powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sosnowiec. I Europejski Konkurs Tenorów i Teatralne Nagrody Muzyczne

W dniach 13-15 maja w Sosnowcu odbędzie się I Europejski Konkurs Tenorów, natomiast 16 maja o godz. 19, odbędzie się uroczysta gala rozdania nagród laureatom Konkursu, połączona z wręczeniem Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury oraz koncertem.

Europejski Konkurs Tenorów to pierwszy tego typu konkurs w Polsce i jedyny w Europie skierowany wyłącznie do tenorów. Do udziału w nim zaproszono młodych śpiewaków, absolwentów akademii muzycznych z całej Europy. Otrzymaliśmy 18 zgłoszeń, co jest liczbą imponującą nawet na światowe warunki. W jury konkursu zasiądą międzynarodowe sławy wokalistyki: Wiesław Ochman, Zdzisława Donat, Jadwiga Gabryś-Romańska, Peter Dvorský, Gabriela Benacková, Bogdan Paprocki.

Konkurs to wspólna inicjatywa władz Sosnowca oraz dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego Operetka im. Jana Kiepury w Warszawie. Impreza ma szansę stać się jednym z najważniejszych tego typu wydarzeń w Europie, a na pewno w Polsce.

Konkurs odbędzie się w Sosnowcu - mieście rodzinnym Jana Kiepury.

Przesłuchania konkursowe odbędą się w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu (ul Teatralna 4). Wstęp dla publiczności wolny.

Harmonogram przesłuchań:

Etap I - 13 maja 11:30-14:00 oraz 16:00-20:00

Etap II - 14 maja 11:00-14:00 oraz 16:00-20:00

Etap III - 15 maja 11:00-14:00 oraz 16:00-20:00

Dnia 16 maja w Hali Zagórze w Sosnowcu, odbędzie się uroczysta gala wręczenia nagród w Konkursie Tenorów połączona z wręczeniem Teatralnych Nagród Muzycznych oraz koncertem laureatów.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Woj. Mazowieckiego Adam Struzik, Marszałek Woj. Śląskiego Bogusław Piotr Śmigielski, Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski.

Przewodniczący Jury - Wiesław Ochman, Dyrektor Konkursu - Włodzimierz Izban

Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury

Również podczas gali wręczenia nagród w Europejskim Konkursie Tenorów odbędzie się wręczenie Teatralnych Nagród Muzycznych. Będzie to już trzecia edycja tej nagrody, pierwszą laureatką była pani Maria Fołtyn w 2007 r., w 2008 roku nagrody otrzymali m.in. Dorota Laskowiecka (sopran, Mazowiecki Teatr Muzyczny "Operetka" im. J. Kiepury w Warszawie), Arnold Rutkowski (tenor, Opera Wrocławska), reżyser Wojciech Kościelniak, tancerka Olga Marczak (Opera Nova w Bydgoszczy), dyrygent Dariusz Różankiewicz (Teatr Muzyczny w Gdyni).

W skład kapituły nagrody wchodzą: prof. Zdzisław Donat, Zofia Rudnicka, Wiesław Ochman, Tadeusz Strugała, Tatiana Kwiatkowska oraz przewodniczący Włodzimierz Izban

W tym roku Teatralna Nagroda Muzyczna będzie przyznawana w 12 kategoriach.

1. Najlepszy spektakl

2. Najlepszy śpiewak

3. Najlepsza śpiewaczka

4. Najlepszy debiut śpiewaczki

5. Najlepszy debiut śpiewaka

6. Najlepszy reżyser

7. Najlepszy dyrygent

8. Najlepszy tancerz

9. Najlepsza tancerka

10. Najlepszy choreograf

11. Najlepszy scenograf

12. Nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej.

ORGANIZATORZY

Władze miasta Sosnowca

Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury

Miejski Klub im. Jana Kiepury w Sosnowcu