Kielce. Misterium Wielkopostne w KCK

Teksty Czesława Miłosza i Jarosława Iwaszkiewicza oraz polskie pieśni kościelne okresu Wielkiego Postu będzie można usłyszeć w piątkowym Misterium Wielkopostnym "Weź swój krzyż", przygotowanym przez Scenę Autorską "Studio" Kieleckiego Centrum Kultury.

«Zdaniem autora przedsięwzięcia Marka Tercza, który w czwartek rozmawiał z PAP, misterium to stan "który jest w nas". Według artysty do jego przeżywania trzeba stworzyć ludziom odpowiednie warunki.

Teksty poetów - Czesława Miłosza, Romana Brandstaettera, Jarosława Iwaszkiewicza i Tadeusza Konwickiego - będą czytali: Tercz i artystka Sceny Autorskiej Magdalena Jarek. Rozważania dotyczące m. in. cierpienia i znaczenia słów Jezusa z ewangelii św. Łukasza "weź swój krzyż", będzie prowadził ksiądz z kieleckiej kurii biskupiej Dariusz Gącik.

Elementem scenografii - autorstwa Rafała Pęczka - która została zbudowana na kształt współczesnej drogi krzyżowej, będą m.in. wieże strażnicze. Wg Tercza wieże - w swej symbolice - "stoją na straży człowieka XXI wieku, któremu wydaje się, że jest pewny siebie, a tak naprawdę w ogarniającym go pośpiechu nie jest niczego pewny, jest jakby pęknięty na pół".

Na małej scenie KCK wystąpią kieleccy artyści związani ze Sceną Autorską, m.in. Ilona Sojda, Sylwia Gawłowska i Agnieszka Kowalczyk oraz muzycy, którzy przygotowali oryginalne aranżacje tradycyjnych pieśni: Łukasz Mazur, Krzysztof Korban i Radosław Kupis.

Oprócz utworów takich jak "Ogrodzie Oliwny" czy "Któryś za nas cierpiał rany" muzycy przygotowali impresje na wielkotygodniowe tematy.

Marek Tercz (ur. 1954) - z pochodzenia kielczanin - jest poetą, pieśniarzem i kompozytorem. Zdobywał nagrody Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Artystycznej, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Festiwalu Artystycznego Młodzieży Akademickiej "Fama", Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jest autorem piosenek wykonywanych m.in. przez aktorów Piwnicy pod Baranami, Przemysława Gintrowskiego i Roberta Kasprzyckiego. Pisze muzykę teatralną, od 15 lat współpracuje z KCK jako opiekun Sceny Autorskiej "Studio".»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego