Wadowice. Grupa Próg nalepsza na Spotkanich Teatralnych

Grupa teatralno-happenerska "Próg" z Wadowic zdobyła główną nagrodę na 36. Wadowickich Spotkaniach Teatralnych. Jurorzy zachwyceni poziomem konkursu

«Marta Bizoń aktorka Teatru Ludowego w Krakowie, Dagmara Żabska teatrolog z Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie i Janusz Szydłowski, aktor, reżyser i wykładowca PWST w Krakowie, jurorzy tegorocznych spotkań i fachowcy, nie szczędzili pochwał młodym aktorom, w tym wadowickiej grupie "Próg".

- Obserwujemy jak te zespoły dojrzewają. Na przykład "Próg". Cenne jest nie tylko to, że im się chce uprawiać teatr, ale że robią to coraz lepiej - mówi Dagmara Żabska.

Z kolei, jak podkreśla Bartosz Nowakowski, opiekun grupy i reżyser nagrodzonego spektaklu "Ona"[na zdjęciu], to sukces młodzieży, której on sam, jako twórca grupy dał w pełni wolną rękę. Dlatego grający w grupie licealiści i studenci sami przygotowują scenariusze, dialogi, kostiumy, a on wspomaga ich tylko swoją obecnością.

Oceniający dostrzegli również, że spotkania są coraz lepiej zorganizowane. - Bardzo lubię tu przyjeżdżać, dla tej atmosfery, ducha rywalizacji i fantastycznej organizacji - mówi Janusz Szydłowski.

Spośród 12 prezentujących swą sztukę ekip doceniono grupę teatralno-happenerską "Próg" z Wadowic za sztukę autorską "Ona" w reżyserii Bartosza Nowakowskiego i przyznano jej nagrodę główną "Drewnianą Maskę", a także Teatr "Krynologi" z Krakowa za spektakl: "Sen Kurczaka" według S. Mrożka w reżyserii Doroty Kondraciuk (I nagroda) oraz Amatorską Grupę Aktorską "AGA" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Bielsku - Białej za spektakl: "Porwanie Europy" według J.M.Rymkiewicza w reżyserii Józefa Argasińskiego (II nagroda), a także Teatr "Drama" z Miejskiego Domu Kultury w Oleśnie za spektakl: "Witamy w krainie lodowych ludzi" autora i reżysera Sławomira Kuligowskiego (II nagroda).

Przyznano także nagrodę specjalną im. Mieczysława Kotlarczyka "Za Kulturę Słowa". Otrzymał ją teatr "Glutaminian Sodu" z Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu za spektakl: "Don Kichote" w reżyserii Agnieszki Grabowskiej i Macieja Nabiałka oraz wyróżnienia i nagrody aktorskie. Z naszego powiatu dostały je Julia Kania z Teatru "Bez Maski" z Zespołu Szkół Nr 1 w Choczni i Oliwia Spisak z Teatru Offowego "Cyfra" z Klubu Osiedlowego S.M. Garsoniera z Wadowic.

Warto dodać, że nietuzinkowe nagrody - Drewniane Maski - wykonał artysta Tadeusz Kurnik, a podczas imprezy nie zabrakło też warsztatów, dyskusji i pokazów teatrów zawodowych.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego