Powrót i finansowanie Teatru Wierszalin

14-10-2004
Powrót Teatru Wierszalin. Tomaszuk znowu pracuje w Supraślu, w swoim własnym teatrze (2004). Starania o współfinansowanie teatru przez władze samorządowe (2005).
28-08-2007
Supraśl. Nowy sezon Wierszalina na nowej scenie
Już 21 września teatr Piotra Tomaszuka zainauguruje nowy sezon artystyczny na odmienionej scenie. Sala teatralna Wierszalina przeszła przez wakacje gruntowny remont.
09-12-2006
Supraśl. Wierszalin narodowy
Po roku oczekiwań ambitny, znany na całym świecie teatr z podbiałostockiego Supraśla został wpisany na listę instytucji, współfinansowanych przez ministerstwo kultury.
29-09-2006
Obłęd geniusza
Teatr Wierszalin zaczyna dziś [29 września] nowy sezon. Na początek: "Bóg Niżyński". Historia geniusza-schizofrenika, który chce zbawiać świat, a sam potrzebuje zbawienia.
20-07-2006
Pierś niezgodna z zasadami
Nie gaśnie wrzawa wokół Teatru Wierszalin z Supraśla. Tłem całej sprawy jest konflikt o spektakle, a zwłaszcza "Ofiarę Wilgefortis". Zdaniem posła Fedorowicza z LPR nie powinno się finansować publicznymi pieniędzmi przedstawień, które nie są zgodne z zasadami życia społecznego. To, że teatr zdobył wiele międzynarodowych nagród, posła nie przekonuje: - Przyznawały je środowiska liberalne, a te zdobyte w Nowym Jorku zbliżone są do środowisk niekoniecznie heteroseksualnych - czytamy w Polityce.
20-07-2006
Wierszalin. Minister przychylny teatrowi
Na państwowe współfinansowanie najbardziej znanego teatru Podlasia trzeba będzie poczekać przynajmniej do jesieni.
04-07-2006
Supraśl. Minister nie dał na "Ofiarę"...
Pieniędzy jak nie było tak nie ma. Minister kultury obiecał 250 tys. złotych Teatrowi Wierszalin z Supraśla, ale nie dał ani złotówki. I wiele wskazuje na to, że pieniędzy nie będzie wcale.
22-04-2006
Supraśl. Decyzja w sprawie Wierszalina przed wakacjami
Przed wakacjami resort kultury i dziedzictwa narodowego powinien podjąć decyzję dotyczącą współfinansowania z samorządem województwa podlaskiego TeatruWierszalin z Supraśla - poinformował w sobotę w Białymstoku wiceminister kultury Jarosław Sellin[na zdjęciu].
07-03-2006
Supraśl. Wierszalin bez ministerialnej dotacji?
Przypomnijmy, że od 1 lutego Teatr Wierszalin uzyskał status wojewódzkiej samorządowej placówki kultury. Pomimo protestów radnych LPR, Sejmik województwa podlaskiego przekazał 250 tys. zł na działalność teatru.
04-03-2006
Cenzura politycznej poprawności
- Czy artystę też obowiązuje poprawność? Artyści będą zawsze robić to, co uważają. Prowokacja w sztuce ma długą tradycję. Ale Polska znajduje się w apogeum populistycznego katolicyzmu. To jest swoisty terroryzm. W białostockim teatrze Wierszalin artyści wykorzystali katolickie motywy na scenie. I wywołało to straszliwą burdę kręgów radiomaryjnych i Ligi Polskich - mówi senator RP i reżyser Kazimierz Kutz [na zdjęciu] w rozmowie z Rafałem Jabłońskim z Życia Warszawy.
08-02-2006
Białystok. Podlaska LPR, Wierszalin i karykatury Mahometa
Granice wolności, a szacunek dla wiary i religii - tak zatytułowali wczorajszą konferencję prasową poseł LPR Andrzej Fedorowicz i senator tej partii Jan Szafraniec. Odnieśli się na niej zarówno do publikacji karykatur proroka Mahometa przez prasę europejską, w tym dziennik "Rzeczpospolita", jak i do Teatru Wierszalin Piotra Tomaszuka, który ostatnio zyskał status placówki samorządowej.
02-02-2006
Nie mnożymy etatów
Wierszalin rozpoczyna nowy etap swojej historii - jako samorządowa instytucja kultury. Istota zmiany polega na tym, że to nie teatr TOMASZUKA dostał dotację z Urzędu, lecz powołano zupełnie nową instytucję. Odziedziczyła ona nazwę i specyfikę artystyczną Wierszalina, ale organizacyjnie i programowo jest zupełnie nowym organizmem.
27-01-2006
LPR w imieniu podatnika
Nasze stanowisko jest twarde. Uważamy, że nie wolno wydawać pieniędzy podatnika na wątpliwe przedsięwzięcia, czy wątpliwą sztukę, a taką właśnie reprezentuje Stowarzyszenie Wierszalin. Dlatego też nie dopuścimy, aby teatr otrzymywał ministerialne dotacje - mówi Kurierowi Porannemu poseł LPR Andrzej Fedorowicz.
26-01-2006
Białystok. LPR nadal przeciw Wierszalinowi
Piotr Tomaszuk został wczoraj [24 stycznia] oficjalnie powołany przez Zarząd Województwa Podlaskiego na stanowisko dyrektora Teatru Wierszalin w Supraślu. Nie oznacza to jednak końca ataków na teatr ze strony radnych Ligi Polskich Rodzin.
25-01-2006
Supraśl. Wierszalin u siebie i w Białymstoku?
Piotr Tomaszuk może się już brać do pracy. Wczoraj [24 stycznia] marszałek województwa zdecydował, że podpisze z nim umowę na zarządzanie Teatrem Wierszalin.
24-01-2006
Supraśl. Tomaszuk dyrektorem samorządowego Teatru Wierszalin
Zarząd województwa podlaskiego powołał we wtorek Piotra Tomaszuka [na zdjęciu] na dyrektora Teatru Wierszalin, który od 1 lutego będzie samorządową jednostką kultury - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka marszałka Bożena Bednarek.
19-01-2006
Warszawa. Spotkanie o wolności w sztuce
Czy istnieje dziś cenzura czy nie? - to jedno z pytań, które powracało podczas spotkania "Wolność w sztuce i jej ograniczenia" 18 stycznia z cyklu "Rozmowy na parterze".
14-01-2006
Cenzura ziemska i niebiańska
Czy naprawdę wraca cenzura? Trwożne szepty na ten temat słychać ze wszystkich kątów artystycznego salonu. Trudno wszak oprzeć się wrażeniu, że niektórzy młodsi (ciałem albo duchem) obserwatorzy zdają się jej wręcz wyczekiwać - pisze Jacek Sieradzki w Rzeczpospolitej - Plus Minus.
04-01-2006
Białystok. Puksza nie groził Wierszalinowi
Podczas sesji sejmiku województwa podlaskiego nie padły groźby karalne pod adresem aktorów Teatru Wierszalin - uznała białostocka prokuratura odmawiając wszczęcia śledztwa przeciw radnemu LPR.
03-01-2006
Kultura Ligi i opery
Budowa opery i ekscesy Ligi Polskich Rodzin - oto bieguny, pomiędzy którymi ulokowało się białostockie życie kulturalne Anno Domini 2005. Pomiędzy tymi dwoma maksimami zmieściło się kilka doskonałych wystaw w Galerii Arsenał, projekt artystyczny Białysztuk, wojny i roszady na teatralnych stoikach i jedna "importowana" afera o wydźwięku międzynarodowym - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
28-12-2005
List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Kazimierza Ujazdowskiego i Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Janusza Krzyżewskiego
W związku z deklaracjami Pana Ministra i Pana Marszałka dotyczącymi dofinansowania Teatru Wierszalin sumą 500 000 złotych, co ma być uznaniem statusu tego teatru jako instytucji narodowej - przekazuję Panom garść informacji i związanych z nimi refleksji odnośnie do przesłania, jakie przekazują swoją sztuką twórcy tego teatru - pisze Jan Szafraniec, senator RP.
27-12-2005
Wierszalin wygrał z Ligą
W Sejmiku województwa 21 grudnia było jak w Sejmie - mównicę okupowali radni Ligi Polskich Rodzin. - Zrobię wszystko, żeby zablokować Wierszalin - grozi poseł Ligi Polskich Rodzin Andrzej Fedorowicz. Burzliwą sesję Sejmiku Podlaskiego opisuje Zbigniew Nikitorowicz w Kurierze Porannym.
27-12-2005
LPR widzi co chce
- Pan Szafraniec jest w bardzo głębokim lesie, jeśli chodzi o rozumienie funkcji sztuki, natury dzieła literackiego i teatralnego. Bardzo smutne jest to, że przed nami rozgrywa się taki spektakl. Ta niewiedza kompromituje Podlasie. Zamiast skupić się na tym, że mamy szansę na powołanie nowej narodowej instytucji kulturalnej w regionie, to wszystko odbywa się w paranoicznym kontekście wystąpień radnych LPR. Jest to przerażające - mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin w Kurierze Porannym.
23-12-2005
Teatr niemoralnego niepokoju
Jaki był 2005 rok w teatrze? Ciekawy, choć trudny. Świetnym premierom klasyki i dramaturgii współczesnej towarzyszyła atmosfera wrogości wobec nowych zjawisk w teatrze. Najważniejsze, że mamy w końcu w Polsce teatr wielopokoleniowy, różnorodny, o wyraźnie ideowej twarzy - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
22-12-2005
Białystok. Awantura radnych o Wierszalin
Radni podlaskiego LPR szykowali się do wczorajszej [21 grudnia] sesji sejmiku wojewódzkiego, jak do poważnej bitwy. Wrogiem miał być jeden z najsłynniejszych polskich teatrów. A orężem obywatelski donos i blokowanie obrad.
19-12-2005
Warszawa. "Żywot Józefa" w Teatrze Telewizji
W poniedziałek, 19 grudnia, w Teatrze Telewizji odbędzie sie premiera spektaklu "Żywot Józefa" Mikołaja Reja w reż. Piotra Tomaszuka. Z reżyserem rozmawia Jan Bończa-Szabłowski.
10-12-2005
Ignoranci atakują
- Jest tylko jedna rzecz gorsza od cenzury - autocenzura. Jeśli miałbym stosować autocenzurę, to ucieknę do Czech - mówi PIOTR TOMASZUK, reżyser, dramatopisarz, szef Teatru Wierszalin w Supraślu.
09-12-2005
Rozmowy w sprawie Wierszalina
- Myślę, że Wierszalin będzie przykładem na to, że nie trzeba utracić niezależności żeby korzystać z publicznych pieniędzy. Cieszę się, że zostało dostrzeżone to, co jest już wartością. Władze samorządowe starają się stworzyć tej instytucji nowe możliwości rozwoju - to jest podstawowy i optymistyczny według mnie wymiar tego co się dzieje w tej chwili - mówi Piotr Tomaszuk.
08-12-2005
Białystok. Marszałek też poparł Wierszalin
Janusz Krzyżewski, marszałek województwa podlaskiego, chce wziąć supraski teatr Wierszalin pod swoje skrzydła. Wczoraj obiecał Piotrowi Tomaszukowi, że zrobi wszystko, by do tego doszło.
07-12-2005
Warszawa. Minister poprze Wierszalin
Wzrost wydatków państwa na kulturę o prawie 8 proc. przewiduje projekt budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przedstawił wczoraj minister Kazimierz Ujazdowski.
06-12-2005
Kto sieje wiatr...
Przyznam szczerze, że cała ta sprawa budzi moje zakłopotanie. Zawsze działaliśmy poza polityką, w sferze kultury. I chciałbym, żeby tak zostało. Jestem reżyserem, a nie politrukiem - mówi Piotr Tomaszuk, dyrektor Teatru Wierszalin, komentując protesty radnych LPR przeciwko dotacji dla teatru i wywołaną tym medialną burzę .
06-12-2005
Z kijami na artystów
Działacze białostockiej Socjaldemokracji Polskiej zamierzają dziś złożyć doniesienie do prokuratury na radnego Ligi Polskich Rodzin Zbigniewa Pukszę, który zagroził, że "przegoni kijami" z Podlasia Teatr Wierszalin. Ludzie pokroju radnego Pukszy byli zawsze, ale ich uaktywnienienie się to wyraz nastroju, jaki stwarza nowa władza swoim upodobaniem do restrykcji - pisze Krzysztof Lubczyński w Trybunie.
03-12-2005
Białystok. Wierszalin pod sąd
Niewielki, ale słynny na całym świecie teatr Wierszalin z podbiałostockiego Supraśla stał się zupełnie mimo woli przyczyną politycznej burzy w województwie. Radni LPR chcieliby, żeby trafił przed oblicze prokuratora. Tymczasem przynajmniej jeden z nich może trafić tam wcześniej. Właśnie za bój z Wierszalinem.
02-12-2005
LPR lobbuje za Wierszalinem
Białostoccy radni Ligi Polskich Rodzin włączyli się w promocję sztuki wyższej w woj. podlaskim. Nareszcie! Na wczorajszej sesji Sejmiku województwa w sposób oryginalny, ale i spektakularny stanęli po stronie Teatru Wierszalin. "Nie pozwalamy na bluźnierstwa" - wykrzykiwał dwuznacznie radny Zbigniew Puksza, choć wszyscy obecni doskonale zdawali sobie sprawę, że jest to przewrotnie prowadzony lobbing na rzecz Wierszalina - pisze Kola Holidej w Portalu Szukamy Polski.
01-12-2005
Cichy powrót cenzury
Gdyby ktoś mi dziesięć lat temu powiedział, że do teatru powróci cenzura, wyśmiałbym go. Dzisiaj nie jest mi do śmiechu. Cenzura - już nie polityczna jak w PRL, ale obyczajowa - próbuje wrócić tylnymi drzwiami pod pretekstem dbania o publiczną moralność. Pojawiły się sprawy Teatru Wierszalin z Podlasia oraz Suka Off w Warszawie i Łodzi. Są one nieco inne, ale wielce pouczające - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
30-11-2005
Białystok. Minister dofinansuje Operę Podlaską i Wierszalin
Nowy minister kultury Michał Ujazdowski dotrzyma obietnic złożonych przez swego poprzednika i będzie współfinansował budowę i utrzymanie Opery Podlaskiej - poinformował wracając ze spotkania w Warszawie marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski.
29-11-2005
Białystok. Krucjata radnych LPR przeciwko Wierszalinowi
- Niech ich sobie nagradzają w Nowym Jorku i Brukseli, my doskonale wiemy, o co tutaj chodzi. - To robaczywy rodzynek, który trzeba wykreślić z budżetu. Poinformujemy Ministerstwo Kultury, co tu się wyprawia. A Zarząd Województwa powinien zawiadomić prokuraturę. Radni LPR biorą się za Wierszalin.
29-11-2005
Rzut siekierą w swoją nogę
- Myślę, że partia ludzi zdrowego rozsądku jest mimo wszystko większa niż partia ignorancji i ciemnogrodu - mówi PIOTR TOMASZUK, dyrektor Teatru Wierszalin w Supraślu komentując sesję białostockich radnych.
15-10-2004
Supraśl. Przedłużona dzierżawa dla Wierszalina
Teatr Wierszalin Piotra Tomaszuka będzie nadal bezpłatnie korzystał z gminnego budynku w Supraślu. Radni zdecydowali o przedłużeniu bezpłatnego użyczenia budynku Wierszalinowi na kolejne 10 lat.
12-10-2004
Wierszalin zostanie w Supraślu?
Włodarze Supraśla zdecydują, czy przedłużyć Teatrowi Wierszalin dzierżawę budynku przy ul. Kościelnej 4. Część radnych jest przeciwnych obecności Wierszalina w Supraślu - twierdzą, że przedstawienia teatru są kontrowersyjne moralnie, obrażają uczucia religijne - pisze Jerzy Szerszunowicz w Kurierze Porannym.
29-09-2004
Supraśl. Nowy sezon w Wierszalinie
Po wakacyjnej przerwie sezon otwiera Teatr Wierszalin. Wznawia spektakle Świętego Edypa [na zdjęciu], ale przymierza się też do nowej premiery. Tym razem - do "Mistrza i Małgorzaty" Bułhakowa.
22-06-2004
Prowokator
Mój teatr się zmienił, bo rzeczywistość się zmienia. Staje się coraz bardziej denerwująca, skorumpowana, żałosna. Z PIOTREM TOMASZUKIEM, reżyserem teatralnym, założycielem słynnego teatru Wierszalin, rozmawia Mirosława Kruczkiewicz.
02-06-2004
Wierszalin moje życie
Tuzin prawd o Piotrze Tomaszuku
04-05-2004
Nowy Wierszalin
"Święty Edyp" w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Pisze Tomasz Mościcki w Życiu.
25-04-2004
TERrA Wierszalin
Z Wierszalina donosi Grzegorz Krawczyk: Owacją na stojąco młoda berlińska publiczność nagrodziła artystów Teatru Wierszalin podczas festiwalu promującego polską kulturę i sztukę - TERrA POLSKA.
16-04-2004
Supraski grzesznik w Berlinie
Znakomity i wstrząsający spektakl supraskiego Teatru Wierszalin " Święty Edyp " otworzy Festiwal Młodej Kultury i Sztuki TERrA POLSKA w Berlinie. Festiwal zaczyna się 20 kwietnia i potrwa pięć dni
08-04-2004
Powrót w wielkim stylu
"Święty Edyp" w reż. Piotra Tomaszuka w Teatrze Wierszalin w Supraślu. Recenzja Moniki Żmijewskiej.
07-04-2004
Strażnikom białostockiej moralności - Nagi Edyp
Najnowszy spektakl Teatru Wierszalin wbija w fotel. O cielesności opowiada odważnie, sugestywnością obrazów -fascynuje. Będzie o nim głośno. Jednych porazi wspaniałą opowieścią o człowieku, innych - nagością na scenie.
01-04-2004
Wierszalin wraca do gry
Szykuje się wydarzenie. W Wielką Środę w Supraślu zobaczymy najnowszą premierę reaktywowanego właśnie Teatru Wierszalin. To opowieść o chrześcijańskim Edypie
01-04-2004
Z Supraśla na Bonnerbiennale
"Święty Edyp" Piotra Tomaszuka ma reprezentować polską dramaturgię na rozpoczynającym się 17 czerwca międzynarodowym festiwalu Nowe Sztuki z Europy w Wiesbaden w Niemczech.