Teatr obrzędów i misteriów

20-04-2006
11-04-2020
Hiszpania. Wielki Tydzień świętowany z okien i balkonów
W tym roku, stan zagrożenia epidemicznego i obowiązek pozostawania w domu całkowicie zmienił sposób celebrowania Wielkiego Tygodnia przez Hiszpanów, jednak mieszkańcy miast i miasteczek nie porzucili tradycji. Niektóre uroczystości są transmitowane w sieci.
11-04-2020
Hiszpania. Z powodu epidemii obchody Wielkiego Tygodnia przeniosły się do internetu
Po raz pierwszy od 1933 r. w Hiszpanii nie odbyły się tradycyjne procesje wielkotygodniowe, epidemia wymusiła też odwołanie ponad 10 tys. wydarzeń związanych z Wielkanocą - napisał dziennik "El Mundo". Tradycyjne obchody, Msze św. i modlitwy zostały przeniesione do internetu.
09-04-2020
Warszawa. Culture.pl o wielkanocnych obyczajach
Jak w staropolskiej tradycji wyglądała zemsta na uprzykrzonym żurze i śledziu, czym były babie kołacze i tronujące prosię? Culture.pl tropi wielkanocne obyczaje.
25-02-2020
Jedlińsk. Widowisko "Ścięcie Śmierci" na koniec karnawału
Mieszkańcy Jedlińska k. Radomia w symboliczny sposób zakończą we wtorek karnawał - na rynku ścięta zostanie Śmierć. Wystawiane w przeddzień Środy Popielcowej widowisko zwykle oglądają tłumy widzów. Ulicami przechodzi barwny korowód przebierańców, zwanych kusakami.
03-02-2020
Chodzi turoń, paszczą kłapie
Gromniczna za pasem, ostatnia to już więc chwila najbardziej nawet wydłużonych obchodów świąt Bożego Narodzenia i czas najwyższy rozbierania choinki nawet dla tych, którzy lubią ją mieć pod swym dachem ile się tylko da - pisze Jarosław Komorowski w portalu Teatrologia.info.
03-02-2020
Wrocław. "Descensus Christi ad inferos" w Instytucie Grotowskiego
26 i 28 lutego Instytut Grotowskiego zaprasza na oratorium apokryficzne Rafała Augustyna w jedenastu częściach poprzedzone fragmentem liturgii Wielkiej Soboty w wykonaniu Arciconfraternita del SS. Sacramento alla Madrice z Mussomeli.
02-01-2020
Opole. Orszak Trzech Króli po raz ósmy
W poniedziałek o godz. 15.00 na rynku w Opolu rozpocznie się VIII Orszak Trzech Króli. Jak poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej w Opolu organizatorzy imprezy, trasa przemarszu będzie podobna do ubiegłorocznej.
29-11-2019
Kalwaria Zebrzydowska. Ogromna szopka powstaje już w sanktuarium
Montaż jednej z największych w Polsce ruchomych szopek bożonarodzeniowych ruszył w piątek we wnętrzu bazyliki Matki Bożej Anielskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej - podały służby prasowe kalwaryjskiego sanktuarium. Rokrocznie przyciąga ona do świątyni rzesze wiernych.
12-08-2019
Ciechanowiec. Dawne tradycje związane ze żniwami
Zbiór zboża sierpem, oborywanie przepiórki, młócka cepami czy wykonywanie żniwnych bukietów nazywanych równiankami przypomniało w niedzielę w Ciechanowcu tamtejsze Muzeum Rolnictwa podczas XIX Podlaskiego Święta Chleba.
06-06-2019
Niech żyją apokryfy
Muszę szczerze przyznać, że obawiałem się wszystkiego: wizyty w dawno nieodwiedzanym miejscu (kościele) oraz wizyty w miejscu i czasie szczególnie dramatycznym (Nowosielski powiedziałby: ociekającym krwią), czyli w okresie Wielkiego Postu - o widowisku pasyjnym "...a jednak nadzieja..." w kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Katowicach, pisze Radosław Kobierski w miesięczniku Śląsk.
21-04-2019
Kraj. Tradycja obchodów Świąt Wielkanocnych
Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.
21-04-2019
Śląskie. Judosz spłonął w Skoczowie, z miasta przepędzono zło
Słomiany Judosz w eskorcie halabardników przeszedł w Wielką Sobotę ulicami Skoczowa. Towarzyszyli im mieszkańcy, w tym dzieci z kołatkami, których dźwięk wypędza z miasta zło. Obrzęd zwieńczyło spalenie słomianej kukły, co ma zapewnić miastu pomyślność.
19-04-2019
Gdańsk. Wielkopiątkowe misteria na ulicach
Po raz trzeci w Gdańsku odtworzona zostanie historia "Sądu nad Jezusem". W Wielki Piątek o godz. 20 przy Złotej Bramie odbędzie się spektakl poświęcony jednemu z elementów Męki Pańskiej. Przedstawieniu towarzyszyć będzie oprawa świetlna i muzyka na żywo. Z kolei o godz. 21.45 rozpocznie się widowiskowa procesja - "V Nocne Misterium Krzyża". Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny.
18-04-2019
Kalwaria Zebrzydowska. Wielki Czwartek w sanktuarium
Mandatum, czyli obmycie nóg apostołom, w postacie których wcielili się wierni, zainaugurowało wielkoczwartkową część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktu pokory zgodnie z tradycją dokonał kalwaryjski kustosz o. Konrad Cholewa.
17-04-2019
Arizona. Sztuka polskiej artystki wystawiona na pustyni
"Ceremonia Ludzi Niezdolnych do Krzyku" Klary Wojtkowskiej została pokazana w mieście Tucson oraz na pustyni Sonoran w miejscowości Marana w Arizonie. Pokazy odbyły się w 2016 roku. To sztuka o chorobie, uzdrowieniu i powołaniu.
17-04-2019
Gdy opadnie kurtyna
W 1865 roku ukazała się w Augsburgu książka wielce pożyteczna, z tytułem umieszczonym ponad uśmiechniętą, prawdziwie hamletyczną trupią czaszką: "Schaubühne des Todes. Leichenrede für alle Fälle", "Stande und Altersklassen" ("Scena śmierci. Mowy pogrzebowe na wszelkie okazje, dla każdego stanu i wieku") - pisze Jarosław Komorowski na portalu Teatrologia.info.
13-04-2019
Poznań. W sobotni wieczór Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Ponad 300 aktorów weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jak podkreślają organizatorzy, jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie. W tym roku Misterium odbędzie się po raz 20.
10-04-2019
Małopolskie. Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Niedzielę Palmową w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Pielgrzymi zobaczą sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i wypędzenia kupców ze świątyni. Kulminacja misterium w Wielki Piątek.
09-04-2019
Poznań. "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu" w Archikatedrze
Teatr Muzyczny zaprasza na wyjątkowy koncert, który wprowadzi widzów w klimat Świąt Wielkanocnych. W Wielki Wtorek w Archikatedrze Poznańskiej, Orkiestra św. Marcina pod dyrekcją Piotra Deptucha wykona oratorium Josepha Haydna "Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu".
08-04-2019
Cieszyn. Misterium Męki Pańskiej na deskach Teatru im. Mickiewicza
Zespół Teatralny przy parafii pod wezwaniem Świętej Elżbiety w Cieszynie przedstawi Misterium Męki Pańskiej.
08-04-2019
Podlaskie. Przypominanie i ożywianie tradycji związanych z Wielkanocą
Przypominaniu i ożywianiu zapomnianych już tradycji związanych z Wielkanocą, jak zwyczaj wiosennego kolędowania, śpiewanie pieśni wielkopostnych czy własnoręczne robienie wielkanocnych palm i pisanek, służy projekt realizowany przez Knyszyński Ośrodek Kultury.
08-04-2019
Poznań. 20. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
W najbliższą sobotę po raz dwudziesty na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Co roku plenerowy spektakl ogląda kilkadziesiąt tysięcy osób.
15-03-2019
Czerwińsk. Misterium Męki Pańskiej w opactwie
W XII-wiecznym opactwie w Czerwińsku nad Wisłą odbędzie się w sobotę premiera nowej aranżacji jednego z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych, autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941).
04-03-2019
Jedlińsk. "Ścięcie Śmierci" - widowisko ludowe na zakończenie karnawału
"Ścięcie Śmierci" wystawiają co roku w ostatni wtorek karnawału mieszkańcy Jedlińska (Mazowieckie). W tym dniu wójt gminy symbolicznie oddaje władzę dawnym włodarzom miejscowości, a na ulicach pojawiają się przebierańcy zwani kusakami.
04-03-2019
Podkarpacie. Mięsopusty, czyli koniec karnawału w tradycji ludowej i dworskiej
Mięsopusty, zapusty lub szalone dni - tak w tradycji ludowej i dworskiej Podkarpacia nazywano kilkanaście ostatnich dni przed Wielkim Postem. Bawiono się zarówno w karczmach, chałupach jak i dworach. Choć zabawy te znacznie się różniły, to wszędzie żegnano karnawał bardzo hucznie.
04-03-2019
Wasilków. Zwyczaje zapustne na festynie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej
Zapomniane już tradycje związane z zapustami, czyli świętowaniem ostatnich dni karnawału, jak barwny korowód, skakanie przez kłodę czy szorowanie popiołem garnków przypomniano w niedzielę na festynie w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie k. Białegostoku.
29-01-2019
Milówka. Żywieckie Gody 2019
2 lutego w Milówce odbędzie się dzień plenerowy zespołów obrzędowych, w ramach Żywieckich Godów. W programie m.in. konkurs trzaskania z bata i konkurs kolędowania dziadów noworocznych. Początek o godz. 11.
05-01-2019
Kraj. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 752 miejscowości w Polsce
Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przejdzie w niedzielę jedenasty już Orszak Trzech Króli - poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej rzecznik orszaku Jolanta Stachacz.
03-01-2019
Trójmiasto. Koncerty noworoczne i Orszaki Trzech Króli
Początek roku to czas, w którym niewiele dzieje się w muzyce, kinie czy sporcie. Ciekawie zapowiadają się jednak orszaki z okazji Święta Trzech Króli oraz związane z nimi atrakcje.
02-01-2019
Kielce. Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami miasta
Siódmy raz w niedzielę ulicami centrum Kielc przejdzie Orszak Trzech Króli. W role Mędrców ze Wschodu wcielą się przedstawiciele świata edukacji, kultury i sportu.
02-01-2019
Toruń. Rozśpiewany Orszak Trzech Króli
Olbrzymie postaci Trzech Króli, tradycyjne pokazy jasełek, rozśpiewane anioły, wystawa bożonarodzeniowych szopek w stylu hiszpańskim, a na zakończenie występ Mateusza Ziółko z zespołem - kolorowo i śpiewająco zapowiada się Orszak Trzech Króli, który przejdzie ulicami Torunia już w niedzielę, 6 stycznia.
31-12-2018
Żywiec. Na ulice wybiegną jukace przywitać Nowy Rok
Jukace, którymi mogą zostać jedynie kawalerowie z Zabłocia, dziś dzielnicy Żywca, powitają na ulicach miasta Nowy Rok. Odwiedzą zabawy, by złożyć życzenia. Mariusz Hujdus z żywieckiego magistratu podkreślił, że to tradycja sięgająca korzeniami z XVII w.
29-12-2018
Podkarpackie. 31 XII to czas wróżb i obrzędów zapewniających pomyślność w nowym roku
Odwiedziny przebierańców składających życzenia, obmywanie się w wodzie z pieniędzmi, wynoszenie słomy na pole - to czynności, które w tradycji ludowej Podkarpacia należało wykonać 31 grudnia. Ich realizacja zapewniała zdrowie, szczęście i pomyślność w nowym roku.
24-12-2018
Kraków. Rodzina Malików ze Zwierzyńca zaprezentuje swoje jasełka
Rodzina Malików z krakowskiego Zwierzyńca, która od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek, w niedzielę wieczorem zaprezentuje tegoroczny spektakl. Przedstawienie adresowane jest przede wszystkim do dzieci i ich rodziców.
19-12-2018
Kraków. Kolędnicy, diabeł, anioł, marszałek i dziad zastukają do drzwi
Herody to ludowe przedstawienia bożonarodzeniowe, odgrywane przez kolędników. Tak też przyjęło się nazywać grupy kolędnicze. Mimo że coraz rzadziej pojawiają się w domach, ich występy możemy oglądać przy okazji konkursów regionalnych lub wydarzeń okołoświątecznych, takich jak korowód kolędniczy w Krakowie czy koncerty w galeriach handlowych.
12-04-2018
Wieczny nieodpoczynek
Wraz z ostatnią miesięcznicą skończy się największe przedstawienie polityczne współczesnej Polski. Ale wytworzona przez nie wspólnota wyobraźni trwać będzie długo. Podobnie jak podziały - pisze Dariusz Kosiński w Tygodniku Powszechnym.
03-04-2018
Małopolskie. Wielkanocne zwyczaje: Emaus i Siuda Baba
Wielu krakowian i turystów uczestniczyło w poniedziałek wielkanocny w tradycyjnym Emausie, czyli odpuście przy klasztorze sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze. Mieszkańcy Wieliczki i przyjezdni oglądali w tym dniu poczynania Siudej Baby.
03-04-2018
Podlaskie. Tradycja wiosennego kolędowania, czyli chodzenia z konopielką
Urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego życzyły kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, które niegdyś w Wielkanoc chodziły po wsiach w Podlaskiem śpiewając wiosenne życzenia. Tradycja wiosennego kolędowania wskrzeszana jest we wsiach k. Knyszyna.
03-04-2018
Śląskie. Rajtowanie, czyli wielkanocne procesje konne
Procesje konne, łączące dziś kilkusetletnią religijną tradycję modlitwy o urodzaj i dobre plony, z formą wielkanocnej zabawy i prezentacją lokalnego folkloru, zorganizowano w wielkanocny poniedziałek w kilku wsiach na ziemi raciborskiej i gliwickiej.
31-03-2018
Gdańsk. Wielkopiątkowe misteria na ulicach
W Wielki Piątek tradycyjnie od wielu lat gdańszczanie i turyści mogli wziąć udział w misteriach Męki Pańskiej. Tegoroczne widowisko plenerowe pt. "Sąd nad Jezusem" przygotowało gdańskie Stowarzyszenie SUM. W Wielki Piątek można było wziąć udział także w "Nocnym Misterium Krzyża".
31-03-2018
Mazowieckie. Bicie w baraban - wielkanocny zwyczaj w Iłży
Uderzenia w bęben, zwany barabanem, słychać w Iłży od północy w Wielką Sobotę aż do niedzielnej rezurekcji. Zwyczaj obwieszczający koniec postu i zmartwychwstanie Chrystusa jest dla mieszkańców pięciotysięcznego miasta ważnym elementem lokalnej tradycji.
31-03-2018
Śląskie. Słomiany Judosz spłonął w Skoczowie
Słomiany Judosz w Wielką Sobotę przeszedł w eskorcie halabardników ulicami Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Za nimi szli mieszkańcy, w tym dzieci z kołatkami, których dźwięk przepędza zło. Obrzęd zwieńczyło spalenie słomianej kukły, co zapewni miastu pomyślność.
31-03-2018
Świetokrzyskie. Bziukanie i tarabanienie - zwyczaje wielkanocne
Jak co roku w Koprzywnicy podczas procesji w Wielką Sobotę będzie można zobaczyć "bziukaczy", czyli strażaków wydmuchujących ustami naftę na płonące pochodnie. Z kolei w pobliskich Iwaniskach wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa będą oznajmiać bębniarze, uderzający w taraban.
31-03-2018
W średniowieczu forma przedstawień męki i zmartwychwstania Jezusa ulegały dużym zmianom
- Forma przedstawień męki i zmartwychwstania Jezusa zmieniała się wraz z upływem czasu. Średniowiecze to epoka trwająca niemal tysiąc lat i przez ten czas formy tych przedstawień ulegały dużym zmianom - mówi PAP historyk sztuki Barbara Tichy z Działu Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie.
30-03-2018
Śląsk. Przedstawienia pasyjne - jedna z Wielkopiątkowych tradycji
Na Śląsku utrwalone było niegdyś przekonanie, że w Wielki Piątek woda zmienia się w wino albo krew. Kąpano się więc w płynącej wodzie, której przypisywano szczególną moc - przypomina etnolog z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dr Grzegorz Odoj.
30-03-2018
Wielki Czwartek - symbole i historia pierwszego dnia Triduum Paschalnego
Msza Krzyżma, obmywanie nóg, poświęcenie olejów - m.in. te tradycje sięgają już początków chrześcijaństwa. Wielki Czwartek w przeszłości był też dniem związanym trochę z "wiosennymi porządkami" - wtedy po prostu kończono sprzątanie domów.
30-03-2018
Wrocław. Premiera oratorium Pawła Łukaszewskiego "Via crucis" w Operze Wrocławskiej
Oratorium Pawła Łukaszewskiego "Via crucis", dzieło skomponowane zgodnie z układem stacji drogi krzyżowej, to najnowsza produkcja Opery Wrocławskiej. Premierowe spektakle będzie można zobaczyć w piątkowy oraz sobotni wieczór.
29-03-2018
Kalwaria Zebrzydowska. Wielki Czwartek w sanktuarium
Mandatum, czyli obmycie nóg apostołom, w postacie których wcielili się wierni, zainaugurowało wielkoczwartkową część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Aktu pokory zgodnie z tradycją dokonał kustosz kalwaryjskiego klasztoru Bernardynów.
28-03-2018
Podkarpackie. Od Wielkiego Piątku "Turki" przy grobach Chrystusa
Strażnicy zwani "turkami" tworzą szeroko praktykowaną na Podkarpaciu tradycję wielkanocną. Pełnią oni straż przy Bożym Grobie od wieczora w Wielki Piątek, czyli od momentu złożenia w ciemnicy ciała Chrystusa, aż do rezurekcji w Wielką Niedzielę.
28-03-2018
Kalwaria Zebrzydowska. Wielka Środa w sanktuarium
Zasadnicza część misterium pasyjnego rozpocznie się dziś późnym wieczorem w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wierni zobaczą ewangeliczne sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. Kulminacja misterium nastąpi w Wielki Piątek.
26-03-2018
Lipnica Murowana. Ponad 32 metry mierzyła najwyższa konkursowa palma
32 metry i 6 centymetrów mierzyła najwyższa i najpiękniejsza palma, zgłoszona w niedzielę do jubileuszowego 60. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego w Lipnicy Murowanej (woj. małopolskie). Wykonały ją rodziny Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej.
26-03-2018
Małopolskie. Niedziela Palmowa w Kalwarii Zebrzydowskiej
Misterium ukazujące tryumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz ewangeliczną scenę wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej, zainaugurowało w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
26-03-2018
Małopolskie. Pucheroki odwiedzały domy w podkrakowskiej gminie Zielonki
Od wczesnego ranka w Niedzielę Palmową po wsiach podkrakowskiej gminy Zielonki chodziły pucheroki - poprzebierane w wysokie czapy ozdobione kolorową bibułką i usmarowane sadzą dzieci, wygłaszające zabawne oracje i zbierające do koszyków jajka i smakołyki.
26-03-2018
Piekary Śląskie. Misterium Męki Pańskiej
Ponad 100 aktorów - amatorów wzięło udział w Misterium Męki Pańskiej odegranym w asyście wiernych Niedzielę Palmową na Kalwarii w Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich.
24-03-2018
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej w sanktuarium
Sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurują w Niedzielę Palmową misterium pasyjne w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tradycja, która sięga początków XVII w., gdy powstał tam klasztor Bernardynów.
23-03-2018
Szydłowiec. Procesja z Chrystusem na osiołku w Niedzielę Palmową
Zwyczaj procesyjnego wprowadzenia do kościoła farnego figury przedstawiającej Chrystusa na osiołku kultywują w Niedzielę Palmową mieszkańcy Szydłowca (Mazowieckie). W tym dniu na miejscowym rynku odbywa się także wielkanocny kiermasz.
21-03-2018
Kraj. W weekend misteria Męki Pańskiej
Poznań, Góra Kalwaria i Czerwińsk - w tych miastach w najbliższy weekend będzie można obejrzeć misteria Męki Pańskiej, czyli widowiska ukazujące ostatnie godziny z życia oraz śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
20-03-2018
Bydgoszcz. XVIII Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową
Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci, które odbędzie się 25 marca, zostanie zorganizowane już po raz osiemnasty. - To dzieło młodych ludzi, którzy kilkanaście lat temu postanowili wykorzystać na ten cel fordońską Dolinę Śmierci, miejsce szczególnie naznaczone cierpieniem i męczeństwem - mówi ks. Krzysztof Buchholz, diecezjalny duszpasterz akademicki.
20-03-2018
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w sobotę
W tym roku mija 20 lat, od kiedy na Cytadeli wystawiane jest Misterium Męki Pańskiej. Przez dwie dekady skromna droga krzyżowa z udziałem aktorów zamieniła się w gigantyczne widowisko. 24 marca po raz trzeci zagrają w nim więźniowie.
20-03-2018
Ruda Śląska. "Pasja" Teatru A w Kościele Ewangelickim
Dzisiaj o godz. 18 w Kościele Ewangelickim w Rudzie Śląskiej gliwicki Teatr A przedstawi "Pasję" w reżyserii i wg scenariusza Mariusza Kozubka. "Pasja" czerpiąc inspirację z średniowiecznych misteriów wielkopostnych, posługuje się jednocześnie językiem teatru współczesnego - ekspresyjnego, odwołującego się do prawdy emocji i doznań.
19-02-2018
Czerwińsk. Salezjańskie misterium "Męka Pańska" z etiudą na 100-lecie niepodległości Polski
Etiuda na 100-lecie niepodległości Polski poprzedzać będzie w tym roku każdy spektakl misterium pasyjnego "Męka Pańska", które w 2014 r. powróciło do XII-wiecznego opactwa w Czerwińsku nad Wisłą i wystawiane jest w okresie Wielkiego Postu przez wspólnotę salezjańską.
19-02-2018
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w marcu
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej, jak wskazują organizatorzy, jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W jego przygotowaniach co roku bierze udział ok. 1 tys. osób. W tym roku misterium na Cytadeli zostanie wystawione 24 marca.
12-02-2018
Jedlińsk. Ścięcie Śmierci - męska rzecz na zakończenie karnawału
"Ścięcie Śmierci" - jedyne tego typu widowisko obrzędowe w Polsce - odbędzie się we wtorek w Jedlińsku k. Radomia (Mazowieckie). We wszystkie role wcielają się mężczyźni. Udział w spektaklu to dla wielu z nich wieloletnia rodzinna tradycja.
12-02-2018
Podlaskie. Tradycje zapustne przypomniano na festynie w skansenie
Barwny korowód, zapustne zwyczaje jak szorowanie garnków popiołem czy przygotowanie tradycyjnych pączków - można było zobaczyć w niedzielę w białostockim skansenie podczas festynu. Ma on przypominać zapomniane już tradycje świętowania ostatnich dni karnawału.
12-02-2018
Włocławek. Korowód zapustny przeszedł ulicami
Korowód grup zapustnych ze wsi Kujaw Wschodnich, z przebierańcami i kapelami ludowymi, przeszedł w niedzielę ulicami śródmieścia Włocławka. To symboliczne ogłoszenie końca zimy i karnawału, a jednocześnie początku wiosny i czasu postu.
15-01-2018
Podlaskie. Prawosławne kolędowanie - wciąż żywa tradycja
Prawosławne kolędy i pastorałki śpiewane po polsku, białorusku, rosyjsku i ukraińsku można było usłyszeć w niedzielę na koncertach w kilku miejscach w Podlaskiem. Prawosławne kolędowanie to wciąż żywa tradycja w regionie.
08-01-2018
Kraj. Święta wg kalendarza juliańskiego - czas prawosławnego kolędowania
Okres Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego, to w województwie podlaskim czas prawosławnego kolędowania. W dużej części regionu można wtedy spotkać prawosławnych kolędników z tradycyjnymi gwiazdami; kolęd Kościoła wschodniego można posłuchać też na koncertach.
03-01-2018
Zielona Góra. 7. Orszak Trzech Króli w sobotę
Przyjadą tylko dwa wielbłądy, bo jeden atakował swoją matkę, więc został sprzedany. Pojadą na nich tytułowi trzej królowie. - Będą też inne zwierzęta, zwiezione z całego województwa! Jakie? Niespodzianka... - mówi radna Eleonora Szymkowiak (PiS), organizatorka 7. Orszaku Trzech Króli.
21-12-2017
Zielona Góra. VII Lubuski Orszak Trzech Króli
Tradycją na początku każdego nowego roku w mieście stał się Orszak Trzech Króli. Radna Eleonora Szymkowiak oraz Gerard Nowak, reżyser widowiska ponownie przygotują dla mieszkańców tysiące koron i mnóstwo innych atrakcji oraz niespodzianek, m.in. sceny z "Betlejem polskiego" Lucjana Rydla.
02-11-2017
Giecz. Dziady w Rezerwacie Archeologicznym
Ciemno wszędzie, głucho wszędzie, któż na Dziady tu przybędzie? - pytają organizatorzy Dziadów, które odbędą się w pierwszą sobotę po Zaduszkach w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu.
02-11-2017
Puńsk. Litewskie zaduszki i obrzędowość palenia krzyży
Tradycyjne palenie starych drewnianych krzyży na cmentarzu oraz poetycki koncert ku pamięci zmarłych - to litewska tradycja zaduszkowa kultywowana od ponad 40 lat w Puńsku, gminie zamieszkiwanej w większości przez Litwinów.
31-10-2017
Dziady - listopadowe zwyczaje związane z kultem zmarłych przodków
Według starych ludowych wierzeń jesienią, gdy zamiera przyroda, na ziemię powracali zmarli, a upiory i demony straszyły żywych. Stąd też powszechnie praktykowano zwyczaj zwany Dziadami.
31-10-2017
Giecz. Obrzęd "dziadów" z muzyką Koła Jana
W "dziadach" - dawnych słowiańskich obrzędach ku czci zmarłych przodków - będzie można wziąć udział w pierwszą sobotę po Zaduszkach (4 listopada) w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu. W świat pogańskich wierzeń i obrzędów, związanych ze śmiercią, wprowadzi inscenizacja pochówku ciałopalnego młodej dziewczyny, którą nieszczęśliwa miłość skłoniła do samobójstwa.
18-04-2017
Iłża. Barabanienie oznajmia koniec postu i Zmartwychwstanie Chrystusa
Bicie w bęben zwany barabanem oznajmia mieszkańcom pięciotysięcznej Iłży k. Radomia (Mazowieckie) koniec postu i Zmartwychwstanie Chrystusa. Od północy w Wielką Sobotę aż niedzielnej rezurekcji grupa mężczyzn chodzi po mieście z barabanem i wybija charakterystyczny rytm.
18-04-2017
Małopolskie. Wielkanocne zwyczaje: Emaus i Siuda Baba
Mimo zimna wielu krakowian i turystów uczestniczyło w poniedziałek wielkanocny na tradycyjnym Emausie, czyli odpuście przy klasztorze sióstr norbertanek na krakowskim Salwatorze. Mieszkańcy Wieliczki i przyjezdni oglądali w tym dniu poczynania Siudej Baby.
18-04-2017
Podlasie. Tradycja wiosennego kolędowania, czyli chodzenia z konopielką
Kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, śpiewały kiedyś w Wielkanoc chodząc po wsiach w Podlaskiem wiosenne życzenia - urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego. Tradycja wiosennego kolędowania wskrzeszana jest we wsiach w okolicach Knyszyna.
18-04-2017
Podlaskie. We wtorek paschalny prawosławni odwiedzają cmentarze
Groby bliskich odwiedzają we wtorek paschalny prawosławni w woj. podlaskim. W tradycji Kościoła wschodniego jest to trzeci dzień Świąt Wielkanocnych. Niektórzy przynoszą na cmentarze pisanki, by symbolicznie dzielić się radością świąt ze zmarłymi.
18-04-2017
Skoczów. Judosz przeszedł ulicami
Słomiany Judosz w Wielką Sobotę przeszedł w eskorcie halabardników ulicami Skoczowa. Za nimi podążali mieszkańcy, w tym dzieci z kołatkami, których dźwięk ma wypędzić zło. Barwny obrzęd zwieńczyło spalenie słomianej kukły, co ma zapewnić miastu pomyślność.
18-04-2017
Śląskie. Tradycyjne procesje konne, czyli wielkanocne rajtowanie
Gospodarze, wspomagani przez miłośników jeździectwa, objeżdżają pola, prosząc zmartwychwstałego Jezusa o urodzaj i dobre plony - w Wielkanocny Poniedziałek we wsiach zachodniej części woj. śląskiego odbywają się tradycyjne procesje konne. W regionie nazywa się to rajtowaniem.
14-04-2017
Gdańsk. Dziś misterium "Sąd nad Jezusem"
Z udziałem zawodowych aktorów i amatorów w Wielki Piątek wieczorem w historycznym centrum Gdańska odbędzie się religijno-teatralne widowisko - misterium "Sąd nad Jezusem". Rolę Golgoty odegra gdańska Katownia - zabytkowy obiekt, w którym przed wiekami tracono skazańców.
14-04-2017
Podkarpacie. "Turki", chodzenie z bębnem - nietypowe zwyczaje wielkanocne
"Turki", czyli straż przy grobie Chrystusa, a także chodzenie z bębnem przed rezurekcją, zwane Emaus, oraz procesja na cmentarz ofiar epidemii cholery z XIX wieku to oryginalne zwyczaje wielkanocne, praktykowane do dziś w niektórych miejscowościach Podkarpacia.
14-04-2017
Żółwia Błoć. Droga Krzyżowa z Markiem Kościółkiem
Od kilku lat Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna współtworzy z lokalną społecznością z Żółwiej Błoci Drogę Krzyżową w miejscu, gdzie ludność Niemiecka posiadała swoją świątynię i swój cmentarz. Droga Krzyżowa dziś, w Wielki Piątek o godz. 20.30.
13-04-2017
Grębocin. Dziewiąte Misterium Męki Pańskiej
Dwa tysiące osób uczestniczyło w Misterium Męki Pańskiej w Grębocinie k. Torunia. W tym roku rozważania w trakcie drogi krzyżowej poświęcone były roli Maryi w historii zbawienia. Inscenizacja miała szczególny charakter, bo aktywnie uczestniczyli w niej nie tylko aktorzy.
13-04-2017
Gdańsk. Jutro "Sąd nad Jezusem" i nocne misterium
Po raz pierwszy w symbolicznym miejscu, przy Katowni, zobaczymy w piątek widowisko "Sąd na Jezusem". Tego dnia, a w zasadzie późnym wieczorem, ulicami miasta przejdzie też trzecie misterium, które o północy zakończy się w bazylice Mariackiej.
10-04-2017
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej
Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Aktorzy zainscenizują wówczas sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza.
10-04-2017
Kalwaria Zebrzydowska. Niedziela Palmowa w sanktuarium maryjno-pasyjnym
Misterium, przedstawiające tryumfalny wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy oraz ewangeliczną scenę wypędzenia kupców ze świątyni jerozolimskiej, rozpoczęło w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
10-04-2017
Poznań. Tłumy na Misterium Męki Pańskiej
W sobotę na Cytadeli odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Uczestniczyło w nim 50 tys. widzów. Zobaczcie, jak w tym roku wyglądało pasyjne przedstawienie w Poznaniu.
08-04-2017
Poznań. W sobotni wieczór Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Ponad 250 aktorów, wśród nich kilkoro więźniów i osoby bezdomne, weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jak podkreślają organizatorzy, jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie.
08-04-2017
Puławy. Inscenizacja Misterium Męki Pańskiej w Puławach
Niedziela Palmowa w Puławskim Domu Chemika przebiegnie pod znakiem Męki Pańskiej. O godz. 18 rozpocznie się widowiskowa inscenizacja Misterium utrzymanym we współczesnym tonie.
07-04-2017
Gdańsk-Gdynia. Dziś Droga krzyżowa, za tydzień misteria
W piątek w godz. 18-20 przez Gdynię przejdzie droga krzyżowa. Można spodziewać się dużych korków w centrum miasta. W Gdańsku początek o godz. 19. Za tydzień, w Wielki Piątek, kolejne wydarzenia religijne - misteria męki Pańskiej odbędą się w Gdańsku, jak i Gdyni.
07-04-2017
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
W sobotę, 8 kwietnia, tydzień przed Niedzielą Palmową na Placu pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli Poznańskiej będzie można obejrzeć Misterium Męki Pańskiej - największe widowisko pasyjne w Europie. Spektakl zgromadził do tej pory ponad milion osób z Polski i ze świata.
06-03-2017
Czerwińsk. Misterium "Męka Pańska" w nowej oprawie
Jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych - "Męka Pańska" autorstwa ks. Franciszka Harazima, z rozbudowanymi scenami Ukrzyżowania i oprawą muzyczną instrumentów opisanych w Biblii, przygotowuje wspólnota salezjańska z Czerwińska nad Wisłą.
03-03-2017
Łódź. Mądzik inscenizuje Mahlera
9 kwietna Teatr Wielki pokaże II Symfonię c-moll "Zmartwychwstanie" Gustawowa Mahlera w inscenizacji Leszka Mądzika.
28-02-2017
Mazowieckie. Ścięcie Śmierci na zakończenie zapustów w Jedlińsku
Mieszkańcy Jedlińska hucznie pożegnają we wtorek karnawał. Na zakończenie zapustów na jedlińskim rynku ścięta zostanie Śmierć. To jedyne tego rodzaju widowisko w Polsce.
08-02-2017
Gdańsk. Dofinansowano kulturalne projekty wieloletnie
Po raz pierwszy Gdańsk rozdał pieniądze na wieloletnie projekty na realizację zadań z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego dla organizacji pozarządowych. Na lata 2017-2019 przekazano instytucjom kultury w sumie blisko 5 mln zł. Dwie trzecie tej kwoty trafi do organizatorów festiwalu Actus Humanus.
07-02-2017
Bukowina Tatrzańska. Wkrótce 45. Góralski Karnawał
Od czwartku w Bukowinie Tatrzańskiej zapanuje wyjątkowa atmosfera kolędowania i karnawałowej zabawy. Podczas 45. Góralskiego Karnawału na scenie Domu Ludowego będą rywalizowały najlepsze grupy kolędnicze z całej Polski.
05-01-2017
Poznań. Orszak Trzech Króli i zbiórka pieniędzy na syryjskie rodziny
W tegoroczną imprezę, która rozpocznie się w piątek o godz. 11, zaangażowały się dziesiątki wolontariuszy i ponad stu aktorów. W jej trakcie będzie można wesprzeć chrześcijan z Syrii i remont domu dziecka w Lesznie.
05-01-2017
Śląskie. Orszaki Trzech Króli. Marsze w imię pokoju i dobra
Święto Trzech Króli, które zamyka okres świąt Bożego Narodzenia, ma swoją własną, piękną tradycję, która z roku na rok jest w naszym kraju coraz popularniejsza. W piątek 6 stycznia przez polskie miasta i wsie przejdą Orszaki Trzech Króli. Przyjrzyjmy się tym, które odbędą się na Śląsku.
05-01-2017
Toruń. Trzej Królowie przybędą do miasta
Trzy kolorowe orszaki, trzy orkiestry dęte, grupy rekonstrukcyjne i śpiewające anioły podczas barwnej parady z królewskimi koronami i słodkościami dla najmłodszych, a na deser koncert Kamila Bednarka z zespołem - wszystko to podczas Orszaku Trzech Króli, który już 6 stycznia 2017 roku odbędzie się w Toruniu.
29-12-2016
Bydgoszcz. Orszak Trzech Króli na żywo w TVP
Wielbłąd, szczudlarze w strojach aniołów, papierowe korony i kostiumy inspirowane strojami ludowymi, to tylko kilka z atrakcji, które zobaczymy 6 stycznia na Orszaku Trzech Króli w Bydgoszczy. Start o godz. 12 sprzed kościoła Świętej Trójcy. Relacja z orszaku również na antenie TVP 1 i TVP Polonia.
28-12-2016
Radom. 6 stycznia przez centrum przejdzie Orszak Trzech Króli
Już po raz szósty w naszym mieście organizowany jest ogólnokrajowy Orszak Trzech Króli, czyli uliczne jasełka.
23-12-2016
Bożonarodzeniowa choinka - symbol rajskiego drzewa
W średniowieczu, od XII do XV wieku, popularne były wystawiane przed kościołami przedstawienia teatralne prezentujące biblijną historię Adama i Ewy, konsekwencje grzechu pierworodnego i proroków zapowiadających przyjście Zbawiciela - Chrystusa. Widowiska te pokazywano w dzień przed Bożym Narodzeniem. - One były tak popularne, że o 24 grudnia mówiło się, że to dzień Adama i Ewy - mówi historyk wczesnego chrześcijaństwa ks. prof. Józef Naumowicz.
25-11-2016
Warszawa. Festiwal Teatrów Wiejskich Zwyki 2016
ZWYKI 2016 - III Festiwal Teatrów Wiejskich, to kolejna edycja przeglądu, który jest organizowany w Warszawie; odbędzie się w dniach 26 i 27 listopada w Teatrze Polskim im. Arnolda Szyfmana.
29-10-2016
Dziady, czyli zapomniane obchody Wszystkich Świętych i Zaduszek
Praktykowany obecnie zwyczaj odwiedzania cmentarzy i palenia świec w dniu Wszystkich Świętych i Zaduszki w Polsce jest stosunkowo młody. Wcześniej kult zmarłych był obchodzony raczej w domu, i nazywano go Dziadami.
10-08-2016
Bukowina Tatrzańska. Ruszają 50. Sabałowe Bajania
Ok. 350 osób - gawędziarzy ludowych, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów weselnych z całej Polski zjeżdża do Bukowiny Tatrzańskiej na rozpoczynający się w środę 50. Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania. Impreza potrwa do końca tygodnia.
29-03-2016
Podlaskie. Zwyczaj wiosennego kolędowania z Konopielką
Urodzaju gospodarzom, a pannom i kawalerom zmiany stanu cywilnego życzyły kompanie wołoczebników, czyli grupy mężczyzn, które niegdyś w Wielkanoc chodziły po wsiach w Podlaskiem śpiewając wiosenne życzenia. Tradycja wiosennego kolędowania wskrzeszana jest od kilku lat we wsiach koło Knyszyna.
26-03-2016
Pomorze. Misteria Męki Pańskiej
W Wielki Piątek w wielu miejscowościach na Pomorzu odbyły się uroczyste drogi krzyżowe.
26-03-2016
Skoczów. Judosz wodzony na ulicach miasta
Pochód z Judoszem, słomianą kukłą symbolizującą apostoła Judasza, który zdradził Jezusa przeszedł ulicami Skoczowa.
26-03-2016
Mazowieckie. Wielkanocne barabanienie w Iłży k. Radomia
Bicie w bęben obwieszcza w noc poprzedzającą Wielką Niedzielę Zmartwychwstanie Chrystusa w Iłży k. Radomia (Mazowieckie). Według etnografów tradycja ta może sięgać XVII w. Po raz ostatni uderzenia w baraban słychać tuż przed rezurekcją.
25-03-2016
Lublin. Holograficzna projekcja Misterium Męki Pańskiej
W piątek o godz. 20.00, 21.00 i 21.30 na fasadzie bazyliki ojców dominikanów na Starym Mieście (ul. Złota 9), będzie można oglądać holograficzną projekcję Misterium Męki Pańskiej "Passione Christi".
25-03-2016
Selektywny powrót do korzeni
To piękny pomysł, że telewizja publiczna w tygodniu przed Wielką Nocą wraca do korzeni polskiego teatru i transmituje premierę nowej inscenizacji "Historyi o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskiem" Mikołaja z Wilkowiecka. To kiepski pomysł, żeby przy okazji zapomnieć, że prawdziwy renesans zainteresowania dramatem pasyjnym miał miejsce za czasów PRL, a jego sprawcą był nie kto inny, tylko Kazimierz Dejmek - pisze Tomasz Miłkowski w Dzienniku Trybuna.
25-03-2016
Świętokrzyskie. Bziukanie i tarabanienie w Wielką Sobotę
Bziukanie, zwyczaj znany najprawdopodobniej tylko w jednym miejscu w Polsce - w Koprzywnicy, można zobaczyć podczas procesji w Wigilię Paschalną w Wielką Sobotę. W pobliskich Iwaniskach wieść o zmartwychwstaniu Chrystusa będą oznajmiać uderzenia w taraban.
25-03-2016
Gdańsk. Na ulicach miasta rozegrało się Misterium Męki Pańskiej
Na ulicach historycznego centrum Gdańska odegrano Misterium Męki Pańskiej. W środku dnia aktorzy - przemieszczając się z Długiego Targu na Górę Gradową, odtworzyli Drogę krzyżową. W nocy odbędzie się druga część Misterium, o bardziej mistycznym charakterze.
25-03-2016
Jajo, palma i woda - wielkanocne symbole życia
Jajo, woda i palma, która kiedyś miała postać zielonej gałęzi - to obecnie najbardziej charakterystyczne dla świąt Wielkiej Nocy symbole. Ale kiedyś, w tradycji ludowej, elementy te były symbolami odradzającego się na wiosnę życia.
24-03-2016
Znakomita "Historyja" z Supraśla na zakończenie Gorzkich Żali
"Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka w reż. Piotra Tomaszuka z Teatru Wierszalin w Supraślu, w ramach VII Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie. Pisze Anna Czajkowska w portalu Teatr dla Was.
24-03-2016
Gdańsk. Dwa misteria męki Pańskiej
W Wielki Piątek ulicami Gdańska przejdą dwa misteria męki Pańskiej. Pierwsze odbędzie się w ciągu dnia, drugie - w nocy. Przy świetle księżyca i lampionów przebrani za pokutników mężczyźni będą nieść olbrzymi krzyż.
21-03-2016
Kielce. Tancerze z "Pasją" w Warszawie
Jutro o godz. 19, Kielecki Teatr Tańca wystąpi na Festiwalu Scena Tańca Studio, organizowanym przez Teatr Tańca Studio w Warszawie, Instytut Muzyki i Tańca oraz Miasto Stołeczne Warszawa.
18-03-2016
Jesteśmy przede wszystkim artystami służącymi w liturgii
O przygotowanym przez Scholę Węgajty widowisku "Ludus passionis", które można obejrzeć w piątek 18 marca o godz. 21 w olsztyńskiej katedrze, rozmawiamy z Johannem Wolfgangiem Niklausem.
18-03-2016
Kielce. "Pasja" na afiszu KTT
Kielecki Teatr Tańca zaprasza 20 marca o godz. 18 na "Pasję". Spektakl ukazuje temat męki Chrystusa w nieco inny sposób, niż w tradycjach liturgicznych.
18-03-2016
Olsztyn. Wieczorem w katedrze "Ludus Passionis"
Wieczorem w olsztyńskiej katedrze św. Jakuba Schola Węgajty wystawiona zostanie najstarsza kompletna pasja Europy Łacińskiej tj. "Ludus Passionis". Pochodzący z XIII w. tekst łączy elementy liturgii i teatru. "Węgajty" wystawiały tę pasję m.in. we Francji i Grecji.
18-03-2016
TVP Kultura. Transmisja "Historyji o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim"
20 marca o godz. 20.00 w TVP Kultura odbędzie się transmisja premiery spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" w reż. Piotra Tomaszuka. Przedstawienie przygotowane przez zespół Teatru Wierszalin zostanie wystawione w Teatrze Studio w ramach Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
18-03-2016
Warszawa. "Historyja..." Mikołaja z Wilkowiecka w Studio
Premiera spektaklu "Historyja o Chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" - na podstawie XVI-wiecznego misterium Mikołaja z Wilkowiecka w reż. Piotra Tomaszuka - zakończy tegoroczny, VII festiwal Gorzkie żale/Nowe epifanie. Pokazy - 20 i 21 marca w warszawskim Teatrze Studio.
17-03-2016
Kielce. "Maria Skalista" - misterium Sceny Studio
Tradycyjnie, w czasie zbliżonym do Wielkiego Tygodnia Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na misterium wielkopostne - przygotowane przez Scenę Autorską Studio.
16-03-2016
Poznań. Zagraj w Misterium na Cytadeli
Poznańskie misterium - jedno z największych widowisk pasyjnych na świecie - odbywa się zawsze w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową, po zmierzchu, na Placu pod Dzwonem Pokoju na Cytadeli. Tak będzie i w tym roku - 19 marca.
16-03-2016
Warszawa. "Historyja..." Teatru Wierszalin na zakończenie Gorzkich Żali
Premiera spektaklu "Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Teatru Wierszalin odbędzie się w Teatrze Studio - transmitowana na żywo przez TVP Kultura. W Teatrze Studio i na antenie TVP Kultura spektakl będzie można zobaczyć w Niedzielę Palmową 20 marca o godz. 20.00. Zakończy on 7. edycję Festiwalu Gorzkie Żale/ Nowe Epifanie.
15-03-2016
Kielce. Misterium "Maria Skalista" Sceny Autorskiej Studio
Tradycyjnie, w czasie zbliżonym do Wielkiego Tygodnia, Kieleckie Centrum Kultury zaprasza na Misterium Wielkopostne, przygotowane przez Scenę Autorską Studio. Tym razem będzie to świat, widziany oczyma tytułowej Marii Skalistej.
15-03-2016
Łomża. Lalkarze z "Pasją" w objeździe po kościołach
Teatr Lalki i Aktora w Łomży ruszył w swoistą trasę ze spektaklem "Pasja" Michela de Ghelderodego. Przedstawienie grane jest w kościołach w regionie. To trudne logistycznie przedsięwzięcie. Trzeba przewieźć scenę mansjonową, ok. 60 różnych figur.
11-03-2016
Kielce. Wielkopostna "Pasja" opowiedziana tańcem
"Pasja" ukazuje temat męki Chrystusa w nieco inny sposób, niż w tradycjach liturgicznych. Autorzy spektaklu Kieleckiego Teatru Tańca, postanowili spojrzeć na miłość Jezusa poprzez losy Marii Magdaleny i Judasza.
10-03-2016
Łomża. Projekt "Pasja - zbliżenia 2016" Teatru Lalki i Aktora
Teatr Lalki i Aktora w Łomży w najbliższą niedzielę 13 marca rozpoczyna realizację projektu "Pasja - zbliżenia 2016", wspólnie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Kultura Dostępna".
08-03-2016
Supraśl. Premiera Wierszalina na żywo w TVP Kultura
Teatr Wierszalin przygotowuje właśnie "Historyję o Chwalebnym Zmartywchwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka. To najstarsze zachowane polskie misterium zobaczyć będzie można w Niedzielę Palmową w TVP Kultura.
09-02-2016
Jedlińsk. Ścięcie Śmierci - barwne widowisko na zakończenie karnawału
Barwny obrzęd ścięcia Śmierci zakończy we wtorek karnawał w Jedlińsku na Mazowszu. Niepowtarzalne widowisko plenerowe, w którym wszystkie role grają mężczyźni, co roku oglądają tłumy mieszkańców oraz przyjezdnych.
08-02-2016
Niemcy. W Kolonii obchody karnawałowego Różanego Poniedziałku
Pomimo ostrzeżeń przed wichurą w Kolonii odbył się w poniedziałek tradycyjny pochód będący punktem kulminacyjnym karnawału. Motywem przewodnim parady była w tym roku krytyka polityki migracyjnej kanclerz Angeli Merkel. W innych miastach pochody odwołano.
08-02-2016
Opolskie. Pogrzebanie basa kończy karnawał na Opolszczyźnie i Śląsku
Pogrzebanie basa to praktykowany na Opolszczyźnie i Śląsku zwyczaj kończący karnawał. W jego ramach odbywa się żartobliwie odgrywany kondukt żałobny, podczas którego w asyście księdza - przebierańca urządza się pogrzeb instrumentów muzycznych.
05-02-2016
Węgajty. Zapusty u siebie i na Tajwanie
Dziś w Węgajtach można obejrzeć zapustowe widowisko z udziałem masek i maszkar Teatru Węgajty, które będzie prezentowane także na Tajwanie.
03-02-2016
Bukowina Tatrzańska. Od jutra Góralski Karnawał
W Bukowinie Tatrzańskiej w czwartek rozpocznie się 44. Góralski Karnawał, na który zjadą najlepsze grupy kolędnicze z turoniami, Herodami i gwiazdami z całej Polski oraz góralscy tancerze, aby bawić się i rywalizować o Złotą Góralską Rozetę.
09-01-2016
Bronice. Dziś "Wigilia w Bronicach" Teatru Obrzędowego
Przedstawienie Bronickiego Teatru Obrzędowego pt. "Wigilia w Bronicach" w reżyserii Zofii Chudy odbędzie się w sobotę 9 stycznia w Pałacu w Bronicach koło Nałęczowa. "To prawdziwa perełka etnograficzna" - mówią o spektaklu badacze folkloru i teatru.
02-01-2016
Podkarpackie. Jasełka i koncert kolęd w Siedliskach
Dom Kultury w Siedliskach przygotował coś specjalnie dla miłośników tradycyjnych obrzędów bożonarodzeniowych. 3 stycznia odbędą się tam staropolskie jasełka oraz koncert kolęd polskich i ukraińskich w wykonaniu Zespołu Wokalnego z Przemyśla.
21-12-2015
Gdynia. Herodowe Pomuchle, czyli Jasełka Gdyńskie
Scena 138 Centrum Kultury w Gdyni zaprasza 6 stycznia do kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na misterium. Historia znana od dwóch tysięcy lat, jednak w zupełnie nowej i wyjątkowej odsłonie. Co by się stało, gdyby Dzieciątko narodziło się nie w Betlejem a w Gdyni, nad morzem?
05-06-2015
Gostycyn. Jutro Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego
6 czerwca w Gostycynie odbędzie się Wojewódzkie Spotkanie Teatrów Obrzędu Ludowego. Przegląd rozpocznie się o godz. 12 przemarszem Korowodu przez wieś Gostycyn, a o godz. 12.30 zespoły przystąpią do prezentacji konkursowych.
04-04-2015
Gdańsk. Jubileuszowe Misterium Męki Pańskiej
Dziesiąty raz na ulicach centrum Gdańska w Wielki Piątek odbyła się inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Tradycyjnie scena sądu Piłata nad Jezusem odbyła się przed Dworem Artusa.
03-04-2015
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej dzienne i nocne
W piątek na ulicach centrum Gdańska będzie miało miejsce Misterium Męki Pańskiej. W środku dnia aktorzy odtworzą Drogę krzyżową, która będzie wiodła z Długiego Targu na Górę Gradową. Druga część Misterium - o bardziej mistycznym charakterze, odbędzie się w nocy.
03-04-2015
Lublin. "Passione Christi" u Ojców Dominikanów
W piątek (3 kwietnia) o godz. 21.00 na fasadzie Bazyliki Ojców Dominikanów (ul. Złota 9) oglądać będzie można holograficzną projekcję Misterium Męki Pańskiej "Passione Christi".
03-04-2015
Małopolskie. Wielkanocne chodzenie ze śmiertecką i polewacka
Zwyczaje związane z Wielkanocą górale rozpoczynali chodzeniem ze śmiertecką, a kończyli polewacką. Współcześnie góralskie tradycje wielkanocne są kultywowane jedynie częściowo - powiedziała PAP etnograf z Muzeum Tatrzańskiego Anna Kozak.
02-04-2015
Białoruś. Inscenizowana Droga Krzyżowa w Mińsku
Inscenizowana Droga Krzyżowa odbyła się w środę po południu na terenie kościoła św. Trójcy (św. Rocha) w Mińsku z udziałem metropolity mińsko-mohylewskiego abp. Tadeusza Kondrusiewicza oraz kilkuset mieszkańców białoruskiej stolicy.
02-04-2015
Gdańsk. Andaluzyjskie akcenty w dziennym i nocnym misterium
W tym roku w Wielki Piątek ulicami Gdańska przejdą dwa misteria męki Pańskiej. Jedno w ciągu dnia, które odbędzie się już po raz dziesiąty. Drugie organizowane jest po raz pierwszy, na dodatek w nocy, przy świetle pochodni. Wezmą w nim udział mężczyźni w kapturach niosący olbrzymi krzyż, niczym podczas Semana Santa w Andaluzji.
02-04-2015
O. Mikołaj Rudyk: kalwaryjskie misterium pasyjne przybliża do Boga
Najbardziej znane w Polsce misterium męki Pańskiej rokrocznie przyciąga do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej setki tysięcy wiernych. Zdaniem bernardyna o. Mikołaja Rudyka przyjeżdżają przede wszystkim po to, by w Wielkim Tygodniu być bliżej Boga.
31-03-2015
Ostrów Wlkp. Oratorium wielkanocne Zygmunta Koniecznego
Specjalnie na zamówienie festiwalu "Ciemna Jutrznia" w Ostrowie Wielkopolskim, krakowski kompozytor Zygmunt Konieczny napisał oratorium wielkanocne pt. "Skarga Jerozolimy" . Jego prawykonanie - w Wielki Czwartek.
28-03-2015
Kraków-Świątniki Górne. Teatralna Niedziela Palmowa
Przedstawieniem "Z palemką i wózeczkiem" Teatr po Latach ze Świątnik Górnych przypomni dawny wielkanocny zwyczaj chodzenia z wózeczkiem i figurą Jezusa. Widowisko odbędzie się w Niedzielę Palmową w Krakowie i w Świątnikach Górnych.
28-03-2015
Poznań. Dziś Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Około 250 aktorów weźmie udział w sobotnim Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Widowisko co roku gromadzi dziesiątki tysięcy widzów z kraju i zagranicy. Organizatorzy podają, że jest to największa tego typu inscenizacja pasyjna w Europie.
02-03-2015
Poznań. Rozpoczął się XV Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej
W niedzielę rozpoczął się w Poznaniu XV Festiwal Muzyki Pasyjnej i Paschalnej "La Confesione", organizowany przez Towarzystwo im. Feliksa Nowowiejskiego. Festiwal potrwa do 18 kwietnia.
17-02-2015
Mazowieckie. Ścięcie Śmierci na zakończenie karnawału w Jedlińsku
Tradycyjnie - we wtorek przed Popielcem - w Jedlińsku k. Radomia wójt gminy symbolicznie przekazał władzę dawnym włodarzom tej miejscowości. Po południu na rynku ścięta zostanie Śmierć. Widowisko ubiega się o wpis na światową listę dziedzictwa niematerialnego UNESCO.
16-02-2015
Podlaskie. Zapustne zwyczaje na festynie w skansenie
Tradycję zapustów, czyli hucznego świętowania ostatnich dni karnawału, która już zanikła w Podlaskiem, przypomina Białostockie Muzeum Wsi. W niedzielę w skansenie można było dołączyć do barwnego korowodu, poznać zapustne zwyczaje oraz zjeść tradycyjne pączki.
05-01-2015
Kraj. Orszak Trzech Króli w ponad 330 miastach
Ulicami ponad 330 miejscowości w Polsce i piętnastu miast za granicą przejdą we wtorek 6 stycznia Orszaki Trzech Króli - poinformowano na niedzielnej konferencji prasowej w Warszawie.
05-01-2015
Toruń. Święto Trzech Króli z aktorami Baja
Barwna parada, której bohaterami będą Kacper, Melchior i Baltazar, we wtorek przemierzy toruńską Starówkę. Orszak wyruszy o godz. 15 z Rynku Staromiejskiego i przejdzie ulicą Szeroką na Rynek Nowomiejski.
05-01-2015
Zielona Góra. Jutro Lubuski Orszak Trzech Króli
- Oj, będzie się działo! - zapowiada radna Eleonora Szymkowiak, organizatorka Lubuskiego Orszaku Trzech Króli. Liczy, że w tym roku widowisko - ze względu na wielką Zieloną Górę, pobije frekwencyjny rekord. Będą szczudlarze, orkiestra, anioły i diabły.
30-12-2014
Lublin. Widowisko dla dzieci i młodzieży
We wtorek 6 stycznia o godz. 11 w Centrum Kongresowym UP (ul. Akademicka 15 w Lublinie ) odbędzie się widowisko muzyczne dla dzieci i młodzieży "Cichuteńko pośród nocy"
29-12-2014
Kraków. Tradycyjne jasełka rodziny Malików
Trzej Królowie, Herod, krakowiacy i górale pojawili się w jasełkach wystawionych w niedzielę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Przedstawienie kukiełkowe przygotowała rodzina Malików, w której już piąte pokoleń podtrzymuje tę tradycję.
22-12-2014
Dzieciątko i makówki - symbolami śląskich Świąt
Różnorodność tradycji związanej z Bożym Narodzeniem na Górnym Śląsku świadczy o jej dawności - wskazuje publicysta i znawca regionu Marek Szołtysek. Ma też swoje dwa filary - prezenty przynosi nie aniołek, a Dzieciątko, a jedną z głównych potraw są makówki.
22-12-2014
Gódy - czyli Boże Narodzenie Łużyczan
Wigilia jest zwana na Łużycach - Szczodrym Wieczorem lub Gwiazdką, a noc po niej - Bożą nocą. Podobnie jak w polskiej tradycji, tak wśród Serbołużyczan istnieje magiczna liczba potraw. Boże Narodzenie na Dolnych Łużycach określane jest mianem Gódy.
22-12-2014
Magiczne obrzędy świąteczne na Podhalu
Dawne świę­ta Bo­że­go Na­ro­dze­nia na Pod­ha­lu ota­cza­ło wiele ma­gicz­nych za­bie­gów wy­wo­dzą­cych się z cza­sów po­gań­skich. Nie­któ­re zwy­cza­je i ma­gicz­ne gesty gó­ra­le za­cho­wa­li do dziś - po­wie­dzia­ła et­no­graf­ka Małgorzata Wój­to­wicz-Wierz­bic­ka.
22-12-2014
O kolędowaniu na Kujawach i Pomorzu
Mali chłopcy z szopką lub gwiazdą obchodzący domy w adwencie i podczas świąt, widowiska teatralne zwane "herodami", trzaskanie z batów "na urodzaj" - tak wyglądało tradycyjne kolędowanie na Kujawach i Pomorzu.
22-12-2014
Wigilia łemkowska - zanikająca tradycja
Na Łemkowszczyźnie cały ranek wigilijny upływał na przygotowaniu wieczerzy i odpowiednim przybraniu izby. Wieczerzę wigilijną powszechnie określano mianem welija lub świata weczeria, rzadziej świati-weczir.
22-12-2014
Zwyczaje kolędnicze w Małopolsce ciągle żywe
Zwyczaj odwiedzania domów przez grupy kolędnicze na małopolskiej wsi jest ciągle żywy. Forma przedstawień uległa jednak na przestrzeni lat sporym przekształceniom - uważa etnograf z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół Benedykt Kafel.
10-12-2014
Tyczyn. "Pastorałka dla Woła i Osła"
Grupa Miłośników Teatru czyli Zofia Domino, Zakia Cieślicka-Majka, Tomasz Chlebek, Podkarpackie Stowarzyszenie Pracowników Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej zapraszają na premierę spektaklu "Pastorałka dla Woła i Osła" (na podstawie tekstu Pawła Paliwody)
18-04-2014
Skoczów. Słomiany Judosz przemaszerował ulicami miasta
Judosz, słomiana kukła ozdobiona wstążkami i naszyjnikiem z 30 srebrników, przeszedł w Wielki Piątek prowadzony przez halabardników ulicami Skoczowa. Za nimi podążały dzieci z kołatkami. Krzycząc "kle, kle" przepędziły całe zło z miasta.
18-04-2014
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej przeszło ulicami miasta
Dziewiąty rok z rzędu w centrum Gdańska w piątek odbyło się Misterium Męki Pańskiej. Odgrywana przez aktorów droga krzyżowa wiodła historycznymi ulicami miasta, m.in. obok hali targowej i dworca PKP, a scenę ukrzyżowania odegrano na Górze Gradowej.
17-04-2014
Małopolskie. Wielka Środa w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej
Wielu wiernych, mimo chłodu, przyglądało się ewangelicznym scenom uczty u Szymona i zdrady Judasza, które w Wielką Środę zainaugurowały zasadniczą część misterium pasyjnego w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
14-04-2014
Kalwaria Zebrzydowska. Inscenizacja wydarzeń pasyjnych
Przedstawienie scen tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurowało w Niedzielę Palmową odpust Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
12-04-2014
Kalwaria Pacławska. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej
Ewangeliczne sceny od ostatniej wieczerzy, przez sąd, drogę krzyżową i śmierć Jezusa na krzyżu zostaną zaprezentowane w Niedzielę Palmową w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla (Podkarpackie) podczas odbywającego się tam co roku plenerowego Misterium Męki Pańskiej.
12-04-2014
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej
Sceny wjazdu Chrystusa do Jerozolimy oraz wypędzenia kupców ze świątyni zainaugurują w Niedzielę Palmową misterium pasyjne w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. To tradycja, która sięga początków tamtejszego klasztoru bernardynów w XVII w.
11-04-2014
Bydgoszcz. Muzyczne Misterium Pasyjne w niedzielę
Parafia Wojskowa w Bydgoszczy wraz z Akademią Muzyczną oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury zapraszają w dniach 12-15 kwietnia na Wielkopostny Festiwal - Projekt Misterium.
11-04-2014
Gorzów Wlkp. Słowa: Jezus Chrystus. Muzyka: Joseph Haydn
Chrystus tuż przed śmiercią na krzyżu wypowiedział wprawdzie kilkadziesiąt słów, ale w Ewangelii jest to siedem zdań, które zwykło się nazywać "ostatnimi słowami". Motyw tych ostatnich słów Chrystusa był popularny w literaturze, sztuce i muzyce. Oratorium Haydna jest właśnie jednym z takich utworów.
07-04-2014
Kraków. Capella Cracoviensis intensywnie i pasyjnie
"Siedem słów Chrystusa" Haydna w Wielki Piątek, "Pasja" Bacha w Niedzielę Palmową, koncerty i chorały - to kwietniowe plany zespołu.
03-04-2014
Poznań. XV Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Po roku przerwy na Cytadelę wraca Misterium Męki Pańskiej. - W ubiegłym roku przeszkodziła nam zima. Teraz zapraszamy ponownie. To dobry sposób na przygotowanie się do Wielkanocy i kanonizacji Jana Pawła II - zachęca Artur Piotrowski, reżyser i pomysłodawca przedstawienia.
04-03-2014
Jedlińsk. Widowisko "Ścięcie Śmierci" zakończyło karnawał
Mieszkańcy Jedlińska k. Radomia w symboliczny sposób pożegnali we wtorek karnawał - na rynku ścięta została Śmierć. Wystawiane w przeddzień Popielca widowisko obrzędowe zgromadziło tłumy.
03-02-2014
Czerwińsk. Do sanktuarium powróci misterium "Męka Pańska"
Po ośmiu latach przerwy do sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą powróci w marcu misterium "Męka Pańska" autorstwa salezjanina ks. Franciszka Harazima (1885-1941), jedno z najsłynniejszych polskich misteriów pasyjnych.
23-09-2013
Tykocin. Obchody żydowskiego święta Sukot
W Tykocinie można było wziąć udział w niedzielę w świętowaniu radosnego święta żydowskiego Sukot. Przy tamtejszej zabytkowej synagodze stanął tradycyjny szałas, symbol Sukot. Tykociński Teatr Amatorski pokazał spektakl o żydowskich zwyczajach.
13-04-2013
Zakopane. Rywalizują o Złote Kierpce
Ponad 500 młodych góralek i górali zrzeszonych w 14 zespołach bierze udział w tegorocznym IV Tatrzańskim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "O Złote Kierpce", który rozpoczął się w sobotę w Zakopanem.
30-03-2013
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej w centrum miasta
Po raz ósmy w centrum Gdańska odbyła się w Wielki Piątek inscenizacja Misterium Męki Pańskiej. Droga Krzyżowa wiodła kilka kilometrów spod Dworu Artusa na Górę Gradową.
29-03-2013
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej w śniegu
Tłumy ludzi uczestniczyły w piątek w symbolicznym odtworzeniu drogi Chrystusa na śmierć. Dwór Artusa był siedzibą Piłata, a góra Gradowa gdańską Golgotą. Tak jak dwa tysiące lat temu, także i w piątek nie brakowało wzruszeń, refleksji, ale też głosów zdziwienia.
29-03-2013
Skoczów. Słomiany Judosz przemaszerował ulicami miasta
Strażacy przebrani za halabardników poprowadzili w Wielki Piątek ulicami Skoczowa słomianego Judosza. Za nimi podążały dzieci z kołatkami, których dźwięk ma wypędzać z miasta zło. Obrzęd zostanie powtórzony w Wielką Sobotę, a kukła zostanie spalona.
25-03-2013
Kalwaria Zebrzydowska. "Zimowa" Niedziela Palmowa
W zimowej aurze tysiące wiernych uczestniczyło w Niedzielę Palmową w inauguracji odpustu Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na ich oczach rozegrały się sceny triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
22-03-2013
Poznań. Misterium Męki Pańskiej odwołane
Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Artura Piotrowskiego zaplanowane na najbliższą sobotę w Poznaniu zostało odwołane ze względu na warunki pogodowe. Niewykluczone, że widowisko zostanie zorganizowane dopiero po Wielkanocy.
25-02-2013
Tykocin. "Purimszpil" podczas obchodów święta Purim
W Muzeum w Tykocinie odbył się w niedzielę pokaz obchodów święta Purim. Placówka od lat organizuje obchody najważniejszych żydowskich świąt, nawiązując do tradycji miasteczka, w którym przez kilka wieków istniała liczna społeczność żydowska.
12-02-2013
Jedlińsk. Ścięcie Śmierci na zakończenie karnawału
Zgodnie z tradycją - w przeddzień Środy Popielcowej - w Jedlińsku koło Radomia wójt gminy symbolicznie przekazał władzę dawnym włodarzom tej miejscowości. Na zakończenie trzydniowych zapustów na miejscowym rynku ścięta została Śmierć.
04-02-2013
Opole. Mięsopust na ulicach miasta
Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu zaprasza na zabawę zwaną mięsopustem. Ulicami miasta przejdzie barwny korowód przebierańców i maszkar złożony z hanackiego zespołu folklorystycznego z Velkej Bystricy i ludowego zespołu satyrycznego Krampskie Bery z Krempnej wodzącego niedźwiedzia.
07-04-2012
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej po raz siódmy
W Wielki Piątek po raz siódmy na ulicach Gdańska odegrano Misterium Męki Pańskiej - sztukę, której scenariusz pozostaje niezmienny od 2 tys. lat.
06-04-2012
Gdańska droga krzyżowa
Tegoroczne Misterium Męki Pańskiej w Gdańsku rozpocznie się o godz. 13 - jak zwykle na przedprożach Dworu Artusa. Po osądzeniu Chrystus będzie przepędzony przez miasto i ukrzyżowany na Górze Gradowej. Czas trwania widowiska - około dwóch godzin - pisze Roman Daszczyński w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
06-04-2012
Skoczów. Wielkopiątkowy Pochód z Judoszem
Wielki Piątek, współcześnie obchodzony przez chrześcijan jako dzień pamiątki śmierci Jezusa, jest dniem znaczącym dla wierzeń ludowych. Na Śląsku Cieszyńskim związane z nim były liczne zakazy i nakazy oraz zwyczaje. Skoczów jest jedyną miejscowością, w której zachował się zwyczaj wodzenia Judosza.
06-04-2012
Wieliczka. Górnicy przeszli podziemną Drogą Krzyżową
Górnicy solni w galowych mundurach przeszli w Wielki Piątek podziemną Drogą Krzyżową w kopalni soli w Wieliczce. Droga Krzyżowa znajduje się w pochylni Barącza (głębokość ok. 100 m) i jest częścią szlaku pielgrzymkowego "Szczęść Boże".
05-04-2012
Kalwaria Pacławska. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej
Plenerowe Misterium Męki Pańskiej odbędzie się w Wielki Piątek w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla. W ewangeliczne postaci sprzed ponad dwóch tysięcy lat wcieli się ponad 70 mieszkańców okolicznych miejscowości.
02-04-2012
Bydgoszcz. XII Misterium w Fordonie
Aktorzy nie zniechęcili się, choć na próbie generalnej nagle spadł śnieg i grad. Wystawiane przez nich Misterium Męki Pańskiej obejrzało w Dolinie Śmierci 15 tys. ludzi.
02-04-2012
Kraków. Pieśni pasyjne Słowińskiej i rzeźny Rząsy
Krakowska wokalistka Joanna Słowińska podróżuje po Polsce z koncertem pieśni pasyjnych, tłem dla których stanowią rzeźby Antoniego Rząsy. 5 kwietnia (godz. 20) wystąpi w Fabryce ul. Zabłocie 23).
02-04-2012
Misterium na Cytadeli: Aktorzy się nie poddali
To była jedna z najtrudniejszych inscenizacji Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. Jeszcze na dwie godziny przed widowiskiem z nieba padał śnieg, a gdy wszystko się rozpoczynało wiał silny wiatr, a temperatura wynosiła tylko 3 stopnie Celsjusza. Aktorzy w sandałach się nie poddali - pisze Tomasz Cylka w Gazecie Wyborczej - Poznań.
02-04-2012
Szczecin. Koncert pieśni wielkopostnych w Kanie
- Będą to pieśni z tradycji polskiej, katolickiej. Z różnych regionów i z różnych czasów. Większość pochodzi z XVII i XVIII w. - mówi Witold Broda z Kapeli Brodów.
26-03-2012
Warszawa. Około 30 tys. osób obejrzało Misterium Męki Pańskiej
Monumentalne widowisko pasyjne - Misterium Męki Pańskiej - obejrzało w sobotę w stolicy co najmniej 30 tys. osób. Przez 80 minut widzowie mogli śledzić w rzeczywistej skali Drogę Krzyżową, którą blisko dwa tysiące lat temu pokonał Jezus.
24-03-2012
Warszawa. Wielkie Misterium na placu Piłsudskiego
Ponad 300 aktorów, dziesiątki ton sprzętu, olbrzymie dekoracje imitujące dawną Jerozolimę. Do tego światła lotniczych reflektorów i pieśni w wykonaniu 300-osobowego chóru. Wszystko to w sobotę wieczorem na placu Piłsudskiego.
22-03-2012
Warszawa. Misterium Męki Pańskiej
Misterium Męki Pańskiej - wielkie widowisko pasyjne - odbędzie się w sobotę w Warszawie. Misterium od lat stanowi duchowe, kulturalne i artystyczne przygotowanie do świąt Wielkiej Nocy - zachęcają do przyjścia jego twórcy.
14-03-2012
Warszawa-Poznań. Misterium Męki Pańskiej
Misterium Męki Pańskiej w reżyserii Artura Piotrowskiego, jedno z największych na świecie widowisk pasyjnych, po raz pierwszy zorganizowane zostanie w Warszawie i w Poznaniu. Widzowie w stolicy zobaczą je 24 marca, w Poznaniu - tydzień później
21-02-2012
Poznań. Misterium znów na Cytadeli
Misterium Męki Pańskiej reżyserowane przez Artura Piotrowskiego wraca na poznańską Cytadelę - dowiedziało się Radio Merkury.
26-04-2011
Kraków. Tradycyjne święto Rękawki
To jedna z najstarszych krakowskich tradycji, pamiętająca czasy przedchrześcijańskie. Relacje pisane o święcie Rękawki, odbywającym się w pierwszy wtorek po Wielkanocy pod kopcem Krakusa, sięgają XVI wieku, jednak jest ono echem znacznie starszych zwyczajów - być może zaduszek, które dawni Słowianie obchodzili wiosną.
22-04-2011
Jelenia Góra. Misterium Wielkanocne w muzyce
Dziś (Wielki Piątek), jutro (Wielka Sobota) i w Poniedziałek Wielkanocny w trzech pałacach Kotliny Jeleniogórskiej będą miały miejsce wielkanocne koncerty. Wystąpią: mezzosopranistka Agnieszka Rehlis, kwartet smyczkowy A Quattro i sopranistka Michalina Bienkiewicz.
22-04-2011
Podlasie. Wielkanocne Allelujki na suwalskich wsiach
Allelujki to chodzenie drugiego dnia świąt od domu do domu z pieśniami o zmartwychwstaniu Jezusa. Takich tradycji uczą się lub je sobie przypominają mieszkańcy kilku suwalskich wsi. Do takiego powrotu do lokalnych korzeni okolicznych mieszkańcówa zachęca Stowarzyszenie Kulturalne "Teatr Efemeryczny" z siedzibą w Potaszni koło Suwałk.
21-04-2011
Gdańsk. Wielki Piątek z Misterium Męki Pańskiej
Barwny pochód, skupienie i refleksja, ale też zaskoczenie czy zwykła ciekawość - takie obrazy towarzyszą Misterium Męki Pańskiej w wielu krajach świata. Inscenizacja Drogi Krzyżowej Jezusa Chrystusa w Wielki Piątek do centrum Gdańska na pewno przyciągnie prawdziwe tłumy.
21-04-2011
Pasja Szczecińska. Analiza człowieczeństwa
Zwiastowanie Pańskie, kuszenie na pustyni, pobyt w ogrodzie oliwnym jako droga na krzyż. Niezwykły koncert oparty na poezji Romana Brandstaettera w szczecińskiej Bazylice Archikatedralnej "Jesteś tym, kim będziesz jutro - Pasja Szczecińska" w reżyserii Krzysztofa Czeczota to spojrzenie na mękę Chrystusa z perspektywy człowieka grzesznego - pisze Agnieszka Wojs w portalu wSzczecinie.pl
21-04-2011
Poznań. 10 tysięcy widzów obejrzało misterium
Dzwon Pokoju na poznańskiej Cytadeli odzywa się tylko przy wyjątkowych okazjach. W środę dał znak do rozpoczęcia Misterium Męki Pańskiej.
21-04-2011
Wrocław. Jazzowa Męka Pańska dziś w Imparcie
Ponad 30 artystów opowie historię ludzkiego losu od stworzenia świata aż po współczesność. O godz. 20 rozpocznie się tam wizualno-muzyczny spektakl "Pasja XXI".
21-04-2011
Małopolskie. Wielki Czwartek w Kalwarii Zebrzydowskiej
Kustosz sanktuarium kalwaryjskiego ojciec Damian Muskus obmył w Wielki Czwartek nogi "apostołom" inaugurując czwartkową część misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
20-04-2011
Poznań. Dziś Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Dzisiaj tuż po zachodzie słońca, około godziny 20.20, rozpocznie się Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli w Poznaniu. Wczoraj montowano scenę oraz profesjonalne nagłośnienie. Na wale okalającym polanę pod Dzwonem Pokoju stanęły także trzy drewniane krzyże.
20-04-2011
Skoczów. Obmywanie się w Wiśle i Pochód z Judoszem
W Wielki Piątek i Wielką Sobotę w samo południe ulicami Skoczowa przejdzie tradycyjny pochód z Judoszem. Wcześniej, o północy Wielki Czwartek odbędzie się wielkanocne obrzędowe obmywanie się w Wiśle.
19-04-2011
Szczecin. Pasja Soyki i Czeczota
Jest to rzecz zainspirowana miłością do człowieka - mówi Stanisław Soyka, kompozytor utworu "Jesteś tym, kim będziesz jutro - Szczecińska Pasja" na kanwie poezji Romana Brandstaettera. Premiera dzieła - we wtorek
16-04-2011
Bydgoszcz. Misterium Męki Pańskiej w Fordonie
W Niedzielę Palmową, 17 kwietnia, w Fordońskiej Dolinie Śmierci o godz. 16 i 19.45 odbędzie się XI Misterium Męki Pańskiej "DUC IN ALTUM".
16-04-2011
Chrystus przyszedł z banku
Setki aktorów, tysiące widzów - w sobotę w Warszawie odbędzie się największy spektakl pasyjny na świecie. Spektakl będzie wystawiony na służewieckim Torze Wyścigów Konnych (początek: godz. 20). Weźmie w nim udział 400 aktorów, 300-osobowy chór, orkiestra symfoniczna, setki harcerzy i zapewne mnóstwo widzów - pisze Łukasz Zalesiński w Rzeczpospolitej.
16-04-2011
Wydarzenia biblijne z natury teatralne
- Triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy opisany w Biblii jest szalenie teatralny. Ludzie wiwatowali, rzucali płaszcze pod kopyta osiołka, na którym jechał Chrystus, podnosili w górę gałęzie palmowe, które zrywali z okolicznych drzew - mówi Lech Sokół, historyk dramatu i teatru.
15-04-2011
Szczecin. Soyka, Stenka, Trela w Pasji Szczecińskiej
Misterium Męki Pańskiej z czytanymi przez Danutę Stenkę, Jerzego Trelę i Kamillę Baar wierszami Romana Brandstaettera oraz muzyką Stanisława Soyki usłyszymy w szczecińskiej katedrze.
12-04-2011
Szczecin. Jezus student, Maryja ze Skolwina. Droga krzyżowa
Ponad sto osób m.in.: artyści i mieszkańcy dzielnicy - weźmie udział w tegorocznej Artystycznej Inscenizacji Drogi Krzyżowej na Skolwinie. W Klubie Słowianin trwają ostatnie przygotowania do szóstej już edycji religijno-artystycznego widowiska. 15 kwietnia uczestnicy tradycyjnie przejdą trasą od domu kultury do kościoła - jak w Jerozolimie pod górę.
12-04-2011
Warszawa-Szczecin. Pierwsze próby "Szczecińskiej pasji"
Stenka, Trela i Baar recytują wiersze, w tle orkiestra pod kierunkiem Stanisława Soyki, witraż za prezbiterium bazyliki archikatedralnej rozświetla się tysiącem reflektorów. "Szczecińska pasja" już za tydzień
11-04-2011
Kraków. "Requiem" Verdiego w Operze Krakowskiej
Opera Krakowska zaprasza na spektakle "Requiem" Giuseppe Verdiego, które odbędą się na Dużej Scenie, w sobotę 16 kwietnia oraz w Niedzielę Palmową 17 kwietnia br. o godz. 18.30.
08-04-2011
Pasja Szczecińska
Pasja Szczecińska będzie wyjątkowym widowiskiem, z niezwykłą oprawą świetlną i akustyczną. Tak "wyświeconej" katedry jeszcze nie widzieliśmy i myślę, że długo nie zobaczymy.To bardzo wyjątkowy tekst prezentowany w okresie szczególnego skupienia. To pierwsza pasja, której nie zbudowano opierając się na tekście ewangelicznym - mówi Krzysztof Czeczot, autor Pasji, do której muzykę napisał Stanisław Soyka.
07-04-2011
Warszawa. "Misterium Męki Pańskiej" na Służewcu
400 aktorów, 200 harcerzy, 300-osobowy chór i orkiestra symfoniczna, 5 monumentalnych scen usytuowanych na Torze Treningowym Wyścigów Konnych na warszawskim Służewcu tworzy niezwykłe widowisko artystyczne o wymiarze religijnym - "Misterium Męki Pańskiej".
07-04-2011
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli zorganizuje 20 kwietnia Stowarzyszenie Legion X - poinformował wiceprezydent Poznania Sławomir Hinc.
06-04-2011
Poznań. Misterium Męki Pańskiej jednak się odbędzie
To już pewne! Na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej. Dotychczasowi organizatorzy przenieśli swoje widowisko do Warszawy. Gdy wydawało się, że w tym roku poznaniacy nie zobaczą misterium, do władz miasta zgłosili się przedstawiciele stowarzyszenia Legion X.
18-03-2011
Szczecin. Requiem Wielkopostne
Requiem Charlesa Gounoda oraz cztery motety na czas pokuty Francisa Poulenca zabrzmią w sobotę, w kościele św. Wojciecha w Szczecinie.
04-03-2011
Jedlińsk. W zapusty Śmierć znowu pójdzie pod topór
"Ona zabiera i siostry, i braci, przez nią żona męża, a mąż żonę traci, ona zabiera i córki, i syny, przez nią opłakują swe straty rodziny!". Tak groźna może być tylko śmierć... Ale spokojnie, w Jedlińsku zostanie publicznie osądzona i ścięta.
01-03-2011
Szczecin. Radni o wydatkach na "Pasję"
Czy warto wydać 400 tys. zł z budżetu miasta na "Szczecińską Pasję" Stanisława Soyki? - Mam nadzieję, że to będzie wielkie dzieło - mówi wiceprezydent ds. kultury. Radni z komisji kultury mają wątpliwości. Scenariusz wydarzenia napisał i rzecz reżyseruje Krzysztof Czeczot, aktor związany z tutejszym Teatrem Współczesnym
03-04-2010
Koledzy, którzy mnie krzyżują
- Jest zawsze totalna cisza po śmierci, a przecież tam są tysiące ludzi - i ja wtedy muszę ruszyć. Czuję wtedy wręcz fizycznie, pod skórą, że to nie jest taka sobie gierka. I moment w czasie biczowania Jezusa, wtedy to aż mam ciarki. Zdarzało się, że łzy były blisko, myślałam tylko: "Byle się makijaż nie rozpłynął..." - o misterium wielkanocnym na Cytadeli Poznańskiej pisze Violetta Szostak w Gazecie Wyborczej Dużym Formacie.
02-04-2010
Góra Kalwaria. Wystawiono Misterium Męki Pańskiej
Po ponad 200 latach przerwy w Górze Kalwarii (Mazowieckie) ponownie zostało wystawione 28 marca Misterium Męki Pańskiej.
02-04-2010
Kalwaria Zebrzydowska. Droga Krzyżowa w sanktuarium
Droga Krzyżowa przeszła w Wielki Piątek w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz w słowie pasterskim wspominał mękę Chrystusa i śmierć Jana Pawła II, której piąta rocznica przypada tego dnia.
02-04-2010
Rzeszów. Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu więźniów z Załęża
W czwartek Dom Pomocy Społecznej w Załężu odwiedzili więźniowie Zakładu Karnego. Czterdziestu osadzonych przedstawiło Misterium Męki Pańskiej.
31-03-2010
Skoczów. Przetrwał obyczaj obmywania nóg w Wiśle
Obrzędowe obmywanie się w rzece w Wielki Czwartek to stary zwyczaj na Śląsku Cieszyńskim, który do dziś przetrwał w Skoczowie.
29-03-2010
Poznań. Tłum na Misterium Męki Pańskiej
Poznańska Cytadela wypełniła się tłumem wiernych. O godzinie 19 rozpoczęło się w sobotę 11. już Misterium Męki Pańskiej. Poświęcone było w tym roku pamięci pięciu młodych zwykłych-niezwykłych mężczyzn, których życie porwał i zakończył wir II wojny światowej.
26-03-2010
Misteria Męki Pańskiej
W wielu miejscach Polski organizowane są misteria Męki Pańskiej. Cieszą się one coraz większą popularnością. Jednym z największych widowisk plenerowych na świecie będzie przedstawione już w najbliższą sobotę o godz. 19 misterium Męki Pańskiej w cytadeli w Poznaniu. Organizatorzy tych wielkopostnych widowisk pasyjnych podkreślają, że w dzisiejszych czasach obraz najszybciej dociera do wyobraźni człowieka, stąd taka forma przybliżenia męki, śmierci i zmartwychwstania, jak misteria jest nadal bardzo aktualna - pisze Małgorzata Pabis w Naszym Dzienniku.
26-03-2010
Poznań. Jutro Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Poznańska Cytadela wypełni się jutro tłumem wiernych. O godzinie 19 rozpocznie się 11. już Misterium Męki Pańskiej. Poświęcone jest w tym roku pamięci pięciu młodych zwykłych-niezwykłych mężczyzn, których życie porwał i zakończył wir II wojny światowej.
24-03-2010
Poznań. Trwają próby do Misterium Męki Pańskiej
Na poznańskiej Cytadeli trwają próby i budowa dekoracji do Misterium Męki Pańskiej, które będzie można zobaczyć już w tę sobotę o godz. 19. Poprzedzi je msza święta w kościele parafialnym księży salezjanów pw. św. Jana Bosko, przy ul. Warzywnej 17 na poznańskich Winogradach o godz. 17.
23-03-2010
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
27 marca o godz. 19 na poznańskiej Cytadeli odbędzie się Misterium Męki Pańskiej.
17-03-2010
Katowice. Franciszkanie wystawią "Kalwarię Śląską"
Misterium Męki Pańskiej pt. "Kalwaria Śląska" wystawią 27 marca franciszkanie w Katowicach-Panewnikach. Plenerowy spektakl zakonnicy organizują na terenie kalwarii przy swoim klasztorze już po raz czwarty. W ubiegłych latach misteria gromadziły kilka tysięcy wiernych.
13-03-2010
Bydgoszcz. X Misterium Męki Pańskiej w Fordonie
Hasło "Crux mea, lux mea", czyli krzyż mój, światło moje - będzie motywem przewodnim tegorocznego przedstawienia pasyjnego w Dolinie Śmierci.
10-04-2009
Gdańsk. Dziś Misterium Męki Pańskiej
W Wielki Piątek, 10 kwietnia, ulicami Gdańska przejdzie 70 aktorów odgrywających sceny z ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa.
08-04-2009
Jak Jezusa do krzyża przybijali
Nie jest to zwyczajny teatr. Jest w nim tajemnica, tak jak w misterium męki i zmartwychwstania Chrystusa - pisze Joanna Klimowicz w Gazecie Wyborczej - Białystok.
06-04-2009
Bydgoszcz. Tysiące uczestników misterium w Dolinie Śmierci
Kilkanaście tysięcy osób obejrzało niedzielne misterium męki pańskiej, które wystawiono w fordońskiej Dolinie Śmierci. Towarzyszyło mu motto, z pytaniem, które Jezus stawiał Świętemu Pawłowi: 'Dlaczego mnie prześladujesz?'
06-04-2009
Poznań. Misterium Męki Pańskiej po raz dziesiąty
Poznaniacy i pielgrzymi jak co roku tłumnie zgromadzili się przed Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, aby obejrzeć jedno z największych w Europie Misteriów Męki Pańskiej.
06-04-2009
Widowisko, które trafia do serc
Absolutna cisza. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi w skupieniu ogląda ostatnie minuty z życia Chrystusa. Od dziesięciu lat widzowie przychodzący na Misterium Męki Pańskiej na poznańską Cytadelę przeżywają śmierć i zmartwychwstanie Jezusa - pisze Elżbieta Podolska w Polsce Głosie Wielkopolskim.
06-04-2009
Kalwaria Zebrzydowska. Uroczystości Wielkiego Tygodnia
Główne uroczystości Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoczną się w Wielką Środę. Wierni ujrzą sceny uczty u Szymona i zdrady Judasza. Tradycja inscenizowania wydarzeń pasyjnych sięga w kalwaryjskim sanktuarium XVII wieku.
04-04-2009
Małopolska. Czas misterów pasyjnych
Niedzielą Palmową rozpoczyna się dla katolików Wielki Tydzień. To czas misteriów pasyjnych, także tych najsłynniejszych - w Kalwarii Zebrzydowskiej.
04-04-2009
Beskid Śląski. Wielkanocne zwyczaje
Wokół drewnianego kościoła w Gilowicach w Niedzielę Palmową wyrasta las kolorowych palm. Mieszkańcy Skoczowa o północy w Wielki Czwartek myją nogi w Wiśle. W Wilamowicach w wielkanocny poniedziałek trzeba uważać na rozbrykanych przebierańców. Chcesz to wszystko zobaczyć? Przyjedź w Beskidy.
03-04-2009
Bydgoszcz. 230 młodych szykuje Misterium w Dolinie Śmierci
Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci tradycyjnie otworzy obchody Wielkiego Tygodnia w Bydgoszczy. Poprzedzi je droga krzyżowa, która przejdzie z katedry do kościoła św. Trójcy.
03-04-2009
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
4 kwietnia o godz. 20 na poznańskiej Cytadelii po raz dziesiąty zostanie przedstawione Misterium Męki Pańskiej. Jest to największe widowisko pasyjne w Europie.
03-04-2009
Poznań. Misterium na Cytadeli i w TVP
Organizatorzy liczą, że sobotnie Misterium na łące pod Dzwonem Pokoju obejrzy 100 tys. osób.
02-04-2009
Kielce. Misterium Wielkopostne w KCK
Teksty Czesława Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicza oraz polskie pieśni kościelne okresu Wielkiego Postu będzie można usłyszeć w piątkowym Misterium Wielkopostnym "Weź swój krzyż", przygotowanym przez Scenę Autorską "Studio" Kieleckiego Centrum Kultury.
01-04-2009
Katowice. W sobotę misterium "Kalwaria Śląska"
Misterium Męki Pańskiej pt. "Kalwaria Śląska" wystawią w sobotę franciszkanie w Katowicach - Panewnikach. Plenerowy spektakl zakonnicy organizują już po raz trzeci, w tym roku poprzedzi go koncert pieśni pasyjnych w wykonaniu Antoniny Krzysztoń.
30-03-2009
Chorzów. Skoczowski Judosz w skansenie
Obrzęd Judosza, palenie marzanny i pokazy kroszonkarskie można było zobaczyć wczoraj w chorzowskim skansenie podczas Wielkanocy na Śląsku.
12-03-2009
Szamocin. Kłopot z Misterium Męki Pańskiej
Ubiegły rok dla Misterium Męki Pańskiej w Szamocinie był bardzo dobry. Apostołem Andrzejem był szamociński burmistrz Eugeniusz Kucner, apostoła Filipa zagrał burmistrz Chodzieży Jacek Gursz, wicestarosta Julian Hermasz-czuk był apostołem Jakubem - pisze Bożena Wolska w Polsce Głosie Wielkopolskim.
06-03-2009
Poznań. Przygotowania do widowiska pasyjnego
Ponad 100 tysięcy widzów spodziewają się organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, które 4 kwietnia odbędzie się na poznańskiej Cytadeli.
26-02-2009
Dawne podlaskie zwyczaje związane z Popielcem i Wielkim Postem
Skakanie na tzw. wysoki len, wybijanie półpościa i czynienie psot, ale także zwyczaje związane z przestrzeganiem postu towarzyszyły dawniej na podlaskiej wsi Środzie Popielcowej i okresowi Wielkiego Postu. Jak przekonuje Zygmunt Ciesielski w książce "Plastyka ludowa roku obrzędowego w województwie podlaskim", dawniej na wsi w zapusty bawiono się do północy, lecz zdarzali się i tacy amatorzy karnawałowej zabawy, którzy dopiero rano, wprost od stołu, szli do kościoła posypać głowy popiołem.
24-02-2009
Jedlińsk. Ścięcie Śmierci na koniec karnawału
Mieszkańcy Jedlińska koło Radomia symbolicznie pożegnali dziś karnawał. Tradycyjnie - w przeddzień środy popielcowej - w obrzędzie ludowym została ścięta Śmierć (na zdjęciu).
22-03-2008
Kalwaria Zebrzydowska. Tysiące pielgrzymów na misterium Męki Pańskiej
Tysiące osób podążały wczoraj od świtu dróżkami w Kalwarii Zebrzydowskiej za aktorami, odtwarzającymi sceny Męki Pańskiej podczas najsłynniejszych i największych w Polsce misteriów. W kazaniu metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz powiedział, że "współcześnie jesteśmy świadkami cierpienia w Kościele".
22-03-2008
Pruchnik. Wielkopiątkowy Sąd na Judaszem
W Pruchniku odbyło się dzisiaj, po kilkuletniej przerwie, tradycyjne wielkopiątkowe sądzenie Judasza.
21-03-2008
Gdańsk. Misterium Męki Pańskiej na ulicach miasta
"Misterium Męki Pańskiej" odbędzie się już po raz trzeci na ulicach Gdańska. Wzorowane na średniowiecznych misteriach widowisko, stanowi syntezę obrzędów religijnych z działaniami teatru ulicznego. Spektakl rozpocznie się tradycyjnie pod Dworem Artusa.
21-03-2008
Skoczów: Proboszcz : Judosza wodzić nie wypada
W skoczowskich kościołach katolickich odczytany został list na temat zwyczaju wodzenia Judosza. - Chrześcijanom nie wypada brać w tym udziału - usłyszeli wierni.
21-03-2008
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium paschalne w śniegu
Nawet śnieżyca nie odwiodła tłumów wiernych od uczestniczenia w tradycyjnych misteriach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.
21-03-2008
Skoczów. Słomiany Judosz maszerował ulicami miasta
Słomianego Judosza prowadzili w Wielki Piątek ulicami Skoczowa na Podbeskidziu dwaj miejscowi strażacy w strojach halabardników. Zdrajca Jezusa miał na szyi 30 srebrników. Za nimi szli ludzie, którzy wytykali Judosza palcami, śmiejąc się i drwiąc.
20-03-2008
Brazylia. Gwiazdy w misteriach Męki Pańskiej
Przed świętami Wielkiej Nocy w całej Brazylii odbędą się przedstawienia Męki Pańskiej. Jednym z największych jest misterium w mieście Nova Jerusalem w stanie Pernambuco, wystawiane tam od ponad czterdziestu lat. Bierze w nim udział około 500 aktorów, a także Miss Brazylii Natalia Guimaraes.
19-03-2008
Nowy Sącz. Dwa i pół tysiąca sądeczan na Golgocie
Na dwie wieczorne godziny w Niedzielę Palmową zamarł ruch w znacznej części centrum Nowego Sącza. Ulicami miasta, od bazyliki św. Małgorzaty do ruin zamku Jagiellonów, szli uczestnicy Drogi Krzyżowej. W tym roku było ich około dwa i pół tysiąca. Nad dźwigającym krzyż świeciły neony reklam.
19-03-2008
Szczecin. Droga krzyżowa wiodła przez Skolwin
Kilkaset osób przeszło we wtorek w czwartej już drodze krzyżowej na Skolwinie - widowisku przygotowanym przez aktorów szczecińskich scen i uczniów.
18-03-2008
Koszalin. Misterium Męki Pańskiej
Już po raz drugi młodzież ze wspólnoty oazowej przy parafii oo. Franciszkanów w Koszalinie wystawiła Misterium Męki Pańskiej.
18-03-2008
Lublin. "Pasja lubelska" w środę
W Wielką Środę o godz. 19 w bazylice przy Złotej 9 zaprezentowane zostanie widowisko teatralno-muzyczne "Pasja lubelska". Spektakl wyreżyserował Jerzy Jan Połoński, choreografię przygotował Ryszard Kalinowski.
17-03-2008
Częstochowa. Piotr Machalica wystąpił w Misterium Wielkopostnym
Ośrodek Promocji Kultury ,,Gaude Mater" zorganizował wieczorem 15 marca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego ,,Misterium Wielkopostne". Dochód z koncertu został przeznaczony na renowację organów w kościele. Wśród wykonawców był Piotr Machalica [na zdjęciu] znany aktor i dyrektor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.
17-03-2008
Górka Klasztorna. Tysiące wiernych obejrzało Misterium Męki Pańskiej
Wierni z całej Polski obejrzeli dzisiaj 25. Misterium Męki Pańskiej, które odegrano przy najstarszym polskim sanktuarium maryjnym w Górce Klasztornej. Scenariusz oparty na Ewangeliach oraz książce ,,Jezus z Nazaretu" Romana Brandstaettera jest prezentowany przez kilka godzin. Całość zawsze poprzedza Msza święta.
15-03-2008
Bydgoszcz. Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci
Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową tradycyjnie otworzy obchody Wielkiego Tygodnia w Bydgoszczy.
15-03-2008
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Misterium Męki Pańskiej (na zdjęciu) przedstawiło w sobotę wieczorem na poznańskiej Cytadeli ok. 300 aktorów-amatorów. Spektakl odbywający się w Poznaniu należy do największych widowisk pasyjnych w Europie.Według szacunków policji, widowisko zobaczyło kilkanaście tysięcy osób.
14-03-2008
Poznań. Trwają przygotowania do Misterium na Cytadeli
Około stu tysięcy osób spodziewają się organizatorzy największego w Polsce i jednego z największych w Europie plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które w najbliższą sobotę, 15 marca, już po raz dziewiąty odbędzie się na poznańskiej Cytadeli.
13-03-2008
Gdańsk. "Stacye Jerozolimskie..." u św. Elżbiety
Niezwykłe misterium "Stacye Jerozolimskie..." [na zdjęciu] wystawione zostanie w najbliższą środę w kościele św. Elżbiety w Gdańsku. Teatralna inscenizacja drogi krzyżowej oparta jest na opisie oryginalnej drogi krzyżowej znalezionej w modlitewniku z 1902 roku.
11-03-2008
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Poznańskie Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli jest największym widowiskiem pasyjnym w Europie. W wigilię Niedzieli Palmowej, 15 marca, odbędzie się po raz dziewiąty. Początek o godz. 19.
10-03-2008
Katowice. Misterium Męki Pańskiej "Kalwaria Śląska"
Misterium Męki Pańskiej "Kalwaria Śląska" wystawią w sobotę (15 marca) franciszkanie z klasztoru w Katowicach - Panewnikach. Po raz pierwszy plenerową inscenizację przygotowano w ubiegłym roku.
10-03-2008
Kraków. V Festiwal Misteria Paschalia
Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się tegoroczny V Festiwal Misteria Paschalia, który w Wielkim Tygodniu odbędzie się w Krakowie. W festiwalu weźmie udział światowa czołówka wykonawców muzyki baroku.
10-03-2008
Warszawa. "Misterium Drogi Krzyżowej" i Tydzień Pasyjny
Stowarzyszenie "Muzyka bez granic" zaprasza 16 marca o godz. 19.30 do Kościoła Ojców Barnabitów, ul. Sobieskiego 15 na "Quem quaeritis - Misterium Drogi Krzyżowej" (słowa: Roman Kołakowski, muzyka: Hadrian Filip Tabęcki) a także na Śródmiejski Tydzien Pasyjny". Wstęp wolny.
05-03-2008
Skoczów. Pochód z Judoszem, pomimo protestów LPR
Wielowiekowy obyczaj "Pochodu z Judoszem", pomimo protestów lokalnych działaczy LPR, będzie kultywowany - dowiedziała się w środę PAP w skoczowskim Miejskim Centrum Kultury.
03-03-2008
Gdynia. "Stacyje Jerozolimskie..." jadą do Francji
Aktorzy Teatru Muzycznego w Gdyni - Tomasz Podsiadły i Aleksy Perski wystąpią z misterium "Stacyje Jerozolimskie, czyli Droga Krzyża Świętego" specjalnie dla francuskiej Polonii.
03-03-2008
Kraków. V Festiwal Misteria Paschalia w Wielkim Tygodniu
Światowe prawykonanie oratorium Antonia Caldary "Il Re del dolore" zainauguruje tegoroczny V Festiwal Misteria Paschalia w Krakowie. Ideą festiwalu, odbywającego się w dniach 17-24 marca, jest prezentacja muzyki związanej z okresem Wielkiego Tygodnia.
22-02-2008
Ląd nad Wartą. Rezerwacje na Wielkopostne Misterium
Wystawiane od kilkudziesięciu lat Misterium Męki Pańskiej w lądzkim klasztorze salezjanów cieszy się coraz większym zainteresowaniem. By obejrzeć pasyjne przedstawienie, trzeba wcześniej zrobić rezerwację.
19-02-2008
Nowy Targ. VII Misterium Męki Pańskiej
"Bądźmy uczniami Chrystusa" to hasło przyświeca VII Misterium Męki Pańskiej. Premiera spektaklu odbyła się w niedzielę na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu.
18-02-2008
Kałków-Godów. Wznowiono Misteria Męki Pańskiej
Po rocznej przerwie wznowiono Misteria Męki Pańskiej w sanktuarium maryjnym w Kałkowie-Godowie [na zdjęciu]. Inscenizacje przygotowuje zespół aktorski, który działa przy sanktuarium od początku lat 70. ubiegłego wieku. Obecnie liczy on 50 osób i jest to już trzecie pokolenie aktorów.
16-05-2007
Pasja życia
Misterium Męki Pańskiej wystawiane na Cytadeli zyskało wymiar tradycyjnego widowiska zespolonego z pejzażem miasta Poznania. Rozległa przestrzeń nasycona barwami tęczy, wypełniona tanecznym korowodem, śpiewem chóru i biciem dzwonów wzrusza publiczność, dotyka każdego widza - niezależnie od stopnia zaangażowania i emocji - skłania do refleksji, szczególnie podczas obchodów Triduum Paschalnego, upamiętniającego mękę i śmierć Chrystusa - pisze Ewa Szkudlarek w piśmie internetowym Art Papier.
25-04-2007
Skoczów. Czy Judosz uraża uczucia religijne?
Działacze beskidzkiej LPR żądają, by mieszkańcy Skoczowa przestali w Wielki Piątek wodzić Judosza. - Ten okultystyczny zwyczaj godzi w wartości chrześcijańskie - mówią
24-04-2007
Skoczów. Judosz na cenzurowanym Ligi Polskich Rodzin
Wodzenie Judosza w Skoczowie to jeden z najciekawszych wielkanocnych obrzędów w regionie. Czy mająca kilkaset lat tradycja będzie kontynuowana? Grupa mieszkańców miasta zażądała od pani burmistrz, żeby zakazała pochodu.
07-04-2007
Kalwaria Zebrzydowska. Wielki Piątek pątników
Jeśli ktoś mówi, że nasza wiara w Polsce zanika, niech przyjdzie do Kalwarii i zobaczy wiarę ludu polskiego - mówił w piątek kardynał Stanisława Dziwisz do około 100 tysięcy pielgrzymów w Kalwarii Zebrzydowskiej.
06-04-2007
Jezus według Roberta
Raz w roku Robert zmienia twarz. Zakłada rudawą perukę, dolepia wąsy i brodę. Ubiera długą szatę, a na nogi sandały. Bierze ciężki krzyż i wyrusza na Golgotę. Kalwaria Pacławska. Tłum gęstnieje z minuty na minutę. Jest nas dwa, a może nawet trzy tysiące. Około godziny 13.30 rozpoczyna się Misterium Męski Pańskiej. Najpierw jest Ostatnia Wieczerza - reportaż Wojciecha Malickiego w Gazecie Codziennej Nowiny.
06-04-2007
Skoczów. Słomiany Judosz przemaszerował ulicami miasta
Słomiany Judosz, prowadzony przez dwóch halabardników, zgodnie ze starą tradycją przemaszerował w Wielki Piątek ulicami Skoczowa na Śląsku Cieszyńskim. Na szyi zawieszone miał 30 srebrników. Za nimi szli ludzie, którzy wytykali Judosza palcami, śmiejąc się i drwiąc.
06-04-2007
Wejherowo. Misterium Męki Pańskiej w TVP 1
Co roku na Kalwarii Wejherowskiej odbywa się wyjątkowy spektakl - inscenizacja Drogi Krzyżowej z udziałem kilkudziesięciu aktorów. W Wielki Piątek niezwykły zapis dokumentalny tego widowiska zobaczyć można w TVP1.
05-04-2007
Kalwaria Zebrzydowska. Początek misterium Męki Pańskiej
Inscenizacja uczty u Szymona i zdrady Judasza zainaugurowała wczoraj (4 kwietnia) późnym wieczorem w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej misterium Męki Pańskiej. Widowisku przyglądały się rzesze wiernych.
05-04-2007
Kalwaria Zebrzydowska. Wielki Czwartek
Kustosz sanktuarium kalwaryjskiego ojciec Damian Muskus obmył w Wielki Czwartek nogi dwunastu wiernym. Obrzęd ten, zwany "Mandatum", zainaugurował czwartkową część misterium Męki Pańskiej w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej.
05-04-2007
Kraków. Koncert "Płaczcie Anieli..."
5 kwietnia (Wielki Czwartek) o godz. 21.15 na Placu Wolnica odbędzie się koncert Joanny Słowińskiej z Zespołem "Płaczcie Anieli..." Pieśni o Męce i Zmartwychwstaniu Pańskim.
04-04-2007
Kraków. Dziś Misteria - Paschalia
Koncertem najpopularniejszego zespołu muzyki dawnej Europa Galante pod dyrekcją Fabia Biondiego zainaugurowany zostanie dziś w Krakowie IV Festiwal Misteria Paschalia, przygotowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
04-04-2007
Kalwaria Zebrzydowska. Ponad 100 tys. pielgrzymów na Wielkim Misterium
W tym roku kalwaryjskie misteria według współczesnego scenariusza odbywają się już po raz 60., ale ich tradycja sięga czterech stuleci. Kulminacja misteriów przypada w drugiej połowie Wielkiego Tygodnia. Ojcowie bernardyni, opiekunowie kalwaryjskiego sanktuarium, spodziewają się, że jak co roku w głównych, wielkopiątkowych uroczystościach weźmie udział ponad 100 tysięcy pielgrzymów.
04-04-2007
Łódź. Dziś Rubik i "Świętokrzyska Golgota"
Oratorium Zbigniewa Książka i Piotra Rubika "Świętokrzyska Golgota" [zdjęcie], z dedykacją "Janowi Pawłowi II z miłością" - dziś [4 kwietnia] o godz. 18 zaprezentowane zostanie w łódzkiej Hali Sportowej.
04-04-2007
Warszawa. Piwnica pasyjna w Nowym
4 kwietnia o godz. 20 w Teatrze Nowym z cyklu Piwnica Warszawska odbędzie się wieczór "Piwnica pasyjna" utrzymana w klimacie Wielkiego Tygodnia i tematów religijnych przynoszących refleksje na temat ostatnich chwil życia i śmierci Chrystusa od Ewangelii przez muzykę Bacha aż po teksty poetów polskich.
01-04-2007
Misteria, obrzęd i teatr
Dramat liturgiczny "wyszedł" z kościoła, przeobraził się w popularne widowisko, zwane misterium. U Reja, w jego "Figlikach", mamy o tym anegdotę (on patrzył na to jako protestant), która ośmieszała taką praktykę zupełnie już w XVI wieku anachroniczną. Ale dramat liturgiczny odrodził się w Kalwarii Zebrzydowskiej w postaci ludowego obrzędu, a także widowiska. Misteria zaś żyją swoim własnym życiem - mówi prof. Andrzej Borowski, historyk literatury.
31-03-2007
Kraków. Za tydzień "Jezusa Judasz przedał" na Rynku
Do misteryjnego widowiska Jerzego Zonia, które wystawione będzie w Wielką Sobotę [7 kwietnia] na Rynku, zabrzmi dawna polska muzyka pasyjna w wykonaniu Collegium Vocale Bydgoszcz i zespołu grającego na instrumentach historycznych Ars Nova.
31-03-2007
Męka Pańska w obrazach
Oglądanie widowisk pasyjnych daje widzom poczucie, że byli świadkami męki Chrystusa, oczyszcza i często sprawia religijną satysfakcję. Pewnie dlatego ten rodzaj misteryjnego teatru przetrwał do dziś i nadal cieszy się ogromnym zainteresowaniem publiczności - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.
31-03-2007
Każdy może być Chrystusem
- Zależy mi przede wszystkim na tym, aby widz pomyślał, że Chrystus umiera na każdym kroku, i że my sami jesteśmy Chrystusami i niepotrzebnie się krzywdzimy. Oczywiście, można powiedzieć, że jest to naiwne donkichotowskie myślenie, ale ono jest widoczne w każdej wierze - mówi JERZY ZOŃ, reżyser widowiska "Jezusa Judasz przedał", którego premiera odbędzie się w Wielką Sobotę na Rynku w Krakowie, w ramach IV Festiwalu Misteria Paschalia.
31-03-2007
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Plenerowym przedstawieniem Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli rozpoczną się w sobotę [31 marca] wieczorem obchody Wielkiego Tygodnia. W misterium wystąpi ponad 500 osób: aktorzy, muzycy, tancerze z Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej.
30-03-2007
Poznań. Misterium na Cytadeli
W sobotę [31 marca] na poznańskiej Cytadeli będzie można zobaczyć Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez młodzież z salezjańskiego duszpasterstwa Don Bosko. W plenerowym przedstawieniu weźmie udział kilkuset aktorów, a obejrzy je kilkadziesiąt tysięcy ludzi.
29-03-2007
Poznań . 100 tysięcy ludzi zobaczy Mękę Pańską
Na sobotnie misterium Męki Pańskiej w poznańskiej Cytadeli może przybyć nawet 100 tysięcy osób. Przygotowaniu największego widowiska religijnego w Europie towarzyszy wielka kampania informacyjna i reklamowa.
27-03-2007
Kalwaria Pacławska. Plenerowe Misterium Męki Pańskiej
W Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla trwają przygotowania do wystawienia plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które zostanie zaprezentowane w Niedzielę Palmową.
26-03-2007
Katowice. Franciszkanie wystawili "Kalwarię śląską"
Ok. 90 osób wystąpiło w sobotę w Katowicach w Misterium Męki Pańskiej pt. "Kalwaria Śląska", które wystawili po raz pierwszy franciszkanie w Katowicach -Panewnikach. Mimo wiatru i chłodu spektakl zgromadził tłum wiernych.
23-03-2007
Wieliczka. Misterium Męki Pańskiej w komorze Długosza
W najbliższą niedzielę, 25 marca, o godz. 16.00 w komorze Długosza (ekspozycja Muzeum Żup Krakowskich) w Kopalni Soli w Wieliczce odbędzie się "Misterium Męki Pańskiej". Spektakl wykonają klerycy Wyższego Seminarium Misyjnego Księży Sercanów w Stadnikach.
21-03-2007
Cieszyn. Fenomen Misterium z Parafii św. Elżbiety
Misterium Męki Pańskiej wystawiane w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza przez Zespól Teatralny Parafii św. Elżbiety znajduje się na światowej liście misteriów zaakceptowanych przez Kościół.
20-03-2007
TVP. Widowisko pasyjne w rocznicę śmierci Jana Pawła II
Widowiskiem pasyjnym autorstwa m.in. Jana Pospieszalskiego 'Gorzkie żale' 2 kwietnia TVP1 uczci rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła II.
17-03-2007
Pruchnik. Jubileuszowe misterium wielkopostne
W Pruchniku na Podkarpaciu trwają ostatnie przygotowania do jubileuszowych X Wielkopostnych Misteriów Teatralnych, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Odnaleźć siebie".
16-03-2007
Cieszyn. Misterium Męki Pańskiej w Teatrze Mickiewicza
Cieszyńskie Misterium Męki Pańskiej, wymyślone w 1984 roku przez siostrę Jadwigę Wyrozumską, to fenomen. W przedstawieniu grają sami amatorzy - ponad setka ludzi różnych zawodów.
08-03-2007
Katowice. "Kalwaria Śląska" u franciszkanów
Misterium Męki Pańskiej pt. "Kalwaria Śląska" wystawią 24 marca franciszkanie na terenie kalwarii przy swoim klasztorze w Katowicach - Panewnikach. To pierwsza taka inicjatywa w archidiecezji katowickiej.
08-03-2007
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Kilkudziesięciu tysięcy widzów spodziewają się organizatorzy Misterium Męki Pańskiej, które 31 marca odbędzie się na poznańskiej Cytadeli. - To największe w Europie widowisko pasyjne - mówi rzecznik przedsięwzięcia, Michał Cieślak.
08-03-2007
Niepołomice-Kraków. Viridarium Pasyjne
W niedzielę, 11 marca 2007, godz. 19.00 w Kościele pod wezwaniem św. Karola Boromeusza w Niepołomicach Krakowska Opera Kameralna zaprezentuje "Viridarium Pasyjne abo pieśń człowieka krześcijańskiego do syna Bożego na złe sprawy ludzkiego żywota".
05-03-2007
Warszawa. Rekolekcje teatralne w Instytucie Teatralnym
5 marca o g. 19 Instytut Teatralny im. Raszewskiego, Al Ujazdowskie 6, zaprasza na drugą katechezę rekolekcji teatralnych. Katechezę "Boże maski" wygłosi ks. Michał Janocha.
21-04-2006
Krakowski festiwal w drodze do Europy
Nie do melomanów, a do mas (obejrzało je około dwóch tysięcy osób) adresowane było monumentalne widowisko drogi krzyżowej. Misterium reżysera Bolesława Pawicy niewiele więc miało wspólnego z ambitną sztuką, a tym bardziej z refleksją wielkanocnego czasu. "Quem Quaeritis?" to prosty język (libretto Romana Kołakowskiego), monotonna muzyka (Hadrian Filip Tabęcki) oraz "efekciarska" gra świateł i pozy aktorów - po Festiwalu Misteria Paschalna pisze Tomasz Handzlik w Gazecie Wyborczej - Kraków.
18-04-2006
Kalwaria Pacławska. Męka Pańska po kalwaryjsku
Tradycyjnie, jak co roku, w podprzemyskiej Kalwarii Pacławskiej odbyło się w piątek przedstawienie Męki Pańskiej. Wzięło w nim udział około 200 osób.
18-04-2006
Skoczów. Judosz sfilmowany
Judosz był wszędzie, podobnie jak Utopiec. Tylko gdzie indziej już o tym zwyczaju zapomniano. To nie wymyślanie czegoś nowego, a przypominanie tego, co kiedyś było - przekonuje Robert Orawski, prezes Towarzystwa Miłośników Skoczowa.
15-04-2006
Kraków. Misterium na Rynku
W Wielką Sobotę krakowianie zobaczą na Rynku Głównym plenerowe widowisko misterium drogi krzyżowej przygotowane z okazji trzeciej edycji Festiwalu Misteria Paschalia.
15-04-2006
Misteria budzą emocje
Dwie rzeczy przemawiają za tak ogromną popularnością kalwaryjskich misteriów. Pierwszą jest tradycja. Drugą - niezwykły realizm i widowiskowość - mówi o wielkopiątkowej drodze krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej socjolog Adam Bugajski.
14-04-2006
Gdańsk. Medialne Misterium Męki Pańskiej
Unikalne wydarzenie medialne odbędzie się w Wielki Piątek 14 kwietnia na ulicach Gdańska. Relacja m.in. w TVN 24.
14-04-2006
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej
Do Kalwarii Zebrzydowskiej w Wielkim Tygodniu zjeżdża nawet kilkaset tysięcy pielgrzymów - najwięcej podczas misterium ukrzyżowania w Wielki Piątek.
14-04-2006
Kielce. Owacje na "Pasji"
- "Kielce, Kielce - dziękujemy!" - wiwatowała na stojąco publiczność zgromadzona na wczorajszej premierze widowiska "Pasja" w Kieleckim Centrum Kultury. W oczach wielu osób pojawiły się łzy wzruszenia i zachwytu.
14-04-2006
Kraków. Rozpoczął się III Festiwal Misteria Paschalia
Międzynarodowym wykonaniem oratorium "La Passione di Gesu Cristo Signor Nostro" (Męka Pana Naszego Jezusa Chrystusa) zainaugurowany został w czwartek, 13 kwietnia III Festiwal Misteria Paschalia.
14-04-2006
Poznań. Misterium Męki Pańskiej
- Nie zatrzymujemy się na drodze krzyżowej, ani na samym misterium pasyjnym, ponieważ byłoby to widowisko bez nadziei. Patrzymy natomiast na zmartwychwstanie jako na prawdziwą kulminację Męki Pańskiej, która ukazuje nadzieję każdemu człowiekowi - to słowa arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, rozpoczynające Misterium Męki Pańskiej w poznańskiej Cytadeli.
14-04-2006
Skoczów. Słomiany Judosz przemaszerował ulicami miasta
Słomianego Judosza prowadzili wpołudnie w Wielki Piątek ulicami Skoczowa na Śląsku Cieszyńskimdwaj miejscowi strażacy w strojach halabardników. Zdrajca Jezusamiał zawieszone na szyi 30 srebrników. Za nimi szli ludzie, którzy wytykali Judosza palcami, śmiejąc się i drwiąc.
14-04-2006
Widowiska pasyjne
W całym niemal kraju znane są widowiska pasyjne przedstawiające przebieg Męki Pańskiej. Występują w nich zakonnicy wraz z mieszkańcami pobliskich miejscowości. Najsłynniejsze odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej w Krakowskiem, Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla i w Górze Kalwarii koło Warszawy.
14-04-2006
Misteria Wielkiego Piątku
Dziś nabożeństwa drogi krzyżowej na ulicach miast i wiejskich drogach. W Kalwarii Zebrzydowskiej zakończy się najsłynniejsze polskie misterium Męki Pańskiej - piszą Ewa K. Czaczkowska i Jan Bończa-Szabłowski w Rzeczpospolitej.
13-04-2006
Kalwaria Zebrzydowska. Misteria przyciągają tłumy
Na Wielki Tydzień do Kalwarii Zebrzydowskiej zjeżdża nawet kilkaset tysięcy pielgrzymów. Choć uroczystości zaczęły się w Niedzielę Palmową od wjazdu Jezusa do Jerozolimy, swoją kulminację misterium ma w Wielki Piątek.
13-04-2006
Kielce. Komplety na "Pasji" w KCK
- To spektakl inspirowany Drogą Krzyżową Jezusa Chrystusa, rzecz o miłości i wybaczaniu, a nie o fizycznym cierpieniu - mówią autorzy "Pasji" [na zdjęciu].
13-04-2006
Tykocin. Seder Pesach w teatrze
W tykocińskiej synagodze we wtorek [18 kwietnia] zapłoną świece i zabrzmi modlitwa. Muzeum i miejscowy teatr amatorski zapraszają na wieczerzę - Seder Pesach.
12-04-2006
Kielce. Dzisiaj "Pasja" w KCK
W środę [12 kwietnia] premierowy pokaz "Pasji" - widowiska taneczno-wokalnego inspirowanego Drogą Krzyżową Jezusa Chrystusa z udziałem ponad 130 wykonawców.
12-04-2006
Zabrze. Koncert pasyjny
Tradycyjnie w Wielką Środę w kościele pod wezwaniem świętej Anny [na zdjęciu] w Zabrzu odbędzie się uroczysty Koncert Pasyjny.
12-04-2006
Kraków. Misteria Paschalia już jutro
Czterdziestopięciometrowa scena na Rynku Głównym jest już prawie gotowa. W hotelu Orient gorące próby z polską orkiestrą i włoskimi solistami prowadzi dyrygent Antonio Florio. Przygotowania do III Festiwalu Misteria Paschalia ruszyły pełną parą. Inauguracja już jutro.
11-04-2006
TVP Kultura. Teatr i Pan Bóg
TVP Kultura zaprasza w teatralny wtorek 11 kwietnia o godz. 20.15 na debatę pt. "Teatr i Pan Bóg".
11-04-2006
Warszawa. Ostatnia katecheza "Teatralnych rekolekcji wielkopostnych"
11 kwietnia o g. 19 w klubie Chłodna 25, w cyklu spotkań "Teatralne rekolekcje wielkopostne" organizowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, szóstą katechezę zatytułowaną "Teatr jako locus Theologicus" poprowadzi Antoni Libera.
10-04-2006
Białystok. Do Węgierki wrócił "Mistrz i Małgorzata"
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki po dłuższej przerwie wznawia spektakl "Mistrz i Małgorzata" wg Michaiła Bułhakowa. Inscenizacja w reżyserii Piotra Dąbrowskiego miała swoją premierę w grudniu 2004 roku. W kwietniu Mistrza i Małgorzatę można zobaczyć od soboty 8, do środy 12.
10-04-2006
Bydgoszcz. Męka Pańska według Barabasza
Tłumy ludzi obejrzały w niedzielę [9 kwietnia] w fordońskiej Dolinie Śmierci Misterium Męki Pańskiej.
10-04-2006
Kurzętnik. Misterium Męki Pańskiej
Dziesiątki mieszkańców Kurzętnika i sąsiedniego Nielbarka, miejscowości pod Nowym Miastem Lubawskim zaangażowało się w tworzenie plenerowego "Misterium męki Pańskiej".
08-04-2006
Poznań. Misterium Męki Pańskiej na Cytadeli
Po dwóch latach na poznańską Cytadelę wraca Misterium Męki Pańskiej. To największe - ale nie jedyne takie widowisko w Wielkopolsce. Kolejne planowane są w Licheniu, Kaliszu i tradycyjnie w Górce Klasztornej.
07-04-2006
Częstochowa. Wielkopostnie z Piotrem "Kubą" Kubowiczem
Na zakończenie rekolekcji w Teatrze im. Adama Mickiewicza, w sobotę o godz. 19 wystąpi z koncertem Piotr "Kuba" Kubowicz [na zdjęciu]. Proponuje wielkopostne zamyślenia przy znakomitej poezji.
07-04-2006
Lublin. Misterium nadziei z Janem Nowickim
To misterium muzyczno--poetyckie prezentowano wcześniej w Kijowie i w Londynie. Teraz program oparty na poetyckich tekstach ks. Jana Twardowskiego, a inspirowany Drogą Krzyżową zobaczymy Lublinie.
07-04-2006
Warszawa. Tryptyk Wielkopostny Adekwatnego
Teatr Adekwatny realizuje między 9 a 12 kwietna projekt Tryptyk Wielkopostny.
07-04-2006
Wejherowo. Widowisko pasyjne Misterników Kaszubskich
W sobotę [8 kwietnia] o godz. 10 na Kalwarii Wejherowskiej rozpocznie się widowisko pasyjne, towarzyszące "Drodze Krzyżowej" w wykonaniu grupy Misternicy Kaszubscy. Wstęp wolny.
06-04-2006
Kalwaria Pacławska. Misterium Męki Pańskiej
W Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla trwają ostatnie przygotowania do plenerowego Misterium Męki Pańskiej, które wprowadza w atmosferę zbliżających się świąt wielkanocnych - poinformował w dziś (6 kwietnia) PAP koordynator tego przedsięwzięcia o. Krzysztof Hura z tamtejszego zakonu franciszkanów.
06-04-2006
Kielce. Zaśpiewają "Pasję" w Wielką Środę
Premierę widowiska "Pasja " wystawi w Wielką Środę Kielecki Teatr Tańca. W założeniu spektakl nie ma charakteru liturgicznego. Główna nicią łączącą sceny jest refleksja nad własnym życiem i czynami Marii Magdaleny i Judasza pod wpływem spotkania Jezusa. Główne partie zaśpiewają Justyna Steczkowska [na zdjęciu] i Andrzej Piaseczny.
06-04-2006
Kraków. Festiwal Misteria Paschalia
Prezentacja muzyki nastrajającej melomanów do przeżywania duchowego misterium - to myśl przewodnia rozpoczynającego się w Wielki Czwartek [13 kwietnia] III Festiwalu Misteria Paschalia. Nawiązującym do średniowiecznych tradycji, a stanowiącym połączenie muzyki i teatru będzie przedstawienie "Misterium Drogi Krzyżowej" na Rynku Głównym w reżyserii Bolesława Pawicy i z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego (Wielka Sobota).
06-04-2006
Kraków. Premiera "Czterech widoków na Golgotę"
W poniedziałek [10 kwietnia] o godz. 19.30 w Alchemii (ul. Estery 5) premiera spektaklu "Cztery widoki na Golgotę".
06-04-2006
Poznań. W sobotę Misterium na Cytadeli
Już w najbliższą sobotę [8 kwietnia] znów będziemy mogli zobaczyć Misterium Męki Pańskiej na poznańskiej Cytadeli. W tym plenerowym widowisku wystąpi kilkuset aktorów, muzyków i statystów.
26-03-2005
Kalwaria Zebrzydowska. Tysiące uczestników Misterium
Tysiące wiernych z Polski i zagranicy uczestniczyło wczoraj [25 marca] w wielkopiątkowych obrzędach w Kalwarii Zebrzydowskiej. Jak co roku aktorzy (bernardyni z kalwaryjskiego klasztoru oraz osoby świeckie - na zdjęciu) na Dróżkach Męki Pańskiej [na zdjęciu] odtworzyli historię sprzed dwóch tysięcy lat.
26-03-2005
"Pochody z Judaszem"
Podobno wraz ze spaleniem słomianej kukły ginie zło, które mogłoby szkodzić miastu i jego mieszkańcom. Obyczaj wielkanocny zwany "Pochodem z Judaszem" czy chodzeniem z Judoszym, jak mówią miejscowi, ma długą tradycję, ale do dziś historycy spierają się na temat jego genezy.
25-03-2005
Górka Klasztorna. Chrystus umierał cztery razy
Barwą Wielkiego Piątku jest czerwień. To kolor miłości do człowieka. To barwa królewska - barwa tych, co wyrastają ponad innych. To także kolor krwi i męczeństwa. Ludu, mój ludu, cóżem ci uczynił, żeś ty przyrządził krzyż na me ramiona? - pyta Jezus w Wielki Piątek.
25-03-2005
Kraków. Rozpoczynają się Misteria Paschalia
Występem francuskiego kontratenora, uważanego za najciekawszego muzyka młodego pokolenia, Philippe'a Jaroussky'ego, któremu towarzyszyć będzie polski zespół grający na instrumentach historycznych Arte dei Suonatori, rozpocznie się dziś w Filharmonii Krakowskiej II Festiwal Misteria Paschalia, zorganizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe.
25-03-2005
Kalwaria Zebrzydowska. Rola brata Marcjana
Gdy pierwszy raz niósł w Wielki Piątek krzyż na Kalwarię, była zima. Padał śnieg, silnie wiało. Na którejś ze stacji niespodziewanie podeszła do niego jakaś kobieta i podała mu kubek gorącej herbaty. A on, zamiast wypić, polewał nią palce, bo całkowicie zesztywniały mu ręce.
24-03-2005
Kalwaria Zebrzydowska. Misterium Męki Pańskiej
Kustosz sanktuarium kalwaryjskiego ojciec Władysław Waśko obmył w Wielki Czwartek, 23 marca, nogi "apostołom". W ten sposób zainaugurował czwartkową część Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej.
24-03-2005
Kazimierz Dolny. Mądzik zainscenizował Grób Pański
Grób Pański zainscenizował w kościele św. Anny [na zdjęciu] w Kazimierzu Dolnym Leszek Mądzik, twórca Sceny Plastycznej KUL.
23-03-2005
Kraków. Misterium Pawluśkiewicza w Wielką Sobotę
Jan Kanty Pawluśkiewicz - o Misterium Męki Pańskiej "Przez tę ziemię przeszedł Pan":
21-03-2005
Gdańsk. Pierwsza Pasja Kaszubska w katedrze oliwskiej
Pasja, śpiewana a cappella - według Ewangelii św. Marka, przełożonej na kaszubski przez franciszkanina o. Adama Ryszarda Sikorę, zabrzmiała w sobotę [19 marca] w murach oliwskiej katedry.
18-03-2005
Przemyśl. Misterium w Kalwarii Pacławskiej
Ojcowie Franciszkanie z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sanktuarium Męki Pańskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla zapraszają wiernych do udziału w plenerowym Misterium Męki Pańskiej.
11-03-2005
Kraków. II Festiwal Misteria Paschalia
Wykonaniem dzieł włoskiego i angielskiego baroku w interpretacji kontratenora Briana Asawy z USA i polskiego zespołu grającego na instrumentach historycznych Arte dei Suonatori rozpocznie się w Krakowie w Wielki Piątek [25 marca] II Festiwal Misteria Paschalia.
07-03-2005
Nowy Targ. Premiera Misterium Męki Pańskiej
W niedzielę [6 marca] w Nowym Targu odbyła się premiera Misterium Męki Pańskiej "Wstanę i pójdę". Scenariusz spektaklu został napisany w oparciu o Ewangelię i wizje A.K. Emmerich. W przedstawienie zaangażowanych jest około stu osób.
11-02-2005
Trójmiasto. Męka Pańska z babcinego modlitewnika
Wspólne przeżycie drogi krzyżowej proponują aktorzy z Teatru Muzycznego w Gdyni - Tomasz Podsiadły i Aleksy Perski. Otwiera się więc szansa na przeżycie nie tylko religijne, lecz również estetyczne. Spektakl "Stacye Jerozolimskie czyli Droga Krzyża Świętego" grany będzie w trójmiejskich kościołach.