powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Premiera "Zmierzchu bogów" w Wybrzeżu

W Teatrze Wybrzeże trwają próby do spektaklu "Zmierzch bogów" Luchino Viscontiego, Enrico Medioli i Nicola Badalucco. Reżyseruje Grzegorz Wiśniewski, scenografię do spektaklu przygotowuje Barbara Hanicka. Prapremiera - 29 sierpnia na Dużej Scenie.

"Zmierzch bogów" to polska prapremierowa adaptacja nominowanego do Oscara scenariusza będącego podstawą jednego z najważniejszych filmów w historii kina. Reżyser i współautor tekstu - Luchino Visconti - stworzył kameralną, mrocznie perwersyjną opowieść o upadku wielkiego niemieckiego rodu von Essenbecków w momencie narodzin faszyzmu, w międzywojennych Niemczech. Teatralna adaptacja tej historii - łącząca klaustrofobiczną historię zmierzchu mieszczańskiej rodziny z brutalnością i krwawą żądzą władzy zawartą w szekspirowskim Makbecie - jest próbą zadania najistotniejszych, ponadczasowych pytań: o człowieczeństwo, władzę, rodzinę. Pytań, które były ważne i w latach trzydziestych, i podczas powstawania filmu, i które równie ważne są także dzisiaj.

Spektakl zostanie zaprezentowany w ramach Festiwalu Solidarity of Arts zorganizowanego z okazji obchodów siedemdziesiątej rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej.

Występują: Piotr Domalewski, Grzegorz Falkowski, Marta Jankowska, Michał Kowalski, Krzysztof Matuszewski, Cezary Rybiński, Maciej Szemiel, Jarosław Tyrański, Halina Skoczyńska (aktorka Teatru Narodowego), Mariusz Bonaszewski (aktor Teatru Narodowego), Władysław Kowalski (aktor Teatru Dramatycznego).