Łódź. Nikt nie chce być dyrektorem Teatru Nowego w Łodzi?

Fotel szefa artystycznego Teatru Nowego czeka na zainteresowanych, a tych - jak na lekarstwo, choć zgłaszać się można jeszcze tylko do 10 stycznia.

«Konkurs został ogłoszony 2 grudnia ubiegłego roku. Kandydaci powinni posiadać wykształcenie wyższe w dziedzinie kultury, doświadczenie w pracy artystycznej i odpowiedni stan zdrowia. W związku z tym trzeba przełożyć szereg dokumentów, m.in. zarys koncepcji artystycznej Teatru Nowego i zaświadczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do zajmowania stanowiska kierowniczego. Do wczoraj [4 stycznia] do Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi nie wpłynęło żadne zgłoszenie. Termin przynoszenia zalakowanych kopert upływa 10 stycznia. - Nie ma powodów do paniki. Spodziewamy się, że z powodu przerwy świątecznej pierwsze oferty pojawią się pod koniec regulaminowego terminu - twierdzi Grażyna Bolimowska, p.o. dyrektora wydziału kultury. - Nie rozważamy wariantu, co będzie, gdyby zgłosił się tylko jeden kandydat, bo pojawi się kilku. - Polacy zawsze robią wszystko na ostatnią chwilę - dodaje Mirosław Orzechowski, wiceprezydent Łodzi odpowiedzialny za kulturę, przewodniczący komisji konkursowej.

Koperty kandydatów zostaną otwarte 10 stycznia. Komisja sprawdzi, czy zostały spełnione wymogi formalne i tydzień później ogłosi listę osób startujących w konkursie. Wielu reżyserów dzwoniło do Nowego i pytało o sytuację finansowo-organizacyjną teatru. - Zainteresowanie jest spore, ale przykro mi, nie mogę podać żadnych nazwisk - mówi Janusz Michaluk, dyrektor naczelny Nowego.

Nieoficjalnie mówi się, że o stanowisko dyrektora artystycznego będą ubiegali się m.in. Julia Wernio (do ubiegłego roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miejskiego w Gdyni), Piotr Jędrzejczak (ostatnio do 1998 r. dyrektor naczelny i artystyczny Lubuskiego Teatru w Zielonej Górze) i reżyser Remigiusz Caban.

Z końcem stycznia upływa kadencja obecnego dyrektora artystycznego Grzegorza Królikiewicza. Już kilka miesięcy temu Jerzy Kropiwnicki, prezydent Łodzi, zapowiadał, że zwycięzca konkursu zostanie nominowany jak najszybciej, by natychmiast mógł przystąpić do pracy w teatrze.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego