powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Unia Teatr Niemożliwy promocyjnie

Unia Teatr Niemożliwy zaprasza 23 lipica o godz. 19.15 na spektakl "Schron- Rondo alla Kafka do muzyki Bogdana Edmunda Szczepańskiego" oraz 24 i 25 lipca, również o g. 19.15 na "Drugi Pokój - impresja według Zbigniewa Herberta". Miejsce: Stara Prochoffnia, ul. Boleść 2, Warszawa; ceny biletów: 20 zł, 25 zł; wakacyjna promocja: zamów 10 biletów - za wszystkie zapłacisz 50 %.

Schron

Spektakl Doroty Anny Dąbek i Wojciecha Olejnika to plastyczno-muzyczna opowieść o wyobcowaniu, o zewnętrzu przenikającym wewnętrze. Bohater trwa we własnoręcznie skonstruowanym SCHRONIE, twierdzy mającej zapewnić bezpieczeństwo w momencie zagrożenia.

Tak też skonstruowana jest scenografia autorstwa Piotra Dumały - widz otoczony jest "schronowym światem" , dekoracja jest dookolna, w trakcie przedstawienia nie możemy opuścić kafkowskiego świata - zanurzeni w cieniu, świetle, głosie i kolorze.

Z czasem lęk przed odkryciem kryjówki zaczyna być większy niż o samego siebie. Schron staje się prawdziwym zagrożeniem i pułapką.

Spektakl porusza kwestię strachu przed światem zewnętrznym i potrzebę obrony, izolacji, a z drugiej strony uzmysławia widzowi, że największe niebezpieczeństwo czai się w nas samych. Jest rozważaniem o świadomości, granicy bycia zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz, tu i tam, jednoczesnego obserwowania wejścia do schronu i przebywania w nim.

Reżyser spektaklu Wojciech Olejnik:

"Głównym "budulcem myślowo - tekstowym" przedstawienia jest jedno z ostatnich - niedokończone opowiadanie Kafki pt. "Schron"(tłumaczone także jako "Jama").

Autorzy scenariusza zaczerpnęli z niego jednak tylko pewna idee przewodnia i ledwie kilka zdań. Posłużyło zatem jako pretekst do wejrzenia w pełen rozterek i leków świat Franza K. Nie znaczy to wszelako, ze powstało przedstawienie o Kafce; nie portretuje bowiem Kafki i odchodzi od jego głównej obsesji - literatury. Słowo usiłuje zastąpić autonomiczna wizja plastyczno-muzyczna, posługując się przy tym kruchością papieru, gra cieniem, światłem i dźwiękiem, ograniczeniem przestrzeni widza.

Balansuje na pograniczu eksperymentu teatralnego. "

Reżyser spektaklu Dorota Anna Dąbek:

"Zbudowałem ten schron i rezultat jest chyba doskonały" - to marzenie każdego twórcy.

Czy osiągnęliśmy cel - osądźcie Państwo sami...

"Drugi pokój"

"Drugi pokój" to przedstawienie łączące dwa rodzaje sztuki - język teatralny z językiem wizualnym, fotografią. Dwie przestrzenie w których główną rolę odgrywają czarno - białe obrazy, ukazujące zwykłą nużącą codzienność w poetycko - nastrojowej interpretacji. Dwa czasy, które mimo swej równoległości płyną w innym rytmie. Oszczędne słowo oraz animacja, warstwa muzyczna budują niezwykła atmosferę spektaklu tworząc precyzyjną konstrukcję dramatu opartą na słuchowisku radiowym.

Inscenizacja i reżyseria: Dorota Anna Dąbek

Skróty tekstowe: Wojciech Olejnik i Dorota Anna Dąbek

Muzyka - Grzegorz Małkowski

Fotografia - Tomasz Taracha

Gościnnie- Anna Ponieważ oraz Marek Tynda

Występują: Dorota Anna Dąbek i Piotr Stec