50. rocznica Poznańskiego Czerwca'56

15-03-2006
29-08-2006
Janusz Józefowicz kpi sobie ze świętości
Zniszczony krucyfiks, wynaturzone postaci, karykaturalnie przedstawiony papież. Obleśna nagość i biegające pośród rozebranych kobiet dzieci w wieku szkolnym. To nie opis zabawy zwyrodnialców, tylko "sztuka", którą mogliśmy obejrzeć na żywo w publicznej telewizji. A wszystko wyreżyserowane przez Janusza Józefowicza - pisze JW w Fakcie.
28-08-2006
Republika jest w każdym z nas
Na szczęście, nad wszystkim królowała muzyka. Majestatyczna, plastyczna, łącząca różne konwencje i środki wyrazu rozpisane na partie chóru i solistów, orkiestrę, etniczne brzmienia, salwy wystrzałów, pomruki burzy. Dla tego muzycznego show, czerpiącego z tradycji opery i najlepszych floydowskich motywów warto było znieść wszelkie niewygody gigantycznego pleneru - po premierze "Ça ira" na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej.
28-08-2006
Triumf wolności i człowieczeństwa
Już dziś można powiedzieć, ze "Ça ira" - misterium z muzyką Watersa, było wydarzeniem kulturalnym, które w Poznaniu będzie się wspominać jeszcze przez wiele lat. Trudno jednoznacznie określić gatunek wydarzenia artystycznego, które mogliśmy oglądać na terenie MTP. Przewaga elementów wizualnych nad muzycznymi nie pozwala mi na określenie "Ça ira" mianem opery - pisze Zenon Kubiak w portalu Tutej.pl.
28-08-2006
Józefowicz chciał zgarnąć wszystko
W natłoku obrazów i pomysłów czas upłynął szybko i przyjemnie. Dopiero potem przyszła refleksja - o co w tym widowisku chodziło? "Ça ira" Rogera Watersa miała być zapierającym dech gigantycznym widowiskiem. Cel został osiągnięty, choć zatracono sens utworu i zlekceważono wykonawców - po poznańskiej premierze pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
28-08-2006
Nadęta i płytka "Ça ira"
Monumentalna opera wystawiona w piątek na zakończenie obchodów poznańskiego Czerwca'56 okazała się dziełem anachronicznym i do bólu komercyjnym. Już sam tytuł projektu Rogera Watersa przysporzył kłopotów. Takiego bogactwa inwencji językowej na antenach wszelkiej maści radiofonii i telewizji nie słyszeliśmy od dawna - po premierze "Ça ira" pisze Tomasz Mościcki w Dzienniku.
26-08-2006
Nocna pieśń o wolności
"Ça ira" jest dziełem, które trudno byłoby wystawić na scenie tradycyjnego teatru. Ta opera wymaga wielkich przestrzeni, na których można rozegrać porywające obrazy, szlachetne w treści, ale nazbyt monumentalne - pisze Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
26-08-2006
Poznań. Kilkanaście tysięcy widzów na "Ça ira"
Kilkanaście tysięcy osób obejrzało w piątek, 25 sierpnia, światową prapremierę widowiska "Ça ira" [na zdjęciu] Rogera Watersa.
25-08-2006
Pink Floydów dwóch
Dziś - "Ça Ira" Rogera Watersa w Poznaniu, jutro - koncert Davida Gilmoura w Gdańsku. W ciągu dwóch dni polscy fani zobaczą dwa widowiska przygotowane przez muzyków legendarnego Pink Floyd. Niestety, telewizja publiczna nie pokaże Gilmoura. Obie imprezy łączy przede wszystkim jedno - rozmach i skala. Obie przygotowywane w plenerze - "Ça Ira" na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, występ Gilmoura w Stoczni Gdańskiej - pisze Robert Sankowski w Gazecie Wyborczej.
25-08-2006
Poznań. Dziś premiera opery "Ça ira"
Plenerowe widowisko z muzyką Rogera Watersa, lidera legendarnego zespołu Pink Floyd, odbędzie się w piątek wieczorem na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wydarzenie, które zwieńczy obchody 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 56, ma szansę stać się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Poznaniu w ciągu ostatnich lat.
24-08-2006
Poznań. Próba do "Ça ira"
Wieczorem w Poznaniu odbędzie się próba generalna opery "Ça ira" Rogera Watersa [na zdjęciu]. Premiera odbędzie się jutro [25 sierpnia]. Opera zakończy obchody rocznicy Czerwca '56.
24-08-2006
Poznań-Gdynia. Weekend z Pink Floyd
Ten weekend to święto fanów Pink Floyd. Do Polski przyjeżdzają dwa filary legendarnego zespołu. Choć nie wystąpią na jednej scenie, wielu wierzy, że właśnie u nas dojdzie do reaktywacji Floydów.
23-08-2006
Poznań. Dziś przylatuje Roger Waters
Do piątkowej premiery [25 sierpnia] opery ,,Ca Ira" w Poznaniu pozostały tylko dwa dni. Dziś o 17.20 przylatuje jej autor Roger Waters [na zdjęciu].
23-08-2006
Poznań. Przyleciał Roger Waters
Lider legendarnej grupy Pink Floyd, Roger Waters przyleciał po południu do Poznania. W piątek, 25 sierpnia) dla uczczenia 50-tej rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 poprowadzi "Ça ira" - widowisko, do którego napisał muzykę.
18-08-2006
Nie wylewać historii z kąpielą
W tamtą noc natrętnie brzęczało mi w uszach pytanie zadane tydzień wcześniej reżyserce spektaklu [z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca' 56] Izabeli Cywińskiej przez dziennikarza "Gazety": - Dlaczego nie wykorzystała Pani szansy, by powiedzieć władzy "nie"? Dziennikarzowi chodziło o to, że Cywińska pracuje "na zamówienie" tych samych władz Poznania, które rok temu siłą rozbiły Paradę Równości. I o to, czy pani reżyser "nie boi się propagandowego wykorzystania jubileuszu przez władze", tak jak Lech Kaczyński "wykorzystał obchody rocznicy Powstania Warszawskiego" - pisze Marcin Bosacki w Gazecie Wyborczej.
22-07-2006
Poznań. "Ça ira" prawie gotowe
O przygotowaniach do premiery rozmawiamy ze scenografem widowiska Andrzejem Woronem.
29-06-2006
Poznań. Nocne widowisko Cywińskiej pod Krzyżami
Widowisko teatralne w reżyserii Izabeli Cywińskiej [na zdjęciu], które zakończyło obchody rocznicy Poznańskiego Czerwca, przyciągnęło na pl. Mickiewicza kilka tysięcy ludzi, głównie młodych.
28-06-2006
Poznań. Artyści o Czerwcu '56
W środę i czwartek [28 i 29 czerwca] o poznańskim Czerwcu '56 opowiedzą swoim językiem: teatralna awangarda, hiphopowcy i autorzy komiksów.
26-06-2006
Poznań. Kaczmarek próbuje "Oratorium 56"
Jest już gotowe "Oratorium 56" Jana AP Kaczmarka [na zdjęciu]. Utwór został zamówiony przez miasto specjalnie na obchody 50 rocznicy Poznańskiego Powstania.
26-06-2006
Poznań. "Robotniczy krzyk" trafił do poznaniaków
"Robotniczy krzyk" [na zdjęciu] należy już do mieszkańców Poznania. Obraz Franciszka Starowieyskiego przekazał symbolicznie starosta powiatu poznańskiego - Jan Grabkowski.
26-06-2006
Poznań. Rubik i Książek nad Jeziorem Maltańskim
Dziś [26 czerwca] o godz. 20 nad Jeziorem Maltańskim zabrzmi Oratorium Piotra Rubika i Zbigniewa Książka "Tu es Petrus".
