni "Miłość jak wino". Jest doktorem ekonomii, a temat jego pracy doktorskiej brzmiał "Rynek lnu i konopi". Wreszcie wielką pasją Lecha Konopińskiego jest filatelistyka. Redaguje i wydaje "Filatelistę polskiego". Jest sędzią klasy międzynarodowej.

Dodajmy, że nazwisko Lecha Kono-pińskiego znalazło się w opublikowanych przez Międzynarodowe Centrum Biograficzne w Cambridge opracowaniach "Wybitni ludzie XX wieku" oraz "Wybitni Europejczycy XXI wieku".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego