powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Mariusz Zaniewski w Strefie Teatru

Teatr Polski zaprasza na najbliższą Rozmowę sezonową ze znanym wrocławskim aktorem Mariuszem Zaniewskim w czwartek 9 kwietnia 2009 o godzinie 17:00 do księgarni Kapitałka (pl. Nankiera 17).

Zaczął studia na Wydziale Lalkarskim, ale po roku zmienił go na Wydział Aktorski. Grał Hamleta w teatrze w Sosnowcu, ale po dwóch spektaklach o dziesiątej rano zrezygnował z etatu. Przewinął się przez sceny w Radomiu, Warszawie i Krakowie, żeby w końcu zostać aktorem Teatru Polskiego we Wrocławiu (od 2006 roku). Po dwóch sezonach zdecydował się jednak na dużą rolę w popularnym serialu i mniejszą w niezależnym warszawskim Teatrze Wytwórnia. Ciągle szuka swojego miejsca. Mało kto wie, że zagrał główne role w filmach Michała Zadary "Marecki" (2004) i Agnieszki Trzos "Wieża" (2005) z Robertem Gonerą i Agnieszką Warchulską. Publiczność teatralna zapamiętała go z ważnych produkcji reżysera Zadary. Jeszcze w Krakowie zagrał w jego spektaklach: w Starym Teatrze w "Księdzu Marku" (rola tytułowa, 2005) i w Teatrze STU w "Weselu" (rola Dziennikarza, 2006).

Ale jego kariera teatralna to przede wszystkim role szekspirowskie, o których marzy chyba każdy młody aktor. Jeszcze w szkole zagrał Romea w "Romeo i Julii" (Teatr Powszechny w Radomiu, reż. A. Sroka, 2001), a niedługo po dyplomie Hamleta (Teatr Zagłębia w Sosnowcu, reż. B. Wyszomirski, 2005). We Wrocławiu znowu pracował nad Szekspirem: nad rolami Oktawiusza w "Juliuszu Cezarze" (Teatr Polski we Wrocławiu, reż. R. Brzyk, 2007) i Klaudiusza w "Hamlecie" (Teatr Polski we Wrocławiu, reż. M. Pęcikiewicz, 2008).

W dramaturgii współczesnej można go oglądać w "Zaśnij teraz w ogniu" Przemysława "Wojcieszka (Teatr Polski we Wrocławiu, 2007) i w "Werterze w Nowym Jorku T. Staffela w reż. B. Potocznego (Teatr Wytwórnia w Warszawie, 2009).

O tym, czy to prawda, że zrezygnował z etatu w teatrze, żeby zostać "nowojorskim kelnerem", Mariusz Zaniewski opowie już 9 kwietnia 2009 o godz. 17:00 w księgarni Kapitałka. Rozmowę jak zawsze poprowadzi redaktorka "Notatnika Teatralnego" Marzena Sadocha.