Bydgoszcz. 230 młodych szykuje Misterium w Dolinie Śmierci

Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci tradycyjnie otworzy obchody Wielkiego Tygodnia w Bydgoszczy. Poprzedzi je droga krzyżowa, która przejdzie z katedry do kościoła św. Trójcy.

«Młodzież przejdzie ulicami miasta już w sobotę. O godz. 19 wyruszy spod katedry. Nabożeństwo odbędzie się na trasie do kościoła św. Trójcy, gdzie później będzie miało miejsce modlitewne czuwanie, w czasie którego będzie można się wyspowiadać.

A już w Niedzielę Palmową tradycyjnie wystawione zostanie Misterium Męki Pańskiej w fordońskiej Dolinie Śmierci. W postać Chrystusa wcieli się - podobnie jak w ub.r. - 18-letni Michał Lajblich. To najmłodszy Jezus w dziewięcioletniej historii inscenizacji. Oprócz niego w przygotowanie misterium zaangażowanych jest prawie 230 młodych. Przygotowali scenografię, rekwizyty, oświetlenie. Scenariusz napisało młode małżeństwo - Agnieszka i Maciej Różyccy, działający w Fundacji Wiatrak, która stworzyła przedstawienie razem z Duszpasterstwem Akademickim Martyria i Stowarzyszeniem Młodzieży Katolickiej Pokolenie. Pokażą je dwukrotnie: o godz. 16 i 19.30.

To gigantyczne przedsięwzięcie w ub.r. obejrzało ok. 12 tys. widzów, nie tylko z Bydgoszczy. W każdym przedstawieniu zawsze pojawiają się nowe, współczesne wątki.

Głównym bohaterem tegorocznego misterium jest św. Paweł, a mottem: "Dlaczego mnie prześladujesz?". - To pytanie do nas wszystkich - mówi Piotr Kubiś z Wiatraka, koordynator misterium. - Wszyscy prześladujemy w jakiś sposób Boga, swoją postawą, codziennym zapominaniem o Jezusie, niedocenianiem miłości, z której on poszedł aż na krzyż.

W Niedzielę Palmową odbędzie się jeszcze jedno misterium pasyjne - w kościele garnizonowym. Przygotowuje je Akademia Muzyczna i Towarzystwo Muzyczne im. Paderewskiego. Widzowie usłyszą "Pasję wg św. Jana" Jana Sebastiana Bacha. Recytowane będą też fragmenty Ewangelii wg św. Jana. Zaprezentują się studenci AM i Zespół Muzyki Dawnej Illo Tempore. Początek o godz. 16.30.

Kolejną nietypową drogę krzyżową - misterium muzyczno-poetyckie inspirowane tekstami ks. Jana Twardowskiego - zaplanowano w Wielki Poniedziałek o godz. 19, w katedrze. Autorem projektu (wydanego już na CD) jest Marek Stryszowski - kompozytor, wokalista jazzowy, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Muzykę razem z nim skomponował Cezary Chmiel - kompozytor, pianista, organista i tubista. Ich "Droga Krzyżowa - muzyczne obrazy i impresje" prezentowana była podczas wizyty Ojca Świętego na Ukrainie, w kościołach londyńskich, w Sewilli i innych miastach Hiszpanii, USA i Kanady. Na nabożeństwo do katedry zaprasza Miejski Ośrodek Kultury.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego