powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Zenon Dądajewski nie żyje

28 stycznia zmarł Zenon Dądajewski aktor i reżyser, wieloletni dyrektor Teatru Komedia ostanio związany z Teatrem Bajka. Miał 72 lata.

Zenon Dądajewski urodził się 2 lipca 1936 roku. W 1959 roku ukończył PWST w Warszawie na wydziale dramatyczno- estradowym. Jako aktor zadebiutował na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Następnie związał się z Teatrem Rozmaitości we Wrocławiu i Teatrem Polskim w Bydgoszczy. W 1965 roku podjął pracę w Teatrze Ludowym w Warszawie, od 1974 roku w Teatrze Nowym, a od 1977 roku w Teatrze Komedia w Warszawie. W 1987 został powołany na stanowisko Z-cy Dyrektora a w czerwcu 1992 wygrał w konkursie na stanowisko Dyr. Naczelnego i Artystycznego, które objął i pełni ł do 31 sierpnia 2006 roku. W repertuarze tego Teatru dominowała komedia, farsa i światowy repertuar musicalowy . Repertuar , występujący w nim wybitni aktorzy, wspaniali realizatorzy , przyniosły Teatrowi ogromną popularność i uznanie widzów. Zapraszani byli do wielu miast w kraju i za granicą (U.S.A., Kanada, w Europie Anglia, Szwecja, Francja).

Ostatnio współpracował z Teatrem Bajka w Warszawie gdzie wspólnie z Stefanem Fiedmannem zrealizowali spektakl "Dzikie żądze". Miał on również swoją premierę we wrześniu 2008 roku w Teatrze Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Płocku.

Zdobywca nagrody i odznaczenia: Nagroda na Festiwalu Teatrów Polski Północnej za rolę Edwarda VI w Kronikach Szekspirowskich, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i Zasłużony Działacz Kultury.