Aktualnosci

ŚWIATOWY DZIEŃ LALKARSTWA

więcej

Wrocław. Recital Amandy Palmer na otwarcie 31. PPA

więcej

Kraków. 85 urodziny Marty Stebnickiej

więcej

Łódź. List Żydowicza w sprawie przeniesienia Camerimage

więcej

Katowice. Na Interpretacjach Kitowicz prawie premierowy

więcej

Kraków. "Praca aktora nad sobą" w nowym przekładzie

więcej

Premiery

Dzisiejsze premiery:

Brak

Nadchodzące premiery:

Teatr Komedia, Warszawa
"Radio Live"

Trupa Czango, Warszawa
"Fejs Bogu dzięki!"

Teatr ZL, Tarnowskie Góry
"Małż"

Archiwalne premiery

Poznań. Warsztaty Tańca Współczesnego pamięci Piny Bausch

Do wyboru ponad pół setki różnych technik tańca itancerzy-instruktorów z całego świata. Obok siebie balet klasyczny i taniec brzucha, stare tańce etniczne i hip-hop, house i tai-chi - w sobotę ruszają XVI Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego.

«- Kiedy robiliśmy je po raz pierwszy, wszyscy mówili: "Na taką skalę? W wakacje? To się nie może udać". Teraz warsztaty muszą się odbywać, bo tak chce "klient" - mówi Ewa Wycichowska, spiritus movens warsztatów i towarzyszącego im festiwalu teatrów tańca. Obie imprezy potrwają do następnej sobory.

"Zmysłowość, energia i stymulacja radosnej kobiecości", "droga do uzyskania harmonii ciała i umysłu, poznania siebie i swoich emocji" - opisy niektórych tanecznych technik, spośród których mogli wybierać uczestnicy, brzmią co najmniej tajemniczo. - Tu nie ma naśladownictwa. Ilu liderów, tyle zasad, każdy odciska na tych warsztatach swoje linie papilarne - mówi Wycichowska.

Kiedy w maju zaczynała się rejestracja, po 24 godzinach 80 proc. miejsc byłojuż zajętych. Wciąż można sięjed-nak zapisać, bo na warsztatowym forum niektórzy w ostatniej chwili odsprzedają swoje miejsca. W rym roku największą popularnością cieszyły się salsa, samba i funky jazz, a na warsztaty zapisało się 1400 uczestników. Poprowadzą je tancerze z Polski, Francji, Brazylii, Argentyny, Kolumbii, Izraela czy Dominikany.

Warsztatom towarzyszy Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca. Tegoroczna, szósta już edycja poświęcona jest pamięci Piny Bausch [na zdjęciu]. Oprócz Polskiego Teatru Tańca wystąpią na niej m.in. Companhia de Danca de AI-mada z Portugalii, litewska Aura, Compagnie la Baraka z Francji i Nadar Rosano z Izraela. Jagoda Ignaczak, konsultant programowy warsztatów i festiwalu, szczególnie poleca Francuzów. - Tego połączenia sensualnego ducha Maghrebu i francuskich mistrzów tańca naprawdę nie można przegapić - zapowiada.»