Warszawa. "John & Mary" przeprowadzają się na Pragę

Konkurs na dyrektora Teatru Ochoty wciąż nie został ogłoszony. A na afiszu pustki. Tomasz Mędrzak, były szef tej sceny, chce niektóre swoje tytuły grać od marca w Centrum Promocji Kultury na Pradze.

«Teatr Ochoty nie ma dyrektora od początku listopada. Wtedy to Marek Kraszewski, dyrektor biura kultury, zdecydował, że nie przedłuży umowy wieloletniemu dyrektorowi teatru przy ul. Reja Tomaszowi Mędrzakowi na 2009 rok, tylko powierzy scenę organizacji pozarządowej. Obiecywał, że ogłosi konkurs do końca listopada, a gdy ten termin nadszedł - do ostatnich dni grudnia. Kiedy na koniec roku kończyła się umowa Mędrzaka, a konkurs wciąż nie był rozpisany, Kraszewski zaproponował, by pełniącą obowiązki dyrektora naczelnego została dotychczasowa księgowa teatru Hanna Dajnowska. Podpisał z nią umowę na czas nieokreślony.

Dlaczego do dziś miasto nie zorganizowało konkursu? - Nasze biuro prawne ma wątpliwości, jakie powinny być jego zasady. Obecnie konsultujemy sprawę z biurem zamówień publicznych. To niezależne od nas, musimy czekać - tłumaczy trzeci miesiąc opóźnienia Marek Kraszewski.

Brak ogłoszenia i rozstrzygnięcia konkursu spowodował spowolnienie pracy sceny. W styczniu teatr nie zagrał ani razu, w lutym - tylko cztery, a w marcu na afiszu znajdziemy głównie przedstawienia grane do tej pory na innych stołecznych scenach - najczęściej wystawiony będzie grany do tej pory w klubach i na scenach offowych monodram Marka Koterskiego "Nienawidzę" w wykonaniu Marcina Kwaśnego.

Tomasz Mędrzak postanowił flagowe tytuły Ochoty uratować. Pod nazwą Teatr TM (TM to inicjały Tomasza Mędrzaka) będą one grane w Centrum Promocji Kultury przy ul. Podskarbińskiej 2. Na Pradze pojawią się w marcu "John & Mary" [na zdjęciu] oraz "Drugi pokój"/"Kibice".

- Prawa autorskie do spektakli Tomasza Mędrzaka wyprodukowanych w Teatrze Ochoty należą do Teatru Ochoty - mówi Iza Natasza Czapska z miejskiego biura kultury.

- Nie będą to te przedstawienia, które można było zobaczyć w Ochocie, lecz nowe realizacje tych samych tytułów - odpowiada Agnieszka Sitek, aktorka, która odeszła razem z Mędrzakiem z Ochoty. Dodaje, że Teatr TM już otrzymał od ZAiKS-u prawa autorskie do dramatów. - Zbudujemy nowe dekoracje, przedstawienia będą inaczej wyreżyserowane - dodaje Agnieszka Sitek. - Chcemy wystąpić też o prawa do kolejnych sztuk. Opłacamy je naszymi prywatnymi pieniędzmi, więc będzie to wymagało czasu. Kolejne spektakle pojawią się w następnych miesiącach.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego