Teatr w czas żałoby

01-02-2006
25-04-2019
Odrzucony felieton
Tuż przed 10 kwietnia obejrzałem wreszcie w TVP - nakręcony pomimo uniemożliwiania na różne sposoby produkcji - film Antoniego Krauzego "Smoleńsk". Jak przed dziewięciu laty zaraz rozpocząć się miały Warszawskie Spotkania Teatralne, a ja kilka dni później wybierałem się do Opola na Konfrontacje Teatralne - pisze Rafał Węgrzyniak w portalu Teatrologia.info.
15-02-2019
Toruń. Baj Pomorski odwołuje spektakl, Muzyczny gra
Większość toruńskich placówek kultury nie miała w repertuarze na piątek i sobotę imprez o charakterze rozrywkowym. Na zmiany w programie zdecydowały się trzy z nich.
14-02-2019
Kielce. Spektakle odwołane, Bajor i Turnau zaśpiewają
W związku z żałobą narodową wprowadzoną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego odwoływane są wydarzenia kulturalne w Kielcach.
14-02-2019
Kraków. Spektakl czy koncert to też sposób przeżywania żałoby
W piątek i sobotę ma obowiązywać żałoba narodowa Jednak instytucje kultury funkcjonować będą niemal bez zmian. I nie ma to nic wspólnego z brakiem szacunku.
14-02-2019
Poznań. Niektóre teatry odwołują spektakle
Z powodu żałoby narodowej ogłoszonej po śmierci byłego premiera Jana Olszewskiego poznańskie teatry zmieniają repertuar.
14-02-2019
Szczecin. Żałoba narodowa w piątek i w sobotę. Większość imprez bez zmian
W związku ze śmiercią Jana Olszewskiego od północy z czwartku na piątek do godz. 19 w sobotę w Polsce obowiązywać ma żałoba narodowa. Co w związku z tym planują szczecińskie instytucje kultury?
14-02-2019
Warszawa. Teatr w żałobie? Artyści i widzowie narzekają
W nocy z czwartku na piątek rozpocznie się żałoba narodowa i potrwa do soboty (do godz. 19.00). Jak w tym czasie będą funkcjonować stołeczne teatry?
14-02-2019
Żałoba narodowa a Walentynki. Czy zakochani będą musieli zmienić swoje plany?
W sieci rozgorzała burza - internauci martwią się, że będą musieli zmienić walentynkowe plany ze względu na żałobę narodową po Janie Olszewskim. Czy to prawda? Odpowiadamy.
14-02-2019
Dyrektor teatru: Na żałobie narodowej tracą tylko artyści. Dlaczego odwołuje się spektakle, a meczów nie?
- Może żałobę narodową powinno się ogłaszać tylko w przypadku nagłych wydarzeń, tragicznych dla całego narodu, i wtedy odwołać wszystkie imprezy masowe i rozrywkowe? A nie tylko koncerty i spektakle, ale także mecze i seanse filmowe? - mówi Konrad Imiela, dyrektor Teatru Capitol we Wrocławiu. Rozmowa Piotra Bery w Gazecie Wyborczej - Wrocław.
13-02-2019
Białystok. Zmiany w repertuarze Teatru Dramatycznego
W związku z żałobą narodową ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej po śmierci Premiera Jana Olszewskiego, Teatr Dramatyczny informuje o zmianach w repertuarze:
13-02-2019
Bytom. Zmiana godziny spektaklu w Operze Śląskiej
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej po śmierci Jana Olszewskiego, informujemy, że spektakl operowy "Cyganeria" G.Pucciniego w Operze Śląskiej w Bytomiu, zaplanowany na 16 lutego (sobota) rozpocznie się o godz.19.00 (godzinę później niż było w wersji pierwotnej).
13-02-2019
Legnica. Modrzejewska odwołuje spektakle
Z powodu żałoby narodowej Teatr im. Modrzejewskiej odwołuje spektakle zaplanowane na 15 lutego.
13-02-2019
Płock. Teatr Szaniawskiego zmienia repertuar
W związku ze śmiercią premiera Jana Olszewskiego w kraju została ogłoszona dwudniowa żałoba narodowa. Rozpocznie się o północy z czwartku na piątek i potrwa do godz. 19 w sobotę.
12-02-2019
Wrocław. TPL zagra podczas żałoby narodowej
Teatr Polski informuje, że podczas żałoby narodowej po śmierci premiera Jana Olszewskiego (od północy z czwartku 14 na piątek 15 lutego do godziny 19 w sobotę 16 lutego), grane będą planowo wszystkie przedstawienia.
25-01-2019
Maciej Nowak po pożegnaniu Pawła Adamowicza: Co może ocalić nas przed rozpaczą
Coś musi być w klimacie Gdańska, miasta duchów przeszłości i wielkiej współczesnej aktywności, że wspólnotowe gesty są tutaj w pełni zrozumiałe i oczywiste - pisze Maciej Nowak, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.
19-01-2019
Gdańsk. Carillon zagrał epitafium dedykowane Pawłowi Adamowiczowi
W piątek w Gdańsku carillonistka Monika Kaźmierczak zagrała w kościele św. Katarzyny epitafium dedykowane zmarłemu prezydentowi miasta Pawłowi Adamowiczowi. Utwór został napisany specjalnie dla niego, tuż po jego śmierci.
19-01-2019
Gorzów Wlkp. Spektakle w Teatrze Osterwy w niedzielę
Sobotni spektakl komediowy "Bez znieczulenia" w zawiązku z żałobą narodową został przeniesiony na następny dzień. Również w niedzielę na scenie Teatru im. J. Osterwy spektakl dla dzieci "Zimowa podróż Jacka i Placka".
19-01-2019
Obywatele - swoi i obcy. O wspólnotę pyta Krzysztof Czyżewski
Tylko my możemy sprawić, że Paweł Adamowicz jest i będzie nas wszystkich swój. I to wobec jego tragicznej śmierci wszystko, co ludzkie raz na zawsze przestaje być obce - pisze Krzysztof Czyżewski, szef Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" i Fundacji Pogranicze w Sejnach.
18-01-2019
Bydgoszcz. Miasto, opera i teatr odwołują sobotnie imprezy
W sobotę (19.01) pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Miasto odwołuje imprezy związane z obchodami Powrotu Bydgoszczy do Macierzy. Nie odbędą się też spektakle w operze i teatrze.
18-01-2019
Częstochowa. Karnawałowa Gala Operetkowa przesunięta
W związku z żałobą narodową "Karnawałowa Gala Operetkowa" Teatru Narodowego Operetki Kijowskiej, zaplanowana na 18 stycznia na godz. 19 zostaje przełożona na 23 stycznia na godz. 19. Wydarzenie odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej. Zakupione bilety zachowują ważność
18-01-2019
Gdańska kultura za prezydentury Pawła Adamowicza
Zmarły prezydent Gdańska Paweł Adamowicz niestrudzenie powtarzał: "Kultura jest najważniejsza". Oto pięć najważniejszych przedsięwzięć kulturalnych, które zrealizowano podczas 20 lat jego urzędowania - pisze Łukasz Stafiej w portalu Trójmiasto.pl.
18-01-2019
Gniezno. Teatr Fredry odwołuje sobotni spektakl
W związku z ogłoszeniem przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej żałoby narodowej, która obowiązywać będzie 19 stycznia, Teatr Fredry odwołuje zaplanowany na ten dzień spektakl "Priv" w reż. Izy Szostak.
18-01-2019
Kielce. Teatr Żeromskiego odwołuje kolejny spektakl
W związku z żałobą narodową wprowadzoną przez prezydenta RP Andrzeja Dudę z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza Teatr Żeromskiego odwołuje też piątkowy spektakl.
18-01-2019
Kraków. Jak w krakowskiej kulturze będzie wyglądać żałoba narodowa?
W związku z tragiczną śmiercią Pawła Adamowicza prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową. Ma ona obowiązywać od godz. 17 w piątek do godz. 19 w sobotę. W tym szczególnym czasie wiele instytucji kulturalnych zmienia swoje funkcjonowanie.
18-01-2019
Łódź. Minuta ciszy poprzedza spektakle teatralne
Żałoba po gdańskiej tragedii ogłoszona przez prezydent Łodzi i żałoba narodowa w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza ogłoszona przez prezydenta Polski, w wielu instytucjach kultury zdecydowała o zmianach artystycznych planów.
18-01-2019
Łódź. Odwołane przedstawienie w Muzycznym
Teatr Muzyczny informuje, że w związku z żałobą narodową ogłoszoną przez Prezydenta RP, zaplanowane na 18 stycznia o godz. 18.30 przedstawienie musicalu "Les Miserables" zostaje odwołane.
18-01-2019
Płock. Zmiana terminów spektakli u Szaniawskiego
W środę teatr początkowo planował odwołanie obu sobotnich spektakli. Ostatecznie repertuar na weekend będzie wyglądał inaczej.
17-01-2019
Kielce. Żałoba po zabójstwie Pawła Adamowicza. Teatry odwołują spektakle
Przedstawienia i koncerty zaplanowane w najbliższych dniach w Kielcach z powodu tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza są odwoływane i przekładane.
17-01-2019
Lublin. Spektakl "Marleni" w Teatrze Starym odwołany
W związku z żałobą narodową po śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, spektakl "Marleni" w dniu 18 stycznia (piątek) zostaje odwołany.
17-01-2019
Lublin. Zmiana terminu spektaklu w Teatrze NN
W związku z żałobą narodową po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, piątkowy spektakl "Wszystkie drogi prowadzą na Dworzec Kurski" zostaje przeniesiony na sobotę (19.09), na godzinę 19:00.
17-01-2019
Płock. W związku z żałobą odwoływane są kolejne imprezy
Już poinformowały o tym Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki, teatr i Muzeum Żydów Mazowieckich. Prezydent Płocka ogłosił, że żałoba w naszym mieście będzie trwa od środy do soboty włącznie.
17-01-2019
Poznań. W związku z żałobą narodową odwołano wydarzenia kulturalne
W związku z żałobą narodową ogłoszoną po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska oraz ogłoszoną od wtorku do czwartku żałobą w Poznaniu, poznańskie instytucje kulturalne odwołują lub przesuwają wydarzenia planowane na piątek i sobotę.
17-01-2019
Szczecin. Żałoba narodowa po śmierci Pawła Adamowicza. Odwołane imprezy
Żałoba narodowa w związku ze śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza będzie trwać od piątku od godz. 17 do soboty do godz. 19 - przekazała Kancelaria Prezydenta RP
17-01-2019
Warszawa. Teatr Lalka gra dla WOŚP
19 stycznia o godz. 17.30 w Teatrze Lalka zgodnie z reperturem odbędzie się spektakl "Król Maciuś I" w reż. Darii Kopiec. Dochód z przedstawienia przeznaczony zostanie na fundusz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
17-01-2019
Warszawa. Teatr Narodowy odwołuje spektakle z powodu żałoby
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Teatr Narodowy odwołuje premierowe przedstawienie "Zemsty nietoperza" w dniu 18 stycznia o godz. 19.00 oraz spektakl "Pożegnania" w dniu 19 stycznia o godz. 16.00.
17-01-2019
Wrocław. Teatr Polski odwołuje spektakl
W związku z żałobą narodową po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Teatr Polski informuje, że spektakl "Francuska niespodzianka" w dniu 18 stycznia zostaje odwołany.
17-01-2019
Zielona Góra. Po śmierci Pawła Adamowicza: Teatr Lubuski odwołuje spektakle
- Wszyscy jesteśmy gdańszczanami. Łączymy się w bólu z rodziną prezydenta Pawła Adamowicza. W związku z wprowadzoną żałobą narodową nie zagramy planowanych na sobotę spektakli - ogłosił na swojej stronie zespół Teatru Lubuskiego.
17-01-2019
Poznań. Filharmonia Poznańska organizuje koncert pamięci Pawła Adamowicza
Koncert "Pieśni żałosne" pamięci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, który zmarł w poniedziałek po ataku nożownika organizuje w piątek Filharmonia Poznańska. Wydarzenie odbędzie się w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu.
16-01-2019
Białystok. Zmiany w repertuarze Teatru Dramatycznego
Szanowni Państwo, w związku z żałobą narodową ogłoszoną przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska - Pawła Adamowicza, uprzejmie informujemy, że spektakl "Kogut w rosole" zaplanowany na 19 stycznia br. zostaje przełożony na 20 stycznia na godz. 20.00.
16-01-2019
Bydgoszcz-Zielona Góra. Opera i Lubuski odwołują spektakle
Z powodu ogłoszonej przez Prezydenta RP żałoby narodowej, po tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, Opera Nowa w Bydgoszczy i Lubuski Teatr w Zielonej Górze odwołują spektakle w dniu 19 stycznia.
16-01-2019
Bytom. Zmiana terminu spektaklu Opery Śląskiej w związku z żałobą narodową
W związku z komunikatem Kancelarii Pana Prezydenta RP o terminie żałoby narodowej , która obowiązuje od piątku 18 stycznia od godz. 17.00 do soboty 19 stycznia godz.19.00, Opera Śląska informuje o zmianie terminu piątkowego spektaklu.
16-01-2019
Gorzów Wlkp. Przesunięty termin spektaklu
W związku z ogłoszoną żałobą narodową, związaną z tragiczną śmiercią Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, informujemy o zmianie w repertuarze Teatru im. Juliusza Osterwy.
16-01-2019
Katowice. Zmiany na afiszu teatru Śląskiego
W związku z decyzją Prezydenta RP o ustanowieniu żałoby narodowej od godziny 17.00 18 stycznia do 19.00 19 stycznia wprowadzamy następujące zmiany w repertuarze Teatru Śląskiego - informuje katowicka scena.
16-01-2019
Kielce. Przedstawienia i koncerty odwołane
Po ogłoszeniu w Kielcach żałoby w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odwoływane są różne imprezy i wydarzenia kulturalne.
16-01-2019
Legnica. "Dzielni chłopcy" u Modrzejewskiej odwołani
Legnicki teatr łączy się w żałobie z rodziną zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Zaplanowany na piątkowy wieczór 18 stycznia, spektakl Magdy Drab "Dzielni chłopcy" nie odbędzie się.
16-01-2019
Poznań. Teatr Nowy odwołuje spektakle
Ze względu na ustanowienie po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza żałoby narodowej, obowiązującej od 18 stycznia (godz. 17) do 19 stycznia 2019 roku (godz. 19) odwołujemy wszystkie zaplanowane na te dwa dni spektakle - informuje Teatr Nowy w Poznaniu.
16-01-2019
Trójmiasto. Odwołane spektakle, przełożone koncerty
Po poniedziałkowej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza trójmiejskie instytucje kultury odwołują lub przekładają zaplanowane na najbliższe dni wydarzenia.
16-01-2019
Warszawa. Teatr 6.piętro gra dla WOŚPu
Teatr 6.piętro, aby uczcić pamięć zmarłego Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, a także by wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, przekaże na ten cel cały dochód z najbliższych spektakli.
16-01-2019
Wrocław. Odwolane spektakle we Wrocławskim Teatrze Lalek
W związku ze śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza i wprowadzeniem żałoby narodowej w dniu 19.01.2019 r. (sobota), odwołane zostają wszystkie wydarzenia odbywające się tego dnia - spektakle: "Afrykańska przygoda", "Piekło-Niebo", "Moskwin" oraz warsztaty do spektaklu "Piekło-Niebo".
15-01-2019
Bydgoszcz. Oświadczenie Teatru Polskiego ws. zamachu na Prezydenta Adamowicza
Z ogromnym żalem przyjmujemy wiadomość o tragicznej śmierci Prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Składamy wyrazy współczucia rodzinie i bliskim Prezydenta. Był to człowiek, który szczególnie cenił sobie wspólnotę i dbał o najistotniejsze wartości: tolerancję, solidarność, szacunek do odmiennych poglądów.
15-01-2019
Gdańsk. Ludzie kultury żegnają Pawła Adamowicza
W poniedziałek w wyniku obrażeń poniesionych podczas ataku nożownika zmarł Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz. W mediach społecznościowych żegnają go ludzie ze świata kultury.
15-01-2019
Gdańsk. Odwołane wydarzenia w Teatrze Szekspirowskim
W związku z żałobą po śmierci Śp. Prezydenta Pawła Adamowicza, ulegają zmianie bądź odwołaniu wydarzenia, organizowane w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.
15-01-2019
Kraków. Oświadczenie Anny Dymnej ws. tragedii w Gdańsku
Nie chcę. Nie potrafię komentować tragedii - precyzyjnie zaplanowanego, brutalnego morderstwa, jakie miało miejsce w Gdańsku, na oczach wszystkich Polaków. Padło już na ten temat wiele słów. Mnie słów po prostu brakuje.
15-01-2019
Toruń. Oświadczenie Teatru Baj Pomorski
Zespół Teatru Baj Pomorski łączy się we wspólnym żalu po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.
15-01-2019
Warszawa. Odwołanie koncertu "Zbigniew Preisner i Przyjaciele. Stare i nowe kolędy"
Koncert zaplanowany na 15 stycznia został odwołany ze względu na załobę ogłoszoną przez prezydenta m.st. Warszawy.
15-01-2019
Warszawa. TR Warszawa odwołuje spektakle w związku z żałobą
W związku z ogłoszoną przez prezydenta m. st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego trzydniową żałobą po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, TR Warszawa podjął decyzję o odwołaniu spektakli "Fantazji" w reż. Anny Karasińskiej, zaplanowanych na 16 i 17 stycznia.
15-01-2019
Kraj. Imprezy kulturalne odwołane w związku z żałobą po śmierci Pawła Adamowicza
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w dniu pogrzebu zmarłego w poniedziałek prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zostanie ogłoszona w Polsce żałoba narodowa - terminu uroczystości jeszcze nie ustalono. Wiele instytucji kulturalnych rozważa odwołanie wydarzeń zaplanowanych na ten dzień.
15-01-2019
Paweł Adamowicz - prezydent blisko kultury
Słynne szeroko poza Gdańskiem instytucje kultury, dobra współpraca ze środowiskiem twórczym, wspieranie inicjatyw artystycznych - kultura zawsze była dla Pawła Adamowicza ważna - piszą Przemysław Gulda i murasz w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
14-01-2019
Warszawa. Oświadczenie zespołu TR Warszawa ws. zamachu na Pawła Adamowicza
Jesteśmy wstrząśnięci śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza, zamordowanego podczas akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - czytamy w oświadczeniu zespołu TR Warszawa.
30-10-2013
Bydgoszcz. Opera Nova gra w niedzielę
W związku z licznymi zapytaniami Opera Nova informuje, iż spektakl "Rycerskości wieśniaczej. Pajaców" będzie grany w dniu żałoby narodowej, w niedzielę 3 listopada.
30-10-2013
Gdańsk-Olsztyn. Lalkarze odwołują niedzielne spektakle
Z powodu żałoby narodowej, która będzie obowiązywać w dniu pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego, w niedzielę 3 listopada, Olsztyński Teatr Lalek i Teatr Miniatura w Gdańsku, odwołują spektakle.
29-03-2012
Radom. Znowu odwołane spektakle z powodu żałoby
Większość placówek kulturalnych odwołała czwartkowe imprezy po tym jak prezydent zarządził na dziś miejską żałobę po śmierci biskupa Edwarda Materskiego
05-03-2012
"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci
Skutkiem ogłoszenia żałoby narodowej jest odwołanie wszelkich imprez masowych. Wiele tysięcy osób traci część swoich miesięcznych dochodów. Niech państwo zapłaci za sytuację, jaką wymusza na niewinnych artystach - pisze w krążącym po sieci liście anonimowy artysta.
05-03-2012
Kraków. "Kogut w rosole" przełożony na inny termin
Krakowski Teatr Scena STU uprzejmie informuje, że w związku z ogłoszeniem żałoby narodowej odwołuje spektakl 06.03.br pt. "Kogut w rosole" .
05-03-2012
Poznań. Jutrzejsza "Kotka..." w Polskim odwołana
Ze względu na żałobę narodową spektakl "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu", który miał odbyć się we wtorek 6 marca, jest odwołany. Bilety zakupione na ten spektakl można zwracać w kasie teatru w ciągu dwóch tygodni (do 20 marca).
05-03-2012
Poznań. Teatr Nowy odwołuje jeden spektakl
W związku z żałobą narodową Teatr Nowy odwołuje jutrzejszego "Popera" (Trzecia Scena). Pozostałe dwa spektakle odbędą się o zaplanowanych godzinach.
05-03-2012
Trójmiasto. Imprezy odwołane z powodu żałoby narodowej
Z powodu żałoby narodowej nie odbędzie się w Trójmieście wiele zapowiadanych imprez kulturalnych. Wtorkowy pokaz "Madame Curie" w Operze Bałtyckiej poświęcony będzie pamięci ofiar katastrofy kolejowej.
05-03-2012
Wrocław. Zmiany w repertuarze Teatru Współczesnego
W związku z żałobą narodową z powodu katastrofy kolejowej, Wrocławski Teatr Współczesny zmodyfikował repertuar.
05-03-2012
Kraj. Rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa
O północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego po katastrofie kolejowej, do której doszło w sobotę w okolicach Szczekocin.
29-03-2011
Lublin. PiS naciska: Teatry mają dopasować program do rocznicy katastrofy
Były prezydent Andrzej Pruszkowski (PiS) chce, aby 10 kwietnia repertuar wojewódzkich instytucji kultury pasował "do charakteru tego szczególnego dnia ogólnonarodowej refleksji". Dyrektor Filharmonii: - Specjalny repertuar planujemy, ale tuż po Wszystkich Świętych.
12-10-2010
Łódź. Odwołane spektakle z powodu żałoby
W związku z ogłoszoną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego trzydniową żałobą po tragicznym wypadku drogowym w Nowym Mieście nad Pilicą, łódzkie teatry odwołują spektakle.
26-07-2010
Polska w żałobie. Między obrzędem a ceremonią
Po raz kolejny, pięć lat po śmierci Jana Pawła II, Polska stała się sceną i aktorką wielkiego dramatycznego przedstawienia żałobnego, które zagarnęło niemal wszystkie sfery życia - pisze Dariusz Kosiński w Teatrze
31-05-2010
Artyści w czerni
Katastrofa smoleńska wywołała szok w społeczeństwie, a wśród ludzi kultury pytania, co robić. Okazało się, że nie jest to takie oczywiste. A przerwa załamała budżety instytucji kulturalnych, bo władze już wcześniej je ograniczały - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
07-05-2010
Teatr w czasie żałoby
Decyzja Macieja Nowaka - dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - o odwołaniu Warszawskich Spotkań Teatralnych z powodu ogłoszonej żałoby narodowej nie mogła przejść bez echa. Wzbudziła kontrowersje nie tylko w środowisku teatralnym, prowokując pytania, które wpisały się w szerszy kontekst rozważań na temat miejsca i roli instytucji kultury w tak szczególnym czasie - czasie, który po agambenowsku nazwać można stanem wyjątkowym - jakim okazał się czas po katastrofie w Smoleńsku - pisze Ewelina Godlewska w Dwutygodniku Stronie Kultury.
22-04-2010
Warszawa. Debata "Thanatos polski. Wspólnota wokół ofiary" w IT
22-04-2010
Żałoba czy pycha
Ta dyskusja powinna była zacząć się dopiero teraz, a nie w ubiegłym tygodniu. Cisza, która zapada po śmierci nie jest przecież nakazem odgórnym, ale wydaje się oczywistością. Jest wewnętrzną potrzebą jednych, a praktyką kulturową innych. Jest wyrazem taktu, sposobem okazania empatii, doświadczeniem bezradności słów. Czy naprawdę trzeba to tłumaczyć? - piszą Krystyna Duniec i Joanna Krakowska w Krytyce Politycznej.
20-04-2010
Gdańsk. Artyści ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Kilkaset osób przyszło w poniedziałek wieczorem do kościoła św. Trójcy w Gdańsku, żeby wysłuchać koncertu poświęconego pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, zorganizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wzięli w nim udział artyści z instytucji kulturalnych w Trójmieście - chóry, orkiestry oraz aktorzy.
20-04-2010
O kulturze i państwie
Zgadzam się z intuicją, lokującą przyszłość swobodnego rozwoju kultury w jej ścisłym związku z instytucjami państwa jako naturalnym mecenasem działań w polu sztuki. Zarazem, wydarzenia minionych dni - zamknięcie wszystkich instytucji kultury ze względu na "żałobę narodową", która przybrała cechy Agambenowskiego "stanu wyjątkowego" - stały się gorzką puentą opowieści o kulturze i państwie, snutej od szeregu lat - pisze Igor Stokfiszewski w Krytyce Politycznej.
20-04-2010
Warszawa. Fryderyki 2010 w hołdzie ofiarom
Grupa Hey otrzymała najwięcej, bo sześć Fryderyków 2010. W tym roku listę laureatów jedynie odczytano na zakończenie specjalnego koncertu "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
19-04-2010
Poznań. W Wielkim zabrzmiało Requiem Mozarta
Pamięć o ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem uczcili wczoraj wieczorem uczestnicy specjalnego koncertu w Operze. Kilkadziesiąt osób wysłuchało go z głośników, umieszczonych przed wejściem do teatru.
19-04-2010
Wrocław. Czytali "Dziady" w dzień żałoby
17-04-2010
Boję się takiej żałoby
Żałoba, jaką spotkałam na polskiej wsi, ma wymiar oswajania śmierci, nie ma nic wspólnego z rozhisteryzowanym zachowaniem, z uniesieniem. Żałoba, którą widzę w telewizji, relacje z polskich ulic to nie oswajanie śmierci. To zbiorowa histeria, akt wspólnotowy, którego Polacy tak potrzebują jak powietrza. Jesteśmy chyba jedynym narodem w Europie, który jest w stanie zrobić coś takiego, w imię własnej egzaltacji, w imię przeżywania czegoś wielkiego, w imię patriotyzmu - pisze Małgorzata Szumowska w Krytyce Politycznej
17-04-2010
Chcemy wyrazić swój żal
- Zrobimy to, co potrafimy najlepiej; zaoferujemy nasze umiejętności sceniczne, słowo, muzykę, wrażliwość i refleksję. Nie chcę używać jakiś patetycznych zwrotów, ale to czysty odruch serca - mówi w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto Bernard Szyc, jeden z kilkudziesięciu artystów, których usłyszymy w poniedziałek 19 kwietnia w koncercie żałobnym "... i Pamięć".
17-04-2010
Gdańsk. Koncert ku czci ofiar
W poniedziałek 19 kwietnia o godz. 19 w kościele p.w. św. Trójcy w Gdańsku artyści Teatru Muzycznego wezmą udział w "Koncercie poświęconym pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku".
17-04-2010
Katowice. Koncert ku czci ofiar katastrofy
Katowiczanie i mieszkańcy sąsiednich miast wspominali dzisiaj ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Wieczorem odbył się koncert, a następnie wieczór poetycki.
17-04-2010
Kraków. Berlińczycy zagrają w Krakowie
Dwa razy, w różnych wykonaniach, ale w tym samym czasie zabrzmi jutro w Krakowie "Requiem" Mozarta, poświęcone pamięci ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
17-04-2010
Szczecin. Teatry nie grają, kina zamknięte w niedzielę
Wszystkie imprezy rozrywkowe i kulturalne odwołane. Kontrapunkt rozpocznie się dopiero we wtorek.
17-04-2010
Trójmiasto. Żałobne koncerty Pamięci
Koncert żałobny "Pamięci Ofiar" to hołd poległym w katastrofie pod Smoleńskiem złożony przez środowisko akademickie Politechniki Gdańskiej. W programie muzyka A. Brucknera, Z. Lukaca, P. Thota, X. Alwareza i S. Kwiatkowskiego. Wystąpi Chór Akademicki PG pod dyrekcją Mariusza Mroza. (16 kwietnia, godz. 19, kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 w Gdańsku).
17-04-2010
Wrocław. Żałobne czytanie "Dziadów" w Polskim
W związku z tragedią w Smoleńsku i przedłużeniem żałoby narodowej Teatr Polski we Wrocławiu odwołuje wszystkie przedstawienia repertuarowe w sobotę i niedzielę 17 i 18. W wigilię uroczystości pogrzebowych na Wawelu otwieramy jednak Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego i zapraszamy na wspólne czytanie "Dziadów" Adama Mickiewicza.
17-04-2010
Żałoba, czyli niezrozumiały obowiązek
- Być może nie oglądałam wszystkich dzienników telewizyjnych, ale od czasu katastrofy nie słyszałam informacji, że Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński, że był w Gruzji. Mogę się z tym zgadzać bądź nie, oceniać dobrze lub źle, ale on był prezydentem i jakoś wypełniał swoje obowiązki, a nie tylko kochał swoją żonę. Robimy się do bólu sentymentalni i to jest oczywiście nakręcane przez media - mówi Izabela Cywińska w rozmowie z Janem Smoleńskim w Krytyce Politycznej.
16-04-2010
Gdynia. Zmiany terminu i formuły Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z pogrzebem Prezydenta Rzeczpospolitej i żałobą narodową organizatorzy zmienili formułę oraz termin Festiwalu Teatrów Muzycznych. Pokaz spektaklu "Boyband" został odwołany.
16-04-2010
Katowice. Teatr Śląski dla ofiar katastrofy
16-04-2010
Lublin. Odwołane kolejne spektakle
Zaplanowany na 17 kwietnia Spektakl "Klimakterium i już" odwołany oraz spektakl "Radio Live" zaplanowany na 18 kwietnia (obydwa w Teatrze Muzycznym) odbędą się w terminach późniejszych.
16-04-2010
Łódź. Nie będzie już sztuk przyjemnych i nieprzyjemnych
16-04-2010
Łódź. Teatry nie grają do poniedziałku
W związku z żałobą narodową łódzkie teatry wstrzymały działalność do poniedziałku.
16-04-2010
Płock. Delegacja teatralna na uroczystości żałobne
Uczniowie, nauczyciele, aktorzy, politycy, harcerze... Delegacje z Płocka pojadą do Warszawy i Krakowa, by oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W tym parze prezydenckiej.
16-04-2010
Poznań. madeinpoznan.noc ze zmianami
Ta impreza miała wyglądać zupełnie inaczej. Ale po sobotniej katastrofie jasne stało się, że w zaplanowanej, zwartej formie festiwal madeinpoznan.noc nie może się odbyć. Jego organizatorzy postanowili nie składać broni i zaprezentować poznaniakom poszczególne wydarzenia w osobne dni. Na pierwsze trzy można wybrać się od poniedziałku.
16-04-2010
Poznań. Requiem Mozarta w Wielkim
Msza żałobna "Requiem d-moll" - ostatnie, niedokończone dzieło wybitnego kompozytora - w najbliższym czasie zabrzmi w Poznaniu dwukrotnie.
16-04-2010
Wrocław. "Ewangelie dzieciństwa" dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Już od środy, 14 kwietnia w nowym Studio Na Grobli można oglądać dwie części teatralnego tryptyku "Ewangelie dzieciństwa" [na zdjęciu] - pokazy zostały zadedykowane ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
16-04-2010
Olsztyn. Kijowski: "Czcimy ofiary jak potrafimy. Dlatego milczymy"
Te słowa padły z ust Janusza Kijowskiego, dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie na niedawnej konferencji prasowej przed wtorkową premierą spektaklu "Nóż w kurach".
16-04-2010
Polskie Radio. Transmisje uroczystości żałobnych
W dniach żałoby narodowej, spowodowanej katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, Polskie Radio towarzyszy Słuchaczom w przeżywaniu tych trudnych chwil. W sobotę i niedzielę na wszystkich antenach Polskiego Radia będzie można słuchać transmisji z uroczystości żałobnych i pogrzebowych.
16-04-2010
Wrocław. "rzecze Budda Chinaski" w dniach żałoby w Capitolu
W sobotę i niedzielę zobaczymy na scenie Teatru Muzycznego Capitol spektakl "rzecze Budda Chinaski".
15-04-2010
Bydgoszcz-Toruń. Koncerty żałobne w katedrach
W czwartek w Toruniu, a w piątek w Bydgoszczy odbędą się poświęcone pamięci ofiar sobotniej katastrofy lotniczej "Koncerty Żałobne - Katyń 1940, Smoleńsk 2010". Usłyszymy recytacje Daniela Olbrychskiego oraz muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu Bartłomiej Kominka.
15-04-2010
Gdynia. Zmiany na Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z pogrzebem Prezydenta Rzeczpospolitej i żałobą narodową organizatorzy zmienili formułę oraz termin Festiwalu Teatrów Muzycznych. Pokaz spektaklu "Boyband" został odwołany.
15-04-2010
Katowice. Koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Instytucja Kultury Estrada Śląska, Polskie Radio Katowice SA, TVP SA o/Katowice, oraz Wydawca Dziennika Zachodniego Polskapresse sp. z o.o. pragną uczcić pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
15-04-2010
Lublin. Requiem dla zmarłych w katastrofie
Ta kompozycja miała w zamyśle być requiem dla trzech osób - zamawiającego dzieło niemieckiego hrabiego Franza Walsegg-Stupacha, jego żony Anny i samego twórcy, czyli W.A. Mozarta. Ale w sobotę w archikatedrze lubelskiej wspaniałe Requiem d-moll (KV 626) będzie mszą żałobną dla 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
15-04-2010
Podkarpacie. Żałoba w kulturze trwa
Instytucje kultury z całego regiony odwołują kolejne imprezy planowane na najbliższe dni.
15-04-2010
Poznań. Kolejne wydarzenia odwołane
W związku z przedłużeniem żałoby narodowej do niedzieli, w Poznaniu odwołano kolejne zaplanowane wcześniej spektakle i koncerty.
15-04-2010
Spotkanie odwołane
Nie rozumiem fenomenu tragedii, która dotknęła Polskę 10 kwietnia. Nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. W dniach żałoby narodowej w Narodowym Teatrze Starym mogłyby odbyć się dwa spektakle, w których biorę udział - 13,14,15.04 "Werter" w reż. Michała Borczucha i 16.04 "Utopia będzie zaraz" w reż. Michała Zadary - pisze aktor Krzysztof Zarzecki na stronie Krytyki Politycznej.
15-04-2010
Warszawa. Ateneum gra "Jesienina"
W związku z żałobą narodową Teatr Ateneum odwołał spektakle "Namiętności" oraz "Chlip-hop" grane w miniony weekend, tj. 10 i 11 kwietnia oraz spektakle "Małe zbrodnie małżeńskie" zaplanowane na nadchodzący weekend, tj. 16 i 17 kwietnia. W czasie żałoby w repertuarze Teatru Ateneum pozostaje spektakl "Jesienin" grany 14, 15, 16 i 17 kwietnia o godz. 19:00.
15-04-2010
Warszawa. Odwołane spektakle w Laboratorium Dramatu
15-04-2010
Warszawa. Rosyjski balet Bieriozka w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Rosyjski balet Bieriozka wystąpi 28 kwietnia w Warszawie na specjalnym koncercie dedykowanym ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Zespół "solidaryzuje się z Polakami" - podkreślił organizator występów rosyjskiego baletu w Polsce Piotr Skulski.
15-04-2010
Warszawa. Żydowski odwołuje spektakle
W związku z odwołanymi z powodu żałoby narodowej spektaklami Teatr Żydowski przeprasza i informuje o następujących zmianach w repertuarze.
15-04-2010
Wrocław. Zmiany w inauguracji nowej siedziby Instytutu Grotowskiego
15-04-2010
Żałoba - odwołano setki imprez
Zamknięte kina i teatry, odwołane koncerty i imprezy sportowe - to naturalne skutki żałoby narodowej przedłużonej do niedzieli. Organizatorzy zaczynają liczyć, ile będzie ich to kosztowało - pisza Mariusz Piotrowski i Sylwia Śmigiel w wyborczej.biz.
15-04-2010
Warszawa. Pożegnalny koncert na Zamku Królewskim
15 kwietnia br. (czwartek) o godz. 20:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się pożegnanie Pary Prezydenckiej Pani Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty przez artystów i twórców.
14-04-2010
Apel Wajdy i Zachwatowicz ws. pochówku na Wawelu
Wawel podzieli Polskę. Zrezygnujcie z tego pomysłu! - apel Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.
14-04-2010
Białystok. Odwołane spektakle weekendowe
W związku z przedłużoną żałobą narodową, spektakle zostały odwołane do 18 kwietnia
14-04-2010
Bydgoszcz. Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej nie jest odwołany
Pałac Młodzieży nie odwołuje XI Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej.
14-04-2010
Gdańsk. Koncert pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
14-04-2010
Gdynia. Zmiany w programie Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z informacją o dacie pogrzebu Pary Prezydenckiej Teatr Muzyczny odwołał zaplanowany na niedziele pierwszy pokaz w ramach Festiwalu Teatrów Muzycznych.
14-04-2010
Kielce. Premiera "Kariery Nikodema Dyzmy" w maju
14-04-2010
Lublin. "Radio Live" w Muzycznym tylko raz
14-04-2010
Lublin. "Requiuem" Mozarta dla ofiar katastrofy w Muzycznym
14-04-2010
Łódź. Premiera "Damy pikowej" przełożona
14-04-2010
Łódź. Teatr im. Jaracza odwołuje spektakle
14-04-2010
Łódź. Teatr Mały w Manufakturze zagra 18 kwietnia
W ramach intencji nowo wybranej Prezes ZASPu Pani Joanny Szczepkowskiej chcę w ramach pokłonu i gestu uruchomić scenę Teatru Małego w Manufakturze i w dniu Pogrzebu Prezydenta RP i Jego Małżonki zagrać przestawienie "O życiu, śmierci i zmartwychwstaniu przez miłość" na podstawie "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego - donosi Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Malego w Manufakturze.
14-04-2010
Łódź. W teatrach zmiany, kina grają
Odwołane imprezy, przełożone koncerty i premiery teatralne. W najbliższych dniach bez zmian pracować będzie tylko część kin
14-04-2010
Olsztyn. Przesunięta premiera w Lalkach
14-04-2010
Poznań. Przełożona premiera Teatru Porywacze Ciał
14-04-2010
Spektakl z odrobiną metafizyki
- Ta śmierć i żałoba to wydarzenia publiczne. Osoby, które zginęły, pojawiały się w telewizorach, traktujemy więc ich śmierć jak odejście naszych bliskich. To jest naturalne. Jednocześnie towarzyszy temu folklor religijny, który też jest w pewnym sensie autentyczny. Nie mam nic przeciwko temu. Boję się w takich sytuacjach tylko tego, żeby ktoś nie wsiadł na tego narodowego konia i nie zaczął wywijać sztandarem - mówi reżyserka Magdalena Łazarkiewicz w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Szczecin. Premiera "The Fairy Queen odwołana
14-04-2010
Śląsk. Imprezy kulturalne w czas żałoby
14-04-2010
To mogło spotkać tylko nas
Grafomani już zabierają się do roboty. Prawdziwi mistrzowie sztuki trwać będą w odrętwieniu aż do chwili, kiedy lud przestanie rozpaczać, rozpamiętywać i zacznie się proces zapominania, ulgi i przechodzenia do codzienności. Wtedy dopiero odezwie się naprawdę natchniona twórczość - pisze Sławomir Pietras po tragedii pod Smoleńskiem.
14-04-2010
Trójmiasto. "Artyści Wybrzeża" ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Trójmiejscy artyści pragną uczcić sobotnią tragedię pod Smoleńskiem. Pod szyldem "Artyści Wybrzeża" przygotowują spektakl, który odbędzie się w poniedziałek, w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. Grafik Jacek Staniszewski przygotował plakat upamiętniający wydarzenia w Katyniu.
14-04-2010
Warszawa. Koncert żałobny zamiast gali Fryderyków
Zaplanowana na 19 kwietnia gala Fryderyków, podczas której wręczane są Nagrody Akademii Fonograficznej, została odwołana z powodu żałoby narodowej. Tego dnia odbędzie się koncert "Fryderyki 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
14-04-2010
Warszawa. Msza w intencji Tomasza Merty i Janusza Zakrzeńskiego
Msza święta w intencji m.in. Generalnego Konserwatora Zabytków Tomasza Merty i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy znaleźli się wśród ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, odbyła się we wtorek w stołecznym w Kościele Środowisk Twórczych.
14-04-2010
Warszawa. Środowiska artystyczne oddają hołd ofiarom katastrofy
To spontaniczna akcja stołecznych środowisk artystycznych. W kościele przy pl. Teatralnym 18 muzycy, poeci i pisarze chcą towarzyszyć warszawiakom oddającym hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
14-04-2010
Wrocław. Spektakle Capitolu odwołane do 18 kwietnia
14-04-2010
Melancholia narodowa
Nie jest jednak prawdą, że w tym szczególnym czasie wszyscy wstrzymują oddech i zawieszają swoją normalną działalność. Dwa obszary pozostały nietknięte przez żałobne zakazy: kościoły i telewizyjne kanały informacyjne. Społeczeństwo ma możliwość przeżywania bólu tylko i wyłącznie na dwa sposoby. Można modlić się w kościele za dusze zmarłych i można w telewizji oglądać odrobinę bardziej ludzkie odruchy polityków. Wykład w galerii, spektakl teatralny czy koncert muzyki poważnej stanowią obrazę dla pamięci zmarłych - pisze Paweł Mościcki w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Otworzyć teatry, zamknąć galerie
Podczas żałoby narodowej można by przecież zamknąć galerie handlowe, wyłączyć tv, za to otworzyć teatry i filharmonie, żeby grały cały dzień. To byłby piękniejszy sposób upamiętnienia ofiar katastrofy, niż wyłączanie kultury na tydzień - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Warszawa. Pożegnanie Tomasza Merty
14-04-2010
Klemm: Teatr musi się odbywać
Aktor istnieje w momencie grania. Wtedy skupia on swoje i widzów uczucia w jednym punkcie i umożliwia katharsis. Wielu z nas zna momenty, w których aktor stoi na scenie krótko po stracie najbliższych krewnych - ojca, matki, syna, córki. Scena posiada oczyszczające i uzdrawiające działanie. Ale w zamian żąda od nas, by wypełnić ją życiem. Pozostawiając ją pustą, tak jak uczynili to organizatorzy WST i dyrektorzy teatrów w całym kraju, zabija się scenę razem z jej najważniejszą uzdrawiającą funkcją - pisze Wojtek Klemm w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Kraj. Żałoba narodowa przedłużona
14-04-2010
Prezes Szczepkowska o dniach żałoby
- Zamiast zamkniętych drzwi powinniśmy zaprosić ludzi na chwilę skupienia - mówi Joanna Szczepkowska. Prezes ZASPu apeluje, by w miejsce odwołanych spektaklu teatry zorganizowały spotkania, które pomogą we wspólnym przeżywaniu żałoby.
14-04-2010
Przepracowanie traumy
Czytam żale autorów "Krytyki Politycznej", że w dniach żałoby zakazano teatrom grania. Nie chcę wdawać się w polemiki, które mogą być żenujące - pisze Wojciech Majcherek w swoim blogu.
13-04-2010
Bytom. Zmiany w repertuarze Opery Śląskiej
W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem oraz ogłoszoną żałobą narodową, informujemy, iż zmianie ulega repertuar Opery Śląskiej:
13-04-2010
Gdańsk. Artyści z Wybrzeża uczczą pamięć ofiar
Z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury artyści Wybrzeża i przedstawiciele kultury Trójmiasta wystąpią w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 19 w kościele św. Trójcy w Gdańsku (ul. św. Trójcy 4)
13-04-2010
Kraj. Zwrot pieniędzy za bilety za odwołane imprezy
W związku z żałobą narodową w Polsce odwołano wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby, które kupiły na nie bilety nie powinny mieć problemu z odzyskaniem pieniędzy.
13-04-2010
Lublin. Wydarzenia w tygodniu żałoby
W związku z żałobą wiele imprez kulturalnych w Lublinie odwołano lub przeniesiono. Niektóre pozostały zaś bez zmian.
13-04-2010
Łódź. Żałobny koncert białoruskiego chóru
13-04-2010
Olsztyn. Przeniesiona premiera "Noży w kurach"
13-04-2010
Podlasie. Odwołane i przełożone imprezy kulturalne
W związku z ogłoszoną żałobą narodową w Białymstoku i regionie odwołane są wszystkie wydarzenia kulturalne, niektórym wydarzeniom zmieniono terminy.
13-04-2010
Poznań. Premiera "Salto mortale" odwołana
13-04-2010
Warszawskie Spotkania Teatralne nie mogły się odbyć
- To ma boleć. Bo znaleźliśmy się w sytuacji, w której wszystko boli. Sytuacja była nadzwyczajna. Trzeba było odwołać festiwal - mówił Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w Radio TOK FM.
13-04-2010
Wrocław. Teatr ZAR dla ofiar katastrofy
13-04-2010
Gdańsk. Koncert żałobny w filharmonii
Koncert żałobny poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej sprzed 70 lat oraz ofiarom sobotniej tragedii pod Smoleńskiem odbędzie się we wtorek wieczorem w Gdańsku.
13-04-2010
Poznań. Mozart dla ofiar tragedii w Smoleńsku
Teatr Wielki wykona w piątek "Requiem" Mozarta w hołdzie ofiarom sobotniej katastrofy. Większość poznańskich instytucji kultury wciąż odwołuje lub przekłada planowane na ten tydzień wydarzenia.
13-04-2010
Spotkania
Odwołanie Warszawskich Spotkań Teatralnych, a także Festiwalu Szkół Teatralnych z powodu żałoby narodowej nie jest największym problemem w obliczu tragedii, która stała się w sobotę. Ale słyszę i czytam o zgłaszanych w tej sprawie wątpliwościach - Wojciech Majcherek polemizuje w swoim blogu w portalu onet.pl z Igorem Stokfiszewskim z Krytyki Politycznej.
13-04-2010
Warszawa. Czuwanie Artystów w Kościele Środowisk Twórczych
Muzyka, słowo, cisza. Pod takim hasłem odbędzie się codzienne Czuwanie Artystów - pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich Ofiar katastrofy w Smoleńsku - głosi komunikat Związku Kompozytorów Polskich i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie.
13-04-2010
Warszawa. Koncert żałobny zamiast gali Fryderyków
Zaplanowana na 19 kwietnia gala Fryderyków, podczas której wręczane są Nagrody Akademii Fonograficznej, została odwołana z powodu żałoby narodowej. Tego dnia odbędzie się koncert "Fryderyki 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
12-04-2010
Bydgoszcz-Toruń. Odwołane imprezy
W związku z tragedią w Smoleńsku, w wyniku której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i kilkudziesięciu najważniejszych przedstawicieli politycznych i kulturalnych Polski, wszystkie imprezy w naszym mieście zostały odwołane.
12-04-2010
Gorzów. Wlkp. Odwołane imprezy kulturalne i spektakle
12-04-2010
Katowice. Zmiana terminu wernisażu w CSP
12-04-2010
Kielce. Imprezy kulturalne odwołane
W związku z katastrofą w Smoleńsku wszystkie odbywające się w Kielcach imprezy kulturalne zostały odwołane. Na ulicy Sienkiewicza, przed urzędami, instytucjami kultury i szkołami wywieszane są flagi przepasane kirem.
12-04-2010
Kraków. Organizatorzy odwołują koncerty, festiwale, spektakle
Z powodu katastrofy w Smoleńsku i żałoby narodowej ogłoszonej w dniach 10-16 kwietnia, odwołano w Krakowie większość spektakli, koncertów i festiwali. Przegląd kabaretów Paka, który miał wystartować w środę, został przełożony na 12-16 maja. Większość spektakli odwołały również krakowskie teatry.
12-04-2010
Kultura w żałobie
Spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, koncerty Kayah, Muńka i Leszka Możdżera, specjalne pokazy kinowe - w związku z tragedią pod Smoleńskiem w całej Polsce odwoływane są dziesiątki wydarzeń kulturalnych - pisze Robert Sankowski w Gazecie Wyborczej.
12-04-2010
Lublin. Teatry odwołały spektakle
12-04-2010
Poznań. Odwołane imprezy kulturalne i sportowe
Poznańskie instytucje kulturalne odwołują większość zaplanowanych na ten tydzień imprez. W poniedziałek większość teatrów, muzea i kina nie będą czynne. Zamarły rozgrywki sportowe.
12-04-2010
Szczecin. Instytucje kultury wstrzymały działalność
Teatr Polski i Pleciuga nie grają do piątku. Koncerty odwołują Słowianin, Kontrasty, Free Blues Club. Kino Helios będzie zamknięte do poniedziałku, podobnie Multikino
12-04-2010
"Śmierć to jedyna rzecz, której nie udało nam się całkowicie zwulgaryzować"
W godzinie zbiorowych emocji narodu, który stracił swojego Prezydenta, staramy się uczcić śmierć każdego z tragicznie zmarłych. Od siebie chciałbym pomóc zapisać w zbiorowej pamięci osobę Tomasza Merty - pisze Sławomir Sierakowski w Krytyce Politycznej.
12-04-2010
Teatr życia, teatr śmierci
Troska o to, by poważnie potraktować pamięć po zmarłych w katastrofie czołowych reprezentantach państwa, jest zrozumiała. Zrozumiała jest też intuicja podpowiadająca, że wobec tragedii rodzin ofiar warto powstrzymać się od zabawy i rozrywki. Czy odwołanie WST oznacza, że teatr został uznany za dziedzinę rozrywki niestosowną w czasie zadumy nad umarłymi? Czyżby twórcy teatralni okazali się niegodni tego, by ich wysiłek, praca i wyobraźnia towarzyszyły tejże zadumie? - pyta Igor Stokfiszewski w Krytyce Politycznej.
12-04-2010
Trójmiasto. Odwołane imprezy kulturalne
W związku z tragicznym wypadkiem w Smoleńsku i ogłoszeniem żałoby narodowej organizatorzy odwołują planowane na najbliższe dni wydarzenia kulturalne. Nie działają teatry i kina, odwołano m. in. uroczystą galę wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych i premierę w Teatrze Wybrzeże.
12-04-2010
Warszawa. Spektakle i koncerty nie odbędą się aż do soboty
"Zwracam się z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie" - taki zapis znalazł się w zarządzeniu wydanym w dniu tragedii pod Smoleńskiem przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Miasto dało przykład samo, odwołując wielkie imprezy.
12-04-2010
Warszawa. Teatry odwołują spektakle
12-04-2010
Wrocław. Wszystkie imprezy odwołane
12-04-2010
Łódź. Festiwal Szkół Teatralnych odwołany
12-04-2010
WARSZAWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE ODWOŁANE
12-04-2010
Warszawa. Apel Prezes Szczepkowskiej
Do wszystkich zrzeszonych i nie zrzeszonych Artystów Sceny, do Artystów Teatrów Dramatycznych, Teatrów Lalkowych, Opery, Baletu, Musicalu, Artystów Radia, Telewizji i Filmu, Cyrku, Estrady, Krytyków...
10-04-2010
Kraj. Tygodniowa żałoba narodowa
- W obliczu ogromnej narodowej tragedii jesteśmy razem. Nie ma lewicy, nie ma prawicy, nie ma podziałów nie ma różnic. Jesteśmy razem wokół rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zgodnie z konstytucją objął on funkcję głowy państwa. Poinformował, że zarządził tygodniowa żałobę narodową.
10-04-2010
Kraj. Apel ministra kultury
10-04-2010
Smoleńsk. Janusz Zakrzeński zginął w katastrofie
W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginął Janusz Zakrzeński, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 74 lata.
10-04-2010
Kraj. Teatry odwołują spektakle
10-04-2010
Smoleńsk. Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył
Nikt z pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w rosyjskim Smoleńsku nie przeżył katastrofy, do której doszło, gdy maszyna podchodziła do lądowania, poinformował gubernator obwodu smoleńskiego. Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński [na zdjęciu] z małżonką oraz najważniejsze osoby w państwie.
22-09-2009
Poznań. Spektakl Lecha Raczaka przełożony
Z powodu żałoby narodowej widowisko plenerowe "Rabin Maharal i Golem" [na zdjęciu] teatru Asocjacja 2006 został przełożony z 22 na 23 września. Początek o godz. 20 na Dziedzińcu Różanym.
21-09-2009
Bytom. Nagłe zmiany w repertuarze Opery Śląskiej
W związku z tragiczną śmiercią górników i ogłoszoną 2-dniową żałobą narodową Dyrekcja Opery Śląskiej podjęła decyzję o następujących zmianach w repertuarze:
21-09-2009
Kraj. Żałoba narodowa
Dziś od 6 rano obowiązuje dwudniowa żałoba narodowa. Wprowadził ją prezydent Lech Kaczyński po piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej.
15-04-2009
Warszawa. Odwołane koncerty i przedstawienia
Z powodu trzydniowej żałoby narodowej (trwa do czwartku włącznie) w Pałacu Prezydenckim wystawiono księgi kondolencyjne. Każdy może się wpisać dziś w godz. 17 - 19. Odwołano też koncerty i część spektakli. Bez zmian grają kina i niektóre teatry.
15-04-2009
Warszawa. Żałoba narodowa bez koncertów i spektakli
Z powodu żałoby narodowej w stolicy zostały odwołane koncerty, dyskoteki, spektakle i wydarzenia sportowe. Nie wszystkie instytucje kultury przyłączyły się do żałoby narodowej. W czwartek będzie można obejrzeć spektakl Ucho van Gogha w teatrze Bajka. Wszystkie wydarzenia artystyczne odwołał Teatr Wielki - Opera Narodowa.
14-04-2009
Gdańsk. Odwołane spektakle w Wybrzeżu i Operze
14-04-2009
Gdynia. Muzyczny odwołuje "Skrzypka"
W związku z ogłoszoną żałobą narodową informujemy, iż spektakle "Skrzypek na dachu" zaplanowane na 15 i 16 kwietnia b.r. nie odbędą się.
14-04-2009
Poznań. Teatr Nowy wobec Żałoby Narodowej
14-04-2009
Warszawa. Odwołane spektakle w Romie
25-01-2008
Jelenia Góra. U Norwida spektakl odwołany
25-01-2008
Łódź. Żałoba na łódzkich scenach
Prezydent Lech Kaczyński podpisał decyzję o wprowadzeniu żałoby narodowej w związku z katastrofą samolotu CASA. Obowiązuje od wczoraj do soboty do godz. 19. Część imprez została odwołana
25-01-2008
Wałbrzych. Projekt "Wałbrzych - Rio De Janeiro" przesunięty
24-01-2008
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową
Prezydent Lech Kaczyński podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w związku z wczorajszą katastrofą lotniczą. Ma ona potrwać do soboty do godziny 19.00. W związku z żałobą narodową odwołane zostaną imprezy masowe i widowiska rozrywkowe.
24-07-2007
Łódź. Odwołane imprezy
W Łodzi i regionie ogłoszenie żałoby narodowej w związku z wypadkiem, który wydarzył się w niedzielę we Francji, nie spowodowało dużych zmian w organizacji życia kulturalnego. Na inny, niż planowano, termin przesunięto dwie imprezy.
24-07-2007
Trójmiasto. Odwołane koncerty, imprezy, spektakle
W związku trwającą do środy włącznie żałobą narodową po śmierci polskich pielgrzymów we Francji, odwołano liczne koncerty i spektakle teatralne w Trójmieście
24-07-2007
Warszawa. Odwołane "Ogrody Muzyczne"
W związku z wprowadzeniem żałoby narodowej do środy włącznie nie odbędą się imprezy w ramach 7. Festiwalu "Ogrody Muzyczne" (oprócz spotkania dla najmłodszych: "Dziecięce Ogrody Muzyczne" zaplanowanego na środę na godz.10).
23-07-2007
Apel ministra kultury w sprawie żałoby narodowej
W obliczu katastrofy, do której doszło wczoraj we Francji, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zwrócił się do wszystkich instytucji kultury z apelem o zachowanie należytej powagi w prezentowanym przez nie programie artystycznym w czasie ogłoszonej przez prezydenta żałoby narodowej.
24-01-2007
TVP. "Umarli ze Spoon River" ze specjalną dedykacją
Piękne wiersze amerykańskiego poety, niesamowita sceneria starej huty i najlepsi polscy aktorzy. Z takiej mieszanki powstał spektakl prosty i mądry - "Umarli ze Spoon River" w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej. Premiera w Teatrze Telewizji w poniedziałek 29 stycznia.
24-11-2006
Brakuje dziś słów
- Niemal codziennie słyszało się o wypadku w jakiejś kopalni. Najczęściej do wypadków dochodziło przy kombajnie albo kolejce. Liczne szkody górnicze zaświadczały o kolejnych tąpnięciach - recenzent Michał Lenarciński wspomina w Dzienniku Łódzkim swój śląski epizod.
24-11-2006
Częstochowa. Weekend pod znakiem żałoby
Ogłoszona w czwartek trzydniowa żałoba narodowa będzie miała wpływ na to, co podczas weekendu zdarzy się w częstochowskiej kulturze.
24-11-2006
Kraków. Repertuar poważny tak, rozrywkowy - nie
Repertuar poważny tak, rozrywkowy - nie. Tak zadecydowali wczoraj szefowie krakowskich instytucji kulturalnych. Podajemy korektę dzisiejszej "Gazety Co Jest Grane", która z powodu trybu wydawniczego (zamykana jest w środę) jest częściowo nieaktualna.
24-11-2006
Łódź. Większość imprez kulturalnych odwołana
W Łódzkiem odwołano większość imprez, przełożono też bełchatowską Barbórkę, a policjanci oddają krew
24-11-2006
Olsztyn. Żałoba po tragedii
Flagi na budynkach olsztyńskich urzędów zostały opuszczone do połowy masztów, a o godz. 12 w mieście zawyły syreny. Wiele imprez zostało odwołanych. Tak Olsztyn pamięta o 23 górnikach, którzy zginęli w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.
24-11-2006
Poznań. Odwołane imprezy kulturalne
Odwołaniem imprez rozrywkowych, modlitwami, minutą ciszy i zbiórką pieniędzy na pomoc rodzinom ofiar - tak Poznań czci pamięć ofiar tragedii na Śląsku.
24-11-2006
Szczecin. Requiem w Operze
W związku z tragedią w kopalni Halemba prezydent Lech Kaczyński ogłosił wczoraj żałobę narodową, która potrwa do północy w sobotę.
24-11-2006
Warszawa. Odwołane koncerty i spektakle
Po tragicznym wypadku w kopalni Halemba organizatorzy kulturalnych imprez - już po zamknięciu dzisiejszego numeru "Gazety Co Jest Grane" - odwołali niektóre z nich zaplanowane na piątek i sobotę
24-11-2006
Warszawa. Teatr Studio Buffo odwołuje spektakle
W związku z narodową żałobą Studio Buffo odwołało przedsięwzięcia artystyczne zaplanowane w dniach 23-25 listopada i już wyznaczyło terminy zastępcze.
23-11-2006
Białystok. Odwołane przedstawienia i imprezy
Z powodu żałoby narodowej odwołano wiele imprez.
23-11-2006
Elbląg. W Dramatycznym uczczą pamięć górników
Teatr Dramatyczny w Elblągu, w związku z ogłoszoną żałobą narodową, postanowił nie odwoływać swoich spektakli repertuarowych. Przed każdym przedstawieniem minutą ciszy aktorzy wraz z publicznością, uczczą pamięć ofiar tragedii w kopalni "Halemba".
23-11-2006
Gdańsk. Teatr Wybrzeże odwołuje spektakle
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Teatr Wybrzeże odwołuje zaplanowane na 24 i 25 listopada spektakle: "Zwyczajne szaleństwa" oraz "Monologi waginy".
23-11-2006
Gdańsk. Zmiany w repertuarze Opery Bałtyckiej
W związku z żałobą narodową Opera Bałtycka wprowadziła zmiany do repertuaru.
23-11-2006
Gdynia. Premiera "Kiss Me, Kate" odwołana
23-11-2006
Gdynia. Teatr Miejski odwołuje przedstawienia
23-11-2006
Gliwice. Odwołane spektakle w Muzycznym
Gliwicki Teatr Muzyczny przyłącza się do żałoby z powodu śmierci górników - odwołujemy najbliższe spektakle.
23-11-2006
Katowice. Zmiany w repertuarze Teatru Korez
23-11-2006
Kraków. Groteska odwołuje "Bal w Operze"
23-11-2006
Kraków. Ludowy odwołuje i przekłada spektakle
23-11-2006
Kraków. Odwołana inauguracja Genius Loci
23-11-2006
Kraków. U Słowackiego stosowny repertuar
23-11-2006
Łódź. Odwołane spektakle w Powszechnym
23-11-2006
Łódź. Teatr Nowy odwołuje spektakle
23-11-2006
Magdalena Piekorz o katastrofie w Katowicach
- Zawsze boję się takich tematów, ponieważ nie lubię epatować śmiercią. Dlatego chciałabym zrobić film o życiu po tej tragedii, spotkać się z ludźmi, którzy ocaleli - reżyserka Magdalena Piekorz nakręci film o styczniowym dramacie w hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
23-11-2006
Odwołane imprezy kulturalne w całym kraju
W całej Polsce odwołano lub przełożono część koncertów i spektakli, zaplanowanych na najbliższe dni. W związku z ogłoszeniem przez prezydenta żałoby narodowej po tragicznym wypadku w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, zamknięto też niektóre galerie, kina i muzea.
23-11-2006
Olsztyn. Pomoc górniczym rodzinom
W związku z tragedią w Kopalni Halemba i żałobą narodową, informujemy o odwołaniu następujących spektakli: "Franz K." (23 i 24 listopada) "Dwoje w drodze" (25 listopada) "Nieboska komedia" (25 listopada) Kasa przyjmuje zwrot biletów.
23-11-2006
Supraśl. Wierszalin odwołuje spektakl
23-11-2006
Toruń. Krótsze festiwale
Teatr Baj Pomorski w związku z ogłoszeniem w czwartek przez prezydenta żałoby narodowej po tragicznym wypadku w kopalni Halemba, skrócił festiwale teatrów lalek i teatrów jednego aktora.
23-11-2006
Warszawa. Odwołane spektakle Dramatycznego
23-11-2006
Warszawa. Teatry odwołują spektakle
W powodu ogłoszenia żałoby narodowej warszawskie teatry odwołują spektakle.
23-11-2006
Wrocław. Teatr Polski odwołuje spektakle
23-11-2006
Żałoba narodowa po katastrofie w Halembie
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników. Żałoba będzie obowiązywać od czwartku od godz. 10 do soboty włącznie.
22-11-2006
Warszawa. Apel Ministra Kultury
13-09-2006
Katowice. Teatr TV dla ofiar katastrofy
"Umarli ze Spoon River" to tytuł spektaklu TVP, który ma być dedykowany ofiarom tragedii, jaka miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu tego roku.
28-02-2006
Kalisz. "Wszystko..." dla Katowic
Blisko 5 tysięcy złotych zebrał ostatnio kaliski Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego dla rodzin ofiar tragedii w Katowicach.
21-02-2006
Bytom. Koncert pamięci ofiar katastrofy budowlanej w Katowicach
Ponad 10 tys. zł zebrano z cegiełek-biletów na poniedziałkowy koncert w Operze Śląskiej w Bytomiu, poświęcony pamięci ofiar styczniowej katastrofy budowlanej w Katowicach.
16-02-2006
Katowice. Koncerty dla ofiar katastrofy na MTK
Ostatni weekend miesiąca przyniesie dwa duże koncerty charytatywne. Pierwszy, plenerowy na lotnisku w Muchowcu. Drugi w Spodku.
14-02-2006
Kalisz. Aktorzy na rzecz ofiar katowickiej tragedii
Około 6 tys. zł przekażą aktorzy i pracownicy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na pomoc rodzinom ofiar katowickiej tragedii, poinformował we wtorek PAP dyrektor Teatru - Robert Czechowski.
13-02-2006
Nie te drzwi
Fakt, że z afisza spadają Szekspiry i Becketty, przyjmuje się za naturalny sposób wyrażenia żalu - pisze Jacek Sieradzki w Rzeczpospolitej.
11-02-2006
Bytom. Koncert charytatywny w Operze Śląskiej
Pamięci ofiar tragicznych wydarzeń na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich będzie poświęcony koncert w Operze Śląskiej. Dochód z imprezy zostanie przekazany rodzinie bytomskiego policjanta, który zginął w katastrofie.
09-02-2006
Bielsko-Biała. Koncert dla ofiar katowickiej katastrofy
Kto ma serce, na pewno zawita dziś wieczorem [9 lutego] do Teatru Polskiego na charytatywny koncert, z którego dochód będzie przeznaczony dla rodzin ofiar niedawnej tragedii w hali targowej w Katowicach.
06-02-2006
Częstochowa. Teatr im. Mickiewicza dla ofiar katowickiej tragedii
Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza Katarzyna Deszcz przekazała na aukcję płaszcz Wernyhory i czako z "Pana Tadeusza".
06-02-2006
Katowice. Caritas i TVP dla ofiar katastrofy
Prawdopodobnie w ostatni weekend lutego w katowickim Spodku odbędzie się specjalny koncert dedykowany ofiarom styczniowej katastrofy budowlanej w Katowicach.
03-02-2006
Gdynia. Gospel dla poszkodowanych
Planowana na sobotę w Teatrze Muzycznym w Gdyni premiera widowiska "Błogosławieni... Pieśni gospel" zmieniła swój charakter. W związku z tragedią na Śląsku odbędzie się jako koncert charytatywny. Cały dochód ze spektaklu zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wypadku i ich rodzinom.
03-02-2006
Katowice. Koncert dla ofiar katastrofy
W Filharmonii Śląskiej w Katowicach o godzine 19.00 odbędzie się dziś, 3 lutego, koncert dedykowany pamięci ofiar sobotniej katastrofy.
03-02-2006
Bytom. Charytatywny Koncert w Operze Śląskiej
Opera Śląska w Bytomiu, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz artyści Krakowa zapraszają 20 lutego o g. 19 do Opery Śląskiej na Koncert Charytatywny poświecony pamięci ofiar tragicznych wydarzeń MTK w Chorzowie.
02-02-2006
Gdynia. Koncert charytatywny w Muzycznym
4 lutego o g. 19 w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się koncert charytatywny "Błogosławieni... pieśni gospel" zadedykowany poszkodowanym katowickiej katastrofy i rodzinom ofiar.
02-02-2006
Katowice. Piosenka dla ofiar już w internecie
Na stronie internetowej Teatru Śląskiego jest już piosenka poświęcona pamięci ofiar niedawnej katastrofy.
02-02-2006
Opole. Zbigniew Preisner chce pomóc po śląskiej katastrofie
Zbigniew Preisner, wybitny polski kompozytor (m.in. muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego), mieszkający w Szwajcarii, zaoferował pomoc finansową dla tragicznie osieroconego 9-letniego Marka Knosali z Polskiej Nowej Wsi. Dziadek Marka wczoraj wieczorem dowiedział się o tym pomyśle od nas. Był zaskoczony.
02-02-2006
Poznań. Koncerty charytatywne na rzecz ofiar katastrofy na Śląsku
Requiem Mozarta i całkiem nowa muzyka - "Oratorium na Boże Narodzenie" zabrzmią w najbliższych dniach w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. W jednym celu, by upamiętnić i pomóc ofiarom tragedii w Katowicach.
02-02-2006
Śląsk. Aktorzy nagrali piosenkę dla ofiar katastrofy
Aktorzy śląskich teatrów nagrali w środę piosenkę poświęconą tym, którzy zginęli pod dachem hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
02-02-2006
Katowice. Apel Teatru Śląskiego po katowickiej katastrofie
Do Dyrekcji i Zespołów Artystycznych Teatrów w Polsce
01-02-2006
Kraków. Teatry pozamykane, ale nie dla dzieci
W związku z ogłoszoną żałobą krakowskie teatry wrócą do planowanych spektakli od czwartku. Zwrotu biletów lub przeniesienia ich na inny termin można dokonać w kasach teatrów.
01-02-2006
Oni bawili się w żałobie
Gdy cała Polska jednoczy się w bólu z rodzinami ofiar śląskiej masakry, są tacy, którzy nie mają ludzkich odruchów. Z okazji 15-lecia spektaklu "Metro" w warszawskim teatrze Buffo nie tylko wystawili rozrywkowe przedstawienie z fikającymi nogami panienkami. Po przedstawieniu cała warszawka urządziła tam sobie huczną pijacką balangę ze śpiewami! Aż do nocy... - donosi Fakt.
01-02-2006
Katowice. Spektakl i piosenka dla ofiar katastrofy
Zespół Teatru Śląskiego głęboko poruszeny tragedią na terenie Międzynarodowych Targach Katowickich zagra dla poszkodowanych.
31-01-2006
Śląsk. Zamknięte teatry i multikina
Nie wyobrażam sobie, że mielibyśmy występować na scenie i udawać, że nie wiemy, co się stało - mówi Dariusz Miłkowski, dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, który już w niedzielę [29 stycznia] odwołał spektakle aż do środy[1 lutego]. Żałoba na Śląsku wyciszyła muzykę w klubach i hipermarketach, zamknęła teatry, a nawet multikina
31-01-2006
Trójmiasto. Odwołane imprezy
Odwołane imprezy. W związku z żałobą narodową, ogłoszoną po tragedii w Chorzowie, zmienił się repertuar kilku trójmiejskich teatrów i kin.
31-01-2006
Wrocław. Kultura w żałobie
We wtorek i w środę, 31 stycznia i 1 lutego zamknięte będą wszystkie wrocławskie teatry. Z powodu żałoby narodowej po katastrofie w Katowicach odwołano koncerty, m.in. zespołu Raz, Dwa, Trzy. Zrezygnowano też z wernisażu w ratuszu.
30-01-2006
Kraków. Wiersze z tragedią w tle
Wczorajsze spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji jakże wpisało się w nastrój wywołany śląską tragedią. Prezentowało wszak literaturę Ormian, narodu, w którego dzieje rozpacz wpisana jest od wieków, o czym mówił, mający ormiański rodowód, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian w Polsce południowej, zarazem prezes Fundacji im. św. Brata Alberta, z którą to od lat współpracuje Anna Dymna.
30-01-2006
Poznań. Odwoływano kolejne spektakle, koncerty, wystawy...
Prawie rok temu Poznań pogrążył się w żałobie po śmierci Jana Pawła II. Odwoływano kolejne spektakle, koncerty, wystawy... Teraz - w podobny sposób - Poznań opłakuje ofiary sobotniej tragedii na Śląsku.
30-01-2006
Warszawa. Przesunięte spektakle Przeglądu Studia Dramatu
Z powodu żałoby narodowej pokazy "Norymbergi" Wojciecha Tomczyka w reż. Agnieszki Glińskiej w ramach Przeglądu Studio Dramatu zostały przesunięte na 6 lutego (poniedziałek).
30-01-2006
Warszawa. Solidarni z ofiarami katastrofy na Śląsku
Autobusy, tramwaje i metro jeżdżą po mieście z flagami z żałobnym kirem. W większości teatrów spektakle odwołano już w niedzielne popołudnie. Będą nieczynne do środy włącznie. Na zamknięcie nie zdecydowała się wczoraj żadna z dużych sieci kin.
30-01-2006
Warszawa. Studio Buffo ofiarom katastrofy
30-01-2006
Warszawa. Zamknięte teatry, otwarte kina
Z powodu żałoby narodowej po sobotniej tragedii w Katowicach część teatrów, kin i muzeów będzie zamknięta do środy 1 lutego.
30-01-2006
Polska w żałobie
29 stycznia o godz. 16 rozpoczęła się żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w centrum targowym w Katowicach. Będzie ona obowiązywać do środy, 1 lutego, włącznie.
29-01-2006
Gdańsk. Odwołana premiera "Parawanów" w Wybrzeżu
29-01-2006
Katowice. Spektakl w Śląskim odwołany
Zaplanowany w Teatrze Śląskim na dziś (29 lutego) spektakl "Mayday 2" został odwołany.
29-01-2006
Warszawa. Odwołane spektakle
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową od dziś, 29 stycznia od godz. 16.00 do środy (1 lutego) włącznie. Jest to związane z katastrofą budowlaną w Katowicach.
26-01-2006
Żałoba
Zapewne narażę się większości czytelników tym, co zaraz napiszę, ale myśl ta prześladuje mnie już od dawna. Jestem przeciwny odwoływaniu przedstawień teatralnych podczas narodowej żałoby - pisze Roman Pawłowski w swoim cotygodniowym felietonie Kocham teatr w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.