powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Korea Płd. Przedpremiera solo Iwony Pasinskiej

13 września Iwona Pasińska, założycielka grupy Movements Factory, zaprezentuje przedpremierowy pokaz solo "TROP" w ramach III Międzynarodowych Igrzysk Delfickich w Jeju w Korei Południowej.

Pasińska wystąpi tam jako jedyna przedstawicielka polskiego tańca. Pełna wersja solo zostanie zaprezentowana 17 kwietnia 2010 roku w Poznaniu w ramach madeinpoznan.noc.

III Międzynarodowe Igrzyska Delfickie 2009 w Jeju, w Korei Południowej, odbędą się między 9 a 15 września 2009 roku. Igrzyska Delfickie zostały ponownie powołane do życia, by stać się, jak Igrzyska Olimpijskie dla sportu, sceną dla różnorodnych sztuk i kultur. Odbywają się od 1997 roku. Ranga tej międzynarodowej imprezy stale wzrasta, o czym świadczy stale wzrastająca liczba uczestników biorących w nich udział. Igrzyska mają nauczyć zrozumienia i szacunku dla odmienności narodów. Stymulują, chronią i propagują najwżysze wartości w sztuce i kulturze, kładąc w tym roku szczególny akcent na kontakt ze środowiskiem, stąd motto III Igrzysk Delfickich "W harmonii z naturą". W ten to sposób idea delficka, jak już to było w starożytności, przyczynia się do utrzymania światowego pokoju, do zrozumienia i dialogu pomiędzy narodami.

Organizatorzy przewidują udział około 1500 uczestników z ponad 40 krajów. Igrzyska są propagowane i wspierane przez Koreańskie Ministerstwo Kultury. Cała impreza będzie filmowana i transmitowana przez lokalne i międzynarodowe media. W igrzyskach bierze udział także dwóch polskich filmowców (organizator ruchu delfickiego w Polsce, filmowiec Łukasz Cissowski oraz znany polski dokumentalista Mirosław Dębiński) którzy udostępnią nakręcony materiał Telewizji Polskiej.

więcej na temat igrzysk: www.delphic.org

trop (gr. tropos, oznacza: zwrot, kierunek, kształt) w retoryce zastąpienie pewnego słowa lub wyrażenia innym dla większej obrazowości, wyrazistości i skuteczności przekazu.