Legnica. Minister dołoży do budżetu Modrzejewskiej

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego w tym roku dołoży do budżetu legnickiego teatru 600 tysięcy złotych. Teatr Modrzejewskiej [na zdjęciu] znalazł się w elitarnym gronie instytucji, które załapały się na wieloletnie wparcie.

«- To dla nas bardzo dobra wiadomość. Dofinansowanie teatru z puli ministerstwa pokazuje, że nasza działalność jest bardzo wysoko oceniana - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej Jacek Głomb.

Dyrektor legnickiego teatru ma prawdziwe powody do satysfakcji, bowiem kierowana przez niego instytucja jako jedna z pięciu w Polsce dostała pieniądze w ramach ministerialnego programu "Wydarzenie Artystyczne". To pokazuje, że w oczach ministerialnych urzędników legnicka scena uzyskała taką samą rangę jak festiwale "Jazz nad Odrą" czy "Era Nowe Horyzonty". W ramach tego programu legnicki teatr będzie dotowany przez ministerstwo przez najbliższe trzy lata (300 tysięcy złotych rocznie).

- Pieniądze te zostaną przeznaczone na działalność artystyczną prowadzaną pod nazwą "Teatr, którego sceną jest miasto" - dodał Jacek Głomb.

"Teatr, którego sceną jest miasto" to program, który tak naprawdę jest przez legnicki teatr realizowany od wielu lat. Chodzi tu o słynne oswajane przestrzeni, czyli wchodzenie ze spektaklami do zapomnianych sal na terenie całego miasta, które dzięki temu zaczynają żyć nowym życiem.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wesprze w tym roku także 2. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Miasto" (50 tysięcy złotych) i dwie planowane w bieżącym roku podróże artystyczne. 224 tysiące złotych zostanie przekazane na pokrycie kosztów wyjazdu na Syberię, 30 tysięcy na wystawienie spektaklu "Łemko" podczas 3.Festiwalu Teatrów Europy Środkowej i Wschodniej w Koszycach.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego