powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Londyn. Światowa premiera "Naszej klasy" Słobodzianka

W The National Theatre, 23 września 2009 roku, odbędzie się premiera prasowa sztuki Tadeusza Słobodzianka "Nasza klasa". Spektakl "Our Class" w przekładzie Ryana Craiga, wyreżyseruje Bijan Sheibani. To pierwsza sztuka polskiego dramatopisarza wystawiana na deskach angielskiej sceny narodowej.

Klasa szkolna, Żydzi i katolicy mówią o swoich marzeniach: ktoś chciałby być strażakiem, ktoś inny gwiazda filmową, jeden pragnie zostać pilotem, drugi doktorem. Uczą się abecadła, jest 1925 rok w Polsce. Dzieci dorastają, a ich państwo zostaje podzielone przez armie Sowietów i Nazistów. Wraz z eskalacją nacjonalizmu pogłębiają się wzajemne urazy, zdradzają się przyjaciele, dochodzi do przemocy. Potworne czyny, których dopuścili się wówczas ci zwykli ludzie, powracają dziś ponurym echem.

Tadeusz Słobodzianek pokazuje udział swojego kraju w okrucieństwach dwudziestego wieku podążając za losami uczniów z jednej klasy - pośród wesel, narodzin, śmierci, emigracji i wspomnień.

Tadeusz Słobodzianek jest jednym z czołowych polskich dramaturgów. Jego sztuki "Turlajgroszek" i "Merlin" zdobyły Fringe First na Festiwalu w Edynburgu (1993 i 1994). W 2003 roku Słobodzianek założył Laboratorium Dramatu w Warszawie - polski odpowiednik Royal Cort - wspierający rozwój współczesnego dramatu.

Ryan Craig jest autorem m.in. "The Glass Room" i "What We Did To Weinstein", jego sztuka "Broken Road" zdobyła Fringe First na festiwalu w Edynburgu. Pisze również dla TV I radia, m.in. Saddam's Tribe dla Channel 4 i czteroczęściową adaptację powieści "The Great Pursuit" Toma Sharpe dla BBC Radio 4.

"Nasza Klasa" to debiut reżyserski Bijana Sheibani w National Theatre. Shejbani jest dyrektorem artystycznym ATC, gdzie reżyserował spektakl "The Brothers Size" i "Gome Too Far", który zdobył Nagrodę Oliviera. Reżyserował również "Other Hands and Flush" (Soho Theatre) i "Party Time and One for the Road" (BAC).

The National Theatre w Londynie powstał w 1963 roku. To, obok the Royal Shakespeare Company, najbardziej znacząca scena wybudowana za publiczne pieniądze. Pierwszym dyrektorem artystycznym teatru był aktor Laurence Olivier.

***

2009 w Cottesloe Theatre (scena The National Theatre w Londynie)

Reżyseria - Bijan Sheibani.

Występują: Michael Gould, Tamzin Griffin, Amanda Hale, Edward Hogg, Lee Ingleby, Sinead Matthews, Rhys Rusbatch, Justin Salinger and Jason Watkins.

Scenografia: Bunny Christie

Światła: Jon Clark

Muzyka: Sophie Salomon

Choreografia: Aline David

Dźwięk: Ian Dickinson

Więcej informacji na stronie:

http://www.nationaltheatre.org.uk/49663/productions/our-class.html