Warszawa. Inauguracja WST

Spektakle "Factory 2" krakowskiego Starego Teatru i dwie wersje przedstawienia "Sprawa Dantona" w realizacji Teatru Polskiego z Bydgoszczy i wrocławskiego Teatru Polskiego znalazły się m.in. w programie rozpoczynaj±cych siędzi¶ Warszawskich Spotkań Teatralnych.

«- W Polsce odbywa się rocznie ok. 560 premier. Wybór kilkunastu najważniejszych, naszym zdaniem, przedstawień, które pokazujemy na WST, to rzecz bardzo ryzykowna i trudna - powiedział dyrektor organizującego festiwal Instytutu Teatralnego, Maciej Nowak, na dzisiejszej konferencji prasowej. - Chcemy, by spektakle, które pokazujemy na Warszawskich Spotkaniach Teatralnych, stały się raportem na temat tego, co się dzieje w polskim teatrze, co się ważnego zdarzyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy - tłumaczył.

Na dzisiejszą inaugurację festiwalu wybrano przedstawienie "Aktorzy prowincjonalni" (na zdjęciu) w reż. Agnieszki Holland i Anny Smolar, który będzie można zobaczyć wieczorem w warszawskim Teatrze Dramatycznym.

30 lat po nakręceniu filmu "Aktorzy prowincjonalni", uhonorowanego m.in. nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes, Agnieszka Holland razem z młodą reżyserką Anną Smolar przeniosła fabułę filmu na deski Teatru im. Kochanowskiego w Opolu. W spektaklu występuje ok. 60 osób - w tym cały zespół aktorski i techniczny opolskiego teatru. Pokaz spektaklu zostanie powtórzony w środę i w czwartek.

Od 6 do 10 maja trwać będzie Warszawski Obóz Teatralny. To inicjatywa podjęta już po raz drugi przez Instytut Teatralny we współpracy z Fundacją Wspomagania Wsi i Narodowym Centrum Kultury w ramach WST. Tegorocznymi uczestnikami obozu są nauczyciele z małych miejscowości z całej Polski. Podczas pobytu w Warszawie obejrzą wybrane spektakle festiwalowe, wezmą udział w spotkaniach, warsztatach, dyskusjach.

Podczas WST codziennie od godziny 9.00 czynne będzie Centrum Festiwalowe przy ul. Nowy Świat 63 - tam można kupować bilety, uczestniczyć w spotkaniach, dyskusjach i debatach. Na 10 maja zaplanowano spotkanie z Olgą Tokarczuk, Kingą Dunin i Kazimierą Szczuką, a na 15 maja - ze Slavojem Żiżkiem.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego