Teatr w czas żałoby

01-02-2006
30-10-2013
Bydgoszcz. Opera Nova gra w niedzielę
W związku z licznymi zapytaniami Opera Nova informuje, iż spektakl "Rycerskości wieśniaczej. Pajaców" będzie grany w dniu żałoby narodowej, w niedzielę 3 listopada.
30-10-2013
Gdańsk-Olsztyn. Lalkarze odwołują niedzielne spektakle
Z powodu żałoby narodowej, która będzie obowiązywać w dniu pogrzebu Tadeusza Mazowieckiego, w niedzielę 3 listopada, Olsztyński Teatr Lalek i Teatr Miniatura w Gdańsku, odwołują spektakle.
29-03-2012
Radom. Znowu odwołane spektakle z powodu żałoby
Większość placówek kulturalnych odwołała czwartkowe imprezy po tym jak prezydent zarządził na dziś miejską żałobę po śmierci biskupa Edwarda Materskiego
05-03-2012
"Dlaczego mam płacić za żałobę narodową?" - list Artysty w Żałobie krąży w sieci
Skutkiem ogłoszenia żałoby narodowej jest odwołanie wszelkich imprez masowych. Wiele tysięcy osób traci część swoich miesięcznych dochodów. Niech państwo zapłaci za sytuację, jaką wymusza na niewinnych artystach - pisze w krążącym po sieci liście anonimowy artysta.
05-03-2012
Kraków. "Kogut w rosole" przełożony na inny termin
Krakowski Teatr Scena STU uprzejmie informuje, że w związku z ogłoszeniem żałoby narodowej odwołuje spektakl 06.03.br pt. "Kogut w rosole" .
05-03-2012
Poznań. Jutrzejsza "Kotka..." w Polskim odwołana
Ze względu na żałobę narodową spektakl "Kotka na rozpalonym blaszanym dachu", który miał odbyć się we wtorek 6 marca, jest odwołany. Bilety zakupione na ten spektakl można zwracać w kasie teatru w ciągu dwóch tygodni (do 20 marca).
05-03-2012
Poznań. Teatr Nowy odwołuje jeden spektakl
W związku z żałobą narodową Teatr Nowy odwołuje jutrzejszego "Popera" (Trzecia Scena). Pozostałe dwa spektakle odbędą się o zaplanowanych godzinach.
05-03-2012
Trójmiasto. Imprezy odwołane z powodu żałoby narodowej
Z powodu żałoby narodowej nie odbędzie się w Trójmieście wiele zapowiadanych imprez kulturalnych. Wtorkowy pokaz "Madame Curie" w Operze Bałtyckiej poświęcony będzie pamięci ofiar katastrofy kolejowej.
05-03-2012
Wrocław. Zmiany w repertuarze Teatru Współczesnego
W związku z żałobą narodową z powodu katastrofy kolejowej, Wrocławski Teatr Współczesny zmodyfikował repertuar.
05-03-2012
Kraj. Rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa
O północy z niedzieli na poniedziałek rozpoczęła się dwudniowa żałoba narodowa, ogłoszona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego po katastrofie kolejowej, do której doszło w sobotę w okolicach Szczekocin.
29-03-2011
Lublin. PiS naciska: Teatry mają dopasować program do rocznicy katastrofy
Były prezydent Andrzej Pruszkowski (PiS) chce, aby 10 kwietnia repertuar wojewódzkich instytucji kultury pasował "do charakteru tego szczególnego dnia ogólnonarodowej refleksji". Dyrektor Filharmonii: - Specjalny repertuar planujemy, ale tuż po Wszystkich Świętych.
12-10-2010
Łódź. Odwołane spektakle z powodu żałoby
W związku z ogłoszoną przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego trzydniową żałobą po tragicznym wypadku drogowym w Nowym Mieście nad Pilicą, łódzkie teatry odwołują spektakle.
26-07-2010
Polska w żałobie. Między obrzędem a ceremonią
Po raz kolejny, pięć lat po śmierci Jana Pawła II, Polska stała się sceną i aktorką wielkiego dramatycznego przedstawienia żałobnego, które zagarnęło niemal wszystkie sfery życia - pisze Dariusz Kosiński w Teatrze
31-05-2010
Artyści w czerni
Katastrofa smoleńska wywołała szok w społeczeństwie, a wśród ludzi kultury pytania, co robić. Okazało się, że nie jest to takie oczywiste. A przerwa załamała budżety instytucji kulturalnych, bo władze już wcześniej je ograniczały - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
07-05-2010
Teatr w czasie żałoby
Decyzja Macieja Nowaka - dyrektora Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego - o odwołaniu Warszawskich Spotkań Teatralnych z powodu ogłoszonej żałoby narodowej nie mogła przejść bez echa. Wzbudziła kontrowersje nie tylko w środowisku teatralnym, prowokując pytania, które wpisały się w szerszy kontekst rozważań na temat miejsca i roli instytucji kultury w tak szczególnym czasie - czasie, który po agambenowsku nazwać można stanem wyjątkowym - jakim okazał się czas po katastrofie w Smoleńsku - pisze Ewelina Godlewska w Dwutygodniku Stronie Kultury.
22-04-2010
Warszawa. Debata "Thanatos polski. Wspólnota wokół ofiary" w IT
22-04-2010
Żałoba czy pycha
Ta dyskusja powinna była zacząć się dopiero teraz, a nie w ubiegłym tygodniu. Cisza, która zapada po śmierci nie jest przecież nakazem odgórnym, ale wydaje się oczywistością. Jest wewnętrzną potrzebą jednych, a praktyką kulturową innych. Jest wyrazem taktu, sposobem okazania empatii, doświadczeniem bezradności słów. Czy naprawdę trzeba to tłumaczyć? - piszą Krystyna Duniec i Joanna Krakowska w Krytyce Politycznej.
20-04-2010
Gdańsk. Artyści ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Kilkaset osób przyszło w poniedziałek wieczorem do kościoła św. Trójcy w Gdańsku, żeby wysłuchać koncertu poświęconego pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, zorganizowanego przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Wzięli w nim udział artyści z instytucji kulturalnych w Trójmieście - chóry, orkiestry oraz aktorzy.
20-04-2010
O kulturze i państwie
Zgadzam się z intuicją, lokującą przyszłość swobodnego rozwoju kultury w jej ścisłym związku z instytucjami państwa jako naturalnym mecenasem działań w polu sztuki. Zarazem, wydarzenia minionych dni - zamknięcie wszystkich instytucji kultury ze względu na "żałobę narodową", która przybrała cechy Agambenowskiego "stanu wyjątkowego" - stały się gorzką puentą opowieści o kulturze i państwie, snutej od szeregu lat - pisze Igor Stokfiszewski w Krytyce Politycznej.
20-04-2010
Warszawa. Fryderyki 2010 w hołdzie ofiarom
Grupa Hey otrzymała najwięcej, bo sześć Fryderyków 2010. W tym roku listę laureatów jedynie odczytano na zakończenie specjalnego koncertu "Fryderyk 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
19-04-2010
Poznań. W Wielkim zabrzmiało Requiem Mozarta
Pamięć o ofiarach katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem uczcili wczoraj wieczorem uczestnicy specjalnego koncertu w Operze. Kilkadziesiąt osób wysłuchało go z głośników, umieszczonych przed wejściem do teatru.
19-04-2010
Wrocław. Czytali "Dziady" w dzień żałoby
17-04-2010
Boję się takiej żałoby
Żałoba, jaką spotkałam na polskiej wsi, ma wymiar oswajania śmierci, nie ma nic wspólnego z rozhisteryzowanym zachowaniem, z uniesieniem. Żałoba, którą widzę w telewizji, relacje z polskich ulic to nie oswajanie śmierci. To zbiorowa histeria, akt wspólnotowy, którego Polacy tak potrzebują jak powietrza. Jesteśmy chyba jedynym narodem w Europie, który jest w stanie zrobić coś takiego, w imię własnej egzaltacji, w imię przeżywania czegoś wielkiego, w imię patriotyzmu - pisze Małgorzata Szumowska w Krytyce Politycznej
17-04-2010
Chcemy wyrazić swój żal
- Zrobimy to, co potrafimy najlepiej; zaoferujemy nasze umiejętności sceniczne, słowo, muzykę, wrażliwość i refleksję. Nie chcę używać jakiś patetycznych zwrotów, ale to czysty odruch serca - mówi w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto Bernard Szyc, jeden z kilkudziesięciu artystów, których usłyszymy w poniedziałek 19 kwietnia w koncercie żałobnym "... i Pamięć".
17-04-2010
Gdańsk. Koncert ku czci ofiar
W poniedziałek 19 kwietnia o godz. 19 w kościele p.w. św. Trójcy w Gdańsku artyści Teatru Muzycznego wezmą udział w "Koncercie poświęconym pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku".
17-04-2010
Katowice. Koncert ku czci ofiar katastrofy
Katowiczanie i mieszkańcy sąsiednich miast wspominali dzisiaj ofiary katastrofy samolotowej pod Smoleńskiem. Wieczorem odbył się koncert, a następnie wieczór poetycki.
17-04-2010
Kraków. Berlińczycy zagrają w Krakowie
Dwa razy, w różnych wykonaniach, ale w tym samym czasie zabrzmi jutro w Krakowie "Requiem" Mozarta, poświęcone pamięci ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
17-04-2010
Szczecin. Teatry nie grają, kina zamknięte w niedzielę
Wszystkie imprezy rozrywkowe i kulturalne odwołane. Kontrapunkt rozpocznie się dopiero we wtorek.
17-04-2010
Trójmiasto. Żałobne koncerty Pamięci
Koncert żałobny "Pamięci Ofiar" to hołd poległym w katastrofie pod Smoleńskiem złożony przez środowisko akademickie Politechniki Gdańskiej. W programie muzyka A. Brucknera, Z. Lukaca, P. Thota, X. Alwareza i S. Kwiatkowskiego. Wystąpi Chór Akademicki PG pod dyrekcją Mariusza Mroza. (16 kwietnia, godz. 19, kościół św. Katarzyny, ul. Profesorska 3 w Gdańsku).
17-04-2010
Wrocław. Żałobne czytanie "Dziadów" w Polskim
W związku z tragedią w Smoleńsku i przedłużeniem żałoby narodowej Teatr Polski we Wrocławiu odwołuje wszystkie przedstawienia repertuarowe w sobotę i niedzielę 17 i 18. W wigilię uroczystości pogrzebowych na Wawelu otwieramy jednak Scenę im. Jerzego Grzegorzewskiego i zapraszamy na wspólne czytanie "Dziadów" Adama Mickiewicza.
17-04-2010
Żałoba, czyli niezrozumiały obowiązek
- Być może nie oglądałam wszystkich dzienników telewizyjnych, ale od czasu katastrofy nie słyszałam informacji, że Lech Kaczyński podpisał traktat lizboński, że był w Gruzji. Mogę się z tym zgadzać bądź nie, oceniać dobrze lub źle, ale on był prezydentem i jakoś wypełniał swoje obowiązki, a nie tylko kochał swoją żonę. Robimy się do bólu sentymentalni i to jest oczywiście nakręcane przez media - mówi Izabela Cywińska w rozmowie z Janem Smoleńskim w Krytyce Politycznej.
16-04-2010
Gdynia. Zmiany terminu i formuły Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z pogrzebem Prezydenta Rzeczpospolitej i żałobą narodową organizatorzy zmienili formułę oraz termin Festiwalu Teatrów Muzycznych. Pokaz spektaklu "Boyband" został odwołany.
16-04-2010
Katowice. Teatr Śląski dla ofiar katastrofy
16-04-2010
Lublin. Odwołane kolejne spektakle
Zaplanowany na 17 kwietnia Spektakl "Klimakterium i już" odwołany oraz spektakl "Radio Live" zaplanowany na 18 kwietnia (obydwa w Teatrze Muzycznym) odbędą się w terminach późniejszych.
16-04-2010
Łódź. Nie będzie już sztuk przyjemnych i nieprzyjemnych
16-04-2010
Łódź. Teatry nie grają do poniedziałku
W związku z żałobą narodową łódzkie teatry wstrzymały działalność do poniedziałku.
16-04-2010
Płock. Delegacja teatralna na uroczystości żałobne
Uczniowie, nauczyciele, aktorzy, politycy, harcerze... Delegacje z Płocka pojadą do Warszawy i Krakowa, by oddać hołd ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. W tym parze prezydenckiej.
16-04-2010
Poznań. madeinpoznan.noc ze zmianami
Ta impreza miała wyglądać zupełnie inaczej. Ale po sobotniej katastrofie jasne stało się, że w zaplanowanej, zwartej formie festiwal madeinpoznan.noc nie może się odbyć. Jego organizatorzy postanowili nie składać broni i zaprezentować poznaniakom poszczególne wydarzenia w osobne dni. Na pierwsze trzy można wybrać się od poniedziałku.
16-04-2010
Poznań. Requiem Mozarta w Wielkim
Msza żałobna "Requiem d-moll" - ostatnie, niedokończone dzieło wybitnego kompozytora - w najbliższym czasie zabrzmi w Poznaniu dwukrotnie.
16-04-2010
Wrocław. "Ewangelie dzieciństwa" dla ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Już od środy, 14 kwietnia w nowym Studio Na Grobli można oglądać dwie części teatralnego tryptyku "Ewangelie dzieciństwa" [na zdjęciu] - pokazy zostały zadedykowane ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
16-04-2010
Olsztyn. Kijowski: "Czcimy ofiary jak potrafimy. Dlatego milczymy"
Te słowa padły z ust Janusza Kijowskiego, dyrektora Teatru im. Jaracza w Olsztynie na niedawnej konferencji prasowej przed wtorkową premierą spektaklu "Nóż w kurach".
16-04-2010
Polskie Radio. Transmisje uroczystości żałobnych
W dniach żałoby narodowej, spowodowanej katastrofą samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, Polskie Radio towarzyszy Słuchaczom w przeżywaniu tych trudnych chwil. W sobotę i niedzielę na wszystkich antenach Polskiego Radia będzie można słuchać transmisji z uroczystości żałobnych i pogrzebowych.
16-04-2010
Wrocław. "rzecze Budda Chinaski" w dniach żałoby w Capitolu
W sobotę i niedzielę zobaczymy na scenie Teatru Muzycznego Capitol spektakl "rzecze Budda Chinaski".
15-04-2010
Bydgoszcz-Toruń. Koncerty żałobne w katedrach
W czwartek w Toruniu, a w piątek w Bydgoszczy odbędą się poświęcone pamięci ofiar sobotniej katastrofy lotniczej "Koncerty Żałobne - Katyń 1940, Smoleńsk 2010". Usłyszymy recytacje Daniela Olbrychskiego oraz muzykę Fryderyka Chopina w wykonaniu Bartłomiej Kominka.
15-04-2010
Gdynia. Zmiany na Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z pogrzebem Prezydenta Rzeczpospolitej i żałobą narodową organizatorzy zmienili formułę oraz termin Festiwalu Teatrów Muzycznych. Pokaz spektaklu "Boyband" został odwołany.
15-04-2010
Katowice. Koncert poświęcony pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach, Instytucja Kultury Estrada Śląska, Polskie Radio Katowice SA, TVP SA o/Katowice, oraz Wydawca Dziennika Zachodniego Polskapresse sp. z o.o. pragną uczcić pamięć tragicznie zmarłych w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.
15-04-2010
Lublin. Requiem dla zmarłych w katastrofie
Ta kompozycja miała w zamyśle być requiem dla trzech osób - zamawiającego dzieło niemieckiego hrabiego Franza Walsegg-Stupacha, jego żony Anny i samego twórcy, czyli W.A. Mozarta. Ale w sobotę w archikatedrze lubelskiej wspaniałe Requiem d-moll (KV 626) będzie mszą żałobną dla 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem.
15-04-2010
Podkarpacie. Żałoba w kulturze trwa
Instytucje kultury z całego regiony odwołują kolejne imprezy planowane na najbliższe dni.
15-04-2010
Poznań. Kolejne wydarzenia odwołane
W związku z przedłużeniem żałoby narodowej do niedzieli, w Poznaniu odwołano kolejne zaplanowane wcześniej spektakle i koncerty.
15-04-2010
Spotkanie odwołane
Nie rozumiem fenomenu tragedii, która dotknęła Polskę 10 kwietnia. Nie wiem gdzie szukać odpowiedzi. W dniach żałoby narodowej w Narodowym Teatrze Starym mogłyby odbyć się dwa spektakle, w których biorę udział - 13,14,15.04 "Werter" w reż. Michała Borczucha i 16.04 "Utopia będzie zaraz" w reż. Michała Zadary - pisze aktor Krzysztof Zarzecki na stronie Krytyki Politycznej.
15-04-2010
Warszawa. Ateneum gra "Jesienina"
W związku z żałobą narodową Teatr Ateneum odwołał spektakle "Namiętności" oraz "Chlip-hop" grane w miniony weekend, tj. 10 i 11 kwietnia oraz spektakle "Małe zbrodnie małżeńskie" zaplanowane na nadchodzący weekend, tj. 16 i 17 kwietnia. W czasie żałoby w repertuarze Teatru Ateneum pozostaje spektakl "Jesienin" grany 14, 15, 16 i 17 kwietnia o godz. 19:00.
15-04-2010
Warszawa. Odwołane spektakle w Laboratorium Dramatu
15-04-2010
Warszawa. Rosyjski balet Bieriozka w hołdzie ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Rosyjski balet Bieriozka wystąpi 28 kwietnia w Warszawie na specjalnym koncercie dedykowanym ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. Zespół "solidaryzuje się z Polakami" - podkreślił organizator występów rosyjskiego baletu w Polsce Piotr Skulski.
15-04-2010
Warszawa. Żydowski odwołuje spektakle
W związku z odwołanymi z powodu żałoby narodowej spektaklami Teatr Żydowski przeprasza i informuje o następujących zmianach w repertuarze.
15-04-2010
Wrocław. Zmiany w inauguracji nowej siedziby Instytutu Grotowskiego
15-04-2010
Żałoba - odwołano setki imprez
Zamknięte kina i teatry, odwołane koncerty i imprezy sportowe - to naturalne skutki żałoby narodowej przedłużonej do niedzieli. Organizatorzy zaczynają liczyć, ile będzie ich to kosztowało - pisza Mariusz Piotrowski i Sylwia Śmigiel w wyborczej.biz.
15-04-2010
Warszawa. Pożegnalny koncert na Zamku Królewskim
15 kwietnia br. (czwartek) o godz. 20:00 na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się pożegnanie Pary Prezydenckiej Pani Marii i Lecha Kaczyńskich oraz Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasza Merty przez artystów i twórców.
14-04-2010
Apel Wajdy i Zachwatowicz ws. pochówku na Wawelu
Wawel podzieli Polskę. Zrezygnujcie z tego pomysłu! - apel Andrzeja Wajdy i Krystyny Zachwatowicz.
14-04-2010
Białystok. Odwołane spektakle weekendowe
W związku z przedłużoną żałobą narodową, spektakle zostały odwołane do 18 kwietnia
14-04-2010
Bydgoszcz. Festiwal Interpretacji Piosenki Aktorskiej nie jest odwołany
Pałac Młodzieży nie odwołuje XI Ogólnopolskiego Festiwalu Interpretacji Piosenki Aktorskiej.
14-04-2010
Gdańsk. Koncert pamięci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem
14-04-2010
Gdynia. Zmiany w programie Festiwalu Teatrów Muzycznych
W związku z informacją o dacie pogrzebu Pary Prezydenckiej Teatr Muzyczny odwołał zaplanowany na niedziele pierwszy pokaz w ramach Festiwalu Teatrów Muzycznych.
14-04-2010
Kielce. Premiera "Kariery Nikodema Dyzmy" w maju
14-04-2010
Lublin. "Radio Live" w Muzycznym tylko raz
14-04-2010
Lublin. "Requiuem" Mozarta dla ofiar katastrofy w Muzycznym
14-04-2010
Łódź. Premiera "Damy pikowej" przełożona
14-04-2010
Łódź. Teatr im. Jaracza odwołuje spektakle
14-04-2010
Łódź. Teatr Mały w Manufakturze zagra 18 kwietnia
W ramach intencji nowo wybranej Prezes ZASPu Pani Joanny Szczepkowskiej chcę w ramach pokłonu i gestu uruchomić scenę Teatru Małego w Manufakturze i w dniu Pogrzebu Prezydenta RP i Jego Małżonki zagrać przestawienie "O życiu, śmierci i zmartwychwstaniu przez miłość" na podstawie "Zbrodni i kary" Fiodora Dostojewskiego - donosi Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Malego w Manufakturze.
14-04-2010
Łódź. W teatrach zmiany, kina grają
Odwołane imprezy, przełożone koncerty i premiery teatralne. W najbliższych dniach bez zmian pracować będzie tylko część kin
14-04-2010
Olsztyn. Przesunięta premiera w Lalkach
14-04-2010
Poznań. Przełożona premiera Teatru Porywacze Ciał
14-04-2010
Spektakl z odrobiną metafizyki
- Ta śmierć i żałoba to wydarzenia publiczne. Osoby, które zginęły, pojawiały się w telewizorach, traktujemy więc ich śmierć jak odejście naszych bliskich. To jest naturalne. Jednocześnie towarzyszy temu folklor religijny, który też jest w pewnym sensie autentyczny. Nie mam nic przeciwko temu. Boję się w takich sytuacjach tylko tego, żeby ktoś nie wsiadł na tego narodowego konia i nie zaczął wywijać sztandarem - mówi reżyserka Magdalena Łazarkiewicz w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Szczecin. Premiera "The Fairy Queen odwołana
14-04-2010
Śląsk. Imprezy kulturalne w czas żałoby
14-04-2010
To mogło spotkać tylko nas
Grafomani już zabierają się do roboty. Prawdziwi mistrzowie sztuki trwać będą w odrętwieniu aż do chwili, kiedy lud przestanie rozpaczać, rozpamiętywać i zacznie się proces zapominania, ulgi i przechodzenia do codzienności. Wtedy dopiero odezwie się naprawdę natchniona twórczość - pisze Sławomir Pietras po tragedii pod Smoleńskiem.
14-04-2010
Trójmiasto. "Artyści Wybrzeża" ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem
Trójmiejscy artyści pragną uczcić sobotnią tragedię pod Smoleńskiem. Pod szyldem "Artyści Wybrzeża" przygotowują spektakl, który odbędzie się w poniedziałek, w kościele Św. Trójcy w Gdańsku. Grafik Jacek Staniszewski przygotował plakat upamiętniający wydarzenia w Katyniu.
14-04-2010
Warszawa. Koncert żałobny zamiast gali Fryderyków
Zaplanowana na 19 kwietnia gala Fryderyków, podczas której wręczane są Nagrody Akademii Fonograficznej, została odwołana z powodu żałoby narodowej. Tego dnia odbędzie się koncert "Fryderyki 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
14-04-2010
Warszawa. Msza w intencji Tomasza Merty i Janusza Zakrzeńskiego
Msza święta w intencji m.in. Generalnego Konserwatora Zabytków Tomasza Merty i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy znaleźli się wśród ofiar katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, odbyła się we wtorek w stołecznym w Kościele Środowisk Twórczych.
14-04-2010
Warszawa. Środowiska artystyczne oddają hołd ofiarom katastrofy
To spontaniczna akcja stołecznych środowisk artystycznych. W kościele przy pl. Teatralnym 18 muzycy, poeci i pisarze chcą towarzyszyć warszawiakom oddającym hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem.
14-04-2010
Wrocław. Spektakle Capitolu odwołane do 18 kwietnia
14-04-2010
Melancholia narodowa
Nie jest jednak prawdą, że w tym szczególnym czasie wszyscy wstrzymują oddech i zawieszają swoją normalną działalność. Dwa obszary pozostały nietknięte przez żałobne zakazy: kościoły i telewizyjne kanały informacyjne. Społeczeństwo ma możliwość przeżywania bólu tylko i wyłącznie na dwa sposoby. Można modlić się w kościele za dusze zmarłych i można w telewizji oglądać odrobinę bardziej ludzkie odruchy polityków. Wykład w galerii, spektakl teatralny czy koncert muzyki poważnej stanowią obrazę dla pamięci zmarłych - pisze Paweł Mościcki w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Otworzyć teatry, zamknąć galerie
Podczas żałoby narodowej można by przecież zamknąć galerie handlowe, wyłączyć tv, za to otworzyć teatry i filharmonie, żeby grały cały dzień. To byłby piękniejszy sposób upamiętnienia ofiar katastrofy, niż wyłączanie kultury na tydzień - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Warszawa. Pożegnanie Tomasza Merty
14-04-2010
Klemm: Teatr musi się odbywać
Aktor istnieje w momencie grania. Wtedy skupia on swoje i widzów uczucia w jednym punkcie i umożliwia katharsis. Wielu z nas zna momenty, w których aktor stoi na scenie krótko po stracie najbliższych krewnych - ojca, matki, syna, córki. Scena posiada oczyszczające i uzdrawiające działanie. Ale w zamian żąda od nas, by wypełnić ją życiem. Pozostawiając ją pustą, tak jak uczynili to organizatorzy WST i dyrektorzy teatrów w całym kraju, zabija się scenę razem z jej najważniejszą uzdrawiającą funkcją - pisze Wojtek Klemm w Krytyce Politycznej.
14-04-2010
Kraj. Żałoba narodowa przedłużona
14-04-2010
Prezes Szczepkowska o dniach żałoby
- Zamiast zamkniętych drzwi powinniśmy zaprosić ludzi na chwilę skupienia - mówi Joanna Szczepkowska. Prezes ZASPu apeluje, by w miejsce odwołanych spektaklu teatry zorganizowały spotkania, które pomogą we wspólnym przeżywaniu żałoby.
14-04-2010
Przepracowanie traumy
Czytam żale autorów "Krytyki Politycznej", że w dniach żałoby zakazano teatrom grania. Nie chcę wdawać się w polemiki, które mogą być żenujące - pisze Wojciech Majcherek w swoim blogu.
13-04-2010
Bytom. Zmiany w repertuarze Opery Śląskiej
W związku z tragicznymi wydarzeniami pod Smoleńskiem oraz ogłoszoną żałobą narodową, informujemy, iż zmianie ulega repertuar Opery Śląskiej:
13-04-2010
Gdańsk. Artyści z Wybrzeża uczczą pamięć ofiar
Z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury artyści Wybrzeża i przedstawiciele kultury Trójmiasta wystąpią w poniedziałek 19 kwietnia o godz. 19 w kościele św. Trójcy w Gdańsku (ul. św. Trójcy 4)
13-04-2010
Kraj. Zwrot pieniędzy za bilety za odwołane imprezy
W związku z żałobą narodową w Polsce odwołano wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych. Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów osoby, które kupiły na nie bilety nie powinny mieć problemu z odzyskaniem pieniędzy.
13-04-2010
Lublin. Wydarzenia w tygodniu żałoby
W związku z żałobą wiele imprez kulturalnych w Lublinie odwołano lub przeniesiono. Niektóre pozostały zaś bez zmian.
13-04-2010
Łódź. Żałobny koncert białoruskiego chóru
13-04-2010
Olsztyn. Przeniesiona premiera "Noży w kurach"
13-04-2010
Podlasie. Odwołane i przełożone imprezy kulturalne
W związku z ogłoszoną żałobą narodową w Białymstoku i regionie odwołane są wszystkie wydarzenia kulturalne, niektórym wydarzeniom zmieniono terminy.
13-04-2010
Poznań. Premiera "Salto mortale" odwołana
13-04-2010
Warszawskie Spotkania Teatralne nie mogły się odbyć
- To ma boleć. Bo znaleźliśmy się w sytuacji, w której wszystko boli. Sytuacja była nadzwyczajna. Trzeba było odwołać festiwal - mówił Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, w Radio TOK FM.
13-04-2010
Wrocław. Teatr ZAR dla ofiar katastrofy
13-04-2010
Gdańsk. Koncert żałobny w filharmonii
Koncert żałobny poświęcony pamięci ofiar Zbrodni Katyńskiej sprzed 70 lat oraz ofiarom sobotniej tragedii pod Smoleńskiem odbędzie się we wtorek wieczorem w Gdańsku.
13-04-2010
Poznań. Mozart dla ofiar tragedii w Smoleńsku
Teatr Wielki wykona w piątek "Requiem" Mozarta w hołdzie ofiarom sobotniej katastrofy. Większość poznańskich instytucji kultury wciąż odwołuje lub przekłada planowane na ten tydzień wydarzenia.
13-04-2010
Spotkania
Odwołanie Warszawskich Spotkań Teatralnych, a także Festiwalu Szkół Teatralnych z powodu żałoby narodowej nie jest największym problemem w obliczu tragedii, która stała się w sobotę. Ale słyszę i czytam o zgłaszanych w tej sprawie wątpliwościach - Wojciech Majcherek polemizuje w swoim blogu w portalu onet.pl z Igorem Stokfiszewskim z Krytyki Politycznej.
13-04-2010
Warszawa. Czuwanie Artystów w Kościele Środowisk Twórczych
Muzyka, słowo, cisza. Pod takim hasłem odbędzie się codzienne Czuwanie Artystów - pamięci Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i wszystkich Ofiar katastrofy w Smoleńsku - głosi komunikat Związku Kompozytorów Polskich i Duszpasterstwa Środowisk Twórczych w Warszawie.
13-04-2010
Warszawa. Koncert żałobny zamiast gali Fryderyków
Zaplanowana na 19 kwietnia gala Fryderyków, podczas której wręczane są Nagrody Akademii Fonograficznej, została odwołana z powodu żałoby narodowej. Tego dnia odbędzie się koncert "Fryderyki 2010. Artyści w hołdzie ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku".
12-04-2010
Bydgoszcz-Toruń. Odwołane imprezy
W związku z tragedią w Smoleńsku, w wyniku której zginął prezydent RP Lech Kaczyński, jego żona Maria Kaczyńska i kilkudziesięciu najważniejszych przedstawicieli politycznych i kulturalnych Polski, wszystkie imprezy w naszym mieście zostały odwołane.
12-04-2010
Gorzów. Wlkp. Odwołane imprezy kulturalne i spektakle
12-04-2010
Katowice. Zmiana terminu wernisażu w CSP
12-04-2010
Kielce. Imprezy kulturalne odwołane
W związku z katastrofą w Smoleńsku wszystkie odbywające się w Kielcach imprezy kulturalne zostały odwołane. Na ulicy Sienkiewicza, przed urzędami, instytucjami kultury i szkołami wywieszane są flagi przepasane kirem.
12-04-2010
Kraków. Organizatorzy odwołują koncerty, festiwale, spektakle
Z powodu katastrofy w Smoleńsku i żałoby narodowej ogłoszonej w dniach 10-16 kwietnia, odwołano w Krakowie większość spektakli, koncertów i festiwali. Przegląd kabaretów Paka, który miał wystartować w środę, został przełożony na 12-16 maja. Większość spektakli odwołały również krakowskie teatry.
12-04-2010
Kultura w żałobie
Spektakle Krzysztofa Warlikowskiego, koncerty Kayah, Muńka i Leszka Możdżera, specjalne pokazy kinowe - w związku z tragedią pod Smoleńskiem w całej Polsce odwoływane są dziesiątki wydarzeń kulturalnych - pisze Robert Sankowski w Gazecie Wyborczej.
12-04-2010
Lublin. Teatry odwołały spektakle
12-04-2010
Poznań. Odwołane imprezy kulturalne i sportowe
Poznańskie instytucje kulturalne odwołują większość zaplanowanych na ten tydzień imprez. W poniedziałek większość teatrów, muzea i kina nie będą czynne. Zamarły rozgrywki sportowe.
12-04-2010
Szczecin. Instytucje kultury wstrzymały działalność
Teatr Polski i Pleciuga nie grają do piątku. Koncerty odwołują Słowianin, Kontrasty, Free Blues Club. Kino Helios będzie zamknięte do poniedziałku, podobnie Multikino
12-04-2010
"Śmierć to jedyna rzecz, której nie udało nam się całkowicie zwulgaryzować"
W godzinie zbiorowych emocji narodu, który stracił swojego Prezydenta, staramy się uczcić śmierć każdego z tragicznie zmarłych. Od siebie chciałbym pomóc zapisać w zbiorowej pamięci osobę Tomasza Merty - pisze Sławomir Sierakowski w Krytyce Politycznej.
12-04-2010
Teatr życia, teatr śmierci
Troska o to, by poważnie potraktować pamięć po zmarłych w katastrofie czołowych reprezentantach państwa, jest zrozumiała. Zrozumiała jest też intuicja podpowiadająca, że wobec tragedii rodzin ofiar warto powstrzymać się od zabawy i rozrywki. Czy odwołanie WST oznacza, że teatr został uznany za dziedzinę rozrywki niestosowną w czasie zadumy nad umarłymi? Czyżby twórcy teatralni okazali się niegodni tego, by ich wysiłek, praca i wyobraźnia towarzyszyły tejże zadumie? - pyta Igor Stokfiszewski w Krytyce Politycznej.
12-04-2010
Trójmiasto. Odwołane imprezy kulturalne
W związku z tragicznym wypadkiem w Smoleńsku i ogłoszeniem żałoby narodowej organizatorzy odwołują planowane na najbliższe dni wydarzenia kulturalne. Nie działają teatry i kina, odwołano m. in. uroczystą galę wręczenia Pomorskich Nagród Artystycznych i premierę w Teatrze Wybrzeże.
12-04-2010
Warszawa. Spektakle i koncerty nie odbędą się aż do soboty
"Zwracam się z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie" - taki zapis znalazł się w zarządzeniu wydanym w dniu tragedii pod Smoleńskiem przez prezydent Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz. Miasto dało przykład samo, odwołując wielkie imprezy.
12-04-2010
Warszawa. Teatry odwołują spektakle
12-04-2010
Wrocław. Wszystkie imprezy odwołane
12-04-2010
Łódź. Festiwal Szkół Teatralnych odwołany
12-04-2010
WARSZAWSKIE SPOTKANIA TEATRALNE ODWOŁANE
12-04-2010
Warszawa. Apel Prezes Szczepkowskiej
Do wszystkich zrzeszonych i nie zrzeszonych Artystów Sceny, do Artystów Teatrów Dramatycznych, Teatrów Lalkowych, Opery, Baletu, Musicalu, Artystów Radia, Telewizji i Filmu, Cyrku, Estrady, Krytyków...
10-04-2010
Kraj. Tygodniowa żałoba narodowa
- W obliczu ogromnej narodowej tragedii jesteśmy razem. Nie ma lewicy, nie ma prawicy, nie ma podziałów nie ma różnic. Jesteśmy razem wokół rodzin ofiar katastrofy w Smoleńsku - powiedział marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Zgodnie z konstytucją objął on funkcję głowy państwa. Poinformował, że zarządził tygodniowa żałobę narodową.
10-04-2010
Kraj. Apel ministra kultury
10-04-2010
Smoleńsk. Janusz Zakrzeński zginął w katastrofie
W katastrofie lotniczej w Smoleńsku zginął Janusz Zakrzeński, znany aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Miał 74 lata.
10-04-2010
Kraj. Teatry odwołują spektakle
10-04-2010
Smoleńsk. Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył
Nikt z pasażerów prezydenckiego samolotu, który rozbił się w rosyjskim Smoleńsku nie przeżył katastrofy, do której doszło, gdy maszyna podchodziła do lądowania, poinformował gubernator obwodu smoleńskiego. Na pokładzie był prezydent Lech Kaczyński [na zdjęciu] z małżonką oraz najważniejsze osoby w państwie.
22-09-2009
Poznań. Spektakl Lecha Raczaka przełożony
Z powodu żałoby narodowej widowisko plenerowe "Rabin Maharal i Golem" [na zdjęciu] teatru Asocjacja 2006 został przełożony z 22 na 23 września. Początek o godz. 20 na Dziedzińcu Różanym.
21-09-2009
Bytom. Nagłe zmiany w repertuarze Opery Śląskiej
W związku z tragiczną śmiercią górników i ogłoszoną 2-dniową żałobą narodową Dyrekcja Opery Śląskiej podjęła decyzję o następujących zmianach w repertuarze:
21-09-2009
Kraj. Żałoba narodowa
Dziś od 6 rano obowiązuje dwudniowa żałoba narodowa. Wprowadził ją prezydent Lech Kaczyński po piątkowej katastrofie w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie Śląskiej.
15-04-2009
Warszawa. Odwołane koncerty i przedstawienia
Z powodu trzydniowej żałoby narodowej (trwa do czwartku włącznie) w Pałacu Prezydenckim wystawiono księgi kondolencyjne. Każdy może się wpisać dziś w godz. 17 - 19. Odwołano też koncerty i część spektakli. Bez zmian grają kina i niektóre teatry.
15-04-2009
Warszawa. Żałoba narodowa bez koncertów i spektakli
Z powodu żałoby narodowej w stolicy zostały odwołane koncerty, dyskoteki, spektakle i wydarzenia sportowe. Nie wszystkie instytucje kultury przyłączyły się do żałoby narodowej. W czwartek będzie można obejrzeć spektakl Ucho van Gogha w teatrze Bajka. Wszystkie wydarzenia artystyczne odwołał Teatr Wielki - Opera Narodowa.
14-04-2009
Gdańsk. Odwołane spektakle w Wybrzeżu i Operze
14-04-2009
Gdynia. Muzyczny odwołuje "Skrzypka"
W związku z ogłoszoną żałobą narodową informujemy, iż spektakle "Skrzypek na dachu" zaplanowane na 15 i 16 kwietnia b.r. nie odbędą się.
14-04-2009
Poznań. Teatr Nowy wobec Żałoby Narodowej
14-04-2009
Warszawa. Odwołane spektakle w Romie
25-01-2008
Jelenia Góra. U Norwida spektakl odwołany
25-01-2008
Łódź. Żałoba na łódzkich scenach
Prezydent Lech Kaczyński podpisał decyzję o wprowadzeniu żałoby narodowej w związku z katastrofą samolotu CASA. Obowiązuje od wczoraj do soboty do godz. 19. Część imprez została odwołana
25-01-2008
Wałbrzych. Projekt "Wałbrzych - Rio De Janeiro" przesunięty
24-01-2008
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową
Prezydent Lech Kaczyński podjął decyzję o ogłoszeniu żałoby narodowej w związku z wczorajszą katastrofą lotniczą. Ma ona potrwać do soboty do godziny 19.00. W związku z żałobą narodową odwołane zostaną imprezy masowe i widowiska rozrywkowe.
24-07-2007
Łódź. Odwołane imprezy
W Łodzi i regionie ogłoszenie żałoby narodowej w związku z wypadkiem, który wydarzył się w niedzielę we Francji, nie spowodowało dużych zmian w organizacji życia kulturalnego. Na inny, niż planowano, termin przesunięto dwie imprezy.
24-07-2007
Trójmiasto. Odwołane koncerty, imprezy, spektakle
W związku trwającą do środy włącznie żałobą narodową po śmierci polskich pielgrzymów we Francji, odwołano liczne koncerty i spektakle teatralne w Trójmieście
24-07-2007
Warszawa. Odwołane "Ogrody Muzyczne"
W związku z wprowadzeniem żałoby narodowej do środy włącznie nie odbędą się imprezy w ramach 7. Festiwalu "Ogrody Muzyczne" (oprócz spotkania dla najmłodszych: "Dziecięce Ogrody Muzyczne" zaplanowanego na środę na godz.10).
23-07-2007
Apel ministra kultury w sprawie żałoby narodowej
W obliczu katastrofy, do której doszło wczoraj we Francji, minister kultury i dziedzictwa narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski zwrócił się do wszystkich instytucji kultury z apelem o zachowanie należytej powagi w prezentowanym przez nie programie artystycznym w czasie ogłoszonej przez prezydenta żałoby narodowej.
24-01-2007
TVP. "Umarli ze Spoon River" ze specjalną dedykacją
Piękne wiersze amerykańskiego poety, niesamowita sceneria starej huty i najlepsi polscy aktorzy. Z takiej mieszanki powstał spektakl prosty i mądry - "Umarli ze Spoon River" w reżyserii Jolanty Ptaszyńskiej. Premiera w Teatrze Telewizji w poniedziałek 29 stycznia.
24-11-2006
Brakuje dziś słów
- Niemal codziennie słyszało się o wypadku w jakiejś kopalni. Najczęściej do wypadków dochodziło przy kombajnie albo kolejce. Liczne szkody górnicze zaświadczały o kolejnych tąpnięciach - recenzent Michał Lenarciński wspomina w Dzienniku Łódzkim swój śląski epizod.
24-11-2006
Częstochowa. Weekend pod znakiem żałoby
Ogłoszona w czwartek trzydniowa żałoba narodowa będzie miała wpływ na to, co podczas weekendu zdarzy się w częstochowskiej kulturze.
24-11-2006
Kraków. Repertuar poważny tak, rozrywkowy - nie
Repertuar poważny tak, rozrywkowy - nie. Tak zadecydowali wczoraj szefowie krakowskich instytucji kulturalnych. Podajemy korektę dzisiejszej "Gazety Co Jest Grane", która z powodu trybu wydawniczego (zamykana jest w środę) jest częściowo nieaktualna.
24-11-2006
Łódź. Większość imprez kulturalnych odwołana
W Łódzkiem odwołano większość imprez, przełożono też bełchatowską Barbórkę, a policjanci oddają krew
24-11-2006
Olsztyn. Żałoba po tragedii
Flagi na budynkach olsztyńskich urzędów zostały opuszczone do połowy masztów, a o godz. 12 w mieście zawyły syreny. Wiele imprez zostało odwołanych. Tak Olsztyn pamięta o 23 górnikach, którzy zginęli w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej.
24-11-2006
Poznań. Odwołane imprezy kulturalne
Odwołaniem imprez rozrywkowych, modlitwami, minutą ciszy i zbiórką pieniędzy na pomoc rodzinom ofiar - tak Poznań czci pamięć ofiar tragedii na Śląsku.
24-11-2006
Szczecin. Requiem w Operze
W związku z tragedią w kopalni Halemba prezydent Lech Kaczyński ogłosił wczoraj żałobę narodową, która potrwa do północy w sobotę.
24-11-2006
Warszawa. Odwołane koncerty i spektakle
Po tragicznym wypadku w kopalni Halemba organizatorzy kulturalnych imprez - już po zamknięciu dzisiejszego numeru "Gazety Co Jest Grane" - odwołali niektóre z nich zaplanowane na piątek i sobotę
24-11-2006
Warszawa. Teatr Studio Buffo odwołuje spektakle
W związku z narodową żałobą Studio Buffo odwołało przedsięwzięcia artystyczne zaplanowane w dniach 23-25 listopada i już wyznaczyło terminy zastępcze.
23-11-2006
Białystok. Odwołane przedstawienia i imprezy
Z powodu żałoby narodowej odwołano wiele imprez.
23-11-2006
Elbląg. W Dramatycznym uczczą pamięć górników
Teatr Dramatyczny w Elblągu, w związku z ogłoszoną żałobą narodową, postanowił nie odwoływać swoich spektakli repertuarowych. Przed każdym przedstawieniem minutą ciszy aktorzy wraz z publicznością, uczczą pamięć ofiar tragedii w kopalni "Halemba".
23-11-2006
Gdańsk. Teatr Wybrzeże odwołuje spektakle
W związku z ogłoszeniem żałoby narodowej Teatr Wybrzeże odwołuje zaplanowane na 24 i 25 listopada spektakle: "Zwyczajne szaleństwa" oraz "Monologi waginy".
23-11-2006
Gdańsk. Zmiany w repertuarze Opery Bałtyckiej
W związku z żałobą narodową Opera Bałtycka wprowadziła zmiany do repertuaru.
23-11-2006
Gdynia. Premiera "Kiss Me, Kate" odwołana
23-11-2006
Gdynia. Teatr Miejski odwołuje przedstawienia
23-11-2006
Gliwice. Odwołane spektakle w Muzycznym
Gliwicki Teatr Muzyczny przyłącza się do żałoby z powodu śmierci górników - odwołujemy najbliższe spektakle.
23-11-2006
Katowice. Zmiany w repertuarze Teatru Korez
23-11-2006
Kraków. Groteska odwołuje "Bal w Operze"
23-11-2006
Kraków. Ludowy odwołuje i przekłada spektakle
23-11-2006
Kraków. Odwołana inauguracja Genius Loci
23-11-2006
Kraków. U Słowackiego stosowny repertuar
23-11-2006
Łódź. Odwołane spektakle w Powszechnym
23-11-2006
Łódź. Teatr Nowy odwołuje spektakle
23-11-2006
Magdalena Piekorz o katastrofie w Katowicach
- Zawsze boję się takich tematów, ponieważ nie lubię epatować śmiercią. Dlatego chciałabym zrobić film o życiu po tej tragedii, spotkać się z ludźmi, którzy ocaleli - reżyserka Magdalena Piekorz nakręci film o styczniowym dramacie w hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
23-11-2006
Odwołane imprezy kulturalne w całym kraju
W całej Polsce odwołano lub przełożono część koncertów i spektakli, zaplanowanych na najbliższe dni. W związku z ogłoszeniem przez prezydenta żałoby narodowej po tragicznym wypadku w kopalni Halemba w Rudzie Śląskiej, zamknięto też niektóre galerie, kina i muzea.
23-11-2006
Olsztyn. Pomoc górniczym rodzinom
W związku z tragedią w Kopalni Halemba i żałobą narodową, informujemy o odwołaniu następujących spektakli: "Franz K." (23 i 24 listopada) "Dwoje w drodze" (25 listopada) "Nieboska komedia" (25 listopada) Kasa przyjmuje zwrot biletów.
23-11-2006
Supraśl. Wierszalin odwołuje spektakl
23-11-2006
Toruń. Krótsze festiwale
Teatr Baj Pomorski w związku z ogłoszeniem w czwartek przez prezydenta żałoby narodowej po tragicznym wypadku w kopalni Halemba, skrócił festiwale teatrów lalek i teatrów jednego aktora.
23-11-2006
Warszawa. Odwołane spektakle Dramatycznego
23-11-2006
Warszawa. Teatry odwołują spektakle
W powodu ogłoszenia żałoby narodowej warszawskie teatry odwołują spektakle.
23-11-2006
Wrocław. Teatr Polski odwołuje spektakle
23-11-2006
Żałoba narodowa po katastrofie w Halembie
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową w związku z tragicznym wypadkiem w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w którym zginęło 23 górników. Żałoba będzie obowiązywać od czwartku od godz. 10 do soboty włącznie.
22-11-2006
Warszawa. Apel Ministra Kultury
13-09-2006
Katowice. Teatr TV dla ofiar katastrofy
"Umarli ze Spoon River" to tytuł spektaklu TVP, który ma być dedykowany ofiarom tragedii, jaka miała miejsce na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich w styczniu tego roku.
28-02-2006
Kalisz. "Wszystko..." dla Katowic
Blisko 5 tysięcy złotych zebrał ostatnio kaliski Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego dla rodzin ofiar tragedii w Katowicach.
21-02-2006
Bytom. Koncert pamięci ofiar katastrofy budowlanej w Katowicach
Ponad 10 tys. zł zebrano z cegiełek-biletów na poniedziałkowy koncert w Operze Śląskiej w Bytomiu, poświęcony pamięci ofiar styczniowej katastrofy budowlanej w Katowicach.
16-02-2006
Katowice. Koncerty dla ofiar katastrofy na MTK
Ostatni weekend miesiąca przyniesie dwa duże koncerty charytatywne. Pierwszy, plenerowy na lotnisku w Muchowcu. Drugi w Spodku.
14-02-2006
Kalisz. Aktorzy na rzecz ofiar katowickiej tragedii
Około 6 tys. zł przekażą aktorzy i pracownicy Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na pomoc rodzinom ofiar katowickiej tragedii, poinformował we wtorek PAP dyrektor Teatru - Robert Czechowski.
13-02-2006
Nie te drzwi
Fakt, że z afisza spadają Szekspiry i Becketty, przyjmuje się za naturalny sposób wyrażenia żalu - pisze Jacek Sieradzki w Rzeczpospolitej.
11-02-2006
Bytom. Koncert charytatywny w Operze Śląskiej
Pamięci ofiar tragicznych wydarzeń na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich będzie poświęcony koncert w Operze Śląskiej. Dochód z imprezy zostanie przekazany rodzinie bytomskiego policjanta, który zginął w katastrofie.
09-02-2006
Bielsko-Biała. Koncert dla ofiar katowickiej katastrofy
Kto ma serce, na pewno zawita dziś wieczorem [9 lutego] do Teatru Polskiego na charytatywny koncert, z którego dochód będzie przeznaczony dla rodzin ofiar niedawnej tragedii w hali targowej w Katowicach.
06-02-2006
Częstochowa. Teatr im. Mickiewicza dla ofiar katowickiej tragedii
Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza Katarzyna Deszcz przekazała na aukcję płaszcz Wernyhory i czako z "Pana Tadeusza".
06-02-2006
Katowice. Caritas i TVP dla ofiar katastrofy
Prawdopodobnie w ostatni weekend lutego w katowickim Spodku odbędzie się specjalny koncert dedykowany ofiarom styczniowej katastrofy budowlanej w Katowicach.
03-02-2006
Gdynia. Gospel dla poszkodowanych
Planowana na sobotę w Teatrze Muzycznym w Gdyni premiera widowiska "Błogosławieni... Pieśni gospel" zmieniła swój charakter. W związku z tragedią na Śląsku odbędzie się jako koncert charytatywny. Cały dochód ze spektaklu zostanie przeznaczony na pomoc ofiarom wypadku i ich rodzinom.
03-02-2006
Katowice. Koncert dla ofiar katastrofy
W Filharmonii Śląskiej w Katowicach o godzine 19.00 odbędzie się dziś, 3 lutego, koncert dedykowany pamięci ofiar sobotniej katastrofy.
03-02-2006
Bytom. Charytatywny Koncert w Operze Śląskiej
Opera Śląska w Bytomiu, Liga Kobiet Nieobojętnych oraz artyści Krakowa zapraszają 20 lutego o g. 19 do Opery Śląskiej na Koncert Charytatywny poświecony pamięci ofiar tragicznych wydarzeń MTK w Chorzowie.
02-02-2006
Gdynia. Koncert charytatywny w Muzycznym
4 lutego o g. 19 w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbędzie się koncert charytatywny "Błogosławieni... pieśni gospel" zadedykowany poszkodowanym katowickiej katastrofy i rodzinom ofiar.
02-02-2006
Katowice. Piosenka dla ofiar już w internecie
Na stronie internetowej Teatru Śląskiego jest już piosenka poświęcona pamięci ofiar niedawnej katastrofy.
02-02-2006
Opole. Zbigniew Preisner chce pomóc po śląskiej katastrofie
Zbigniew Preisner, wybitny polski kompozytor (m.in. muzyki do filmów Krzysztofa Kieślowskiego), mieszkający w Szwajcarii, zaoferował pomoc finansową dla tragicznie osieroconego 9-letniego Marka Knosali z Polskiej Nowej Wsi. Dziadek Marka wczoraj wieczorem dowiedział się o tym pomyśle od nas. Był zaskoczony.
02-02-2006
Poznań. Koncerty charytatywne na rzecz ofiar katastrofy na Śląsku
Requiem Mozarta i całkiem nowa muzyka - "Oratorium na Boże Narodzenie" zabrzmią w najbliższych dniach w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. W jednym celu, by upamiętnić i pomóc ofiarom tragedii w Katowicach.
02-02-2006
Śląsk. Aktorzy nagrali piosenkę dla ofiar katastrofy
Aktorzy śląskich teatrów nagrali w środę piosenkę poświęconą tym, którzy zginęli pod dachem hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
02-02-2006
Katowice. Apel Teatru Śląskiego po katowickiej katastrofie
Do Dyrekcji i Zespołów Artystycznych Teatrów w Polsce
01-02-2006
Kraków. Teatry pozamykane, ale nie dla dzieci
W związku z ogłoszoną żałobą krakowskie teatry wrócą do planowanych spektakli od czwartku. Zwrotu biletów lub przeniesienia ich na inny termin można dokonać w kasach teatrów.
01-02-2006
Oni bawili się w żałobie
Gdy cała Polska jednoczy się w bólu z rodzinami ofiar śląskiej masakry, są tacy, którzy nie mają ludzkich odruchów. Z okazji 15-lecia spektaklu "Metro" w warszawskim teatrze Buffo nie tylko wystawili rozrywkowe przedstawienie z fikającymi nogami panienkami. Po przedstawieniu cała warszawka urządziła tam sobie huczną pijacką balangę ze śpiewami! Aż do nocy... - donosi Fakt.
01-02-2006
Katowice. Spektakl i piosenka dla ofiar katastrofy
Zespół Teatru Śląskiego głęboko poruszeny tragedią na terenie Międzynarodowych Targach Katowickich zagra dla poszkodowanych.
31-01-2006
Śląsk. Zamknięte teatry i multikina
Nie wyobrażam sobie, że mielibyśmy występować na scenie i udawać, że nie wiemy, co się stało - mówi Dariusz Miłkowski, dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie, który już w niedzielę [29 stycznia] odwołał spektakle aż do środy[1 lutego]. Żałoba na Śląsku wyciszyła muzykę w klubach i hipermarketach, zamknęła teatry, a nawet multikina
31-01-2006
Trójmiasto. Odwołane imprezy
Odwołane imprezy. W związku z żałobą narodową, ogłoszoną po tragedii w Chorzowie, zmienił się repertuar kilku trójmiejskich teatrów i kin.
31-01-2006
Wrocław. Kultura w żałobie
We wtorek i w środę, 31 stycznia i 1 lutego zamknięte będą wszystkie wrocławskie teatry. Z powodu żałoby narodowej po katastrofie w Katowicach odwołano koncerty, m.in. zespołu Raz, Dwa, Trzy. Zrezygnowano też z wernisażu w ratuszu.
30-01-2006
Kraków. Wiersze z tragedią w tle
Wczorajsze spotkanie w Krakowskim Salonie Poezji jakże wpisało się w nastrój wywołany śląską tragedią. Prezentowało wszak literaturę Ormian, narodu, w którego dzieje rozpacz wpisana jest od wieków, o czym mówił, mający ormiański rodowód, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz Ormian w Polsce południowej, zarazem prezes Fundacji im. św. Brata Alberta, z którą to od lat współpracuje Anna Dymna.
30-01-2006
Poznań. Odwoływano kolejne spektakle, koncerty, wystawy...
Prawie rok temu Poznań pogrążył się w żałobie po śmierci Jana Pawła II. Odwoływano kolejne spektakle, koncerty, wystawy... Teraz - w podobny sposób - Poznań opłakuje ofiary sobotniej tragedii na Śląsku.
30-01-2006
Warszawa. Przesunięte spektakle Przeglądu Studia Dramatu
Z powodu żałoby narodowej pokazy "Norymbergi" Wojciecha Tomczyka w reż. Agnieszki Glińskiej w ramach Przeglądu Studio Dramatu zostały przesunięte na 6 lutego (poniedziałek).
30-01-2006
Warszawa. Solidarni z ofiarami katastrofy na Śląsku
Autobusy, tramwaje i metro jeżdżą po mieście z flagami z żałobnym kirem. W większości teatrów spektakle odwołano już w niedzielne popołudnie. Będą nieczynne do środy włącznie. Na zamknięcie nie zdecydowała się wczoraj żadna z dużych sieci kin.
30-01-2006
Warszawa. Studio Buffo ofiarom katastrofy
30-01-2006
Warszawa. Zamknięte teatry, otwarte kina
Z powodu żałoby narodowej po sobotniej tragedii w Katowicach część teatrów, kin i muzeów będzie zamknięta do środy 1 lutego.
30-01-2006
Polska w żałobie
29 stycznia o godz. 16 rozpoczęła się żałoba narodowa ogłoszona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego po katastrofie w centrum targowym w Katowicach. Będzie ona obowiązywać do środy, 1 lutego, włącznie.
29-01-2006
Gdańsk. Odwołana premiera "Parawanów" w Wybrzeżu
29-01-2006
Katowice. Spektakl w Śląskim odwołany
Zaplanowany w Teatrze Śląskim na dziś (29 lutego) spektakl "Mayday 2" został odwołany.
29-01-2006
Warszawa. Odwołane spektakle
Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową od dziś, 29 stycznia od godz. 16.00 do środy (1 lutego) włącznie. Jest to związane z katastrofą budowlaną w Katowicach.
26-01-2006
Żałoba
Zapewne narażę się większości czytelników tym, co zaraz napiszę, ale myśl ta prześladuje mnie już od dawna. Jestem przeciwny odwoływaniu przedstawień teatralnych podczas narodowej żałoby - pisze Roman Pawłowski w swoim cotygodniowym felietonie Kocham teatr w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.