Wadowice. Teatr Próg nagrodzony we Friedrichshafen

Teatr "Próg" otrzymał główną nagrodę podczas międzynarodowego festiwalu 25. Theatertage am See we Friedrichshafen w Niemczech. Przyznano je za najnowszy spektakl "Ona".

«Była to już druga wizyta na tym festiwalu. Pierwszy raz wadowiczanie byli we Friedrichshafen w 2007 roku. Wówczas jednak nie uczestniczyli w konkursie, a prezentowali się gościnnie w ramach seminarium 3rd European Theatre Adventure.

W tym roku Grupa teatralno-happenerska "Próg", w której występują licealiści i studencie pojechała do Niemiec, aby podczas festiwalu teatralnego 25. Theatertage am See we Friedrichshafen na Jeziorem Bodeńskim pokazać swój przedpremierowy spektakl "Ona" oraz przeprowadzić warsztaty teatralne.

- Zwykle tak robimy. Konfrontujemy nasze sztuki z publicznością, żeby potem wprowadzić do spektaklu poprawki. Po raz pierwszy jednak zdecydowaliśmy się, że zrobimy to na festiwalu i to międzynarodowym. Wcześniej pokazywaliśmy sztukę na Odeonie w Andrychowie - mówi Bartosz Nowakowski, reżyser i opiekun artystyczny grupy.

Sztuka mówi o przezwyciężaniu dyskryminacji, jako formy wykluczenia ze społeczeństwa śmiechem, który pomaga odreagować frustracje. To również historia o życiu, ukazanym przez pryzmat śmierci. Bohaterka, dziewczynka trafia do szpitala na oddział chorób przewlekłych. Lekarze dają jej dwa lata życia. Ale to nie choroba jest jej głównym problemem, lecz jej postrzeganie świata. Tam spotyka rówieśników, którzy również są chorzy, jednak widzą to inaczej. Pragnie żyć tak jak oni. Powoli granica między światem wyobraźni a rzeczywistością znika. Do tego procesu zachęca ich Sanitariusz, który wierzy w radość, śmiech i wyobraźnię.

- W tle tej opowieści znajduje się ukryty smak życia, który zawsze jest jednocześnie słodki i gorzki. O tym, że braliśmy udział w konkursie dowiedzieliśmy się podczas rozdania nagród od tłumacza. Byliśmy przekonani, że gramy poza konkursem - mówi Michał Brańka, w spektaklu wcielający się w rolę Sanitariusza.

Mimo to gra aktorów tak spodobała się jurorom, że teatr otrzymał nagrodę główną w kategorii młodzieżowej.

Zespół powstał we wrześniu 2005r., założył go reżyser Bartosz Nowakowski, którego wspierają Piotr Kowalczyk oświetlacz i dźwiękowiec, Łucja Nowakowska, makijaż, Iwona i Marcin Wołkowiczowie realizacje filmowe, animacje oraz Irena Nowakowska kostiumy. Obecnie zespół stanowią: Magdalena Kądzioła, Michał Brańka, Natalia Tomska, Małgorzata Grzyb, Justyna Kilian, Jarosław Jaworski, Szymon Maziarz, Paulina Baranowska, Anna Gurdek, Sylwia Mrzygłód, Mateusz Mazur, Piotr Rajda I Michał Mosór.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego