powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Londyn. Zmarł Feliks Łaski

Dziś, 21 grudnia zmarł w Londynie Feliks Łaski (na zdjęciu), jeden z największych mecenasów polskiej kultury, fundator Feliksa Warszawskiego - nagrody przyznawanej artystom teatru za najlepsze warszawskie przedstawienia sezonu.

Feliks Łaski urodził się we Włocławku. Był żołnierzem Armii Andersa i ten sposób znalazł sie w 1943 r. w Anglii. Feliks Łaski należał do brytyjskiej elity finasowej. W 1982 r. założył Laski Foundation, która wspierała działalność kulturalną polskiego teatru. Fundacja sprowadzała do Anglii spektakle z Polski, finansowała Środę Literacką - dodatek do wychodzącego w Londynie "Dziennika Polskiego" oraz sponsorowała cztery warszawskie teatry: Ateneum, Powszechny, Współczesny i Rozmaitości - ten ostatni od 2001 r. W 1999 r. po raz pierwszy zostały przyznane ufundowane przez Łaskiego Feliksy Warszawskie - nagrody podsumowujące sezon teatralny stolicy.

Pasjonat teatru, sam chciał zostać aktorem, ale jak twierdził: nie mam głosu Zapasiewicza, żywiołowości Englerta, talentu Holoubka i magnetyzmu Jandy.