Szczecin. Dyrektor Pleciugi dostał klucze do nowej siedziby

19 marca aktorzy rozpoczną w nowym budynku próby czytane do pierwszych premier.

«- Patrzyłem, jak ten budynek rośnie, a teraz nabierze teatralnego charakteru - cieszy się Zbigniew Niecikowski, dyrektor Pleciugi, który dostał właśnie klucze do nowej siedziby.

W drugiej połowie marca teatr uzyska pozwolenie na pełne użytkowanie i wtedy praca artystyczna w murach przy pl. Teatralnym ruszy pełną parą. Oficjalne przekazanie budynku lalkarzom firma ECE planuje w pierwszych dniach kwietnia.

Uroczyste otwarcie Pleciugi w nowej siedzibie planowane jest na ostatni weekend maja (29-31). Wtedy teatr pokaże na nowej scenie dwie pierwsze premiery, dla dzieci ("Kopciuszka") oraz dla dorosłych ("Kubusia i jego pana" Kundery).

Kiedy budynek już stoi, warto pomyśleć o jego nowym otoczeniu. W sąsiedztwie jest miejski placyk zabaw i malutki park, które warto tak zaaranżować, by komponowały się z Pleciugą. Czy tak się stanie?

- Bardzo zależy nam na tym, aby teren wokół teatru stał się ciekawie zorganizowaną przestrzenią, ważnym dla szczecinian miejscem - mówi Elżbieta B. Nowak, sekretarz literacki teatru. - Otaczająca siedzibę zieleń, ciekawe rzeźby, inne formy plastyczne przyciągnęłyby zapewne nie tylko spacerowiczów, ale i turystów.

- Warto wybrać tu formy bardziej dizajnerskie, a nie z katalogu sprzętu do placów zabaw- mówi Danuta Dąbrowska-Wojciechowska z Wyższej Szkoły Sztuki Użytkowej. - Choć takie projekty są droższe, to sensowna inwestycja w estetykę miasta.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego