Konflikt w Teatrze im. Mickiewicza w Częstochowie

20-01-2006
21-07-2006
Częstochowa. Machalica i Dorosławski zaczynają
Od 1 lipca w częstochowskim Teatrze im. Adama Mickiewicza władze sprawuje nowa dyrekcja. Nowym dyrektorem naczelnym został Robert Dorosławski, jego zastępcą do spraw artystycznych - Piotr Machalica [na zdjęciu].
21-07-2006
Będę dyrektorem, nie kolegą
- Powracam do teatru bez żadnych uprzedzeń i zaszłości. Po 10 latach pracy mam tu kolegów, nawet przyjaciół, ale są i tacy, których nie darzę zbytnią sympatią i pewnie vice versa. To zostawiam na boku, bo profesjonalizm na tym polega, że nie łączy się spraw prywatnych z zawodowymi - deklaruje Robert Dorosławski, nowy dyrektor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie, w rozmowie z Urszulą Giżyńską z Gazety Częstochowskiej.
29-06-2006
Częstochowa. Katarzyna Deszcz odchodzi bez żalu
Gdybym obejmowała teraz jakiś teatr, byłabym innym dyrektorem, niż przychodząc do Częstochowy trzy lata temu - przyznaje dyrektorka Teatru im. Mickiewicza Katarzyna Deszcz [na zdjęciu], która po trzech sezonach żegna się z częstochowską publicznością. Od 1 lipca obowiązki naczelnego obejmuje Robert Dorosławski.
06-06-2006
Częstochowa. Teatr Machalicy i Dorosławskiego
- To na pewno nie będzie teatr Henryka Talara ani Marka Perepeczki. To będzie teatr Piotra Machalicy - mówi Robert Dorosławski. Od 1 lipca będzie nowym dyrektorem naczelnym Teatru im. Mickiewicza, ale już teraz zaczyna się pojawiać w pracy
23-05-2006
Częstochowa. Aktorzy od Mickiewicza nie próżnują
Aktorzy Teatru im. Mickiewicza nie chcą siedzieć bezczynnie. Postanowili zrobić spektakl poza oficjalnym repertuarem. Premiera "Polityki" Włodzimierza Perzyńskiego 17 czerwca.
17-05-2006
Częstochowa. Machalica planuje nowy sezon u Mickiewicza
Kandydat na wicedyrektora Teatru im. Mickiewicza Piotr Machalica [na zdjęciu] jest już po rozmowach z prezydentem Tadeuszem Wroną i Robertem Dorosławskim. Aktor przygotowuje program artystyczny nowego sezonu.
16-05-2006
Częstochowa. Machalica wicedyrektorem u Mickiewicza
Tylko zgoda ministra Kazimierza Michała Ujazdowskiego jest potrzebna, by Robert Dorosławski od 1 lipca został dyrektorem częstochowskiego teatru. Jego zastępcą ds. artystycznych ma zostać znany aktor Piotr Machalica [na zdjęciu].
29-04-2006
Częstochowa. Robert Dorosławski dyrektorem Mickiewicza
Prezydent Częstochowy poprosił ministra kultury o zgodę na powołanie - bez konkursu - nowego dyrektora Teatru im. Adama Mickiewicza. Ma nim zostać od 1 lipca Robert Dorosławski - były wicedyrektor z czasów Marka Perepeczki.
14-04-2006
Częstochowa. Katarzyna Deszcz nadal dyrektorem teatru?
Katarzyna Deszcz [na zdjęciu] pozostanie w Teatrze im. Mickiewicza jako dyrektorka artystyczna - taka plotka pojawiła się w teatrze po wtorkowym posiedzeniu Rady Kultury przy prezydencie miasta Częstochowy. Prezydent Tadeusz Wrona zaprzecza.
28-03-2006
W sprawie konfliktu w częstochowskim teatrze
- Wszystkie działania, których byłem autorem, pomysłodawcą i zależały ode mnie, miały na celu dobro Teatru, jak również tworzenie dobrej atmosfery w zespole, sprzyjającej poczynaniom artystycznym - Marek Ślosarski, aktor Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie odpowiada na artykuł Tadeusza Piersiaka z Gazety Wyborczej - Częstochowa.
11-03-2006
Częstochowa. Prezydent odwiedził Teatr Mickiewicza
10 marca - ponad rok od wybuchu w Teatrze im. Adama Mickiewicza konfliktu między pracownikami a dyrekcją - prezydent miasta rozmawiał ze związkowcami częstochowskiej sceny. Spotkanie nie przyniosło żadnych decyzji personalnych.
08-03-2006
Częstochowa. Po rezygnacji dyrektor Deszcz
Katarzyna Deszcz, dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie złożyła rezygnację ze stanowiska. Tego samego dnia odwołała swojego zastępcę Marka Ślosarskiego. - W teatrze nie ma bezkrólewia - kieruje wciąż dyrektor Katarzyna Deszcz, która w swym piśmie nie określiła terminu odejścia, uzależniając ją od ewentualnej w tej mierze decyzji prezydenta - uspokaja rzecznik prasowy Urzędu Miasta Ireneusz Leśnikowski.
03-03-2006
Częstochowa. Nieoczekiwana zmiana miejsc
Dyrektorka Teatru im. Adama Mickiewicza Katarzyna Deszcz [na zdjęciu] poprosiła prezydenta Częstochowy o zwolnienie ze stanowiska. Sama zdymisjonowała swojego zastępcę - Marka Ślosarskiego, którego obwiniano o skonfliktowanie zespołu.
28-02-2006
Częstochowa. Dyrektor Katarzyna Deszcz nie odchodzi
Katarzyna Deszcz [na zdjęciu] nie zrezygnowała z posady dyrektorki Teatru im. Mickiewicza. Pracownicy czekają jednak na wyciągnięcie przez nią wniosków z niedawnego referendum.
04-02-2006
Pytania do Andrzeja Kalinina
A może nie chce Pan wymienić nazwiska swojego faworyta na stanowisko dyrektora Teatru, bo to głupio tak wprost przyznać się, że cały Pana felieton to próba przeforsowania jakiegoś własnego kandydata? - dyrektorka Katarzyna Deszcz odpowiada na artykuł pisarza Andrzeja Kalinina w związku z konfliktem w częstochowskiem Teatrze im. Mickiewicza.
25-01-2006
Po referendum u Mickiewicza
- W teatrze toczy się normalne życie, a ja na razie przeglądam artykuły prasowe. Na rozmowy z ludźmi nie miałam czasu. Szczerze mówiąc, nie do końca mam przekonanie, że referendum i to, co je poprzedziło, były czystą grą - mówi dyrektor Katarzyna Deszcz o konflikcie w Teatrze im. Mickiewicza w rozmowie z Tadeuszem Piersiakiem z Gazety Wyborczej - Częstochowa.
21-01-2006
Pora spojrzeć prawdzie w oczy
Mateusz Szkop, student kulturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim, autor książki poetyckiej "Wiersze najtańsze", członek Stowarzyszenia Proartystycznego Integracja związanego z Teatrem From Poland w Częstochowie, polemizuje w Gazecie Wyborczej - Częstochowa z tekstem Andrzeja Kalinina, znanego pisarza i publicysty o sytuacji w częstochowskim teatrze.
20-01-2006
Częstochowa. Referendum u Mickiewicza
Siedemdziesiąt procent pracowników teatru wzięło udział w czwartkowym referendum. Większość nie jest zadowolona z tego, co u nich dzieje.
16-01-2006
Chaos u Mickiewicza?
Budynek stoi, ale teatru chyba już nie mamy. Wszyscy są tu bowiem z sobą skłóceni, Pracownicy techniczni z dyrekcją, dyrekcja między sobą, aktorzy rozdarci między skonfliktowane strony. W takiej "twórczej" atmosferze nie można oczywiście tworzyć sztuki - sądzi pisarz i publicysta Andrzej Kalinin o sytuacji Teatru im. Mickiewicza w Częstochowie.
13-01-2006
Częstochowa. Dyrektorka Mickiewicza do odwołania?
Konflikt w Teatrze im. Mickiewicza nabrzmiewa. Związkowcy zdecydowali się na rozpisanie referendum pracowniczego. W kuluarach mówi się, że zespół teatralny chce odwołania dyrektorki.
01-01-2006
Sukcesy i porażki 2005
Remonty i modernizacje na dużą skalę to sukces. Wewnętrzne kłótnie osłabiające teatr to porażka - Tadeusz Piersiak podsumowuje częstochowski rok kulturalny.
16-12-2005
Częstochowa. Konflikt u Mickiewicza
Pracownicy Teatru im. Mickiewicza grożą, że zablokują skrzyżowanie ul. Kilińskiego i Jasnogórskiej. - Tak źle nie było u nas od początku lat 90. - mówią. - Jestem zdumiona, że teraz pojawiają się takie zarzuty - twierdzi dyrektor Katarzyna Deszcz. - Przecież na niedawnym zebraniu w magistracie rozmawialiśmy ze związkowcami o sprawach teatru i zawarliśmy porozumienie. O problemach częstochowskiej sceny pisze Tadeusz Piersiak.