Gdańsk. Wystawa Mariana Kołodzieja "Labirynty pamięci"

Wystawa "Labirynty pamięci", prezentująca ok. 70 reprodukcji cyfrowych grafik wybitnego plastyka i scenografa Mariana Kołodzieja oraz dwa tryptyki jego autorstwa, otwarta zostanie w środę w Gdańsku.

«Reprodukcje prac zostały wypożyczone z Włoch, gdzie w 2005 r. były pokazywane w miastach Bolzano i Nova Milanese. To cyfrowe kopie w skali 1:1 części prac Kołodzieja z jego wystawy "Klisze pamięci. Labirynty", poświęconej gehennie obozowej, stale eksponowanej we franciszkańskim Centrum św. Maksymiliana w podoświęcimskich Harmężach - poinformowała Elżbieta Pękała, zastępca dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku.

Oprócz tego, w salach wystawowych w Zielonej Bramie, będzie można także zobaczyć dwa oryginalne dzieła Kołodzieja - tryptyki. Są to kompozycje rysunkowo-drewniane, pochodzące ze zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Wystawie będzie towarzyszyła projekcja ok. 30-minutowego filmu o "Kliszach pamięci", zrealizowanego przez Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich z Oświęcimia. Wydany został także okolicznościowy album zatytułowany "Labirynty pamięci Mariana Kołodzieja".

88-letni prof. Marian Kołodziej jest plastykiem i scenografem. Ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracował głównie z teatrami w Gdańsku (Teatr Wybrzeże) i Warszawie (Teatr Narodowy, Teatr Ateneum). Dla Teatru Wybrzeże, w którym pracował do czasu przejścia na emeryturę, zrealizował blisko 200 scenografii. Jest też autorem scenografii dla sztuk reżyserowanych m.in. przez Adama Hanuszkiewicza, Kazimierza Kutza, Stanisława Różewicza oraz dla filmów takich jak m.in. "Westerplatte", "Krzyż Walecznych".

Od wielu lat w swej twórczości skupia się na tematyce obozowej. Jako młody człowiek został deportowany przez Niemców do Auschwitz (numer obozowy 423) w pierwszym transporcie 14 czerwca 1940 roku. Do 1945 r. był więziony jeszcze w Gross-Rosen, Buchenwaldzie, Sachsenhausen i Mauthausen-Gusen. Po powrocie z obozów przyjął nazwisko swojego przyjaciela zamordowanego w Oświęcimiu.

Wystawa prac Kołodzieja jest jedną z imprez - trwającego od 15 sierpnia do 20 września w Gdańsku - Festiwalu Solidarity of Arts. Zastąpił on organizowany dotychczas latem w mieście Festiwal Gwiazd.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego