powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Toruń. Od jutra teatralna Klamra w klubie Od Nowa

Dziewięć zespołów zakwalifikowano do tegorocznej, siedemnastej już edycji Alternatywnych Spotkań Teatralnych Klamra. Impreza rozpocznie się w sobotę, w toruńskim klubie "Od Nowa" spektaklem "Homo Polonicus" (na zdjęciu) teatru Provisorium i Kompanii Teatr.

- Myślę, że będzie to jeden z najciekawszych akcentów festiwalu, Teatr Provisorium ostatni raz był w Toruniu sześć lat temu. Spektakl inauguracyjny miał swoją premierę w ubiegłym roku - powiedziała Justyna Bieluch, koordynatorka festiwalu.

Przedstawienie powstało na podstawie książki Krystiana Piwowarskiego, który opisywał polski nacjonalizm, ksenofobię i prowincjonalizm. Tytuł nawiązuje do terminu "homo sovieticus" autorstwa Aleksandra Zinowjewa, który tak określał człowieka zniewolonego przez komunizm.

Tradycyjnie do Torunia przyjedzie poznański teatr Porywacze Ciał stworzony przez Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. Tym razem goście z Wielkopolski przywiozą spektakl "Correctomundo"

W Toruniu nie zabraknie legendy polskiej sceny alternatywnej - teatru Wierszalin z Supraśla. Tym razem pokaże on adaptację dramatu Petera Weissa "Marat-Sade", którego akcja rozgrywa się w szpitalu psychiatrycznym, gdzie francuski libertyn i skandalista markiz de Sade wystawia sztukę o rewolucji. Reżyserem spektaklu jest Piotr Tomaszuk.

Teatr Cinema z Michałowic zaprezentuje "Krótką historię kroku marszowego" na podstawie książki Rolanda Barthes'a "Fragmenty dyskursu miłosnego". W swoim dzienniku francuski pisarz notował wszystko, co kojarzyło mu się z miłością, a Cinema stara się to przełożyć na język tańca.

Spektakl "My" (requiem) pokaże zespół Maat Projekt (Lublin). Z kolei Teatr Prób z Wągrowca (Wielkopolskie), który na podstawie powieści "Niehalo" Ignacego Karpowicza przygotował "Czarną skrzynkę", a Teatr Krzyk z Maszewa (Zachodniopomorskie) wystawi "Wydech".

Akcentem komediowym imprezy będzie "Atrament dla leworęcznych" Teatru KTO stworzonego w 1977 r. przez studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Grupa znana jest z inscenizacji ulicznych w konwencji jarmarcznego i kuglarskiego teatru średniowiecza. Na toruńskiej imprezie po raz pierwszy Teatr A Part (Katowice) pokaże spektakl "Kołysanka".

Gościem specjalnym "Klamry" będzie w tym roku Leszek Mądzik, założyciel Sceny Plastycznej KUL. Kierowana przez niego scena świętuje w tym roku 40. urodziny. W programie są także spotkania: z prof. Aleksandrem Nalaskowskim na temat teatru studenckiego lat 70. oraz Bruno Chojakiem z Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, który przybliży sylwetkę tego słynnego polskiego reżysera, jednego z największych reformatorów teatru XX w.

Na zakończenie imprezy zaplanowano projekcję zapisu filmowego spektaklu szczecińskiego teatru Kana "Moskwa - Pietuszki" na podstawie poematu Wieniedikta Jerofiejewa. Przez cały czas można będzie oglądać wystawę "Bez kurtyny" prezentującą fotografię teatralną Wojtka Szableskiego, fotoreportera PAP.

Impreza potrwa do 21 marca.