Przebudowa Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego w Płocku

23-02-2006
02-09-2008
Płock. Nowy gmach Dramatycznego wyróżniony
Nowy płocki deptak wygrał konkurs na Modernizację Roku 2007. Nowy gmach Teatru Dramatycznego [na zdjęciu - widownia] dostał wyróżnienie.
26-02-2008
Płock. Pozwolenie na budowę teatru unieważnione?
Wojna między amerykańskim inwestorem Grupą Polimeni, ratuszem i marszałkiem województwa wkracza w nową fazę. Firma, która chciała postawić na Nowy Rynku galerię handlowo-rozrywkową, podważyła pozwolenie na budowę... teatru [na zdjęciu].
09-02-2008
Po premierze bez owacji
- Na foyer dominowało względne zadowolenie, bo ładnie i nowocześnie. Ale w przerwie część osób wyszła. Widocznie dostali zaproszenie tylko na pół spektaklu. Owacji na stojąco, z ostrożności, nie było. I dobrze - o premierze "Operetki" i inauguracji nowego teatru w Płocku pisze Jarosław Wancecki w Gazecie Wyborczej - Płock.
08-02-2008
Światła na teatr!
- Poprzedni teatr był w dużym stopniu zdekapitalizowany, zdewastowany, w niektórych miejscach przypominał ruderę. Teraz jest jednym z najnowocześniejszych teatrów w Polsce. Płock otrzymał wielką szansę, by mieć miejsce, gdzie będzie można pokazać każdą produkcję. Od małych form do wydarzeń operowych - mówił marszałek Adam Struzik. W jego opinii będzie to nie tyle teatr impresaryjny, co otwarty na prezentacje z zewnątrz - pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
06-02-2008
Refleksja o teatrze
Nie chcę rozstrzygać, czy budynek teatru po modernizacji jest ładny czy brzydki, niewątpliwie jest prawdziwy! Prawdziwy w tym sensie, że jest wiernym świadectwem czasów, w jakich powstał. Nie stroi się w cudze piórka, nie naśladuje antyku, gotyku czy baroku. Jest na wskroś XXI-wieczny. Popatrzmy na nasze telewizory, odtwarzacze DVD, komputery, monitory, pendrive'y, laptopy itp. Nie widać podobieństwa? - pisze Roman Jaskulski w Gazecie Wyborczej - Płock.
04-02-2008
Płock. Widownia Dramatycznego świeciła pustkami
Dwa dni płocki teatr świętował otwarcie zmodernizowanego gmachu [na zdjęciu - widownia]. W piątek [1 lutego] jako pierwszy na nowej scenie wystąpił Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka, podobnie jak teatr finansowany przez urząd marszałkowski. Aktorzy zaprezentowali się dopiero drugiego dnia - w sobotę [2 lutego].
01-02-2008
Słodko-gorzki debiut nowego teatru
Słodko-gorzki jest debiut zmodernizowanego Teatru im. Jerzego Szaniawskiego. Słodki - bo gmach przy Nowym Rynku zapiera dech w piersiach: wysmakowaną stylistyką, możliwościami technicznymi, pomysłowymi rozwiązaniami. Gorzki - bo nikt się tym cackiem nie chciał dotąd chwalić - pisze Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
31-01-2008
Płock. Jutro otwarcie nowego Teatru Szaniawskiego
Od 1 lutego rozpoczyna się nowy rozdział historii płockiego teatru. Po długiej przerwie, spowodowanej budową i modernizacją budynku [na zdjęciu], wrócimy na spektakle do stałej siedziby.
31-01-2008
Płock. Teatr Dramatyczny wznawia działalność
Po trwającej prawie dwa lata przebudowie i modernizacji wznawia działalność Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku.
30-01-2008
Wielka krzywda płockiej sceny
Tego, co stało się z płockim teatrem, tej ciszy, stagnacji i bezruchu po prostu nie da się wytłumaczyć. Nie ma sensu marzyć o kolejkach przed kasami, skoro na trzy dni przed premierą kasy są zamknięte, a do biura obsługi widza odsyła maleńka karteczka przylepiona na drzwiach. To już nie jest brak reklamy, to antyreklama, krzywda wyrządzona płockiej scenie, którą teraz bardzo ciężko będzie naprawić - komentuje Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
30-01-2008
Grzechy główne płockiego teatru
Nie ma plakatów, reklam, billboardów. Kasy są zamknięte. Na stronie internetowej - repertuar z października. W restauracji plac budowy. Aż trudno uwierzyć, że do wielkiej inauguracji nowej sceny zostały dwa dni - przed otwarciem nowego budynku Teatru im. Szaniawskiego piszą Agnieszka Woźniak, Milena Orłowska i Joanna Piecka w Gazecie Wyborczej - Płock.
28-01-2008
Płock. W piątek otworzą nowy teatr
W piątek 1 lutego marszałek województwa Adam Struzik otworzy zmodernizowaną siedzibę teatru [na zdjęciu - projekt]. Jej remont trwał od listopada 2005 r., kosztował grubo ponad 20 mln zł.
21-01-2008
W nowym teatrze potrzebujemy kreatora, guru
Marketing to dziś słowo wszechobecne. Ludzie muszą się dowiedzieć, że teatr się zmienił, że będzie inaczej, że otwiera nowy rozdział w życiu Otwarcie teatru po remoncie to dobry moment, by z powrotem wpisać go w pejzaż kulturalny Płocka, przedstawić ambitne, ciekawe, różnorodne plany artystyczne. Może stać się nowoczesną placówką kulturalną, już nie domem kultury w staromodnym stylu, miejscem, które wprowadza do swojego programu także elementy parateatralne. - mówi kompozytor, twórca kultowej Fabryki Trzciny Wojciech Trzciński.
17-01-2008
Operetkowym wszystkożercom mówimy nie
Znowu polityka pokonała sztukę. Działający dzięki potężnym środkom finansowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka, znany z propagowania muzycznej tandety, z okazji otwarcia płockiego teatru zaprezentuje kolejny mdławy, quasi-operetkowy spektakl muzyczny - w dyskusji o otwarciu zmodernizowanego budynku Teatru im. Szaniawskiego głos zabiera szef chóru Vox Iuventutis Robert Majewski w Gazecie Wyborczej - Płock.
17-01-2008
Płock. Nowy gmach teatru gotowy
- Prace remontowe zostały zakończone. Jesteśmy po odbiorze budynku przez nadzór budowlany. Czekamy tylko na uprawomocnienie decyzji o eksploatacji - mówił dyrektor Marek Mokrowiecki.
15-01-2008
Płock. Operetkowy start teatru
Nowy teatr otworzy nie premiera, ale koncert. Poprowadzi go Jacek Boniecki, człowiek, który żegnał się z Płockiem w atmosferze skandalu, obrażając wszystkich dookoła. Świetny początek. A może celowy marketingowy zabieg? - piszą Agnieszka Woźniak i Milena Orłowska w Gazecie Wyborczej - Płock.
14-01-2008
Nie zgadzam się z Jarosławem Waneckim
Jarosław Wanecki pisze, że to nie Albertynka, lecz "król jest nagi", bo teatru wciąż nie ma, jego repertuar i linia programowa są nieznane, a zespół w rozjazdach. Wszystko to prawda. Tylko dlaczego, zdaniem autora listu, nie można w takiej sytuacji porozmawiać o gołej kobiecie w trumnie? Przecież jest ona częścią sztuki, przedstawienia, nad którym właśnie pracuje teatr - Milena Orłowska z Gazety Wyborczej - Płock odpowiada na sobotni felieton pediatry i miłośnika teatru w sprawie wystawienia "Operetki".
05-01-2008
Płock. Premiera w nowym teatrze przesunięta
Kilka wieści ze świeżo wyremontowanego płockiego teatru - termin pierwszej w nowoczesnym gmachu premiery, "Operetki" Gombrowicza, został przesunięty z 20 stycznia na początek lutego. I już wiadomo, jak będzie wyglądał wielki finał!
06-12-2007
Płock. Gombrowicz na otwarcie nowego teatru
- Albo puszczę pawia, albo zrobię rzecz średnią, albo genialną. Nie ma innego wyjścia. Wyreżyseruję "Operetkę" Gombrowicza. Pchniemy ją w dzisiejsze czasy - zdradza (wreszcie!) plany na otwarcie teatru dyrektor sceny Marek Mokrowiecki [na zdjęciu].
14-11-2007
Płock. Nowy Dramatyczny gotowy w grudniu?
Płocczanie zaczynają się coraz bardziej niecierpliwić. Wprawdzie zdają sobie sprawę, że remont Teatru Dramatycznego, a w zasadzie budowa tego obiektu całkowicie od nowa, nie jest łatwą sztuką i wymaga czasu, niemniej chcielibyśmy pooddychać atmosferą obiektu Melpomeny jeszcze przed tegorocznymi świętami Bożego Narodzenia. Czy jest szansa na spełnienie tego świątecznego życzenia?
06-11-2007
Nie chcę takiego teatrzyku
Chwała panu, panie dyrektorze, za to, że mamy nowy gmach. Ale na Boga, proszę w końcu zadbać o repertuar, godny zespół, o publiczność, o wizję wreszcie! I proszę nie zasłaniać się tym, że płocczanie wolą oglądać filmy na DVD, zamiast chodzić do teatru. Dobra oferta przyciągnie ich do teatru. Przekonali się o tym pańscy poprzednicy, którzy w sumie robili teatr krócej niż pan jeden - pisze Andrzej Zarębski w Gazecie Wyborczej - Płock.
05-11-2007
A ja wciąż czekam na cud...
Marzy mi się, żeby płocki teatr stał się tematem rozmów nie tylko na salonach, ale i w knajpach, na uczelniach, w autobusach. Żeby udało mu się zatrzeć granicę między światem realnym a wyobraźnią widzów. Dlaczego to wszystko traktuję w kategoriach cudu? Bo na razie nic nie zapowiada wystrzałowego zwrotu w historii płockiego teatru. Panie dyrektorze, najwyższy czas zacząć podgrzewać atmosferę! - przed otwarciem nowego budynku Teatru im. Szaniawskiego pisze Agnieszka Woźniak w Gazecie Wyborczej - Płock.
05-11-2007
Płock. Wkrótce otwarcie nowego teatru
W poniedziałek [5 listopada] rozpoczyna się odbiór techniczny teatru. Ale zanim zarezerwujemy bilet na pierwszą premierę, poczekamy jeszcze co najmniej kilka tygodni. Wciąż w tajemnicy trzymany jest tytuł sztuki, która zainauguruje działalność nowej sceny.
12-09-2007
Płock. Premierowy Andersen u Szaniawskiego
O próżności władzy. O idolach lansowanych przez media. I o szalonej modzie na kreację wizerunku. O tym opowie najnowszy spektakl płockiego teatru. W bajce "Nowe szaty króla" zobaczymy nową twarz Marka Walczaka [na zdjęciu].
03-08-2007
Płock. Nowy teatr nabiera charakteru
Nowa siedziba teatru [na zdjęciu - projekt] nabiera charakteru. Ozdobił ją szklany słoń. Jego rusztowanie widać było od kilku miesięcy, teraz pokrywa się nowoczesną skórą - taflami wzmocnionego szkła. Na koniec zostanie podświetlony, ale jeszcze nie ma decyzji, czy będzie to biała iluminacja, czy może kolorowa.
27-06-2007
Nie wiem, co to będzie
W poniedziałek w Gazeta Cafe z niedowierzaniem słuchałam debaty o przyszłości nowego teatru. Jej bohater, dyrektor teatru Marek Mokrowiecki - prawie na wszystkie pytania odpowiadał tak samo: "Nie wiem"! Nie wie, jaki będzie repertuar, nie wie, czy wciąż będzie dyrektorem, nie wie, jaki ma być nowy teatr (jego modernizacja zakończy się jesienią) - pisze Aleksandra Dybiec w Gazecie Wyborczej - Płock.
26-06-2007
Dobry teatr można robić i w stodole
- Pytacie mnie o wizję nowej sceny? To ja wam szczerze odpowiadam: nie mam jej. Nie wiem, co zagramy. Nie wiem, kto będzie reżyserował. Nawet nie zdecydowałem, czy dalej chcę być dyrektorem - wyznał podczas poniedziałkowej debaty w Gazeta Cafe dyrektor Teatru im. Szaniawskiego w Płocku Marek Mokrowiecki.
22-06-2007
Premiera w listopadzie
Z dawnego budynku teatralnego pozostała tylko bryła. Poddany gruntownej przebudowie, będzie nowoczesną, funkcjonalną instytucją artystyczną, w której miejsce znajdzie się nie tylko dla płockiego zespołu aktorskiego, ale także na gościnne występy innych scen czy koncerty symfoniczne. Wykonawca obiecał zakończenie robót do 31 października - o przebudowie Teatru im. Szaniawskiego pisze Lena Szatkowska w Tygodniku Płockim.
18-06-2007
Nowoczesny budynek, ale czy teatr też nowoczesny?
Czas rozpocząć dyskusję o nowym obliczu płockiego teatru. Sam budynek, choć piękny i nowy, cudów przecież nie zdziała. Co zrobić, by Teatr Dramatyczny kusił widzów nie tylko swym wyglądem? - pyta Agnieszka Woźniak w Gazecie Wyborczej - Płock.
18-06-2007
W nowym teatrze żyrafa może być słoniem
- Kiedy ludzie słyszą, że remontujemy teatr, myślą: ściany pomalują, podłogi wymienią i tyle. A to nieprawda. Zakres prac jest niewyobrażalny. Teraz, gdy zaczynają się roboty wykończeniowe, z każdym dniem nowy gmach nabierać będzie kształtu i smaku - mówi dyrektor Teatru im. Szaniawskiego Marek Mokrowiecki. Dlatego postanowił zaprosić dziennikarzy na pierwszą wycieczkę po nowym teatrze - pisze Agnieszka Woźniak w Gazecie Wyborczej - Płock.
16-06-2007
Płocki teatr ogromny
Kompleks prowincji buduje specyficzną mentalność i przekonanie, któremu i ja czasem ulegam, że nic dobrego u nas powstać nie może. Teatr staje się prowincjonalny, w obiegowym tego słowa znaczeniu, kiedy dzieją się w nim rzeczy średnie. Ale przecież w nawet w małym mieście można robić sztuki autorskie, niezależne - pisze Magdalena Stefańska w Gazecie Wyborczej - Płock.
31-03-2007
W Płocku szykują rewolucję?
Przed płockim teatrem wielkie zmiany. Najpierw personalne, później techniczne. Dawny dom kultury staje się naszpikowaną technicznymi nowinkami sceną z prawdziwego zdarzenia.
01-02-2007
Płock. Trwa remont Teatru im. Szaniawskiego
Gołym okiem widać, że prace przy remoncie płockiego teatru posuwają się do przodu. Zakończono fasadę od wejścia głównego i pomieszczenia administracyjne od alei Jachowicza. Przyciąga uwagę "komin", wyrastający z bryły budynku.
03-01-2007
Płock. Szklane tafle nowego teatru
Z ruin zaczyna się wyłaniać elegancka architektura nowego teatru. Teraz już każdy może sobie wyobrazić, jak płocka scena będzie się prezentować w przyszłości.
27-11-2006
Płock. Wielki komin nad teatrem
Gigantyczna stalowa konstrukcja wyrasta nad budynkiem płockiego teatru [na zdjęciu]. To wielki komin, który pomieści ponad 20 scenicznych wyciągów. I całkowicie zmieni teatr.
25-08-2006
Płock. Modernizacja Szaniawskiego opóźniona
Przesunął się termin zakończenia przebudowy, modernizacji i remontu budynku płockiego teatru [na zdjęciu - projekt]. Już wiadomo, że nie będzie to jesień tego roku, ale prawdopodobnie wiosna 2007. Zmiana spowodowana została późniejszym niż przewidywano otrzymaniem pozwolenia na rozbudowę.
17-07-2006
Płock. W teatrze wielkie zmiany
Widownia na planie łuku, cztery razy większy orkiestron, scena kameralna w byłej kawiarni - tak według najnowszych doniesień ma wyglądać teatr. Wątpliwe jednak, by z remontem udało się uporać zgodnie z planem - do września.
22-06-2006
Płock. Trwa remont Teatru im. Szaniawskiego
Trwa remont płockiego teatru. Firma Vectra pracuje pełną parą, żeby publiczność mogła podziwiać odnowiony budynek już jesienią tego roku.
06-06-2006
Płock. Teatr Szaniawskiego przeżarty korozją
Trwa rozbiórka elewacji płockiego teatru. To, co ekipa budowlana zobaczyła pod murem, było najlepszym dowodem na to, że nadszedł ostatni moment na remont gmachu. Już ekspertyzy mówiły, że jest źle, niebezpiecznie. Teraz okazało się, że elementy stalowe są przeżarte korozją, stwarzają zagrożenie.
28-03-2006
Płock. Huk młotów u Szaniawskiego
Zamiast odbierać kwiaty, życzenia, otwierać prezenty i szampana, chodzą po budowie, a jak grają, to gościnnie. Aktorzy płockiego teatru wyjątkowo skromnie obchodzili wczorajszy Międzynarodowy Dzień Teatru.
09-03-2006
Płock. Będzie szklana kurtyna z logo Szaniawskiego
Spór polityków o prestiż i architekturę spowodował zmiany w projekcie zabudowy Nowego Rynku. I to na lepsze! Takiego happy endu nikt się chyba nie spodziewał.
23-02-2006
Płock. Konflikt wokół zabudowy placu przed teatrem
Nowy projekt zabudowy placu przed teatrem poznamy dopiero w przyszłym tygodniu. Architekci wciąż pracują, a władze miasta i województwa przełożyły rozmowy ostatniej szansy.
14-02-2006
Płock. Teatr negocjuje z Grupą Polimeni
Wejście do Podkowy i teatru powinno się znaleźć we wspólnej strefie wejściowej. Ale galeria musi odsunąć się od teatru i schodkowo obniżyć fragment budynku bezpośrednio sąsiadujący ze sceną, tak by odsłonić jej elegancką architekturę.
28-01-2006
Płock. Ostatnie dni starego teatru
Zapraszamy na pożegnalny spacer po płockim teatrze. To już ostatnia szansa, bo w poniedziałek rozpoczyna się wielki demontaż sceny.
13-01-2006
Pechowa Podkowa
Najcięższe działa wytacza marszałek województwa Adam Struzik, protestując przeciwko budowie Galerii Podkowa na Nowym Rynku. Wnioskuje nawet do ministra, by pozbawić miasto części placu. Co się stanie, gdy nie dojdzie do porozumienia? Nie tylko remont teatru czy Galerii Podkowa stanie pod znakiem zapytania - pisze Sebastian Śmietanowski w Gazecie Wyborczej - Płock.
12-01-2006
Marszałek Struzik protestuje
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik stanowczo protestuje przeciw planom zagospodarowania Nowego Rynku w Płocku. Budowa centrum handlowego Galeria nie uwzględnia i narusza interesy Teatru Dramatycznego oraz Samorządu Województwa Mazowieckiego - pisze Wiesława Lipińska, rzecznik prasowy UM, w liście do Gazety Wyborczej - Płock.
06-01-2006
Płock. Metamorfoza Teatru Szaniawskiego
Rekwizyty i kostiumy płockiego Teatru Dramatycznego zostały przeniesione do pomieszczeń po filii Książnicy Płockiej, z kolei dział administracyjny znalazł miejsce po dawnej siedzibie galerii sztuki. Roszady trwają już od połowy grudnia i związane są z planowaną gruntowną modernizacją budynku.