powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Opera Buffa w Cafe Kulturalna

W Café Kulturalna działającej przy Teatrze Dramatycznym będzie można zobaczyć premierę spektaklu teatru chorych na schizofrenię Opera Buffa "Wyspa pomylona".

APOKRYF pt. "WYSPA POMYLONA"

Gesta pinquinorum et focanorum wg. Anatola France'a, Krakena z Alki i Zenona z Kalosów

Każdy zechce mienić barbarzyństwem to,co różni się od jego obyczaju... i odwrotnie.

Michel de Montaigne "Próby"

Nowy spektakl teatru Opera Buffa wpisuje się w projekt "Inicjatyw Kulturowych National Geographic", czyli badań nad aktualnym stanem etnosfery. To "globalna sieć ludzkich opowieści, wierzeń, mitów i przeczuć manifestowanych przez niezliczone współczesne kultury i tłumaczących pochodzenie świata".

Legenda o przemianie zwierząt arktycznych w ludzi pochodzi z powieści Anatola France'a pt. "Wyspa pingwinów". Podczas naszych prób-spotkań nagrywaliśmy komentarze aktorów do tekstu, a także ich opowieści, legendy, anegdoty, cytowaliśmy absurdalne doniesienia z gazet.

"Wyspę Pomyloną" /naprawdę: Deception Island, Wyspa Zwodnicza na Antarktydzie/ wpisaliśmy w kontekst nowoczesnego muzeum: żywe dioramy, filmowe materiały archiwalne, pokaz slajdów, "etnograficzne" nagrania narzeczy znikających plemion, itp.

Na Wyspie Pomylonej oglądamy ludzi w kontakcie ze światem zwierząt. W kulturze przednaukowej, kiedy mit pełnił rolę wyjaśniającą, zwierzęta stanowiły integralny element ludzkiego życia. Prawa w obrębie mitu regulowały związki ludzi, duchów i zwierząt. W nowym spektaklu pokazujemy groteskowy świat przyrody i niemniej groteskowy świat zbudowany przez człowieka wraz ze sferą snu, marzeń i myśli.

Tak jak badacze religii czy szamanizmu doświadczają czegoś, co wymyka się racjonalnemu opisowi, tak w naszym teatrze widz doświadcza spontanicznego i nienaukowego sposobu eksploracji inności. Powierzamy widzowi rolę etnoturysty-kanibala-pożeracza innych kultur.

Czas: 80 minut

Warszawski teatr chorych na schizofrenię Opera Buffa założyła Katrzyna Wińska w 1998 r. W swojej sztuce o szaleństwie "Solo - Extra Reality Show" postanowiła obsadzić osoby chore naprawdę. Aktorów poszukiwała w warszawskich ośrodkach leczenia zaburzeń psychicznych. Pierwszy spektakl odbył się w Teatrze Rozmaitości.

W swoim dorobku Opera Buffa ma dziesięć utworów dramatycznych, poprzez które stara się przedstawić rzeczywistość oczami chorych na schizofrenię. Dla zespołu liczy się przede wszystkim efekt artystyczny, nie terapeutyczny. Grupa wystawiała m.in. w Zamku Królewskim i Ujazdowskim, na Wawelu. Brała udział w międzynarodowych festiwalach teatralnych: Fringe Festival w Szkocji (lipiec 2002), łódzkim biennale "Terapia i teatr" (2000 i 2004), "Madness and Arts Festival" w Niemczech (maj 2006) i Festiwalu Festiwali Teatralnych "Spotkania" 2006 i 2008. Sztukę "Hamlecie, czy wziąłeś lekarstwo?" wystawiła w szekspirowskiej siedzibie duńskiego księcia - Zamku Kronborg w Elsynorze. Do obsady zagranicznych spektakli Katarzyna Wińska zaprasza miejscowych aktorów z zaburzeniami psychicznymi. W zeszłym roku przez trzy miesiące odbywał się w kilku miejscach w Warszawie przegląd wszystkich spektakli Opery Buffa pt. "Replay 1998-2007".

Zespół Opery Buffa tworzy kilkanaście osób, choć w wyniku np. nawrotów choroby skład często się zmienia. Czasami grają z pustymi krzesłami, bo ktoś akurat leży w szpitalu albo po prostu nie przyjdzie.

Praca z chorymi na schizofrenię wymaga eksperymentalnych metod. Na scenie aktorzy nie deklamują, tylko odgrywają swoistą pantomimę. Tekst przedstawienia leci z głośnika. To montaż z nagrywanych na magnetofon wielogodzinnych prób czytanych. Do scenariusza reżyserka włącza spontaniczne komentarze aktorów, ich wspomnienia, kłótnie, sny, w których często pojawia się wątek doświadczenia choroby psychicznej. Działalności Opery Buffa poświęcono kilka programów radiowych, reportaży telewizyjnych i prasowych. Powstał też film dokumentalny o aktorach pt. "Komedianci".

***