24-06-2006
Oratorium 1956
Chodzą rozdrażnieni, nie odbierają telefonów, dla inspiracji przekopują stosy płyt, czasem śnią im się nowe rytmy i melodie. Twórcy muzyki na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca - Jan A.P. Karczmarek, Jacek Sykulski i Tabb - odsłaniają tajniki swoich warsztatów w Gazecie Wyborczej - Poznań.
23-06-2006
Poznań. Alegoria Starowieyskiego w Cegielskim
"Alegoria Poznańskiego Czerwca '56", którą na początku czerwca przez cztery dni malował w zamku znany artysta Franciszek Starowieyski [na zdjęciu] trafi w lipcu do Zakładów Cegielskiego.
23-06-2006
Poznań. Premiery Ósemek i Strefy Ciszy w rocznicę Czerwca' 56
Trudno wyobrazić sobie rocznicę poznańskiego Czerwca bez wydarzeń teatralnych przygotowanych przez słynne sceny offowe. Oprócz legendarnych "Ósemek", które podczas ponad 40 lat istnienia wielokrotnie reagowały swoimi przedstawieniami na rzeczywistość, zobaczymy najnowszą premierę 15-letniego Teatru Strefa Ciszy.
21-06-2006
Poznań chciał chleba i wolności
Wydarzenia 1956 r. ożyją 28 czerwca w plenerowym widowisku Izabelli Cywińskiej i Jerzego Kaliny oraz w muzyce Jana A.P. Kaczmarka. To artyści wybrani przez władze Poznania nieprzypadkowo - podejmowali trudne polityczne tematy w czasach, gdy obowiązywała w Polsce cenzura. Tworzyli wtedy przestrzeń wolności w sztuce - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
20-06-2006
Poznań. Drabowicz zaśpiewa w "Ça Ira"
Światowej sławy baryton, poznaniak Wojciech Drabowicz [na zdjęciu] zaśpiewa w premierze spektaklu "Ça Ira".
19-06-2006
Poznań. Od czwartku próby "Oratorium 1956"
W czwartek [22 czerwca] rozpoczną się w Poznaniu próby "Oratorium 1956" Jana A. P. Kaczmarka Zdobywca Oscara napisał je na 120-osobową orkiestrę, 200-osobowy chór i 3 solistki. Jego premiera zwieńczy 28 czerwca obchody 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.
17-06-2006
Poznań. Wkrótce premiera Ósemek
Plenerowe przedstawienie "Czas Matek" przygotował z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku zespół Teatru Ósmego Dnia.
16-06-2006
Poznań. Oratorium Kaczmarka już gotowe
Jest już gotowe "Oratorium 56" Jana AP Kaczmarka [na zdjęciu]. Utwór został zamówiony przez miasto specjalnie na obchody 50 rocznicy Poznańskiego Powstania.
16-06-2006
Przygoda z "Ça Ira"
Janusz Józefowicz, reżyser "Ça Ira", zapytany dlaczego przesunął premierę powiedział: - To suma pewnych sytuacji i okoliczności. Zawsze jest za dużo pomysłów, a za mało czasu na ich realizację. Traktujemy zbyt poważnie ten projekt, abyśmy pozwolili sobie na wypuszczenie czegoś, co nie jest w takiej formie, w jakiej chcielibyśmy, aby było. To normalna sytuacja w naszym świecie. Ja się z tego cieszę - pisze Marek Zaradniak w Gazecie Poznańskiej.
14-06-2006
Poznań. "Oratorium 1956" Jana A.P. Kaczmarka
"Oratorium 1956", kompozycję na 120-osobową orkiestrę, 200-osobowy chór i 3 solistki, napisał na zamówienie władz Poznania laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek [na zdjęciu]. Utwór zwieńczy oficjalne państwowe uroczystości z okazji 50. rocznicy Powstania Poznańskiego Czerwca 1956 roku.
14-06-2006
Poznań. Przerwana alegoria Czerwca '56
Wbrew oczekiwaniom publiczności Franciszek Starowieyski [na zdjęciu] nie skończył w sobotę [10 czerwca] pracy nad alegorią Poznańskiego Czerwca '56. Przed godz. 21 artysta poczuł się bardzo źle i musiał opuścić salę. Jak się okazało, trafił do szpitala. Obraz kończył wraz ze swoim asystentem w niedzielę, ale już przy drzwiach zamkniętych.
14-06-2006
Poznań. Premiera "Ça Ira" pod znakiem zapytania
Światowa prapremiera widowiska opery "Ça Ira" Rogera Watersa stoi pod znakiem zapytania. Wczoraj [13 czerwca] ogłoszono, że odbędzie się dopiero pod koniec sierpnia. Spektakl miał uświetnić obchody Czerwca 1956 roku.
13-06-2006
Poznań. Słuchowisko o Czerwcu' 56 w Radiu Merkury
W Teatrze Ósmego Dnia odbyła się wczoraj [12 czerwca] przedpremierowa prezentacja słuchowiska "Czarny Czwartek".
13-06-2006
Poznań. Premiera "Ça Ira" przesunięta na sierpień
Termin prapremiery plenerowego widowiska "Ça Ira" autorstwa Rogera Watersa, w reżyserii i choreografii Janusza Józefowicza, przesunięto z 7 lipca na 25 sierpnia - poinformowali PAP we wtorek organizatorzy imprezy z agencji Viva Art. Nie zmieniło się miejsce spektaklu - tak jak planowano odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
12-06-2006
Poznańska Nike
Na gigantycznym płótnie o powierzchni 32 mkw. widać składający się z 74 postaci tłum, atakowany przez czerwoną, komunistyczną zarazę. Pośrodku stoi naga i triumfująca Nike, bogini zwycięstwa. Dzieło powstawało z udziałem publiczności od środy do niedzieli w poznańskiej Galerii Zamek. Alegorią Czerwca '56 Franciszek Starowieyski wrócił po latach do swego Teatru Rysowania - pisze Jan Bończa- Szabłowski w Rzeczpospolitej.
12-06-2006
Radość bycia wolnym
- Mamy wprawdzie kłopoty, nie wszystko nam się podoba, ale jesteśmy wolni. Nie wszystkim narodom jest to dane - mówi reżyser Izabella Cywińska (na zdjęciu) w rozmowie o Poznańskim Czerwcu 1956.
10-06-2006
Poznań. Widowisko na 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca
Ruszyły próby do plenerowego widowiska z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca. Jego reżyser Izabela Cywińska [na zdjęciu] spotkała się też wczoraj [9 czerwca] z komitetem organizacyjnym uroczystych obchodów.
08-06-2006
Poznań. Starowieyski rysuje alegorię Czerwca' 56
Jeden z najbardziej oryginalnych polskich artystów, malarz i grafik Franciszek Starowieyski rozpoczął w środę (7 czerwca) w Poznaniu rysowanie alegorii wydarzeń Poznańskiego Czerwca' 56 r. (na zdjęciu)
02-06-2006
Poznań. Nowe oblicze Festiwalu Malta
9 dni i nocy, 70 zespołów z Polski, Europy, Ameryki i Afryki, ponad 150 spektakli, wielkie widowiska, parady, kameralne spektakle, teatr dziejący się nie tylko w salach, ale przede wszystkim na placach, dziedzińcach, ulicach, fasadach i dachach budynków - to wszystko złoży się na 16. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta.
27-05-2006
Poznań. Jest obsada opery "Ça ira"
Znamy juz obsadę opery "Ça ira", napisanej przez Rogera Watersa, która uświetni obchody 50 rocznicy poznańskiego czerwca. W roli głównej - mistrza ceremoni wystąpi Wojciech Drabowicz [na zdjęciu] - poinformował Radio Merkury producent przedstawienia Marek Szpendowski.
18-05-2006
Poznań. Nowy spektakl Ósemek już w czerwcu
Najnowsze widowisko plenerowe Teatru Ósmego Dnia "Czas matek" opowiada historie macierzyństwa i śmierci. Inspirowane jest losami kobiet, które przeżyły śmierć swoich dzieci - w Iraku, Argentynie, Palestynie, Czeczeni, Afganistanie. Premiera w 50. rocznicę poznańskiego Czerwca '56, w nocy z 28 na 29 czerwca na Wolnych Torach w Poznaniu.
17-05-2006
Łódź-Poznań. Łódzkie kostiumy u Watersa
Janusz Józefowicz, reżyser widowiska Rogera Watersa "Ca Ira" kompletuje obsadę. Ujawnił, że Polacy stanowić będą najliczniejszą grupę wykonawców spektaklu, choć na castingach pojawią się też Anglicy, Irlandczycy, Włosi, Francuzi i Rosjanie.
10-05-2006
Dźwięki mają moc
- Jestem naprawdę ciekaw, czym zaskoczy mnie Janusz Józefowicz. Ma niezwykłą energię, jest osobą bardzo kreatywną, ma wiele własnych pomysłów. Wydaje mi się, że myślimy podobnie o wizualnym uatrakcyjnieniu widowiska - mówi Roger Waters, lider i basista grupy Pink Floyd, kompozytor opery "Ça ira", której premiera odbędzie się 7 lipca na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca'56.
10-05-2006
Łódź. Książka dla Rogera Watersa
Łódzki twórca i wydawca książki artystycznej, Jacek Wdzięczak, zamierza przygotować wydawnictwo z okazji prapremiery opery "Ca Ira" Rogera Watersa [na zdjęciu] w Polsce.
09-05-2006
Warszawa-Poznań. Roger Waters nie tylko o "Ça ira"
Z Rogerem Watersem [na zdjęciu], byłym liderem grupy Pink Floyd, rozmawia Adam Ciesielski:
08-05-2006
Warszawa-Poznań. Waters i Józefowicz pracują nad "Ça ira"
Legendarny lider grupy Pink Floyd - Roger Waters (na zdjęciu) spotkał się w poniedziałek (8 maja) w Warszawie z realizatorami jego najnowszego projektu artystycznego - plenerowej wersji opery "Ça ira".
06-04-2006
Poznań. Dyrygent opery "Ça ira" przesłuchiwał
Przygotowania do wystawienia w Poznaniu opery "Ça ira" do muzyki Rogera Watersa, legendarnego lidera Pink Floyd, nabierają coraz większego tempa. Do Poznania przyjechał Rick Wentworth [na zdjęciu] - szef muzyczny całego przedsięwzięcia.
15-03-2006
Poznań. Ksiądz biskup i spektakl o Czerwcu '56
Do szkół trafi niebawem ambitna propozycja - gotowy scenariusz przedstawienia o Poznańskim Czerwcu '56.
27-02-2006
Poznań. Premiera Ósemek na obchody rocznicy Czerwca'56
"Czas matek" - tak będzie się nazywać autorski spektakl Teatru Ósmego Dnia, który jest przygotowywany na obchody 50-tej rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 roku. Będzie opowiadał o dramatach kobiet, które w różnych wojnach i konfliktach tracą swoje dzieci.
15-02-2006
Poznań. Misterium Cywińskiej i Kaliny w 50. rocznicę Czerwca'56
W poniedziałek, 13 lutego, po raz kolejny przyjechali do Poznania na kilka godzin wybitni artyści, reżyser Izabella Cywińska i artysta plastyk Jerzy Kalina. Przyjechali, by dyskutować o dalszych szczegółach widowiska artystyczno-patriotycznego pod Poznańskimi Krzyżami, w 50. rocznicę Poznańskiego Czerwca'56.
11-02-2006
Poznań. Widowisko Rogera Watersa w listopadzie
Prapremiera teatralnej wersji widowiska "Ça Ira" do muzyki Rogera Watersa - lidera byłej legendarnej grupy Pink Floyd - odbędzie się 11 listopada w Teatrze Wielkim w Poznaniu - poinformował PAP w piątek [10 lutego] producent widowiska Marek Szpendowski. Premiera pierwszej - koncertowej - wersji "Ça Ira" odbyła się w listopadzie ubiegłego roku w Rzymie.
10-02-2006
Poznań. Przygotowania do opery "Ça ira" już trwają
To będzie megaprodukcja. Przygotowania do wystawienia w Poznaniu opery Rogera Watersa [na zdjęciu] "Ça ira" już trwają. Na kilku scenach na terenie MTP wystąpi ponad 300 osób.
09-02-2006
Poznań. "Ça ira" Watersa w hołdzie dla Czerwca '56
Konie, karety, powozy, kaskaderzy, kompania wojska i setki artystów, w tym znany ze współpracy z Paulem McCartneyem London Community Gospel Choir - to wstępna obsada widowiska plenerowego "Ça ira" z muzyką Rogera Watersa, lidera legendarnej grupy Pink Floyd, w reżyserii Janusza Józefowicza.
06-01-2006
Poznań. Premiera opery Watersa 7 lipca
7 lipca w trakcie obchodów 50 rocznicy Poznańskiego Czerwca odbędzie się światowa premiera wielkiego formatu spektaklu "Ca ira" Rogera Watersa. Prezentacja dzieła byłego basisty Pink Floyd będzie wielkim wydarzeniem - zapewniają organizatorzy.
25-11-2005
Poznań. Józefowicz wystawi operę Rogera Watersa
Opera skomponowana przez Rogera Watersa z Pink Floyd zostanie wystawiona w Poznaniu w 50. rocznicę robotniczego buntu. Utwór ukazał się już na płycie [na zdjęciu okładka], a kilka dni temu został zaprezentowany w Rzymie, ale tylko w wersji oratoryjnej.
21-11-2005
Poznań. Józefowicz wyreżyseruje operę Watersa?
Światowa premiera opery lidera Pink Floyd, Rogera Watersa [na zdjęciu], może odbyć się w Poznaniu. Według planów, przedstawienie "Ca ira" wystawionoby w 50 rocznicę Czerwca 56.
18-11-2005
Poznań-Rzym. Opera Pink Floyd na obchody Czerwca 56?
Czy opera lidera zespołu Pink Floyd uświetni 50. rocznicę Czerwca '56? W tej sprawie pojechał do Rzymu prezydent Poznania. Tam Ryszard Grobelny spotka się z menadżerem Rogera Watersa [na zdjęciu].
09-11-2005
Poznań. Cywińska i półwiecze Czerwca
Jak w sposób godny, a zarazem mogący zainteresować jak najwięcej osób, uczcić przypadające 28 czerwca 2006 półwiecze "wypadków poznańskich" - zastanawiali się 7 listopada uczestnicy spotkania u prezydenta Ryszarda Grobelnego, którego gościem była między innymi Izabella Cywińska [na zdjęciu]. Możliwe, że po latach powróci ona do Poznania, by wyreżyserować wydarzenia pod Poznańskimi Krzyżami.
24-10-2005
Poznań. Kulturalne obchody Czerwca' 56
Przyszłoroczne obchody 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku zapowiadają się szczególnie odświętnie. Są szanse, że stolicę Wielkopolski odwiedzi papież Benedykt XVI. Atrakcyjna ma być oprawa artystyczna.
21-10-2005
Poznań. Rocznica Czerwca' 56 w Teatrze Nowym
Izabella Cywińska po latach nieobecności powróci do Teatru Nowego. Wyraziła chęć nie tylko uczestniczenia, ale także współtworzenia projektu "Poznań 56", który uświetni obchody rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca.