Białystok. "Kariera" Popławskiego - Becka rozwija się

- Myślałem, że to jednorazowa historia, a jednak nie. Beck jedzie do Londynu - cieszy się Sławomir Popławski, aktor białostockiego Teatru Dramatycznego. W piątek znów wcieli się w postać przedwojennego ministra spraw zagranicznych RP.

«Popławski pod koniec maja stanął za mównicą w Sejmie. Wcielił się w postać ministra Józefa Becka, który 5 maja 1939 r. wygłosił przemówienie, odrzucając roszczenia hitlerowskich Niemiec względem Polski, nawet pod groźbą wojny. To historyczne wydarzenie przypomniała rekonstrukcja transmitowana przez TVP Info i TVP Polonia.

I oto okazuje się, że przygoda z Beckiem ma ciąg dalszy. - Popławskiego zaprosiła do Londynu Polonia, organizująca uroczystości związane z 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Na pomysł wpadł Jan Tarczyński, dyrektor Gabinetu Prezydenta RP na Uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego. Tak oto na obchodach spotkają się dwaj białostoczanie, choć z różnych pokoleń (prezydent Kaczorowski pochodzi z Białegostoku).

Popławski znów wystąpi w stroju dyplomaty z okrągłym kołnierzykiem, zgodnie z modą przedwojenną. Na londyńskie uroczystości wypożyczy go TVP.

Podczas majowej rekonstrukcji Beckowi towarzyszyło 300 statystów - słuchaczy przemówienia, którzy mu przerywali. Wszystko działo się na żywo, to była swoista improwizacja. Tym razem Popławski-Beck wystąpi w dość kameralnych okolicznościach - bez statystów, dla 150 gości, z których niektórzy słyszeli przemówienie przed laty.

Sławomir Popławski jest aktorem charakterystycznym, znanym z ról często o komicznym entourage'u. Ostatnio oglądać go można było w roli policjanta prowokatora w spektaklu Węgierki "Policja" oraz w roli jednego ze skonfliktowanych, zakompleksionych braci w przedstawieniu "Samotny zachód". Na jesieni do kin wejdzie pełnometrażowy film z jego udziałem, pt. "Zgorszenie publiczne". To "romantyczna komedia po ślunsku", w której grają m.in. Marian Dziędziel i Dorota Pomykała.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego